Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:42:02 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αποτροπή κερδοσκοπίας στις πωλήσεις.  (Αναγνώστηκε 10871 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 07:17:51 μμ »

Με ολο το σεβασμο στις διαφορετικες αποψεις θα ηθελα να εκφρασω και την δικη μου.Γιωργο μου 500-600 στην ΤΤΕ και την επομενη μερα εδω μεσα 1200 δεν υπαρχει παρα μονο μια περιπτωση και αυτο λογω του εξαιρετικα μικρου αριθμου κοπης.Ενα νομισμα που πραγματι ειναι δυσκολο να βρεθει και κραταει τιμη υψηλη θα πρεπει εμεις εδω στο στεκι να προσπαθησουμε να την ριξουμε μεσω απαγορευσεων;
Απλα τοτε υπηρξε προβλημα γιατι καποιοι εβγαζαν μεροκαματο κουβαλωντας ολο το σοι στην ΤΤΕ και υπηρξαν περιπτωσεις που συλλεκτες εμειναν χωρις νομισμα επειδη δεν προλαβαν.
Ας φυγουμε απο τα χρυσα ας παμε στα ασημενια υπαρχει νομισμα που κοστισε τοτε 65 ευρω βγηκε τοτε σε πωληση 150 και θεωρηθηκε ακριβο.Το ιδιο νομισμα πωληθηκε στις μερες μας 250 ευρω.Γιατι;Γιατι ειναι δυσκολο να βρεθει παιδια.Οσους περιορισμους και να βαλουμε και 3 χρονια αποκλεισμου απο πωλησεις να μπει οταν ξαναβγει θα πιασει μεγαλυτερη τιμη γιατι εχει χαθει απο την αγορα.
Η τιμη που πωλειται η λιρα του 2017  ειναι αυτη που οριζει ο νομος της προσφορας και της ζητησης.Αν απαγορευθει εδω θα βρεθει απο αλλου.
Γενικα ειμαι κατα των απαγορευσεων οπως ειμαι και κατα των "πλαστων"σπανιοτητων σε ολα τα νομισματα.Δεν ειναι βρε παιδια ας πουμε ολα τα νομισματα του Γεωργιου σπανια υπαρχουν και σπανια αλλα δεν ειναι ολα  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 07:37:22 μμ »

Μιχαλη οταν μπηκε αυτη η απαγορευση ειχαμε δει αυτο το φαινομενο.
Το πρωτοαναφερα εγω το επιβεβαιωσες εσυ.
Καποιοι βαζαν μανα , πατερα , μπατζανακι κτλ κτλ και οντος εν ετη 2011 εδω νομισμα βγηκε για πωληση 1200.
Το ιδιο νομισμα την επομενη χρονια ξεφουσκωσε στα 800.
Δεν τα λεω στην τυχη οτι λεω.
Οι καιροι αλλαζουν ειπες εσυ σε προηγουμενα ποστ.
Νομισματα μενουν απουλητα για μηνα .
Αυτα θα τα δουμε εν καιρο, αλλα πιστεψτε με ολοι αντιμετωπιζουμε αλλα προβληματα σοβαροτερα αυτη την στιγμη για να ασχολουμαστε με αυτα!!
Μενουν ολα ως εχουν και το θεμα θα τσεκαρετε.
Λετε κατι πολλες φορες και νομιζετε οτι δεν τα λαβαινουμε υποψιν.
Πχ Προβλημα με τα μηνυματα. (Μας ταλαιπωρησε ενα χρονο)
Τοποθετηση Ταπαλλτακτ πως τον λενε εκεινο το μαραφαετι.
Επεφτε ο σερβερ.
Μεσα σε μια βδομαδα εγιναν ολα!!
Απλα ηθελαν τον χρονο τους.
Και τωρα σας λεω:
Ακουσα τον Χανιμπαλ.
Πριν απο αυτον μου το ειχε πει ο Καμπουκος αυτο το ζητημα.
Τωρα ακουω εσενα να λες εχει αλλαξη το Ελληνικο νομισμα και ειναι στα αζητητα.
Θα τα δουμε ολα αυτα!!
Υπομονη να εχετε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 07:48:23 μμ »

Ωραια και κατανοητα ολα Γιωργο.Ειλικρινα δεν εχω κανενα προβλημα να παραμεινουν ολα ως εχουν.Απλα νομιζω οτι οι απαγορευσεις γενικα φερνουν αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που περιμενουμε.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 09:25:58 μμ »

Παιδιά η άποψή μου είναι ότι μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε για άνοδο και κάθοδο του χρυσού, για μπατζανάκηδες και κουμπάρους, για άνοδο στα ξένα, για κάθοδο στα ξένα, για άνοδο στα ελληνικά, για κάθοδο στα ελληνικά, για ζήτηση για ασημένια, χάλκινα ή τσίγκινα, για το αν κυβερνάται η χώρα από ξένους, Έλληνες ή Αριανούς, για το αν θα καεί το πελεκούδι σήμερα, αύριο ή του χρόνου ή για οτιδήποτε άλλο θέλει ο καθένας.

Για μένα όμως το βασικό στοιχείο, στο οποίο εστιάζω τον προβληματισμό μου είναι ένα και μοναδικό.

Κάποιος που ανεβάζει για πώληση ένα συλλεκτικό νόμισμα (ανεξαρτήτως προέλευσης, μετάλλου, ποσότητας κοπής κ.λ.π.) για πώληση εντός 2, 5, 10 ή 20 ημερών μετά που εξαντλείται ή σταματάει η πώλησή του απ'την επίσημη αρχή/νομισματοκοπείο (ανεξαρτήτως αν η επίσημη αρχή/νομισματοκοπείο είναι ελληνική, αγγλική, κινέζικη, αυστραλέζικη, σενεγαλέζικη ή βενεζουελανή) δεν μπορεί να λέγεται συλλέκτης, γιατί αν ήταν όντως συλλέκτης θα το αγάπαγε το νόμισμα και δεν θα το πούλαγε την επόμενη ημέρα!

Το γιατί το κάνει είναι δικό του θέμα και δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει ή χρειάζεται να ενδιαφέρει τον οποιονδήποτε από εμάς.

Αυτό όμως που νομίζω ενδιαφέρει όλους, είναι ότι η ιστοσελίδα αυτή είναι..."Στέκι Συλλεκτών"!

Δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής!
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 10:01:50 μμ »

Ερώτηση:Αγοράζω απο το εξωτερικό,το 2017 lunar.Φέρνω 4 με τα ίδια μεταφορικά που θα έφερνα και το ένα.Κρατάω το ένα(εννοείται),και τα άλλα 3 τα δίνω στην τιμή αγοράς,+ το1/4 των λοιπών εξόδων.Δεν θεωρούμαι συλλέκτης;Δεν κλείνουν άλλοι 3 συλλέκτες την τρύπα στη συλλογή τους,σε τιμή χαμηλότερη απο ότι αν τα έφερνε ο καθένας μόνος του;
Οπου lunar,ας βάλει ο καθένας νόμισμα της αρεσκείας του.
Καταλαβαίνω τη λογική του post,αλλά υπάρχουν πωλήσεις και πωλήσεις.Οντως,μερικές πωλήσεις ίσως
"προκαλούν",αλλά και πάλι,ο καθένας ορίζει το πόσα χρήματα θα δώσει για να αποκτήσει το "αντικείμενο του πόθου" του.
Οπως πάντα,χωρίς καμμία πρόθεση αντιπαράθεσης.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 10:16:02 μμ »

Υπήρξε τέτοια πώληση ;
Να ζητήσει ο πωλητής ακριβώς τα έξοδα του για να εξυπηρετήσει άλλους ;
Ομαδική παραγγελία ειναι αυτο .
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 10:35:08 μμ »

Θα υπήρχε,αν δεν μεσολαβούσαν "αστάθμητοι παράγοντες".Πωλητής,εγώ.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 01:43:40 πμ »

Ερώτηση:Αγοράζω απο το εξωτερικό,το 2017 lunar.Φέρνω 4 με τα ίδια μεταφορικά που θα έφερνα και το ένα.Κρατάω το ένα(εννοείται),και τα άλλα 3 τα δίνω στην τιμή αγοράς,+ το1/4 των λοιπών εξόδων.Δεν θεωρούμαι συλλέκτης;Δεν κλείνουν άλλοι 3 συλλέκτες την τρύπα στη συλλογή τους,σε τιμή χαμηλότερη απο ότι αν τα έφερνε ο καθένας μόνος του;
Οπου lunar,ας βάλει ο καθένας νόμισμα της αρεσκείας του.
Καταλαβαίνω τη λογική του post,αλλά υπάρχουν πωλήσεις και πωλήσεις.Οντως,μερικές πωλήσεις ίσως
"προκαλούν",αλλά και πάλι,ο καθένας ορίζει το πόσα χρήματα θα δώσει για να αποκτήσει το "αντικείμενο του πόθου" του.
Οπως πάντα,χωρίς καμμία πρόθεση αντιπαράθεσης.

Αγαπητέ φίλε καταλαβαίνω το συλλογισμό σου, ο οποίος έχει ασφαλώς μία λογική.
Από την άλλη όμως όταν τίθεται ένας κανόνας, ένας οποιοσδήποτε κανόνας, δεν μπορεί ποτέ να "πιάνει" το 100% των περιπτώσεων.
Και οι νόμοι που θεσπίζει ένα κράτος δεν προορίζονται ποτέ να ρυθμίζουν το 100% των πάσης φύσεως σχέσεων των πολιτών, παρά μόνον τις περισσότερες, βασικές περιπτώσεις.

Στην περίπτωσή σου εσύ, όπως την περιγράφεις, έχεις δίκιο, όμως στα περισσότερα νομίσματα, ειδικά μάλιστα αν είναι ακριβά (χρυσά κυρίως), οι περισσότεροι συλλέκτες αγοράζουν 1,2 το πολύ 3 για να τα κρατήσουν και να δώσουν ίσως στο μέλλον από ένα στα παιδιά τους.
Ελάχιστοι είναι αυτοί που  αγοράζουν 5,6 ή περισσότερα στη λογική τη δική σου.

Λαμβάνοντας λοιπόν υπόψη αυτό το σκεπτικό, το οποίο είναι ο κανόνας πιστεύω, νομίζω πρέπει να απαγορεύονται οι πωλήσεις τους για ένα χρόνο.

Και εν πάση περιπτώσει, ακόμη και αν ακολουθήσουμε τη δική σου λογική, δεν υπάρχει πιστεύω κανένα λογικό επιχείρημα για να υπάρχει διαχωρισμός των ελληνικών συλλεκτικών από τα ξένα συλλεκτικά.
Με την ίδια λογική δηλαδή που κάποιος μπορεί να πάρει 3 ελληνικά συλλεκτικά για να κρατήσει το ένα και να πουλήσει τα 2, με την ίδια λογική μπορεί να το κάνει και με ξένα συλλεκτικά.

Εν κατακλείδι, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανένα λογικό επιχείρημα που να επιβάλλει το διαχωρισμό ως προς τον περιορισμό στις πωλήσεις των ελληνικών από τα ξένα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences