Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 08:05:12 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ξένα νομίσματα που μοιάζουν με Ευρώ  (Αναγνώστηκε 7188 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chronos
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 12:50:45 πμ »

Παραδεχτείτε το...

Όλοι δεν την έχουμε πατήσει, έστω μία φορά, έστω για μια στιγμή, παίρνοντας ρέστα σε νομίσματα που μοιάζουν απίστευτα με το ευρώ, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με αυτό; Νομίσματα που πολλές φορές η συναλλαγματική τους αξία είναι μακράν μικρότερη της αξίας του ευρωνομίσματος με το οποίο μοιάζουν κσι το οποίο θα έπρεπε να είχαμε πάρει κανονικά!

Είναι ένα πρόβλημα που το παρουσιάζουν ακόμα και τα δελτία ειδήσεων ανά περιόδους! Έχοντας διαπιστώσει πρόσφατα στο πορτοφόλι μου την ύπαρξη ενός τέτοιου άσχετου (και δυστυχώς πολύ φτηνού) νομίσματος, σκέφτηκα να ξεκινήσω ένα θέμα όπου μπορούμε να ανεβάσουμε και να αναδείξουμε αυτά τα νομίσματα "ευρω-οφθαλμαπάτες"!

Ξεκινώ με τα εξής:
1. Ταϊλάνδη - 10 μπατ
2. Τουρκία - 50 λεπτά
3. Τουρκία - 1 λίρα
4. Φιλιππίνες - 10 πέσο
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 01:07:40 πμ »

με τα τουρκικα ειναι συνηθες το φαινομενα, μια φορα απ'ολες που την ειχε πατησει φιλος με 1 λιρα, του την πληρωσα να την κρατησω εγω  Μεγάλο χαμόγελο

να συμπληρωσω αυτο εγω : γεωργια 2 λαρι, 2μεταλλικο, ιδια χρωματα, ιδιο "2", και απο πισω τα γραμματα ειναι βαλμενα οπως και τα αστερακια, αμα του ριξεις μονο κλεφτη ματια την πατας ανετα, αξια λιγο μικροτερη της μισης
https://en.numista.com/catalogue/pieces3794.html

Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 01:08:06 πμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=10223.0

Δε συλλέγετε ταϋλανδικά αναμνηστικά 10 μπατ;

https://en.numista.com/catalogue/bresil-21.html

-------------------------------

Και όπως επισημαίνει και ο συνονόματος:
Δε 'ννοείται συλλέκτης νομισμάτων να την 'πατάει' κατ' αυτό τον τρόπο. Πρέπει να σκεφτούμε μια τιμωρία για τέτοιου είδους περιστατικά γιατί αμαυρώνουν το σύνολο των συλλεκτών. Δεν μπορεί να γελά μαζί μας ο περιπτεράς και ο μπακάλης της γειτονιάς.
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 09:44:53 πμ »

Ξεκινώ με τα εξής:
1. Ταϊλάνδη - 10 μπατ
2. Τουρκία - 50 λεπτά
3. Τουρκία - 1 λίρα
4. Φιλιππίνες - 10 πέσο

Φιλιππίνες και Ταυλάνδη είναι λίγο δύσκολο να πέσουν στα χέρια σου, με τα τούρκικα όμως ειδικά στις αρχές είχε γίνει χαμός. Θυμάμαι στην Γερμανία με του που είχε βγει το ευρώ, τα εκατομμύρια Τούρκοι μετανάστες που ζουν εκεί, είχαν φέρει από Τουρκία λίρες και 50λεπτα και είχαν κατακλέψει τους Γερμανούς που ακόμα δεν είχαν μάθει το νέο νόμισμα
Καταγράφηκε
nerwnas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 10:20:20 πμ »



Φιλιππίνες και Ταυλάνδη είναι λίγο δύσκολο να πέσουν στα χέρια σου, με τα τούρκικα όμως ειδικά στις αρχές είχε γίνει χαμός. Θυμάμαι στην Γερμανία με του που είχε βγει το ευρώ, τα εκατομμύρια Τούρκοι μετανάστες που ζουν εκεί, είχαν φέρει από Τουρκία λίρες και 50λεπτα και είχαν κατακλέψει τους Γερμανούς που ακόμα δεν είχαν μάθει το νέο νόμισμα
[/quote]

Της ταυλανδης δεν ειναι και τοσο δυσκολο. Ξερεις ποσο κοσμο ξερω που πηγαινει προς τα εκει γιατι του ταιριαζει το κλιμα?? Κανει καλο στα ρευματικα μαλλον.  😂😂😂 και τωρα που μιλαμε 3 φιλοι μου ειναι στα phi-phi islands και κανουν βουτιες. Πλακα πλακα θα τους πω να φερουν κανα κερμα , μην τα φανε ολα στις..... "Παραλιες"!
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 12:31:03 μμ »

εμενα πριν 4 μερες στη δουλεια μου φεραν διμεταλικο ιταλιας 1986 500 λιρετες unc...το δωσαν για ρεστα με αλλα 3 διευρα..ολοι προσπαθουν να δωσουν στους αλλους την φολα που φαγαν και ειδικα στα χαρτονομισματα θελει προσοχη..
Καταγράφηκε
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 12:38:52 μμ »

επισης το 1 λεβα βουλγαριας ειναι ιδιο με το 1 ευρω και το εχω μπερδεψει πολλες φορες στο παρελθον
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 04:12:31 μμ »

Σίμος που σας χρειάζεται!!!
Τα πλαστά, δηλαδή, ούτε μία στο εκατομμύριο να τα ξεχωρίσετε...

-------------------------

Επιπλέον, έχω την εξής απορία: Μόνο τα διμεταλλικά μπερδεύετε; Αν σας δώσουν εικοσάδραχμο για μισόευρο το καταλαβαίνετε αμέσως;
(Ή δεν χρησιμοποιείτε τόσο μικρά κέρματα, χεχε; )
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 09:17:55 μμ »

Στους αυτόματους πωλητές περνάει κανένα απο αυτα? Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 09:37:39 μμ »

Επίσης 100, 20, 10 και 1 λέκ(ε) Αλβανίας!
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 09:54:44 μμ »

Εγώ έχω πάρει 10 baht ρέστα ως δίευρω και το κατάλαβα αμέσως αλλά το κράτησα για λίγες μέρες και στη συνέχεια το έδωσα πάλι για 2€ (ήθελα να δω αν θα το καταλάβαιναν Γλώσσα ) και επίσης μου έδωσαν σε supermarket 1 Δινάριο Σερβίας για 10λεπτο αλλά το έδωσα πίσω επιτόπου...
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
chronos
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 10:50:15 μμ »

Δείτε και τα ρεάλ Βραζιλίας, κέρματα και χαρτονομίσματα! Ειδικά τα χαρτονομίσματα των 10 και 50 ρεάλ άνετα περνιούνται για δεκάευρα και πενηντάευρα αντίστοιχα!
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 12, 2017, 11:43:08 μμ »

ετσι να ενημερώσω οτι μόλις την πατησα και εγω, ετσι για να μην παιρνουν τα μυαλα μου αερα
μου δωσαν ρεστα αντι για 5c, 1 penny
ειμαι 3,86 cents μεσα
να κινηθω δικαστικα ?   Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dimiS
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 482


Καλοι τροποι = υψηλη αυτοεκτιμηση..


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 15, 2017, 11:55:16 μμ »

επισης το 1 λεβα βουλγαριας ειναι ιδιο με το 1 ευρω και το εχω μπερδεψει πολλες φορες στο παρελθον
Το 1 λεβα οχι μονο το μπερδεψε και το πηρε σαν κανονικο ευρω η πεθερα μου με την κορη μου που ηταν στο μαγαζι
Αλλα μεχρι το μεσημερι που το καταλαβαν οτι δεν ηταν 1 ευρω πιστεψαν οτι ηταν πλαστο ευρω Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

νιψον ανομηματα μη μοναν οψιν
chronos
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 16, 2017, 11:04:09 μμ »

επισης το 1 λεβα βουλγαριας ειναι ιδιο με το 1 ευρω και το εχω μπερδεψει πολλες φορες στο παρελθον
Το 1 λεβα οχι μονο το μπερδεψε και το πηρε σαν κανονικο ευρω η πεθερα μου με την κορη μου που ηταν στο μαγαζι
Αλλα μεχρι το μεσημερι που το καταλαβαν οτι δεν ηταν 1 ευρω πιστεψαν οτι ηταν πλαστο ευρω Μεγάλο χαμόγελο

Βέβαια να παρατηρήσω ότι δεν είναι όλοι απατεώνες, αυτοί που πάνε να μας δώσουν ξένα νομίσματα, πιο φτηνά από ευρώ! Όταν είχα επισκευθεί τη Βουλγαρία, είχαν περισσέψει αρκετά βουλγάρικα νομίσματα στο πορτοφόλι μου, ανακατεμένα με ευρώ (γιατί, ως γνωστόν, το ευρώ περνάει παντού στη Βουλγαρία). Έχοντας ξεχάσει να τα βγάλω από μέσα, στο πρώτο ελληνικό μαγαζί που μπήκα να ψωνίσω κάτι, πήγα κατά λάθος να πληρώσω σε λέβα! Η υπάλληλος δεν το κατάλαβε και τα πήρε! Εκείνη τη στιγμή όμως, θυμήθηκα εγώ ότι είχα ακόμα πάνω μου λέβα και έτσι τη σταμάτησα από το να τα πετάξει μέσα στην ταμειακή μηχανή! Μου τα γύρισε πίσω και της έδωσα ευρώ! Είμαι και τίμιο παιδί, βλέπετε...Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences