Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 08:32:45 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: χαρτονομισματα απο την συλλογη μου  (Αναγνώστηκε 4712 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 02:27:39 μμ »

καλησπερα σας!ανεβαζω μερικα κομματια απο την συλλογη μου.ο λογος δεν ειναι πως αποτελουν 'σπανιοτητες' αλλα περισσοτερο λογω των αριθμων που εχουν!ξεκιναμε λοιπον με ενα 1000ρικο 1970 με κωδικο παρολιγο ρανταρ αλλα σιγουρα binary..

Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 02:30:49 μμ »

συνεχιζω με δυο χαρτονομισματα των 500.000 δρχ του 1944..το ενα παραλιγο ladder με αριθμο 125456.αν το πρωτο 5 ηταν 3 θα ηταν πολυ ενδιαφερον κομματι θεωρω..
το επομενο 500.000 δεν θελει εξηγησεις..ο αριθμος τα λεει ολα!πως σας φαινεται??? Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 02:34:45 μμ »

συνεχιζω με ενα απο τα γνωστα μας 100δρχ..κωδικος οχι τοσο ενδιαφερον μιας και αποτελει δυο επαναλαμβανομενα σετ των αριθμων 291-291.αλλα το ανεβασα για να υπαρχει..

τελος,για την ωρα, κλεινω με δυο 100ρικα αντικαταστασης... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 09:04:36 μμ »

Μπραβο Κωστα.
Ελπιζουμε να δουμε και αλλα αργοτερα!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 10:15:46 μμ »

ευχαριστω γιωργο!ηταν χθεσινες αγορες!δεν εχω ασχοληθει πολυ με τα χαρτια,ελαχιστα θα ελεγα..μονο μια σειρα κατοχικων εχω και μερικα σκορπια διαφορα σε καλες καταστασεις..θελω σιγα σιγα να κλεινω καμια ευκολη σειρα..αλλα οταν εχεις ενα 'βουνο' να ψαξεις,ειναι ολη η χαρα να ψαχουλευεις μεσα στα πακετα και να βρισκεις τετοια 'διαμαντακια',ειδικα αν τα ψαχνεις σε εμπορους!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 19, 2017, 11:15:44 πμ »

και ανεβαζω και εδω μερικα κομματια..το ενα ειναι ενα 1000αρικο 1987 με εναν ομορφο αριθμο..παραλιγο ρανταρ αλλα σιγουρα binary (οχι solid binary με 0-1)..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 19, 2017, 11:37:39 πμ »

και τωρα ανεβαζω ενα κατοχικο ακομα..200.000.000δρχ 1944.
στο συγκεκριμενο,αυτο που παρατηρησα ειναι οτι υπαρχει ενα θεμα με το σχεδιο..η με το μαυρο η με το πορτοκαλι.δεν ξερω σιγουρα..καποιο απο τα δυο εχει πατηθει πιο πλαι απο το κανονικο..μαλλον το μαυρο..αν παρατηρησετε (στις φωτο με τα πολλα χαρτονομισματα) ολα εχουν το 200 μεσα στο πλαισιο του πορτοκαλι σχεδιο.σε αυτο που ανεβαζω, το 200 βγαινει εκτος του πλαισιου αυτου.επισης και στο κεντρο στο 200 φαινεται οτι υπαρχει μια μετατοπιση με το 'ψαθωτο σχεδιο' να βγαινει εκτος των αριθμων..τι λετε εσεις??θεωρειται μετατοπιση σχεδιου?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 19, 2017, 11:47:03 πμ »

και τελος (για την ωρα) ανεβαζω αλλο ενα 200αρι..ως γνωστον υπαρχουν αρκετες χρωματικες ποικιλιες-διαβαθμισεις.οι βασικες ειναι το πορτοκαλοκαφε που ειναι το κανονικο και το κιτρινωπο..οι ενδιαμεσες συνηθως δεν αναφερονται..το παρακατω ειναι κιτρινωπο?η καποια ενδιαμεση διαβαθμιση ανευ ουσιας?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 30, 2017, 05:52:18 μμ »

μιας και τον τελευταιο καιρο το εχω ριξει στα χαρτονομισματα και αγοραζω κυριως φθηνα κ ευκολα κομματια να κλεισω σειρες,σημερα,μετα απο αρκετες προσπαθειες σε make offer,καταφερα και πηρα το παρακατω 100αρικο..χαμηλης καταστασης αλλα δεν πειραζει..το αφιερωνω στον ηρακλειωτη που τα κανει κεφι!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

γνωμες?? Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 30, 2017, 06:16:08 μμ »

Κωστα οτι θελει μαζευεει ο καθενας , αλλα θα πω την αποψη μου.
Αν το αθλημα του χαρτιου τελικα αρχιζει να σου αρεσει, λιαν συντομως αυτα που μεζευεις τωρα θα τα χαρισεις σε κανενα πιτσιρικα, για να τα αντικαταστησεις με ακυκλοφορητα.
Θα ελεγα λοιπον να μην πετας ταχρηματα σου (κι ας ειναι μικροποσα) .....
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 30, 2017, 06:20:01 μμ »

σωτηρη μου,οπως ειπα απο κατασταση δεν λεει τιποτα..πριν μερικες μερες πηρα σε δημοπρασια ενα σε χφ+ και ειμαι ικανοποιημενος.το συγκεκριμενο για αλλον λογο το πηρα.. Στριφογύρισμα ματιών
τα λαθη που εκανα οταν ξεκινησα τα νομισματα (αγοραζοντας οτι να ΄ναι και συνεχως αναβαθμιζα) δεν σκοπευω να τα ξανακανω.. Κλείσιμο ματιού αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 30, 2017, 06:36:55 μμ »

Τι εννοεις <το συγκεκριμενο > το πηρα για αλλο λογο;;
Εγω βλεπω και τα υπολοιποα να ειναι κυκλοφορημενα.Τι θα πει παρα ,λιγο ρανταρ;
Αυτο που ειπα ειναι αντι να πετας μισο- ενα ευρω για ενα κατοχικο, να δινεις 3- 4 ή και λιγο παραπανω αν χρειαστει γιατι ετσι μονο ισως ξαναπαρεις πισω τα χρηματα σου στο μελον.
Οτι εμπειρια απεκτησες απο τα νομισματα ισχυει και εδω...


Υ.Σ Το 200αρι δεν το βλεπω κιτρινοπο,και να προσεχεις τις χρωμαυικες γιατι τα ενδιαμεσα πολλακις ειναι απο τον ηλιο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 30, 2017, 06:41:08 μμ »

Τι εννοεις <το συγκεκριμενο > το πηρα για αλλο λογο;;
Εγω βλεπω και τα υπολοιποα να ειναι κυκλοφορημενα.
Αυτο που ειπα ειναι αντι να πετας μισο- ενα ευρω για ενα κατοχικο, να δινεις 3- 4 ή και λιγο παραπανω αν χρειαστει γιατι ετσι μονο ισως ξαναπαρεις πισω τα χρηματα σου στο μελον.
Οτι εμπειρια απεκτησες απο τα νομισματα ισχυει και εδω...
Σωτηρη καλησπερα αν και δεν εχω το υψος για να μιλησω (πολυ νεος στο χαρτι)πρεπει ο Κωστας να το πηρε επειδη ειναι ρανταρ;;
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 30, 2017, 06:46:27 μμ »

Τι εννοεις <το συγκεκριμενο > το πηρα για αλλο λογο;;
Εγω βλεπω και τα υπολοιποα να ειναι κυκλοφορημενα.
Αυτο που ειπα ειναι αντι να πετας μισο- ενα ευρω για ενα κατοχικο, να δινεις 3- 4 ή και λιγο παραπανω αν χρειαστει γιατι ετσι μονο ισως ξαναπαρεις πισω τα χρηματα σου στο μελον.
Οτι εμπειρια απεκτησες απο τα νομισματα ισχυει και εδω...
Σωτηρη καλησπερα αν και δεν εχω το υψος για να μιλησω (πολυ νεος στο χαρτι)πρεπει ο Κωστας να το πηρε επειδη ειναι ρανταρ;;

Σωπα ρε φιλε, κι εγω κοντος ειμαι δεν πειραζει Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Ναι το κατοσταρι προφανως , αλλα υπαρχουν κι αλλα πιο πανω. Ενα γενικο σχολιο εκανα.
Ισως να δινω περισσοτερο σημασια σε μια αμορφη ολοκληρωμενη οσο το δυνατον συλλογη, παρα στην τυχη των αριθμων...

Αλλα αυτα ειναι γουστα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 30, 2017, 06:56:42 μμ »

κοιταξτε φιλοι,στα χαρτια ειμαι πολυ μικρος.αλλα αν εξαιρεσετε αυτα τα κομματια που ανεβασα εδω (εκτος το τελευταιο) τα πηρα λιγο πριν ξεκινησω να μαζευω συστηματικα.καποια απο αυτα τα ειχα κιολας νομιζω απο παλιοτερα..τωρα κλεινω ποικιλιες κατοχικων,και λιγο πριν-λιγο μετα στα ευκολα...οι καταστασεις ειναι απο χφ μεχρι ακυκλ. νομιζω ειμαι αρκετα προσγειωμενος και δεν εχω το μικροβιο του 'ολα ακυκλοφορητα'..μου αρκει μια αρκετα εμφανισιμη κατασταση αντι για ακυκλ και σιγουρα σε πολυ χαμηλοτερη τιμη.βεβαια κομματια που κοστιζουν 2-3-5 ευρω ακυκλ δεν το συζητω..απο εκει κ περα,αν κατσει κανενα νουμερακι περιεργο (οπως το binary,η οι ασσοι η το ρανταρακι αυτο) σε χαμηλη τιμη,δεν λεω οχι να προστεθει στο τμημα των 'περιεργων' κομματιων.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences