Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 06:06:28 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μεταλλικές κλάρες σε γείσο, & επιραμματα.  (Αναγνώστηκε 1990 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ο σκωροκτόνος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 09:29:34 μμ »

Καλησπέρα σας.
Αρκετοί απο εσάς θα έχετε συναντήσει πιλήκια & στολές περιόδου 1973-74 όπου ο γείσος ( και τα επιραμματα των στρατηγων )φέρει αντί κεντητής, μεταλλική κλάρα απο πρεσαριστό φύλλο ορείχαλκου. Για όσους δεν το έχουν προσέξει , σας αναφέρω ότι κυκλοφόρησαν δύο ειδη κλάρας για το πιλήκιο όπου στο πρώτο είδος το κάθε φύλλο μοιάζει με κριθαράκι, στο δεύτερο είδος το κάθε φύλλο είναι σχηματισμένο με εσοχή όπου οι "νευρώσεις" του προεξέχουν.
Οι κλάρες στα επιράμματα είναι ακόμα ποιο ξεχωριστές με έντονο σχήμα φύλλου δρυός και ένα  μικρό βελανίδι κάθε σε κάθε  αλλάγή φοράς διαμορφώνοντας το σχήμα του λατινικού S. 

Η ερώτηση μου είναι άν τα παραπάνω προβλέπονταν απο καποιο κανονισμό ή απλώς ήταν της μοδας και οι παντοδύναμοι τότε στρατιωτικοι τα παράγγελναν "στο μιλητό", δεδομένου ότι μετά το 1975 αντικαταστάθηκαν με τόσο καθολικό τροπο σαν όλοι να ήθελαν να ξεχασουν ότι υπηρξαν ποτέ;

Γνωρίζουμε εάν αυτά τα ειδη κατασκευάζονταν στην Ελλάδα ή ήταν εισαγωγης; το ίδιο ερώτημα αφορά και τα εθνόσημα της περιόδου όπου η πολυπλοκότητα της κατασκευής και η αρτιότητα του αποτελέσματος (ειδικά στα σμάλτα) παραπεμπει μάλλον σε εισαγωγή απο Γερμανία.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Υ.Γ.Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτογραφίες.
 
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 11:04:16 μμ »

Σκωροκτόνε, "δυστυχώς" οι ερωτήσεις σου είναι πολύ συγκεκριμένες και δύσκολο να απαντηθούν. Δεν είναι τυχαίο, στην ελληνική κοινότητα των militaria κατά βάση "λουζόμαστε" την έλλειψη αρχειακών και βιβλιογραφικών πηγών και κατά δεύτερο λόγο -θα το θέσω κάπως ευγενικά- τη δυσκολία κυκλοφορίας των πληροφοριών.

Η περίοδος που κατάλαβα και από προηγούμενες αναρτήσεις σου ότι σε ενδιαφέρει είναι έξω από τα νερά μου και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Από τη στιγμή όμως που έχεις τόσο συγκεκριμένες απορίες αλλά και παρατηρήσεις, βλέπω πολύ πιθανό να είσαι εσύ τελικά αυτός που θα τις απαντήσει.

Θα μπορούσα όμως να προτείνω δυο πράγματα:

- Αναζήτησε τους σχετικούς Κανονισμούς. Πρόσφατα -επιτέλους- ψηφιοποιήθηκαν αρκετοί από το Πολεμικό Μουσείο και είναι διαθέσιμοι online (όποτε δε σου εμφανίζεται error 404). Αλλιώς... αρχεία μουσείων και παλαιοβιβλιοπωλεία.

- Προσπάθησε αν έχεις χρόνο και διάθεση να συστηματοποιήσεις - καταλογογραφήσεις τους κατασκευαστές που παρουσιάζουν τις διαφοροποιήσεις. Αυτό θα σου δώσει πιθανόν κάποιες πρώτες απαντήσεις ή έστω υποθέσεις. Το κάνω ήδη εδώ και κάποιο χρόνο για την περίοδο 1945-1973 προκειμένου να βρω τις ιδιαιτερότητες του κάθε κατασκευαστή ανά περίοδο, καθώς όσα πηλίκια της περιόδου εμφανίζονται προς πώληση είναι μάλλον αυθαίρετα χρονολογημένα. Όταν θα έχω πλέον κάποιο αρκετό υλικό και κάτι αξιόλογο σα συμπέρασμα, θα το ανεβάσω.

Δυστυχώς μάλλον θα συναντήσεις πολλές σπαζοκεφαλιές, αλλά αφού σου αρέσει η διαδικασία, ίσως σιγά σιγά να αρχίσουμε συνολικά να παίρνουμε απαντήσεις, κάνοντας εμείς τη δύσκολη δουλειά του χαμάλη.

Αυτά χωρίς να θέλω να "πατρονάρω"... Κι εγώ με παρόμοιους "γρίφους" παλεύω...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Ο σκωροκτόνος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 11:30:55 μμ »

Καλησπέρα σας.
Αρκετοί απο εσάς θα έχετε συναντήσει πιλήκια & στολές περιόδου 1973-74 όπου ο γείσος ( και τα επιραμματα των στρατηγων )φέρει αντί κεντητής, μεταλλική κλάρα απο πρεσαριστό φύλλο ορείχαλκου. Για όσους δεν το έχουν προσέξει , σας αναφέρω ότι κυκλοφόρησαν δύο ειδη κλάρας για το πιλήκιο όπου στο πρώτο είδος το κάθε φύλλο μοιάζει με κριθαράκι, στο δεύτερο είδος το κάθε φύλλο είναι σχηματισμένο με εσοχή όπου οι "νευρώσεις" του προεξέχουν.
Οι κλάρες στα επιράμματα είναι ακόμα ποιο ξεχωριστές με έντονο σχήμα φύλλου δρυός και ένα  μικρό βελανίδι κάθε σε κάθε  αλλάγή φοράς διαμορφώνοντας το σχήμα του λατινικού S. 

Η ερώτηση μου είναι άν τα παραπάνω προβλέπονταν απο καποιο κανονισμό ή απλώς ήταν της μοδας και οι παντοδύναμοι τότε στρατιωτικοι τα παράγγελναν "στο μιλητό", δεδομένου ότι μετά το 1975 αντικαταστάθηκαν με τόσο καθολικό τροπο σαν όλοι να ήθελαν να ξεχασουν ότι υπηρξαν ποτέ;

Γνωρίζουμε εάν αυτά τα ειδη κατασκευάζονταν στην Ελλάδα ή ήταν εισαγωγης; το ίδιο ερώτημα αφορά και τα εθνόσημα της περιόδου όπου η πολυπλοκότητα της κατασκευής και η αρτιότητα του αποτελέσματος (ειδικά στα σμάλτα) παραπεμπει μάλλον σε εισαγωγή απο Γερμανία.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Υ.Γ.Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτογραφίες.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2017, 11:40:58 μμ από Ο σκωροκτόνος » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences