Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:05:32 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αποτροπή κερδοσκοπίας στις πωλήσεις.  (Αναγνώστηκε 10872 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 08:52:12 πμ »

Θα ήθελα να θέσω προς προβληματισμό, τόσο προς του Συντονιστές, όσο και προς όλα τα μέλη του Στεκιού το εξής ζήτημα:

Ένας από στους όρους που, πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου, αναφέρεται στις Πωλήσεις είναι και ο εξής:

"ΙΒ . Τέλος απαγορεύεται να πωλούνται η να δημοπρατούνται blister,τρίπτυχα, αναμνηστικά νομίσματα ή μετάλλια  που κυκλοφόρησαν φέτος και είναι Ελληνικού ενδιαφέροντος....
Αυτός ο όρος δημιουργήθηκε μόνο για να αποφύγουμε φαινόμενα κερδοσκοπίας
."

Η ανάρτηση για τους όρους των Πωλήσεων κλείνει, επίσης πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου, με τη βασική αρχή και αποστολή του Στεκιού, που είναι η εξής:

"Υπενθυμίζουμε σε όλους ότι δεν είναι σελίδα για πωλήσεις, αλλά σελίδα διάδοσης του συλλεκτισμού !!!"

Αναρρωτιέμαι λοιπόν για το εξής:
Η αποφυγή/αποτροπή "φαινομένων κερδοσκοπίας" και η "διάδοση του συλλεκτισμού" επιτυγχάνεται μόνο με την απαγόρευση πώλησης "ελληνικού ενδιαφέροντος" νομισμάτων;!
Δηλαδή "φαινόμενα κερδοσκοπίας" δεν μπορούν να υπάρξουν με αναμνηστικά νομίσματα άλλων χωρών, τα οποία κυκλοφόρησαν πριν έναν, δύο ή τρεις μήνες και μετά μπορούν κάλλιστα να εμφανιστούν στο Στέκι προς πώληση;!

Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι χρονικοί περιορισμοί σχετικά με την πώληση αναμνηστικών νομισμάτων πρέπει να είναι οι ίδιοι για όλα τα νομίσματα, ανεξαρτήτως αν είναι ελληνικά ή όχι, διότι όπως "φαινόμενα κερδοσκοπίας" μπορούν να υπάρξουν με ελληνικά, εξίσου εύκολα μπορούν να υπάρξουν και με ξένα.

Προσωπική άποψη πάντα!
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 09:59:48 πμ »

Συμφωνώ με την άποψη του Hannibal.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 10:46:04 πμ »

Το θέμα αυτο φιλε Hannibal  εχει επισημανθεί πρώτο πρώτο απο τον σακ εδω και χρόνια.
Θα σας οω με ποιο σκεπτικό εμενω τελικός μονο στα Ελληνικα Νομίσματα.
Τα Ελληνικά τυγχάνει να βγαινουν σε παρα πολυ ελάχιστα τεμάχια.
Με αποτέλεσμα εμποροι του εξωτερικου να κλείνουν μεγάλες παρτίδες , να μενουν ψυχουλα για τούς ιδιώτες και στους ιδιώτες που ενδιαφερωνται να βαζει ο καθε πονηρος τον Μπαμπά  του την μάνα του τον γιό του την κορη του τον μπατζανακι του να στέκονται ολοι μαζι εξω απο την τραπεζα ωστε να αποροφησουν αυτοι την οποία ποσότητα είχε μείνει και να την βγαλουν την επόμενη μερα διπλάσια τιμη.

Χρόνος διαθεσης Ελληνικών νομισμάτων; ;
Δυο τρείς μερες.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 10:55:23 πμ »

Στον αντίποδα τωρα θα σου φερω παράδειγμα την νεα λίρα του 2017.
Βγήκε μελος μας τελη του Οκτωβρίου και την ανακοίνωσε.
Μιλάμε μιλάμε ολοι λέμε λέμε οτι θα ειναι καλο χαρτι και περνάει ενας Μηνάς και υπάρχουν ακομη απουλητα τεμάχια στην Αγγλία.
Στις 45 μερες τελικά εξαντληθηκαν.
Εκει δεν στενεσε στην ουρα.
Δεν υπαρχουν Πατέρες μητερες να σου κλεισουν τον δρομο απο τις εξι το πρωι στην πόρτα.
Όποιος λοιπον δεν έκανε την παραγγελία του κακο του κεφαλιού του.
Δεν του φταιω ούτε εγω ούτε εσυ εαν η λιρα ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ τωρα εχει πιασει σε τρείς μήνες τα 800-900-1000 .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 11:01:19 πμ »

Αυτά ειναι τα στοιχεία οπου μας κανουν να σκεφτωμαστε όπως σκεπτωμαστε.
Δυστυχώς ειναι προνόμιο και καταντια της Ελλάς να εχει εναν τρόπο να βγάζει λιγα κομμάτια για να τα βαρεσει στα αφτια και ταυτόχρονα να δημιουργεί γυρω της άτομα τα οποία να εκμεταλευωνται αυτη την κατασταση και να κερδοσκοπουν απο την ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ.
Ενώ στην Αγγλία πχ την επόμενη μερα η λιρα είχε 50 ευρω αύξηση
στην Ελλαδα την επόμενη μερα εχει πιασει 100% πανω την αξία της.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 11:04:55 πμ »

Το στεκι λοιπον κοιταει τα τις τοπικής αγοράς.
Εαν υπάρχει μια μερίδα συλλεκτων επενδυτων οι οποίοι ψωνιζουν απο εξω τα εξω κρατη δεν εχουν την πολιτική του Ελληνικού Νομισματοκοπείου και έχεις ολο τον χρονο να κάνεις την παραγγελία σου και να μην σου πιάσει κανείς τον πωπο .


Να τα λεμε ολα καθαρά και ξαστερα χυμα και σταρατα.

Και οποίος πιστεύει οτι δεν ειναι όπως τα λεω ας βγει να μου το τεκμηρίωση. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 11:20:23 πμ »

Καλημερα φιλοι μου,
ολα οσα λεει ο Γιωργος πραγματι περιγραφουν εν μερει  την πραγματικοτητα αλλα μαλλον δεν εχει παρακολουθησει την κατρακυλα του τελευταιου χρονου οποτε τον δικαιολογω.Εκτος ελαχιστων περιπτωσεων ολα τα νομισματικα προιοντα ειναι εκει απουλητα.Ελεγξε το και τα ξαναλεμε
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 11:58:25 πμ »

Φιλε Μιχαλη η αληθεια ειναι πως τα ευρω τα σταματησα να τα μαζευω το 2011 ή 12 , δεν θυμαμαι ποτε πηρα το τελευταιο.
Και ο λογος ειναι πως δεν ανεχωμε το Ελληνικο νομισματοκοπειο πρωτο πρωτο να θελει να μου πιασει τον Πωπο.
Διοτι ΤΟΤΕ αλλες τιμες ειχαμε εδω στην Ελλαδα και ΑΛΛΕΣ τιμεσ εβλεπα στα υποιλοιπα κρατη.
Τωρα δε βλεπω μια μαζικη υστερια ΟΛΩΝ των κρατων να εκδιδουν της παναγιας τα ματια προκειμενου να εκμεταλευτουν τους συλλεκτες.
Κυνηγωντας το δεντρο χανεις το δασος λοιπον οπως ελεγα παντοτε.
Βαση λοιπον των νεων δεδομενουν που βλεπω τωρα στην αγορα μελεταω πολυ το τι θα αγορασω και δεν πεφτω στα οσα μου πασαρουν καθημερινα!!
Σε πολιορκουν καθημερινα τουλαχιστον 20 με 30 χωρες  εκ των οποιων οι 20 ειναι στο ευρω!!
Που θα αντεξει ο συλλεκτης;;
Η τσεπη του;;
Αρα αρχιζει η αποθαρυνση μετα.
Οι υπολοιπες δεκα χωρες πχ στηροζωνται στο μεταλλο (ασημι ή χρυσο) και σε πολιορκουν και αυτες για να εχουν μεριδιο στη πιτα του κερδους!!
Που θα αντεξει παλι ο συλλεκτης;;

Και το κουφο της υποθεσης;;;
Πολλες φορες τα μεταλλα που χρησημοποιουν για αυτα τα νεα νομισματα ειναι ΑΝΑΚΥΚΛΩΜΕΝΑ απο παλια νομισματα που καταληγουν στο χυτηριο!!
Χανετε ενα ενδοξο παρελθονωνομισματων  για να ερθει το βιομηχανικο νομισμα και  επενδυση να αντικαταστισει την ποιοτητα.
Εδω λοιπον χρειαζετε συνεση. Μελετη, Του τι ειναι ομορφο , του τι ειναι οντως ιστορικο , του τι πραγματι αντιπροσωπευει παλιο νομισμα ή παλια ιστορια-παραδοση και να ξερουμε τι πραγματι αγοραζουμε.
Νομισματα σαν τα παρακατω εμενα με κανουν και γελαω!! Μου θυμιζουν παλιες εποχες οπου μια εταιρια απο την γερμανια αγοραζε απο παντου νομισματα (και απο την Ελλαδα ειχε παρει ταα 20δρχ Περικλη Και Αθηνα) και τα εβαφε και τα πουλουσε 5 φορες πανω την αξια τους!!
Οι τοτε συλλεκτες τα γελουσαν και τα κοροιδευαν.
Τωρα βλεπω τους νεους συλλεκτες να τα μαζευουν μετα μανιας!!
Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα αλλα επρεπε να υποθουν και αυτα καποτε καπου.

Νομισμα σημαινει αισθητικη!! Ομορφια πανω στο μεταλλο, οχι ζωγραφικη με χρωματα!!
Οι παλιοι πανω σε ενα ψυχρο μεταλλο αποτυπωναν την ομορφια και ζωντανευε ο δισκος διχως χρωμα!!
Τετοια νομισματα να συλλεγετε. Που να αναδικνειουν την ομορφια στην σχεδιαση και μονο!!

Ειτε ειναι λοιπον χρυσο , ειτε ασημενιο ειτε απο νικελινο ΜΕΛΕΤΑΤΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ , ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ , ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΙΤΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΑΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ!!
Εαν ολοι καναμε τα παραπανω δεν θα γινωταν καθολου αυτη η κουβεντα σημερα για αισχροκερδεια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 12:32:49 μμ »

Ειπαμε ο καθενας οτι θελει συλλεγει και οσα θελει ξοδευει.Αυτο που για σενα και μενα ειναι μη συλλεξιμα για καποιον αλλο ειναι συλλεξιμα.Αυτο που εγω και συ το βλεπουμε ασχημο καποιος αλλος το βλεπει πανεμορφο.Κατι που για μενα ειναι ακριβο για καποιον αλλο ειναι φθηνο.Φιλος μου παιδικος πανεμορφος σαν ανδρας πριν 25 χρονια παντρευτηκε μια κοπελα με την οποια ειναι ακομα μαζι και εχουν μια ομορφη οικογενεια η οποια στα ματια τα δικα μου και αρκετων αλλων φιλων της παρεας δεν ηταν τοσο ομορφη(το λεω κομψα).Στα δικα του ματια ομως ηταν οτι καλυτερο μπορουσε να  ερθει στην ζωη του.Οτι στα ματια τα δικα μου δεν αξιζε στα δικα του ηταν οτι ομορφοτερο μπορουσε να βρει.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 09:10:36 μμ »

Στον αντίποδα τωρα θα σου φερω παράδειγμα την νεα λίρα του 2017.
Βγήκε μελος μας τελη του Οκτωβρίου και την ανακοίνωσε.
...
Δεν του φταιω ούτε εγω ούτε εσυ εαν η λιρα ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ τωρα εχει πιασει σε τρείς μήνες τα 800-900-1000 .
Έμπορος στην Αθήνα πάντως, πούλαγε πριν λίγες ημέρες στα 700 με 750 ευρώ.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 09:15:38 μμ »

Μου είχαν πει ότι πριν απο ενα μήνα, την proof 2017 την έβρισκες στα 600 - 650 .
Ανεβαίνει γρηγορότερα απο άλλες .
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 06:42:09 μμ »

Θα αγοράζεται Ελισάβετ στα 295;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 07:27:34 μμ »

Αγορασα  Ελισάβετ στα 295 την εποχη του Βρεχιτ.
Και ;;
Πριν Βρεχιτ απο οσο ξερω δινατε εδω μεσα 250-260
Την επομενη του Βρεχιτ με επιασε πανικος και βγηκα να αγορασω.
280-285-290-295!!
Μεσα σε μια βδομαδα εχουν διαμορφωθει αυτες οι τιμες.
Εξι μηνες μετα επεσαν στα 270 , ειδα και 265 μερικες!!
Τωρα εχει πιασει παλι πανικος τον κοσμο και ;;

Γνωματευση;;

Ο πανικος ειναι κακος συμβουλος.

Μετα την κριση απλα δεν κανει να κλαις τα χαμενα κεφαλαια αλλα να σκεφτεσε θετικα πως οτι εκανες το εκανες για να διασωσεις καποια κεφαλαια!!
Και εγω μετανιωνω που ενω ειχα τα κεφαλαια δεν μπηκα να αγορασω οταν η λιρα παρακαλουσαν μερικοι να φυγει στα 240.
Αλλα ο φοβος μου μπηκε στο Βρεχιτ.
Τοτε λοιπον εκανα τις αγορες και δεν το μετανιωνω.

Υ.Γ Οταν αγοραζεις για να σωσεις κατι μακροπροθεσμα δεν σε νοιαζει η τιμη !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 07:30:54 μμ »

Οι τιμές έχουν ξεφύγει. Πουλάνε λιρες στα 305 και 310. Τρέλα.

Δεν λέω για εδώ μέσα, αλλά στην αγορά, γενικώς.
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 10:07:21 μμ »

εχεις δικιο κοσμα..αλλα βλεπω κ σαραφηδες που αγοραζουν 282 σημερα..εχει παρει πανω το μεταλλο παλι
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences