Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:09:47 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΤΑΠ του πολεμου... αλλα απο ποιο κρατος;;;  (Αναγνώστηκε 9603 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 02:24:48 πμ »

καλησπερα σε ολους!

τα ταπ των στρατιωτων παρουσιαζουν αρκετες διαφορες αναλογα το κρατος...

τα ιταλικα ΤΑΠ ηταν τετραγωνα, μπρουτζινα ή κατι τετοιο.. και στην πανω πλευρα ειχαν προεξοχη με την τρυπα για να περασει η αλυσιδα...

αναρωτιεμαι ομως... κατα την διασκεια του Β' παγκοσμιου πολεμου... αλλαξε αυτο;

εχω βρει σε νησι της δωδεκαννησου ΤΑΠ με ιταλικο ονομα αλλα ειναι στρογγυλος ατσαλενιος δισκος...

μοιαζει με βρετανικο... αλλα τοτε το ιταλικο ονομα που εχει πανω του;;;;

σορρυ για την κακη φωτογραφια αλλα το κινητο μου δεν ξερω τι εχει παθει....

Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 02:42:14 πμ »

1918 ΜAR
modica giuseppe
48009

μονο αυτα γραφει ?

απτην αλλη μερια εχει τιποτα ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 03:20:52 πμ »

και κατω απο τον αριθμο... εχει ενα C.

απο την αλλη μερια τιποτα!
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 04:20:12 πμ »

το ονομα δεν μας λεει και πολλα γιατι οποιοσδηποτε συμμαχος εκτος ευρωπης μπορει να χε ιταλικης καταγωγης στρατιωτες
οι ιταλοι στην αρχη ειχανε νομιζω ενα μικρο locket, δλδ ανοιγε και ειχε μεσα τα χαρτια τους. καλα στην αρχη δεν ειχανε τιποτα, μετα ειχανε αυτα και μετα καποια στιγμη στο ιδιο σχημα τυπωσανε αυτα που ειπατε εσεις(αλλα το τελευταιο νομιζω μετα τον πρωτο)
αυτο μοιαζει στο σχημα με κοινοπολιτειας ή αμερικανικο αλλα αυτοι νομιζω τα γραφανε "κυκλικα" τα ονοματα
οι καναδοι τα γραφανε ισια αλλα ειχανε κιαλλα στοιχεια
οι αμερικανοι, καλα, αυτοι γραφουνε USA και στις τουαλετες τους, και το γραφανε και στα dogtags
η κοινοπολιτεια ειχε βγαλει ναναι και η θρησκεια πανω σαυτα, αλλα το καθολικος το γραφανε R.C. και οχι C.
αλλα τι αλλο ναναι το C., βαθμος θα πηγαινε πιο πριν και θατανε CPT μαλλον, οι αμερικανοι το γραφανε το καθολικος με σκετο C. , και νομιζω μονο αυτοι
επισης μαρτιος του 17 ειναι αργα για σειρα, οι βρεττανοι θα χανε αλλο στυλ tag
οι αυστραλοι μπορει να χανε αυτο το στυλ ακομα, και να χανε και καποιον με ιταλικο ονομα, γιαυτο ρωτησα αμα εχει κανα σημα απο πισω, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν αυτοι ειχανε ποτε οριζοντια γραμματα, και θα γραφανε RC κι αυτοι

με λιγα λογια μπερδευτηκα και γω σαν και σας, αυτο το σχημα με οριzοντια γραφη, μονο αυτα τα στοιχεια και 1917 και σκετο C. δεν κολλαει με τιποτα που να ξερω.
οι αμερικανοι μπηκανε στον πολεμο το '17 και υπαρχει περιπτωση να χαν shortage τα tags, αλλα και παλι ο αριθμος μονο πενταψηφιος ? δυσκολο για αμερικανικο στρατο ακομα και στην αρχη, και θα χε και το USA και πολυ πιθανως το σωμα

υπαρχει παντα η περιπτωση ναναι φτιαχτο, δλδ παραγγελια απ'εξω, αγορασμενο ή φτιαχτο, επειδη δεν ειχε ο στρατος να του δωσει ή το χασε ή ηταν αξιωματικος, αλλα αυτο δεν μας οδηγει καπου
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 05:45:34 πμ »

αμερικανικο δεν ειναι... οι αμερικανοι στρατιωτες ειχαν διαφορετικα ΤΑΠ... νομιζω εμοιαζαν με τα τωρινα δικα μας... η διαφορα ηταν μικρη... μια εσοχη νομιζω..

τα ιταλικα ΤΑΠ ηταν ετσι:

http://www.ebay.ie/itm/ITALIAN-ARMY-WWII-ORIGINAL-ID-TAG-DOG-TAG-PERFECT-CONDITION-ORIGINAL-CHAIN/381292740419

εχω ενα... μιας και ειχαμε ιταλους εδω...

κι εκει ειχαν 5ψηφιο αριθμο, εναν διψηφιο σε παρενθεση και μια ημερομηνια... οι αριθμοι γενικα ειναι ειδικοι...
πχ.. σε εμας οι 3 πρωτοι αριθμο δειχνουν απο που ειμαστε, μετα ειναι ο αριθμος μας που ειναι μολις 4ψηφιος και οι δυο τελευταιοι ειναι το ποτε γινομαστε 21 ετων!

πιθανον λοιπον η ημερομηνια να ειναι κι εδω κατι τετοιο....


αμερικανοι, καναδοι αυστραλοι κτλ... δεν ηρθαν εδω στον πολεμο....  στο νησι που βρεθηκε... ηταν μονο ιταλοι, αγγλοι, ινδοι που υπηρετουσαν στο αγγλικο στρατο, και απεναντι τους ηταν γερμανοι.

για να ειμαι ακριβης.... βρεθηκε στην Λερο! Η συμμαχική φρουρά της Λέρου που αποτελούνταν από το σύνολο σχεδόν της 234ης Ταξιαρχίας Πεζικού, περίπου 3.000 από το 2ο Τάγμα, τους Βασιλικούς Ιρλανδούς Τυφεκιοφόρους (The Royal Irish Fusiliers), υπό τη διοίκηση του Αντισυνταγματάρχη Μώρις Φρεντς, το 4ο Τάγμα, τους Buffs του Βασιλικού Συντάγματος του Ανατολικού Κεντ (The Royal East Kent Regiment), το 1ο Τάγμα του Βασιλικού Συντάγματος του Λάνκαστερ (The King's Own Royal Regiment (Lancaster)) και το 2ο λόχο του 2ου Τάγματος του Βασιλικού Συντάγματος του Δυτικού Κεντ (Queen's Own Royal West Kent Regiment), υπό τη διοίκηση του ταξίαρχου Ρόμπερτ Τίλνεϊ, αν δεν κανω λαθος....

τωρα... καποτε ειχα διαβασει οτι τα αγγλικα ταπ που ηταν απο οργανικο υλικο... ειχαν προβληματα σε καποια κλιματα νομιζω στην ασια.... και φθειρονταν, οποτε αντικατασταθηκαν απο μεταλικα σε στρατιωτες της βρετανικης κοινοπολιτειας που υπηρετουσαν εκει..... αλλα... δεν ξερω.. μπορει να μην θυμαμαι καλα..

το C... μπορει να δειχνει θρησκεια! πχ.. Catholic. ετσι σε περιπτωσεις... που ηταν ετοιμοθανατος ή νεκρος να ξερουν ειτε ποιον παπα να φερουν να τον εξομολογησει ή αν ηταν νεκρος να τον θαψει...



Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 03:30:46 μμ »

Την είδα και στο άλλο φόρουμ, NMS και δε όντως δε μοιάζει σαν τις γνωστές ιταλικές. Σκέφτομαι ότι ίσως να μην είναι ΤΑΠ αλλά κάποιο ταμπελάκι που να έμπαινε πάνω σε χορηγούμενα είδη, όπως σάκους ιματισμού, σακίδια ή κράνη.

Μπορώ να ρωτήσω σχετικά σε κάποιο διεθνές φόρουμ αν θέλεις.



Μια και αναφέρθηκε, όντως οι βρετανικές ήταν κατασκευασμένες από πεπιεσμένες ίνες και αποτελούνταν από δυο δίσκους, έναν πράσινο, που έμενε επάνω στο νεκρό και έναν κόκκινο. Απ' όσο ξέρω ο λόγος επιλογής του υλικού ήταν ακριβώς επειδή ήταν πιο άνετες στα θερμά κλίματα.

Τα αρχικά των θρησκειών σήμαιναν

P = Presbyterian / Πρεσβυτεριανός
B = Baptist / Βαπτιστής
C = Congregationalist / Κονγκρεκεσιοναλιστής
M = Methodist / Μεθοδιστής
C.E. = Church of England / Αγγλικανική Εκκλησία
R.C. = Roman Catholic / Ρωμαιοκαθολικός
J  = Jewish / Εβραίος
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 07:20:20 μμ »

Γιωργο μου, αν θες.. ρωτησε! ειμαι κι εγω πολυ περιεργος! δεν εχω ξαναδει παρομοιο... και με ιταλικο ονομα! τα ιταλικα ταπ ειναι τελειως διαφορετικα...

αναρωτιεμαι.... σε αιχμαλωτους πολεμου.... τους εδιναν καποιο ταπ ειδικο να φορανε;;; παιζει να ειναι κατι τετοιο;;;
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 08:38:01 μμ »

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό για τους αιχμάλωτους πολέμου. Έχει τύχει να δω ήδη υπάρχουσα ιταλική ταυτότητα σβησμένη και ξαναχτυπημένη από τους Βρετανούς. Τώρα για το τι γινόταν σε κάθε περίπτωση δεν ξέρω, μάλλον ίσχυε το "βλέποντας και κάνοντας".

Το σενάριο μάλλον "κολλάει" στην περίπτωσή μας στο ότι οι Βρετανοί έχασαν τη μάχη στη Λέρο.

Το άλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως οι Ιταλικές δυνάμεις στα Δωδεκάνησα χρησιμοποιούσαν κάποια διαφορετικού είδους ΤΑΠ.

Αργότερα, όταν επιστρέψω στο σπίτι θα την ανεβάσω και στο φόρουμ που σου είπα και ίσως πάρουμε μια απάντηση, γιατί κι εμένα μου κίνησε το ενδιαφέρον.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 11:06:31 μμ »

δεν νομιζω να ειχαν κατι διαφορετικο... αν και ορκο δεν παιρνω... χαχαχαχα
στην ροδο βρηκα ΤΑΠ ιταλικο απο τα κανονικα....

δεν ξερω τι γινοταν με τους φασιστες ιταλους... που μετα την συνθηκολογηση, υπηρχαν...
οι μη φασιστες ιταλοι πηγαν με τους αγγλους... οι φασιστες με τους γερμανους... μηπως ειχαν συλλαβει κανενα οι αγγλοι; αλλα δεν εχω ακουσει για στρατοπαιδο συγκεντρωσης στην λερο!

εχω κολλησει με το συγκεκριμενο! οπου κι αν εψαξα δεν βρηκα κατι...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 12:30:49 πμ »

C = Congregationalist / Κονγκρεκεσιοναλιστής

αυτο πρωτη φορα το ακουω
εμαθα κατι και σημερα  Μεγάλο χαμόγελο
ευχαριστω

Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 12:57:42 πμ »

Λοιπόν, ήταν πολύ απλό τελικά...  Μεγάλο χαμόγελο

Πήρα την πρώτη απάντηση μέσα σε δέκα λεπτά. Είναι όντως ιταλική ΤΑΠ, αλλά του Ναυτικού, υποδείγματος 1932.

Ψάχνοντας βρήκα και ένα σχετικό link στα πολύ γρήγορα, χορηγούνταν σε ζευγάρι.

http://metaldetector.forumfree.it/?t=59809953
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 04:02:35 πμ »

εισαι απιστευτος!!! να σε καλα γιωργο μου!!! Χαμόγελο

βρε για δες.... οκ.. η Λερος ηταν μεγαλη ναυτικη βαση των ιταλων... αλλα που να φανταστω οτι ειχαν διαφορετικα ΤΑΠ!!!

η πλακα ειναι οτι εψαχνα ακομα και με το ονομα... και ειχα βρει εναν με το ιδιο ονομα, γεννημενο το 1924 στην μασσαχουσετη, ηταν 77 κιλα, 1.62 με 1.63 σε υψος, και παρουσιαστηκε στον αμερικανικο στρατο σε ηλικια 18 ετων, στις 28 νοεμβριου 1942. ηταν στο πεζικο, απλος στρατιωτης. ηταν αγαμος, σε μορφωτικο επιπεδο ειχε κανει 4 χρονια στο γυμνασιο (high school), και ειχε καταγραφει ως λευκος.

φυσικα και δεν ηταν το ιδιο προσωπο... χαχαχαχα
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 01:06:01 πμ »

Με βάση μια ακόμη απάντηση, τα στοιχεία είναι τα εξής:

1917 - έτος γέννησης
MAR - marinaio = ναύτης
MODICA GIUSEPPE - ονοματεπώνυμο
48009 - αριθμός μητρώου
C - Καθολικός.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 02:03:45 πμ »

οποτε βλεπουμε μια καποια λιτοτητα στις πληροφοριες σε σχεση με τα ταπ του ιταλικου στρατου (ξηρας)...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 03:19:54 πμ »

εχει και επιθετο ιδιο με μια πολη ο τυπος και κανει δυσκολο το search

βρηκα κατι αρχεια με πεσοντες, αλλα δυστυχως (για μας) ευτυχως για κεινον υποθετω Μεγάλο χαμόγελο βρηκα μεσα μονο δυο αλλους μόντικες
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences