Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:56:31 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κληρονομικο προβλημα  (Αναγνώστηκε 2849 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:05:18 μμ »

παιδια καλησπερα
 Αυριο παω στο δικηγορο αλλα μηπως εχει τυχει σε καποιον κατι παρομοιο!!
Εχω μια θεια 82  ετων , πευτη και κανει ματωμα και τα χανει και χωρις να μπορουν να μας πουν οι γιατροι για ποσο . Δεν εχει παιδια και μετα το νοσοκομειο καταληγει στο γηροκομειο , Εχει δυο αδελφες 86 και 94 η μεγαλυτερη δεν καταλαβαινει και αυτη  η 86χρονη ταχει τετρακοσια , και μετα 8 ανηψια .
Το ερωτημα μου ποιος εχει δικαιωμα να αποφασιση για την τυχη της ??  η αδελφη της η τα ανηψια ??
Ποιος εχει το πρωτο λογο ??
ευχαριστω
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:07:46 μμ »

η αδερφη της
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:10:42 μμ »

Η αδερφή της που τα εχει τετρακόσια να συμπληρώσω .
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:11:12 μμ »

Αναργυρε χικια ευχαριστω , δεν σε ξεχασα φιλε , στειλε  μου διευθυνση γιατι δεν τη βρισκω , χιλια συγνωμη για τη καθηστερηση
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:15:00 μμ »

Να ρωτήσω κάτι;  "Τυχη" εν προκειμένω εννοούμε το αν θα πάει στο γηροκομείο ή κάτι "άλλο" (κρίνοντας εκ του τίτλου); (και ναι, έχουν δίκιο οι προλαλήσαντες, ο κοντινότερος έχων πλήρη συνείδηση/ πνευματική διαύγεια συγγενής)
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:17:01 μμ »

Αυτός που έχει το μικρότερο βαθμό συγγενείας και σώας τας φρένας. Αδελφή =1 ανέψια = 3.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:19:16 μμ »

Η αδερφή της που τα εχει τετρακόσια να συμπληρώσω .

ευχαριστω

Ειμαι ο γιος τησ αδελφης των τετρακοσιων και υστερα απο παρακληση της μητερας μου να μην μηνει στο γηροκομειο πηγα  να την παρω  να την παω  σπιτι μας να την προσεχουμε προσωπικα και κυριχτηκε πολεμος , αρχικα δεν μου επετρεπαν να την παρω αλλα μολισ μιλησα για εισαγγελεα μου εδωσαν το οκ, και το σαββατο ανεβαινω να τη παρω μενει ομως και το θεμα της διαχειρησης της περιουσιας της , δυστηχως μετρητα δεν υπαρχουν , μονο καποια κλειστα διαμερισματα  χριαζετε αποκλειστικη να τη φροντιζει για το επομενο εξαμηνο να δουμε τι θα γινει . εχω δικαιωμα να τα διαχειριστω εγω, να νοικιασω η να πουλησω για τα τρεχον εξοδα ??
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:26:30 μμ »

Φίλε Γιώργο αυτό είναι θέμα νομικού. Πρέπει να έχεις εξουσιοδότηση κλπ, κλπ. και μόνο ένας δικηγόρος μπορεί να σε καθοδηγήσει υπεύθυνα.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:29:41 μμ »

Εχεις δικαίωμα να αναλάβεις τα της φροντίδας της μόνο εφόσον σε εξουσιοδοτήσει η μητέρα σου - όμως το να διαχειριστείς την περιουσία της , όχι, εφόσον δεν σε έχει εξουσιοδοτήσει η ίδια η ασθενής.  Αρα τι γίνεται ; Βάζεις από την τσέπη σου μέχρι να βγει μια δικαστική απόφαση για εκποίηση μέρους της περιουσίας της προκειμένου να καλυφθούν αποκλειστικά και μόνο τα έξοδά της (σε περίπτωση που αυτό τραβήξει καιρό) - και πάλι σου μιλώ με πάσα επιφύλαξη.
Τώρα ως προς την ενοικίαση και προκειμένου να μην μπλεξεις γραφειοκρατικά/νομικά θα μπορούσες εαν ειχες κωδικούς της στην εφορία, το νοίκιαζες αύριο και δήλωνες ημερομηνία ενοικίασης πριν το συμβάν (που και πάλι εχεις συγγενείς που δεν συνεργάζονται, οπότε κι αυτο επισφαλές είναι)
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:30:05 μμ »

Ναι το ξερω , ελεγα μηπως εχει τυχει σε καποιον αλλον , αυριο το πρωι παω  ευχαριστω
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:37:39 μμ »

Εφ όσον είναι εν ζωή, πρέπει οπωσδήποτε να προηγηθεί "δίκη" για να οριστεί ένα εποπτικό συμβούλιο (συγγενών με σώας τας φρένας) και οι όποιες αποφάσεις πρέπει να έχουν (συνήθως εκτός ορισμένων εξαιρέσεων) την έγκριση των μελών.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences