Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:01:06 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΑΡΤΟΝΑΚΙΑ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ Η ΣΥΡΡΑΠΤΙΚΟΥ?  (Αναγνώστηκε 4653 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
AndreasB
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 08, 2012, 01:38:20 μμ »

Καλησπερα ανοιγω αυτο το θεμα μιας και ειδα οτι δεν εχει ξαβαγινει συζητησει απο τοι εψαξα στην αναζητηση θελω να ρωτησω καθως και να πουνε πολλοι την γνωμη τους για να μεινει και το θεμα να το βλεπουν και αλλοι νεοι συλλεκτες που θα μπενουν στο φορουμ θελω να πειτε τις αποψεις σας ποια χαρτονακια προστασιας νομισματων θεωρειτε οτι ειναι ποιο καλυτερα και προφυλασουν καλυτερα το νομισμα του συρραπτικου η τα αυτοκολητα? γιατι εχω ακουσει πολλες γνωμες οπως και οτι η κολα απο το αυτοκολητο χαλαει μετα απο λιγα χρονια οτι μπορει να χαλασει το νομισμα η κολα αυτη και τετοια οποτε δωστε τις γνωμες σας.
Καταγράφηκε
AndreasB
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 09, 2012, 01:19:33 μμ »

κανένας τίποτα?
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 09, 2012, 01:30:45 μμ »

το καλυτερο ειναι αν θες να εχεις χαρτονάκια να τα βαλεις στα αυτοκολλητα και μετά σε αλβουμ για χαρτονάκια με συραπτικό ετσι θα σου κρατήσουν περισσότερο, αλλά μαλλον μελοντικά λογω το ότι η κόλα θα εξασθενήσει θα πρέπει να τα αλλάξεις. Εγώ ξεκινησα με χαρτονάκια αλλά μετα τα σταμάτησα και τα βάζω σε καψούλες αλλά ειναι προσωπική επιλογή και δεν το συνιστω για χαμηλής αξίας νομίσματα
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 09, 2012, 01:38:24 μμ »

Το καλύτερο για μένα ειναι κάψουλες αλλα αν θες κατι πιο φτηνο παρε απο τα χαρτονακια.
Καταγράφηκε
AndreasB
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 09, 2012, 01:43:54 μμ »

ρε παιδια εγω αλλο ζητησα αλλο μου απαντησατε εγω ζηταω να μου πειτε τι διαφορα εχουν του συρραπτικου με τα αυτοκολητα και αν καποιο απο τα 2 ειδη μπορει να κανει ζημια στο νομισμα ειτε η κολλα ειτε το συρραπτικο
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 09, 2012, 02:02:31 μμ »

Ανδρεα κοιτα να δεις στα χαρτονάκια χωρις αυτοκόλλητο μπαίνει αερας μέσα, οπότε δεν αεροστεγή
τα χαρτονάκια με την κόλα , η κολλα ειναι χημική ουσία που ουτε αυτό ειναι καλό, επισης εξαρτάται που τα αποθηκεύεις , αν χωρος εχει υγρασία πάνω από 50% δεν ειναι καλό , το τι θα γίνει μελλοντικά στα νομίσματα που θα βάλεις εξαρτάται από πολλούς παραγοντες και δεν μπορείς να παρεις σαφή απάντηση για αυτό που ρωτάς.
πχ. τι νομίσματα βάζεις στα χαρτονάκια, κυκλοφορήμενα ή ακυκλοφορητα , είναι ασημέναι είναι ευρώ είναι δραχμές?  τα βάζεις με γάντια ή όχι, είναι υψηλής αξίας ή όχι , θα τα βάλεις για πολλά χρονια ή όχι.
Καταγράφηκε
AndreasB
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 09, 2012, 02:23:29 μμ »

μαλιστα αυτην την απαντηση ηθελα σε ευχαριστω διοτι καπου το ειχα ακουσει και εγω οτι η κολα αυτη που εχουν τα αυτοκολητα μπορει να κανει κ ζημια στο νομισμα λογο χημικων που ειναι φτιαγμενη οποτε η καλυτερη λυση ειναι τα χαρτονακια.
Καταγράφηκε
Jimmy Jump
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 19, 2012, 01:02:28 πμ »

Εγω που τα έχω σε πλαστικό αλμπουμ δηλαδη τα αναγγάζω σε αργό θάνατο......Τι να κάνω?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 19, 2012, 08:01:07 πμ »

για εμενα προσωπικα πιο ασφαλη για την προστασια των νομισματων,μετα τα πιστοποιημενα φυσικα,ειναι οι καψουλες στο μεγεθος του νομισματος,και εχεις και την αληθινη αισθηση του νομισματος(μεγεθος,κλπ).μετα ειναι τα χαρτονακια με συραπτικο, γιατι τα αυτοκολητα θελουν καποια προεργασια του νομισματος.δηλαδη πριν μπει να μην εχει ξενα στοιχεια,η να  ειναι τελειως στεγνο απο υγρασιες,κλπ,γιατι μετα απο καιρο πιανει ενα θολωμα!!!οσο για τις τιμες αγορας,πιστευω ειναι φρονιμο να επιλεγουμε την ασφαλεστερη λυση,για αντικειμενα που αγαπαμε,και ας ειναι λιγο πιο ακριβη η διαφορα τους!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 10:01:50 πμ »

Και εγω αρχικα αρχισα με χαρτονακια αλλα οταν μπηκα στο νοημα της συλλογης αγορασα αμεσως καψουλες, ειναι το καλυτερο. Ανοιγεις-κλεινεις αεροστεγως χωρις προβληματα αλλα εαν θελεις παρε συρραπτικου γιατι εαν θελεις να βγαλεις ενα νομισμα αφαιρεις το συρραπτικο το βγαζεις και μετα το ξανα τοποθετας χωρις να αχρηστευσεις το χαρτονακι.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 10:25:35 πμ »

σιγουρα οι καψουλες ειναι ασφαλεστερες και πιο ομορφες,αλλα και παλι υπαρχουν διαφορες ποιοτητες,και ως προς την ευκρινεια,αλλα και ως προς την αντοχη τους.μερικες φθηνες που αγορασα,η εσπαγαν ευκολα μετα απο ενα δυο ανοιγματα,η δημιουργουσαν νερα στην επιφανεια.πιστευω οτι οι καψουλες,των γνωστων οικων αγορας συλλεκτικων βοηθηματων,(χαρτονακια,καψουλες,ζυγαριες ακριβειας,μεγενθυντικους φακους,κλπ)πουλουν,ασφαλη και εγγυημενα προιοντα,χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2012, 02:00:17 μμ από giannist » Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 04:23:36 μμ »

Μην χρησιμοποείται χαρτονάκια με αυτοκόλλητο γιατί με την ζέστη το καλοκαίρι ξεκολλάνε και ακουμπάει το νόμισμα πάνω στην κόλα. 
Καταγράφηκε

iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 04:56:29 μμ »

Μην χρησιμοποείται χαρτονάκια με αυτοκόλλητο γιατί με την ζέστη το καλοκαίρι ξεκολλάνε και ακουμπάει το νόμισμα πάνω στην κόλα. 

Και αν υπαρχει η δυνατοτητα τα χαρτονακια αυτα να αντικαθιστουνται καθε τοσο. Προσωπικα τα αλλαζω καθε ενα με εναμιση χρονο.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences