Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:33:35 πμ
Σελίδες: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 33
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: The Queen's Beasts From Royal Mint 2016-2021  (Αναγνώστηκε 138189 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #330 στις: Μάρτιος 08, 2018, 12:45:49 πμ »

το γατσλακι πρεπει να ναι τουριστικο απ την ρωσια νομιζω..τυχαια το βρηκα στο γκουγλ


επεσε συρμα για ταυρο ε?
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #331 στις: Μάρτιος 10, 2018, 01:23:05 μμ »

Θήκη για τα θηρία των 10oz




http://mennica-gdanska.pl/pl/akcesoria/674-kasetabestiekrlowej10oz.html?search_query=Bestie&results=33
Καταγράφηκε
Poseidon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54



Προφίλ
« Απάντηση #332 στις: Μάρτιος 10, 2018, 01:40:17 μμ »

Πολύ όμορφη θήκη!!
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #333 στις: Μάρτιος 15, 2018, 11:53:29 μμ »

Με βρετανική ακρίβεια έφτασε από το RM το proof μοσχαράκι (Black Bull)...





Ταυτόχρονα ήρθε από e-bay (και με χαμηλό premium) το προηγούμενο proof (Red Dragon) που δεν το πρόλαβα στο RM ...



Τοποθετώντας τον Ταύρο ανάμεσα στα άλλα τρία proof, μαλλον είναι το πιο αδιάφορο....
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #334 στις: Μάρτιος 16, 2018, 07:46:45 μμ »

Καλορίζικα! Είναι εξαιρετικά νομίσματα και μία από τις αγαπημένες μου σειρές όσον αφορά τις ουγγιές.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #335 στις: Μάρτιος 26, 2018, 12:14:42 μμ »

Καλησπέρα, να ρωτήσω αν έχει και άλλος το ίδιο θέμα που αντιμετώπισα εγώ.

Γιατί σε αυτή τη σειρά έχω δει μια φθήνουσα ποιότητα που με ανησυχεί.

Πέρα απο το κλασσίκο πακετάρισμα που είναι απο τα χειρότερα που μπορούν να κάνουν, αυτή το φορά το έστειλαν σε ένα χάρτινο φακελάκι (σαν αυτά που βάζουν τα βιβλία) οπότε το κουτι απ έξω του νομίσματος το χάρτινο είναι σακατεμένο. Άντε να το καταπιούμε αυτό (όλη η σειρά έτσι μας έχει έρθει).

Πάμε παρακάτω ανοίγω την κασετίνα και οι τραγίκοι, δεν έχουν κλείσει πολύ καλά την κάψουλα του νομίσματος με αποτέλεσμα χνουδάκια απο την θήκη να έχουν μπει μέσα στην κάψουλα και να έχουν κάτσει πανω στο νόμισμα. Εντάξει ξεφτίλα δηλαδή.

Οπότε υπάρχει κάπιος τρόπος να το καθαρίσω? χωρις πανιά κλπ γιατί εντάξει για το προυφ το πήραμε μη το κάνω να φένεται και για κυκλοφορίας.

Ένα άλλο που παρατήρησα και με έχει φέρει στο τσακ να σταματήσω τη σειρά ειναι οτι, όταν έβαλα το νόμισμα κάτω απο δυνατό φακό, είδα στο προυφ φινιρισμα του ταυρου να έχει κοματάκια που να μην έχει περάσει αυτό το ματ υφής που έχει.

Το σχέδιο εμένα δε με χάλασε τόσο, είναι στο μοτίβο όλων των πρηγούμενων να ξεφύγει απο το εραλδικό σχέδιο και να έχει μια επιθετικότητα το κεφάλι, αλλά αυτά τα μικρά δηλαδή εντάξει τι να πώ, με ξενερώνουν.

Πάντως αν υπάρχει καμια ιδέα πως να καθαρίσω τα χνουδάκια απο το νόμισμα γιατί τα βλέπω και με πιάνει εγκεφαλίκο θα σας είμαι ευγνώμον

Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #336 στις: Μάρτιος 26, 2018, 01:17:20 μμ »

Φιλε μου Valeroi εαν εχεις ενα πουαρ (φυσητηρι) θα βοηθουσε στο να απαλλαγεις απ τα χνουδακια χωρις ν αγγιξεις το νομισμα
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #337 στις: Μάρτιος 26, 2018, 01:29:34 μμ »

Αυτό θα σου πρότειναι και γω.Αν δεν έχεις χρησιμοποίησε πιστολάκι για τα μαλλιά στον κρύο αέρα
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #338 στις: Μάρτιος 26, 2018, 02:07:12 μμ »

Σωστός και πρέπει να έχω φυσητηράκι με απαλό βουρτσάκι μπροστά να βρω που το έχω μόνο.

Το πιστολάκι το σκέφτηκαν αλλα το φοβήθηκα, νομίζω όμως με σκέτο κρύο αέρα δε θα έχει θέμα, σωστά?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Poseidon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54



Προφίλ
« Απάντηση #339 στις: Μάρτιος 26, 2018, 02:27:07 μμ »

Φιλε Valeroi, δες το παρακάτω βίντεο, μάλλον κάτι τέτοιο θα εννοείς για το φινίρισμα??

https://www.youtube.com/watch?v=BP8XFpAqALs&t=200s

Βγαίνουν όλα τα νομίσματα της σειράς σε bu και proof και εγώ τελείωσα με τα ασημένια του Royal Μint, για όλους τους παραπάνω λόγους που αναφέρεις, συν τα milk spot . Έλεος δηλαδή. Οι άνθρωποι ειναι τραγικοί.
Αυτό με τα χνουδάκια το έπαθα εγώ στο proof του Δράκου. Ανοίγοντας το κουτί έχει βγει το νόμισμα απο την κάψουλα και επίσης τρελάθηκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2018, 02:36:29 μμ από Poseidon » Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #340 στις: Μάρτιος 26, 2018, 02:44:35 μμ »

Ναι Ποσειδώνα αυτό ακριβώς, με το μάτι δύσκολα τα βλέπεις αμα το βάλεις σε δυνατό φακό τα βλέπεις αμέσως.

Ναι είναι απαράδεκτο. Τα προηγούμενα εμένα δε είχαν τέτοια σημαδάκια, αλλά ο ταύρος είχε ένα σωρό, στην πλευρά του ταύρου όμως. Η μούρη της Ελισσάβετ όμως... κουφέτο την κάνουνε..

Σε βίντεο πάντως που είχα δει ανν θυμάμαι καλά το φινίρισμα αυτό δεν βγαίνει απο την πρέσα, αλλα μασκάρουν το νόμισμα αφήνουν ακάλυπτες τις επιφάνιες αυτές και της φινιρίζουν. Πάντως με βάζει σε σκέψει για το αν θα τη συνεχίσω.

Την σειρά την ξεκίνισα σαν 2ουγκα αλλά μετά είπα να μείνω μόνο στα προυφ μόλις είχα δει τι τέλειο είχαν κάνει το λιοντάρι.  Τελίκα δεν είναι τυχαίο που ο ταύρος ακόμα εδώ και κοντά μια βδομάδα δεν εχει βγει sold out
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #341 στις: Μάρτιος 26, 2018, 03:26:15 μμ »

Το ίδιο πρόβλημα είχα και γω με τα δύο τελευταια proof. Το καπάκι της κάψουλας ήταν ανοιχτό και το έπιασα στον αέρα πριν πέσει. Μάλλον θα πρέπει να κυκλοφορήσουν οδηγίες «ορθού χειρισμού» των proof. Και εδώ η ιδιωτική πρωτοβουλία (οι golden enigma εκδοχές) υπερτερούν ....
Καταγράφηκε
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #342 στις: Μάρτιος 26, 2018, 09:06:57 μμ »

Πολύ όμορφα κομμάτια τα προυφ. Καλορίζικα!!
Καταγράφηκε
SimouK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 125

The less you give a f4kk, the happier you'll be.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #343 στις: Μάρτιος 27, 2018, 07:52:21 πμ »

Παιδιά το δι-ουγκο βγήκε?
Καταγράφηκε

It's all lies. Don't worry.
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #344 στις: Μάρτιος 27, 2018, 08:56:43 πμ »

Παιδιά το δι-ουγκο βγήκε?

Το λιοντάρι, ο δράκος, ο γρύπας και ο μονόκερος έχουν βγει, πάνε ασυγχρονιστα μεταξύ τους γενικά, τηρούν διαφορετικό πρόγραμμα κυκλοφορίας
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 33
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences