Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:49:55 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: The Queens Sapphire Jubilee 2017 Strike on the day Sovereign  (Αναγνώστηκε 22386 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 12:57:07 μμ »

Τι γνώμη έχετε για αυτό :

http://www.royalmint.com/shop/q/qsj17std
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 01:19:30 μμ »

£500x1,16211(τώρα)= €581.
Βάλε και τα κέρατα (post κλπ) Θα πάει 620.
Πολλά δεν είναι για μια λίρα?
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 01:28:22 μμ »

750 τεμάχια όμως. Το κακό είναι οτι δεν έχει κάποιο χαρακτηριστικό διαφορετικό απο τις άλλες το οποίο να είναι εμφανές πάνω στο νόμισμα. ΟΚ το πιστοποιητικό αλλά άλλο είναι να είχε μια μικρογραφία της ημερομηνίας ας πούμε.

Δεν ξέρω αν ειναι η διαφορά και στα καράτια. Οι άλλες λίρες είναι άλλα καράτια?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 01:32:15 μμ »

Ενδεχομένως η διαφορά να είναι οτι λείπει το 200αρι.
Αν είναι σωστή η φωτογραφία.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 01:48:11 μμ »

Δεν ξέρω αν ειναι η διαφορά και στα καράτια. Οι άλλες λίρες είναι άλλα καράτια? 

"Λίρα", από το Royal Mint, και να μην είναι 22ct (917/1.000) θεωρώ ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βγει.

Ενδεχομένως η διαφορά να είναι οτι λείπει το 200αρι.
Αν είναι σωστή η φωτογραφία.
Ναι, αυτό είναι μια διαφορά. Ίσως είναι "Η" διαφορά. Και λάθος φωτογραφία στο επίσημο website του Royal Mint δύσκολο το βλέπω να έχει μπει.
Παρά τούτο:
Οι τύποι βάζουν στο μηχάνημα χρυσό αξίας €268,59 (τώρα αυτό) και τον πουλάνε μετά το μηχάνημα €600-620... (τόσο θα σου στοιχίσει).

Να το πάρει κάποιος, γιατί?
Γιατί μετά από 2, 3, 10 ή 20 χρόνια θα είναι "σπάνιο" και θα μπορεί να πουληθεί περισσότερο? Ναι, μπορεί. Αλλά μπορεί και όχι.
Δε βλέπω δηλαδή, γιατί να συνεισφέρω €330~350 στα ΣΗΜΕΡΙΝΑ κέρδη του Royal Mint.

Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 02:07:05 μμ »

Δεν ξέρω αν ειναι η διαφορά και στα καράτια. Οι άλλες λίρες είναι άλλα καράτια? 

"Λίρα", από το Royal Mint, και να μην είναι 22ct (917/1.000) θεωρώ ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βγει.

Douglas δε με κατάλαβες απο λίρες έχω μαύρα μεσάνυχτα ούτε πόσα καράτια είναι μια κοινή  λίρα δε ξέρω  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 02:12:11 μμ »

Μα όταν κάτι θεωρείται "συλλεκτικό" δεν εννοείται οτι πληρώνουμε κάτι περισσότερο από την εσωτερική του αξία ;
Πόσο μάλλον στα γραμματόσημα.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 02:23:49 μμ »

Douglas δε με κατάλαβες απο λίρες έχω μαύρα μεσάνυχτα ούτε πόσα καράτια είναι μια κοινή  λίρα δε ξέρω  Σαρκασμός

Σε κατάλαβα.
Μάθε λοιπόν (και μην το ξεχάσεις ΠΟΤΕ, είναι βασική γνώση αυτό) ότι οι λίρες είναι 22 καράτια.
Το οποίον σημαίνει ότι στα 24 μέρη ΚΡΑΜΑΤΟΣ (από το οποίο είναι φτιαγμένες οι λίρες) τα 22 είναι χρυσός, και τα 2 άλλα μέταλλα (χαλκός συνήθως).
Εκφρασμένα αλλιώς (με άλλα νούμερα) αυτό είναι 917/1000.
(22/24=917/1.000)
Το ίδιο είναι και όλα τα σχετικά με τις λίρες νομίσματα που βγάζει το εγγλέζικο Royal Mint: Πεντόλιρα, δίλιρα, μισόλιρα, τέταρτα.

Αν το μάθεις αυτό, από κει και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι εύκολα. Π.χ. η λίρα, που έχει μικτό βάρος 8 γραμμάρια, περιέχει [8x917/1000]= 7,32~7,33 γραμμάρια καθαρού χρυσού.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 02:26:20 μμ »

Μα όταν κάτι θεωρείται "συλλεκτικό" δεν εννοείται οτι πληρώνουμε κάτι περισσότερο από την εσωτερική του αξία ;
Πόσο μάλλον στα γραμματόσημα.

Όταν ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ, τίποτα δεν εννοείται.
Πάντα κοιτάς γιατί πληρώνεις.

Το ότι κάτι "σ' αρέσει" (οπότε το πληρώνεις), είναι κι αυτό μια δικαιολογία, και αποδεκτή. Κάνεις το κέφο σου, και ναι, πλήρωσε το.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 02:35:57 μμ »

Eiναι μια BU λίρα που απο φωτογραφία βλέπω ότι πράγματι λείπει το 200 και είναι κομμένη στις 6 Φεβρουαρίου σήμερα δηλαδή οπότε και συμπληρώνονται ακριβώς τα 65 χρόνια της βασίλισσας στο θρόνο.Είναι στα 22 καράτια και εκτός του 200 αυτό που τις προσδίδει συλλεκτικότητα ειναι το πιστοποιητικό που την συνοδεύει.Δεν απευθύνεται σε μη συλλέκτες αλλά και πολλοί απο αυτούς μεταξύ των οποίων και η αφεντιά μου καθόλου δεν πρόκειται να ασχοληθούν.Υπάρχουν άλλα κομμάτια τα οποία μπορούν να ξεδιψάσουν την συλλεκτική δίψα μας αυτά είναι για "τουρίστες"
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 02:40:46 μμ »

Douglas δε τα ήξερα αυτά, ευχαριστώ γιατί το κατάλαβα μια χαρα!


Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 02:47:58 μμ »

εμενα τωρα γιατι με το που το διαβασα το θεμα μου ρθε η εικονα καποιου να προσπαθει να την πουλησει μετα απο 100 χρονια με το κουτι και το πιστοποιητικο να εχουν χαθει και να του λεει ο αλλος

- "πλαστη ειναι, δεν εχει το 200 πανω, στο μεταλλο της"

- "μα εμενα μου ειχε πει ο παππους μου οτι ειχε βγει σε πολυ λιγα κομματια γιατι κατι γιορταζε αυτη η γιαγια που εχει πανω"

-"τι γιορταζε και γιατι δεν ειναι το 200 πανω ?"

-"δεν ξερω, μηπως ειναι... σφαλμα τελικα ? "

-"στο μεταλλο της ...."
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 02:50:06 μμ »

εμενα τωρα γιατι με το που το διαβασα το θεμα μου ρθε η εικονα καποιου να προσπαθει να την πουλησει μετα απο 100 χρονια με το κουτι και το πιστοποιητικο να εχουν χαθει και να του λεει ο αλλος

- "πλαστη ειναι, δεν εχει το 200 πανω, στο μεταλλο της"

- "μα εμενα μου ειχε πει ο παππους μου οτι ειχε βγει σε πολυ λιγα κομματια γιατι κατι γιορταζε αυτη η γιαγια που εχει πανω"

-"τι γιορταζε και γιατι δεν ειναι το 200 πανω ?"

-"δεν ξερω, μηπως ειναι... σφαλμα τελικα ? "

-"στο μεταλλο της ...."



 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 02:50:43 μμ »

Eiναι μια BU λίρα που απο φωτογραφία βλέπω ότι πράγματι λείπει το 200 και είναι κομμένη στις 6 Φεβρουαρίου σήμερα δηλαδή οπότε και συμπληρώνονται ακριβώς τα 65 χρόνια της βασίλισσας στο θρόνο.Είναι στα 22 καράτια και εκτός του 200 αυτό που τις προσδίδει συλλεκτικότητα ειναι το πιστοποιητικό που την συνοδεύει.Δεν απευθύνεται σε μη συλλέκτες αλλά και πολλοί απο αυτούς μεταξύ των οποίων και η αφεντιά μου καθόλου δεν πρόκειται να ασχοληθούν.Υπάρχουν άλλα κομμάτια τα οποία μπορούν να ξεδιψάσουν την συλλεκτική δίψα μας αυτά είναι για "τουρίστες"

Θα αναμένουμε την ετυμηγορία του ebay.....
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 03:03:24 μμ »

και να με συμπαθατε που το 'πα ετσι με ... ανεκδοτο
αλλα αυτο που ηθελα να δειξω ειναι σοβαρο
αμα το πιο σημαντικο πραγμα πανω σε ενα αναμνηστικο νομισμα ειναι οτι το ... κουτι του και μετα το οτι του λειπει κατι... ε τι να λεει
 μπορει φετος του χρονου, τρια χρονια να πιασει μια αξια αλλα μετα καιαδας
εκτος αμα αλλαξει κατι οπως το να ναι η τελευταια χρονια της βασιλειας της γιαγιας και λογω αυτου να πιασει τιμη
αλλα και παλι, και η πιο ακριβη λιρα στον κοσμο να γινει, η γνωμη μου δε θαλλαξει

ειναι ενα αναμνηστικο που βαρεθηκανε να το κανουνε αναμνηστικο ---> κι οπως ειπε και ο... σαραφης απτο... μελλον, στο μεταλλο της

κι αμα διαφωνουν οι περισσοτεροι μαζι μου θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να αρχισω να πουλαω 5 λεπτα του ευρω με αποδεικτικα που δειχνουν οτι χτυπηθηκαν τη μερα που : εγινε προεδρος της δημοκρατιας ο ταδε, μπηκαμε στην κριση, βγηκαμε απτην κριση (καλο ε),  γεννηθηκε ο Διας, πηραμε το euro, και διαφορα αλλα
 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences