Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 12:47:52 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μεταλλική καρφίτσα  (Αναγνώστηκε 5738 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 10:15:42 πμ »


Τρίτη ιστορία από εδώ, πριν από κάποια χρόνια ανέβηκε για εκτίμηση ένα ξίφος σε μέτρια προς κακή κατάσταση και όταν ο άνθρωπος που το ανέβασε θεώρησε ότι ρίχναμε την τιμή, είπε ότι με αυτό "αφαιρέθηκαν ζωές Τούρκων και Βουλγάρων", κάτι που ως προς το αντικείμενο ήταν απλά λόγια.
Καλημέρα. Γίωργο για το παραπάνω έχεις link? πολύ διασκεδαστικό ακούγεται  Σαρκασμός
Φίλε dsp, είναι ωραία τα παιχνίδια φαντασίας αλλά στα militaria (νομίζω όμως και σε άλλα συλλεκτικά είδη)
ισχύει αυτό που λένε οι ξένοι : buy the item not the story.
To παραπάνω δε το λέω για σένα, νομίζω είναι ένα γενικός κανόνας.
Θα ήταν πολύ ωραίο να ξέραμε την ιστορία κάθε αντικειμένου που έχουμε στη συλλογή μας αλλά πρακτικά είναι αδύνατο.Αλλό οι υποθέσεις (τα παιχνίδια φαντασίας που λές) και άλλο τα γεγονότα.
Νομίζω πως στο συγκεκριμένο αντικείμενο δε θα βγεί κάποιο γόνιμο συμπέρασμα.
Φιλικά,
Στράτος
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 10:35:18 πμ »

Γιωργο ειναι κατι που πολυ δεν το καταλαβαινουν για μενα κατα την αποψη μου.
Λεει ο αλλος:

Με αυτο (που μας δειχνει) ο παπους σκοτωσε εναν Γερμαναρα ή ο προπαπους μου εναν Τουρκο και μετα το θαψανε στον κηπο διοτι εαν τον ευρισκαν οτι τον σκοτωσε αυτος θα σκοτωνανε ολοι μας την οικογενεια!!

Ξερεις ποσες φορες το εχω ακουσει αυτο;;

Η απαντηση μου.

Καλα ολα αυτα και ωραια αλλα, το συναισθηματικο σκελος την υποθεσης ειναι την οικογενεια σου.
Εμενα δεν με ενδιαφερει αυτη η ιστορια, εγω κοιταω απλα ποσο κανει αυτο συλλεκτικα, ο συναισθηματισμος δεν γινετε να πληρωθει , δεν πληρωνετε απο κανεναν συλλεκτη διοτι ειναι αερας.
Το καταλαβαινεις;;

Και κλεινει εκει το θεμα.
Εαν θελει προχωραμε , εαν δεν θελει τα μαζευει και ψαχνει για κοροιδο!!
Ορθα κοφτα του κλεινεις την πορτα συναισθηματισμος=χρημα και δεν ξαναμιλαει για σαλτσες!!

Υ,Γ Καποτε μπηκε εδω μεσα ενας και ειπε μια σαλτσερη ιστορια οπου βγαλαμε γελιο της κακομοιρας!!
Εαν μπορεσω θα την βρω να την ποσταρω εαν υπαρχει και δεν την διαγραψανε μαζι με αυτον !! Χαμος απο τετοια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 12:35:52 μμ »

Στράτο και Ηρακλειώτη, συμφωνώ με όσα λέτε.

Τώρα αν μιλάμε για μια ιστορία, αυτή θέλει πολύ συγκεκριμένες αποδείξεις όπως ύπαρξη ονομάτων, φωτογραφίες, διασταύρωση με αρχειακό υλικό. Και τότε αξίζει το αντικείμενο τόσο παραπάνω, όσο θέλει να πληρώσει ο αγοραστής. Άλλο ένα πηλίκιο του '40 π.χ. (πάνω-κάτω 300 ευρώ), άλλο ένα με την πλήρη, τεκμηριωμένη και αποδεδειγμένη και σχετικά ενδιαφέρουσα ιστορία ενός αξιωματικού που πήρε μέρος σε κάποια σημαντική μάχη και υπάρχει κάποια αναφορά στο όνομά του αλλά είναι άγνωστος (300 ευρώ συν κάτι παραπάνω ίσως) και άλλο το πηλίκιο του Διάκου ή του Δαβάκη π.χ. Τι κάνει την όποια διαφορά; Οι ατράνταχτες αποδείξεις.

Στράτο, το link είναι αυτό: http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11658.0

Δεν αμφισβητώ κι εκεί την ιστορία -το μέλος έχει να μπει χρόνια εξάλλου και δεν έχει νόημα καμία αντιπαράθεση και κανένα υποννοούμενο ως προς το άτομό του, αλλά είναι ένα καλό παράδειγμα αυτού που λέμε: Αντικείμενο vs ιστορία.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 12:46:10 μμ »

Γιωργο βρηκα την ιστορια!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ασχετο με το θεμα αλλα διαβαστε εδω

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1739.msg13494;topicseen#msg13494

Ειλικρινα εγω στο παρον ποστ  δεν μιλησα καθολου.
Αλλα το παιδι εκανε για σεναριογραφος!! Παει και τελιωσε!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Αλλα το 1000ειπωμενο με  αυτο το σπαθι-ξιφολοχγη  ο παπους μου σκοτωσε τοσους πχ
η ο παπους μου παλεψε με τον Γερμανο του πηρε το οπλο και τον σκοτωσε κτλ κτλ την εχω ακουσει τοσες φορες που στο τελος σου προκαλει αηδια!!

Ηθελα και να ηξερα στις τοσες ιστοριες που εφευρισκουν ποσοι μασανε κουτοχορτο και τις καταπινουν!!

Χαπατα μας εχουν τους συλλεκτες μερικοι μερικοι;;

Υ,Γ Δεν ξερω για εσας αλλα με αυτη την ιστορια του Αλεξακι ειχα ριξει ενα γελιο οταν την διαβασα μα γελιο!!

Και ηταν και μικρη η ατιμη!! Σαν ανεκδοτο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 03:28:23 μμ »

Να  διευκρινίσω κάτι. Δεν υπήρχε άλλη ενότητα να κάνω τη παράθεσή μου για την εν λόγο καρφίτσα. Εδω είναι δύσκολο να αναγνωριστεί όπως ορθά αναφέρεται παραπάνω, θα γίνει και εκτίμηση αξίας? Δε περιμένω κάτι τέτοιο αλλά αν υπήρχε η δυνατότητα έστω και μιας μικρής αναγνώρισης ή ταυτότητας τους αντικειμένου. Να είστε πάντως όλοι καλά για τα σχόλια σας και τις παραθέσεις σας. Ίσως είναι μοναδικό κομμάτι για κάποιον που το είχε στη κατοχή του. Οπότε είναι σα ψύλλος στα άχυρα για ταυτοποίηση.Ίσως βγει κάτι ψάχνοντας σε γερμανικά site.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences