Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 03:28:09 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορα συναλλαγματος  (Αναγνώστηκε 4457 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnbm
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 10:31:20 πμ »

Καλημερα σας.Λογω της καταστροφολογικης  καταστασης που επικρατει για το μελλον της Ελλαδας μας και επειτα απο παροτρυνση φιλου θελω να μετατρεψω καποια ευρω σε δολλαριο αμερικης.Θελω να μου πειτε επειδη εχει κολλησει το μυαλο μου ποτε συμφερει να αγορασεις δολλαρια τωρα που ειναι περιπου 1 ευρω προς 1,10 δολλαρια ή οταν η αναλογια ηταν 1,25 περιπου;Και σε πια τραπεζα πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να παω;Ευχαριστω
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 10:44:23 πμ »

Μπακάλικα θα στο πω, όταν με 1 ευρώ αγοράζεις πιο πολλά δολλάρια.

πχ αν με 1ευρω πάρεις 1,20 δολάρια σε συμφέρει απο πιο πολύ απο το να πάρεις με 1ευρω 0,80cents

Νομίζω σε συμφέρει πιο πολυ σε ανταλλακτήρια, δες και τα fees που ζητάνε.

Τράπεζες δεν έχουν όλες συνάλλαγμα, ενώ τα ανταλλακτήρια έχουν ένα σωρό νομίσματα που παίζουν.

Δεν κάνω αγορές συναλλάγματος, απλά τελευταία φορά που πήγα ταξίδι και χρειάστηκα άλλο νόμισμα σε ανταλλακτήριο ήταν πιο μικρά τα fees απο την τράπεζα (πριν κανα χρόνο)
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 10:45:17 πμ »

γραφετε σε λαθος κατηγορια, υπαρχει περιπτωση να γραφετε και σε λαθος σαιτ
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 10:51:24 πμ »

Όλα τα νομίσματα πάσχουν από τις ίδιες παθογένειες.
Καταγράφηκε
billath
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 10:55:25 πμ »

Φίλε καλημέρα,

δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείς το μυαλό σου. Όταν η ισοτιμία είναι 1 προς 1,10 σημαίνει ότι για 100€ θα πάρεις 110$ μείον φυσικά προμήθειες και λοιπά έξοδα τραπέζης. Τώρα είτε 1,08 είτε 1,12 μικρή διαφορά θα σου κάνεις. Έτσι κι αλλιώς αν θες να κάνεις τώρα κάποια κίνηση αυτές είναι οι τιμές μετατροπής. Το 1,25 ή 1,35 που ίσχυε το μακρινό 2014 και πίσω δεν νομίζω ότι πρόκειται να το δούμε σύντομα ξανά οπότε θα πρέπει να αποδεχθείς αυτό που ισχύει. (Βέβαια με τον Τραμπ ποτέ δεν ξέρεις).

Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς και την αντίστροφη διαδρομή -εκτός αν έχεις σκοπό να πας Αμέρικα-. Το λέω αυτό γιατί με τα σημερινά δεδομένα μιλώντας πάντα 100$ μετατρέπονται σε 92€. Αν όμως η ισοτιμία αλλάξει και φτάσει 1 προς 1,20;

Πάντως μπορείς να προμηθευτείς και από ιδιώτες δολάρια και ίσως και να σε συμφέρει γιατί γλιτώνεις και τα τραπεζικά έξοδα και την καταγραφή των στοιχείων σου από την Τράπεζα, απλά θα πρέπει να είναι εμπιστοσύνης καθώς ο έλεγχος είναι δύσκολος.

Φιλικά Βασίλης
Καταγράφηκε
billath
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 10:57:46 πμ »

Φίλε καλημέρα,

δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείς το μυαλό σου. Όταν η ισοτιμία είναι 1 προς 1,10 σημαίνει ότι για 100€ θα πάρεις 110$ μείον φυσικά προμήθειες και λοιπά έξοδα τραπέζης. Τώρα είτε 1,08 είτε 1,12 μικρή διαφορά θα σου κάνεις. Έτσι κι αλλιώς αν θες να κάνεις τώρα κάποια κίνηση αυτές είναι οι τιμές μετατροπής. Το 1,25 ή 1,35 που ίσχυε το μακρινό 2014 και πίσω δεν νομίζω ότι πρόκειται να το δούμε σύντομα ξανά οπότε θα πρέπει να αποδεχθείς αυτό που ισχύει. (Βέβαια με τον Τραμπ ποτέ δεν ξέρεις).

Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς και την αντίστροφη διαδρομή -εκτός αν έχεις σκοπό να πας Αμέρικα-. Το λέω αυτό γιατί με τα σημερινά δεδομένα μιλώντας πάντα 100$ μετατρέπονται σε 92€. Αν όμως η ισοτιμία αλλάξει και φτάσει 1 προς 1,20;

Πάντως μπορείς να προμηθευτείς και από ιδιώτες δολάρια και ίσως και να σε συμφέρει γιατί γλιτώνεις και τα τραπεζικά έξοδα και την καταγραφή των στοιχείων σου από την Τράπεζα, απλά θα πρέπει να είναι εμπιστοσύνης καθώς ο έλεγχος είναι δύσκολος.

Φιλικά Βασίλης

Η γνώμη μου: ΠΑΡΕ ΛΙΡΕΣ ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ!!!!!!!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 11:08:33 πμ »

O bilath έχει ένα point, ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω πως σώζεις τα ευρώ σου κάνοντάς τα δολάρια.

Ελπίζω να με σκέφτεσαι να παίξεις σε τίποτα forex και τέτοια.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 11:25:24 πμ »

Είτε €,είτε $,είναι σαν να επιλέγεις πιόνια σε μία σκακιέρα  πάνω σε  μαγκάλι.Οταν πάρει φωτιά η σκακιέρα,μαύρα-άσπρα κάρβουνο θα γίνουν.
Αν τα πιόνια σου είναι χρυσά,τα μαζεύεις απο τις στάχτες,τα φυσάς,και τα στήνεις στην επόμενη σκακιέρα.
Αν λοιπόν πιστεύεις στα ακραία σενάρια,χρυσός.
Φυσικός,όχι χαρτιά.Αποψη μου.
Καταγράφηκε
billath
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 11:33:12 πμ »

Φίλε καλημέρα,

δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείς το μυαλό σου. Όταν η ισοτιμία είναι 1 προς 1,10 σημαίνει ότι για 100€ θα πάρεις 110$ μείον φυσικά προμήθειες και λοιπά έξοδα τραπέζης. Τώρα είτε 1,08 είτε 1,12 μικρή διαφορά θα σου κάνεις. Έτσι κι αλλιώς αν θες να κάνεις τώρα κάποια κίνηση αυτές είναι οι τιμές μετατροπής. Το 1,25 ή 1,35 που ίσχυε το μακρινό 2014 και πίσω δεν νομίζω ότι πρόκειται να το δούμε σύντομα ξανά οπότε θα πρέπει να αποδεχθείς αυτό που ισχύει. (Βέβαια με τον Τραμπ ποτέ δεν ξέρεις).

Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς και την αντίστροφη διαδρομή -εκτός αν έχεις σκοπό να πας Αμέρικα-. Το λέω αυτό γιατί με τα σημερινά δεδομένα μιλώντας πάντα 100$ μετατρέπονται σε 92€. Αν όμως η ισοτιμία αλλάξει και φτάσει 1 προς 1,20;

Πάντως μπορείς να προμηθευτείς και από ιδιώτες δολάρια και ίσως και να σε συμφέρει γιατί γλιτώνεις και τα τραπεζικά έξοδα και την καταγραφή των στοιχείων σου από την Τράπεζα, απλά θα πρέπει να είναι εμπιστοσύνης καθώς ο έλεγχος είναι δύσκολος.

Φιλικά Βασίλης

Η γνώμη μου: ΠΑΡΕ ΛΙΡΕΣ ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ!!!!!!!

Επίσης μπορείς να πάρεις κανένα χρυσό ΠΑΝΤΑ από αυτούς που "ότι αγγίζουν γίνεται χρυσός"...... Γεια σου ρε Ηλία με τα ζωάκια σου!!!!!
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 11:43:49 πμ »

Τα παίρνω ασημένια, τα "αγγίζω" και τα δίνω ώς χρυσά! Σαρκασμός Γειά σου Billako!
Καταγράφηκε
johnbm
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 11:47:13 πμ »

Ευχαριστω για τις αποψεις σας........οτι μπορουσα το εκανα κατι λιριτσες οπως και μου προτεινατε και εσεις,πριν ανεβει και η τιμη αρκετα,δεν θα παω αμερικη απλα ειπα αν παει το ευρω για φουντο θα ανεβει το δολλαριο οποτε να εχω μια καβατζα και προς τα εκει.Τωρα ποιες θα ειναι οι εξελιξεις θα δουμε γιατι θα επιρεασουν πολυ κοσμο.
Καταγράφηκε
billath
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 12:14:49 μμ »

Τα παίρνω ασημένια, τα "αγγίζω" και τα δίνω ώς χρυσά! Σαρκασμός Γειά σου Billako!

ΘΕΟΣ!!!!
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 03:52:06 πμ »

Λογω της καταστροφολογικης  καταστασης που επικρατει για το μελλον της Ελλαδας

Γιατί το λες αυτό ρε φίλε?
Δεν άκουσες τον Κύριο Φραμπουλάρη, που είναι της κυβέρνησης τι είπε?
Είπε ότι το 2ο εξάμηνο του τρέχοντος έτους η οικονομία της χώρας θα απογειωθεί.
Κάτι θα ξέρει αυτός, είναι και μεγάλος άθρωπας!
Καταγράφηκε
johnbm
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 08:28:27 πμ »

Λογω της καταστροφολογικης  καταστασης που επικρατει για το μελλον της Ελλαδας

Γιατί το λες αυτό ρε φίλε?
Δεν άκουσες τον Κύριο Φραμπουλάρη, που είναι της κυβέρνησης τι είπε?
Είπε ότι το 2ο εξάμηνο του τρέχοντος έτους η οικονομία της χώρας θα απογειωθεί.
Κάτι θα ξέρει αυτός, είναι και μεγάλος άθρωπας!
Μην απογειωθει αυτος σε καναν Αγιο Πετρο δεν ξερω,οσο για απογειωσεις της οικονομιας μας εχουν χορτασει ολοι τους.........σε αναμονη για το τι θα γινει....
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 01:29:26 μμ »

Εν αναμονή αυτής της θρυλούμενης οικονομικής απογείωσης της χώρας, η κυβέρνηση εξαγγέλλει δια στόματος Παππά, την ίδρυση εθνικής διαστημικής υπηρεσίας!

Η σύνδεση είναι προφανής. Αναμένουν μεγάλης κλίμακας απογείωση. Μιλάνε λοιπόν για.. ΕΚΤΟΞΕΥΣΗ της ελληνικής οικονομίας! Πιθανόν σχεδιάζουν να την εξαποστείλουν στον.. Χάροντα (δορυφόρος του Πλούτωνα).

Ταξίδι χωρίς επιστροφή..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences