Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 09:59:52 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ευρω ERROR  (Αναγνώστηκε 3103 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimiS
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 482


Καλοι τροποι = υψηλη αυτοεκτιμηση..


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 11:38:27 μμ »

TO 20ευρο δεν ειναι στο τετραγωνο , ουτε στον κυβο..
                             ειναι στο 5..
Νομιζω τετοια λαθη δυσκολα εμφανιζονται και δινουν +στην αξια
τι λετε?
Καταγράφηκε

νιψον ανομηματα μη μοναν οψιν
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 03:00:02 πμ »

Σφάλμα "μη στοιχισμένου σειριακού". Δεν αποτελεί σπάνιο ή σημαντικό error. Παρατηρείται σχετικά συχνά
.
Καλό θα ήταν όπως σημειώνεις, το συγκεκριμένο σφάλμα στο 5 να πολλαπλασίαζε -ως μαθηματικός εκθέτης- την αναγραφόμενη αξία (20 εις την πέμπτην δύναμη!), αλλά δυστυχώς δεν συμβαίνει.

Εγχώριο ενδιαφέρον άκρως αμφίβολο. Πιθανόν να ενδιαφέρει κάποιον γερμανό συλλέκτη (W)..



Καταγράφηκε
dimiS
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 482


Καλοι τροποι = υψηλη αυτοεκτιμηση..


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 04:53:05 μμ »

Προσωπικη γνωμη, τοσο καιρο που ασχολουμαι με τα τραπεζογραμματια Ευρωπης και τα ψαχνω ενδελεχως δεν εχω βρει κατι παρομοιο- να εχει περασει απο τα χερια μου- και να εχει αναρτηθει στο στεκι- συνηθως βλεπουμε αριθμους μη στοιχισμενους κατα 1 'η 2 χιλιοστα πιο ψηλα, αυτο ειναι ψηλοτερα κατα το ημισυ.
Μαλιστα τετοιο σφαλμα το βρηκα μετα απο τοσο καιρο σε συχνοτητα θα ελεγα σαν να ψαχνεις 50 ευρω G013.
Θα ηθελα μια βοηθεια να βρω αναλογα λαθη σε ξενα site ,απο χθες που ψαχνω βρηκα ενα 5 ευρω με ιδιο λαθος και η τιμη του κοντα στα 50-60 ευρω κυκλοφορημενο.

Εννοειται οτι μιλαμε παντα για τιμες εξωτερικου ,αφου στην Ελλαδα δεν υπαρχει ενδιαφερον για τα ευρω χαρτονομισματα ,ποσο μαλλον για errors- 'η εστω ειναι πολυ μικρη η αγορα και το ενδιαφερον.
Καταγράφηκε

νιψον ανομηματα μη μοναν οψιν
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2017, 05:08:15 μμ »

θα κανω λιγο καταχρηση του θεματος του δημητρη για να ρωτησω για ενα νεο 50ευρω.θεωρειται σφαλμα το παρακατω?προκειται για καποιου ειδους μετατοπιση του παλισιου του μικρου κωδικου?η ειναι συχνο και ανευ σημασιας?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 13, 2017, 06:55:46 μμ »

για το 20ρικο και τους εκθετες εχω να πω οτι την πρωτη φορα που το ειδα να συζητιεται εδω αρχισα να κοιταω στα χαρτονομισματα που περνουσαν απτα χερια μου και ειναι ... οχι απλα συνηθισμενο αλλα τοσο συνηθισμενο που βαρεθηκα να κοιταω και αυτα που ειχα κρατησει τα ξοδεψα

μου προκαλεσε εντυπωση βεβαια, πως γινεται να υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα ... ευθυγραμμισης. με τι στο καλο τα τυπωνουν ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dimiS
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 482


Καλοι τροποι = υψηλη αυτοεκτιμηση..


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 13, 2017, 08:41:58 μμ »

για το 20ρικο και τους εκθετες εχω να πω οτι την πρωτη φορα που το ειδα να συζητιεται εδω αρχισα να κοιταω στα χαρτονομισματα που περνουσαν απτα χερια μου και ειναι ... οχι απλα συνηθισμενο αλλα τοσο συνηθισμενο που βαρεθηκα να κοιταω και αυτα που ειχα κρατησει τα ξοδεψα

μου προκαλεσε εντυπωση βεβαια, πως γινεται να υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα ... ευθυγραμμισης. με τι στο καλο τα τυπωνουν ?
Ειναι συνηθισμενο στις μικρες αποκλισεις, με αποκλισεις εννοω 1 η` 2 χιλιοστων
Το συγκεκριμενο εικοσαρικο αν προσεξες εχει μη στοιχισμενο αριθμο που ξεπερνα τα αλλα ψηφια κατα το ημισυ
Θα ηθελα βεβαια να διαψευστω αν εβαζε καποιος που εχει αναλογα μη στοιχισμενα χαρτονομισματα να τα ποσταρει και να το ξοδεψω  Χαμόγελο

Καταγράφηκε

νιψον ανομηματα μη μοναν οψιν
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 13, 2017, 10:40:22 μμ »

ναι ακομα και για τοσο μεγαλη διαφορα στο υψος μιλαω
απ'ολες πετυχα δλδ, αλλα και αρκετες τετοιες
για να καταλαβετε για τι ποσοστο μιλαω, αν και ενας ανθρωπος μονος του δεν ειναι χαρακτηριστικο δειγμα, μεσα σε περιπου δυο μηνες ειχα βαλει στην ακρη καμια 20+ 20ρικα, εκ των οποιων καποια(3-4?) ειχαν τοσο μεγαλη διαφορα
ισως θα πρεπε να 'χα καταγραψει τους αριθμους για να συγκρινετε αν παρουσιαζονται οι μεγαλες διαφορες μονο σε συγκεκριμενες σειρες, αλλα επειδη πετυχαινα πολλα μου φανηκε οτι δεν ειχε ενδιαφερον

ΥΓ1: δεν ειχα μετρησει ακριβως ποσο απειχαν αυτα με την μεγαλυτερη διαφορα, αλλα με το "ματι" καπως σαν αυτο στην φωτο φαινοταν
ΥΓ2: δεν σου κανω σπασιμο, ειπα οτι ενας ανθρωπος δεν ειναι χαρακτηριστικο δειγμα. μπορει να πετυχα καμια περιεργη παρτιδα στην περιοχη μου και να'ναι πραγματι σπανια και να κανα χαζομαρα που τα ξοδεψα, απλα εμενα τετοιο ποσοστο μ'εκανε να πιστεψω οτι ειναι συνηθισμενα.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences