Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 10:18:25 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό οθωμανικό  (Αναγνώστηκε 5718 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 01:55:49 μμ »

Είναι ωραίο κομμάτι σαν σύνολο. Ένας σωστός συλλέκτης δεν θα το χάλαγε να κρατήσει μόνο το νόμισμα. Έχει ιστορία. Ποιά να το φορούσε άραγε, ίσως κάποια από χαρέμι  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 03:07:02 μμ »

Είναι ωραίο κομμάτι σαν σύνολο...

μπορει, δεν εχω ιδεα τι "μετραει" στα κοσμηματα, μονο γενικα πραγματα,
αλλα το θεμα ειναι στα χρυσα νομισματα, ουτε καν στην εκτιμηση γενικα,
υπαρχει κατηγορια με κοσμηματα στην οποια μπορει να απαντησει και καποιος που δεν διαβαζει τα νομισματα
αν θελετε να κριθει ως συνολο, τωρα που μαθατε την αξια του νομισματος, ζητηστε να παει εκει το θεμα σας και θα σας απαντησει και ο διαχειριστης αν πιστευει οτι εχει νοημα κατι τετοιο

να ρωτησω κατι αλλο εγω ? επειδη κοιτουσα ανα ετη τα οθωμανικα εξαιτιας αυτου του θεματος, βρηκα και ενα αλλο του 1293/1 αλλα του μουραντ ε', με λιγα κομματια σχετικα λεει (~7 χιλιαρικα). αυτο ποσο σπανιο ειναι ? ή τελοσπαντων, επειδη μου βαλατε λιγο το "μικροβιο" να διαβασω για αυτα, εχει κανεις να προτεινει τιποτα πιο εξειδικευμενο online να ξεκινησω να διαβαζω απο κει, μηπως και μου λυθουν και μερικες αλλες αποριες που εχω ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 03:55:01 μμ »

https://www.ngccoin.com/price-guide/world/turkey-100-kurush-km-715-1293-1-cuid-117838-duid-301976
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 04:43:25 μμ »

να ρωτησω κατι αλλο εγω ? επειδη κοιτουσα ανα ετη τα οθωμανικα εξαιτιας αυτου του θεματος, βρηκα και ενα αλλο του 1293/1 αλλα του μουραντ ε', με λιγα κομματια σχετικα λεει (~7 χιλιαρικα). αυτο ποσο σπανιο ειναι ? ή τελοσπαντων, επειδη μου βαλατε λιγο το "μικροβιο" να διαβασω για αυτα, εχει κανεις να προτεινει τιποτα πιο εξειδικευμενο online να ξεκινησω να διαβαζω απο κει, μηπως και μου λυθουν και μερικες αλλες αποριες που εχω ?

Θεωρητικά είναι από τα σχετικά δύσκολα λόγω μικρού τιράζ, αλλά όσο περίεργο και να ακούγεται, με 7.000 τεμάχια πιάνει μονάχα το R1. Για να πουληθεί καλά, όπως είπα και πιο πάνω, πρέπει να βρεθούν συλλέκτες να το θέλουν. Στην Ελλάδα πιθανότατα θα πουληθεί κάτι λίγο πάνω από το μέταλλο ενώ στο εξωτερικό μπορεί να πιάσει καλύτερη τιμή. Έχω δει δημοπρασίες RAW στο εξωτερικό να κλείνουν στα 290 ευρώ αλλά και στα 380 ευρώ (σε πολύ καλή κατάσταση) και άλλες να μένει απούλητο με τιμή έναρξης 320-330 ευρώ. Φυσικά θα πρέπει να υπολογίσεις τα έξοδα για να βγει η δημοπρασία στο εξωτερικό. Αν είναι σε εξαιρετική κατάσταση και πιστοποιηθεί και πάρει πάνω από AU55-58, μπορεί να φτάσει και να ξεπεράσει τα 420-440 ευρώ. Και αν πιάσει MS61-62 και άνω φεύγει άνετα πάνω από τα 700-800 ευρώ (αναφέρομαι και πάλι σε πώληση στο εξωτερικό).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2017, 04:55:19 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 05:00:09 μμ »

ευχαριστω
απο σαιτ και βιβλιογραφια εχετε κατι στο μυαλο σας να μου προτεινετε ?

απο σας και τον NMS τοσο καιρο εχω διδαχτει "εμμεσως" (λεω εμμεσως γιατι καθε φορα που απαντουσατε σε κατι, ηταν αφορμη να διαβασω και κατι παραδιπλα εγω) τοσο καιρο εδω μεσα (συγγνωμη αν ξεχναω και καποιον αλλον) και πολυ λιγα ηξερα απο πριν, και τωρα ας πουμε εχω φτασει σε ενα σημειο να διαβαζω χρονολογιες και να αναγνωριζω μερικα (καλα με τα "σκονακια" μου στο πλαι και το ιντερνετ, τα αναγνωριζουμε ολα, αλλα χαιρω πολυ), αλλα θα θελα να βρω και παραπανω στοιχεια ας πουμε ιστορικα, για τα νομισματοκοπεια ή για παραδειγμα αναφερεστε στην σπανιοτητα του καθενος, αλλα δεν ξερω συμφωνα με ποιανου την ερευνα. Τετοια πραγματα θα θελα να μαθω , αν υπαρχουν καπου, αλλα οχι να κουρασω το φορουμ με μια ερωτηση ανα 5λεπτο, γιατι προφανως εχω κιαλλες αποριες, αλλα συνειδητοποιω οτι οι περισσοτερες ειναι ακομα νηπιακου επιπεδου.

καποτε ειχε αναφερθει και το ονομα ενος τουρκου που χει κανει καλη δουλεια αλλα δεν εβρισκα το θεμα, να δω τι εχει δημοσιευσει
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 05:11:26 μμ »

Εξαιρετική μελέτη και έρευνα για τα 'πρόσφατα' Οθωμανικά νομίσματα έχει κάνει ο Kaan Uslu. Δεν έχει στοιχεία πριν το 1255 διότι στην Τουρκία θεωρούνται αρχαία (κάποτε τα είχε και ευτυχώς είχα σώσει τις σελίδες), αλλά μπορείς να βρεις πολλά στο site του, Osmanli Paralari ή Osmanli Numismatik (Οθωμανική Νομισματική).
Οπότε μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ... http://www.osmanliparalari.com/

Για πιο ειδικά στοιχεία, ιστορικά στοιχεία και για πιο παλιά νομίσματα βρίσκεις μόνο σκόρπια δεδομένα σε πολλές σελίδες. Πολλά ιστορικά στοιχεία έχω αντλήσει από μελέτες του τμήματος νομισματικής του Πανεπιστημίου Κωνσταντινούπολης ή από ημερίδες των Ινστ. Βαλκανικών Σπουδών κλπ. Αλλά, δεν έχω πρόχειρη τη βιβλιογραφία και τις σελίδες.

Και φυσικά υπάρχει και ο Νίκος (NMS)... Respect.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 05:16:32 μμ »

ευχαριστω πολυ για τις κατευθυνσεις
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences