Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:29:16 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ζώνη στρατιώτη 1940  (Αναγνώστηκε 5416 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 09:41:00 μμ »

Kαλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα μια γνώμη για την παρακάτω ζώνη.
Σχετικά λεπτό δέρμα (απο τη χρήση υποθέτω) και καμμία ένδειξη-στάμπα κλπ..
Είναι άραγε ζώνη που χρησιμοποιήθηκε απο τον ελληνικό στρατό 40-41 ;
Δεν έχω κάποια ζώνη στη κατοχή μου, έχω δεί όμως κανα δυό απο κοντά και δε μοιάζει απόλυτα.
Βέβαια με τη ποικιλομορφία του Ε.Σ εκείνης της περιόδου ποτέ δε ξέρεις  Στριφογύρισμα ματιών

Eυχαριστώ.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 11:57:37 μμ »

Καλησπέρα, Στράτο! Ναι, ζώνη του Ε.Σ. είναι, δεκαετίας του '30 και του '40-'41. Λογικό να μην έχει καμμία ένδειξη ή σφραγίδα. Παρά τις μικροδιαφορές (η δική μου έχει έχει ένα πριτσίνι π.χ. στο δίπλωμα στην πόρπη και εμφανείς ραφές εκεί, ενώ αυτή που έχεις ανεβάσει έχει δυο) τα γνωρίσματα είναι πολύ χαρακτηριστικά, με κυριότερο την πόρπη.

Σημαντικό το ότι υπάρχει η "θηλιά", συνήθως αυτή λείπει.

Ο Κανονισμός του '38 επίσης δεν έχει κάποια συγκεκριμένη περιγραφή της ζώνης, αναφέρει μόνο "όπως διατίθενται από την Υπηρεσία". Σε φωτογραφίες της περιόδου θα δεις διαφοροποιήσεις και στην πόρπη. Υπήρχαν με ένα κούμπωμα και με δυο.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 12:15:09 πμ »

Η δική μου, για τη σύγκριση.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 12:25:06 πμ »

Γιωργο βα ρωτησω εγω τωρα κατι αλλο ασχετο αλλα σχετικο.
Παρατηρώντας την ζωνη του φίλου την βλέπω ξεραμενη.
Παρατηρώντας την δικη σου την βλεπω να έχεις την Δροσιά της και την σωστη ευλιγισια του δέρματος.
Αυτο πως επιτευχθείκε;;
Παλιά ξερω εβαζαν βαζελινη.
Μετα ακουσα οτι τα δερματα τα οποία τα συντηρεις με βαζελινη χανουν σε συλλεκτικοτητα.
Εγω πχ εχω ενα κράνος και το δέρμα απο μεσα φρουλαει απο την πρωτη μέρα που μου το έδωσαν και δεν ξερω πως να το προστατεψω λίγο. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 01:06:43 πμ »

Γιώργο, γενικά θα δεις διάφορες γνώμες γι αυτό. Κάποιοι προσπαθούν να συντηρήσουν το δέρμα με διάφορα προϊόντα, άλλοι δεν τα αγγίζουν καθόλου. Γενικά στα militaria ισχύει ό,τι και στα νομίσματα πάντως, το καλύτερο είναι να μην πειράζεις τίποτε, απλά να εξασφαλίζεις όσο το δυνατόν ιδανικότερες και σταθερότερες συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας, αλλά και καθαριότητας.

Η βαζελίνη χρησιμοποιούνταν και χρησιμοποιείται από αρκετούς, αλλά από τη μια μπορεί να κάνει τη σκόνη να κολλάει στο αντικείμενο, από την άλλη ενδέχεται να σου αλλάξει μακροπρόθεσμα το χρώμα του δέρματος ή να σου το σκληρύνει. Υπάρχουν άλλα προϊόντα, πιο εξειδικευμένα για τη συντήρηση του δέρματος, για αρκετούς όμως είναι επίφοβη η χρήση σε αντικείμενα 70 και χρόνων, λόγω της σύστασής τους.

Το κράνος σου εγώ δε θα το πείραζα, να σου πω την αλήθεια, μια και είμαι από αυτούς που δεν πειράζουν τίποτα!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 08:30:09 πμ »

Καλημέρα σε όλους.
Γιώργο ευχαριστώ, πολύ ευχάριστα νέα!!
Είχα δει τις ζώνες σου και με προβλημάτιζε η έλλειψη των ραφών (3 η δική σου).
Η πόρπη είναι παρόμοια αλλά τα δοντάκια στη δική μου είναι κάπως κακοφτιαγμένα.
Η ζώνη του Γιώργου είναι σίγουρα σε καλύτερη κατάσταση, πιο χονδρό δέρμα και ομοιόμορφο χρώμα.
Η ζώνη έχει όχι ένα αλλά δύο θηλάκια, κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε ζώνες.
Οσο αφορά τα δέρματα, έχω κάνει και κουβέντα με το Γιώργο γι' αυτό, αποφάσισισα να μη τα συντηρήσω με κάποιου είδους προιόν λόγω του ότι όλοι λένε πως μακροπρόθεσμα χαλάει παρά συντηρεί.
Η ζώνη που σας έδειξα έχει ταλαιπωρημένο δέρμα αλλά δεδομένη της σπανιότητας (και τις τιμής που ζητάνε σε
μαγαζιά, εαν τη βρείς) δεν υπήρχε περίπτωση να την αφήσω  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 01:13:32 μμ »

Καλά, εννοείται ότι δεν την αφήνεις!

Σχετικά με τα δυο θηλάκια, κοίταξε λίγο τη ζώνη του πρώτου γονατιστού εύζωνου από τα δεξιά. Διακρίνονται επίσης δυο, ένα πιο φαρδύ κι ένα λεπτότερο. Η ζώνη του έχει στο μεταξύ δυο καρφιά, ενώ κάποιων άλλων έχουν ένα.



Αυτό που επίσης είναι σπάνιο, είναι το θηλάκι με τον κρίκο για την ανάρτηση του υδροδοχείου, όπως διακρίνεται εδώ. Αυτό κι αν το χρυσοπληρώνεις αν βρεθεί μόνο του...

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 01:28:17 μμ »

Τις είδα Γιώργο.Τα θηλάκια φαίνονται πιο πλατιά απο τα δικά μου, θα τα ξανακοιτάξω.
Το λουράκι του υδροδοχείου το έχω δει και απο κοντά, στο Γιάννη - Θεσσαλονίκη.
Δυστυχώς οι τιμές όλων των παραλκομένων είναι  στα ύψη... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Ωραίες και οι 2 φώτο, χωρίς αυτές δε βγάζεις άκρη..μερικές φορές ούτε και με αυτές!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 01:55:46 μμ »

Δλδ για να μαθαινουμε μια τετοια ζωνη ποσο κυμαινετε η τιμη της;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 01:57:55 μμ »

Θέλεις να μαντέψεις..στο περίπου..ένα κομμάτι δέρμα με τρυπούλες και αγκράφα ;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 02:04:04 μμ »

Επειδη ειμαι καλος στις προβλεψεις ανεξαρτητως πραγματος και μην εχων ιδεα παρα μονο συλλεκτικην γενικη πειρα τις τοποθετω αναμεσα στα 200 εως 350 αναλογος της καταστασεως της αλλα καλο ειναι να μαθαινουμε απο εμπειρα στο χωρο μελη την πραγματικην αξια!!
 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 02:08:51 μμ »

Θα σου απαντήσω ότι είπα και σε ένα φίλο πρίν απο λίγο με p.m.
Eίσαι καλός τελικά αλλά έπιασες το χαμηλότερο.
Σε 2 μαγαζιά που τίς έχω δει (εαν υπάρχουν ακόμα) η τιμή είναι 200 ευρώ.. Έκπληξη Έκπληξη
Υπερβολική τιμή κατ' εμε αλλά...
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 10:08:34 μμ »

Δυστυχώς οι τιμές όλων των παραλκομένων είναι  στα ύψη... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Βγαίνοντας εκτός θέματος, οι παρατηρούμενες online τιμές των ελληνικών στολών, κρανών και εξαρτύσεων έχουν διπλασιαστεί ή τριπλασιαστεί μέσα στα τελευταία πέντε χρόνια. Αυτό έχει να κάνει με διάφορους παράγοντες, όσο παράλογο κι αν φαίνεται...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 01:27:05 πμ »

η λογικη λεει βρε παιδια οτι τετοια προιοντα τα οποια κακα τα ψεματα μονο Ελλαδα πωλουνται λογω της κρισης η τιμη τους να πεφτει .οχι να χτυπαει κοκκινο.και το γεγονος της σπανιοτητας κτλ δεν μου λεει εμενα κατι..ας τα κρατησουν αυτοι που τα πουλανε να τα πουλησουν στην αλλη ζωη .και αυτη σπανια ισως ειναι.ε μα πια.τι ναπω.εχω δει καπους καπως να πουλανε κατι εδω και 10 χρονια στα 70 ευρω, να μην εχει πουληθει ποτε και η τιμη εκει. Οποτε η λεφτα υπαρχουν η δουλευομαστε μεταξυ μας
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 03:08:14 πμ »

Λογικό αυτό που λες, από την άλλη όμως αρκετοί συλλέκτες έχουν στραφεί από τα γερμανικά στα ελληνικά, τόσο λόγω των τιμών των πρώτων, όσο και λόγω των αντιγράφων (αν και τα επόμενα χρόνια θα γελάσουμε πολύ και με τα ελληνικά αντίγραφα όσο θα γίνονται καλύτερα, ειδικά με την έλλειψη σε έρευνα που υπάρχει).

Ανάμεσα σε αυτούς και κάποιοι με καλό "πακέτο" και συνηθισμένοι σε τιμές γερμανικών. Από τη στιγμή που ένα κομμάτι πωλούνταν στα 100 ή στα 250 ευρώ, είναι λογικό να ζητά κανείς και στο "νέο κοινό" 200 ή 500 μέσα σε μια νύχτα. Αν είναι να φύγει μια στο τόσο, όποτε βρεθεί, θα φύγει. Και τότε καλύτερα για τον πωλητή να φύγει στη διπλάσια τιμή.

Λεφτά υπάρχουν για κάποιους, ούτε συζήτηση. Τώρα αν οι υπόλοιποι θέλουμε να μπούμε στο χορό, είναι άλλο θέμα. Προσωπικά αρνούμαι εδώ και χρόνια να "παίξω" με αυτούς τους όρους και έχω μετατοπίσει το ενδιαφέρον μου αλλού. Ακόμη κι αν έχω τα χρήματα, προτιμώ να μπορώ να προσθέτω με το ίδιο ποσό δυο κομμάτια στη συλλογή μου και να χαίρομαι την ιστορία τους, παρά ένα.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences