Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 02:15:11 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ερωτηση!!  (Αναγνώστηκε 3469 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
netkostas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 42


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 30, 2017, 06:03:29 μμ »

Καλησπερα σε ολους !!
Εδω και καμποσο καιρο "αναγκάστικα" να ασχοληθω με την φιλοτελισμο πιο ζεστα, λογω του οτι εφτασε ενα αλμπουμ γραμματοσημων, στα χερια μου...
Αυτο το αλμπουμ ειχε γραμματοσημα ξενα σε πολλες σειρες αλλα και ποσοτητα!!!!
Τα γραμματοσημα ειναι κυριως Γαλλικα αλλα εχει και μερικα μαροκινα τυνησιακα και καποιων αλλων χωρων αλλα τα περισσοτερα ειναι γαλλικα ή των αφρικανικων κτησεων της!!!
Ημερομηνιακα ανηκουν στα 70΄ς και μετα, αλλα το κυριοτερο ειναι οτι η καθε σειρα εχει απο 20 μεχρι και 150 γραμματοσημα....!!!
Το αλμπουμ ειναι παλιο και τα γραμματοσημα τοποθετημενα το ενα πισω απ τ αλλο....
Αγορασα ενα μεγαλο αλμπουμ απο τα ελτα να τα τοποθετησω οπως κανονικα ξερουμε ενα - ενα αλλα ειναι παρα πολλα!!!
Αναρωτηθηκα λοιπον καλα κανω η να τα παρατησω?? αξιζει το κοπο ν ασχοληθω η τζαμπα ο κοπος μου??
Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
netkostas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 07:01:22 μμ »

παραδειγμα....
Καταγράφηκε
netkostas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 07:02:38 μμ »

παραδειγμα 2
Καταγράφηκε
netkostas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 07:04:29 μμ »

παραδειγμα 3
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 07:09:14 μμ »

Μη ρωτάς εμάς τον εαυτό σου ρώτα.Αν αυτό που κάνεις σε χαλαρώνει σε ηρεμεί αν το συνοδεύεις με ένα κονιάκ και χάνεις την αίσθηση του χρόνου αν όταν το κάνεις σχεδιάζεις την επόμενη κίνηση σου για να το μεγαλώσεις να το ψάξεις να το αναζητήσεις τότε ναι συνέχισε το χωρίς δισταγμό αν πάλι δεν είναι έτσι τότε παράτησε το.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 07:57:33 μμ »

Φυσικά και αξίζει τον κόπο! Τα καλλίτερα έπονται!!
Καταγράφηκε
netkostas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 08:00:31 μμ »

ο ellhnas αποστομοτικος!! κι εγω ετσι το ειδα απ την αρχη αλλα οταν μου ειπαν οτι δεν αξιζει τον κοπο, μου εκοψαν τα ποδια !! και λεω κι εγω λες?Απορία
Ετσι ευχαριστω πολυ!!!
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:04:12 μμ »

Οι φωτο που ανέβασες δείχνουν Γαλλικά γραμμ,απο το 1910 περίπου ως και τα τέλη των 40s.
Συνηθίζετε στις συλλογές να τοποθετούμε τις πολλαπλότητές μας όλες μαζί στο άλμπουμ,ανα σειρά,όταν ανήκουν στην κλασσική περίοδο.Ο λόγος είναι ότι στις νεότερες σειρές σπάνια συμβαίνει κα γίνει κάποιο λάθος,στο χρώμα,οι πλάκες εκτυπωσης κατα κανόνα είναι σε καλή κατάσταση,η παραγωγή τους είναι σαφώς καλύτερη,όπως και ,ειδικά στα δικά μας,δεν υπάρχει η χαλαρότητα που ενδεχομένως να υπήρχε στα παλιότερα χρόνια,με συνέπεια να καταστρεφονται τυχόν ελαττωματικά,πριν κυκλοφορήσουν.
Για όλα τα παραπάνω , και από τη στιγμή που θέλεις να ασχοληθείς με το φιλοτελισμό,πρέπει να λάβεις γνώση της κατάταξης των γαλλικών γραμμ.Αν δεν έχεις κατάλογο στείλε μου pm να δούμε τι θα κάνουμε
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences