Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 08:38:29 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γυαλιά-μάσκες(goggles) η πρώτου η δευτέρου παγκοσμίου πολέ  (Αναγνώστηκε 6620 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stavrosss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 29, 2017, 02:55:55 μμ »

Είναι απο διθέσιο αεροπλάνο που μάλλον καταρρίφθηκε και βρέθηκαν αυτα τα 2 γυαλιά.Το ένα γράφει και στοιχεία απο τον πιλότο.Είναι σε άριστη κατάσταση και το δέρμα τους είναι άθικτο.Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες απο κάποιον γνώστη.Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 05:30:43 μμ »

Αν και τα αεροπορικά είναι γενικά έξω από τα νερά μου, μου φαίνονται για βρετανικά Mk VIII. Άρχισαν να κατασκευάζονται το 1943 και συνέχισαν να χρησιμοποιούνται και μεταπολεμικά.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 07:34:48 μμ »

Καλησπέρα.
Μπορείς να μας πείς παραπάνω για την ιστορία;
Στο έχουν πεί ή έχεις προσωπική γνώση (όσο αφορά δηλαδή τον τύπο του αεροσκάφους, το εαν, πότε
και πού καταρρίφθηκε-έπεσε);
Καταγράφηκε
stavrosss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 01:04:25 μμ »

Όπως τα είπε ο giorgos_p!! πρόκειται για αυτόν τον τύπο goggles.Πατέρας αεροπόρος τα βρήκε στην Κρήτη.Οπότε μιλάμε για goggles RAF mk Viii που χρησιμοποιήθηκαν κατα το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο απο τους Βρετανούς Πιλότους.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 01:49:16 μμ »

Stavrosss, τα γυαλιά αυτού του τύπου άρχισαν να παράγονται το 1943, αλλά δε χορηγήθηκαν μέχρι να εξαντληθούν τα αποθέματα των προηγούμενων τύπων. Αν όντως πρόκειται για αεροπλάνο που καταρρίφθηκε πανω από την Κρήτη αργά μέσα στον πόλεμο, έχοντας και ένα όνομα, τότε με λίγο ψάξιμο κάτι θα βρεθεί. Αλλιώς παραμένει μια αναπόδεικτη ιστορία, που δεν προσφέρει κάτι στην αξία των αντικειμένων.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
stavrosss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 07:46:32 μμ »

Είναι απο τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο απο πιλότους της RAF απο τη θρυλική  618 squadron. H συγκεκριμένη μοίρα είχε στο δυναμικό της αεροσκάφη Mosquito, Baufighter και αργότερα 1944 Fairey Baracuda.Οπότε το μόνο που λείπει είναι να βρούμε κάτι για την ιστορία του κου Barnes..
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 08:23:47 μμ »

Το "618" είναι πιθανόν ΑΜ, όχι απαραίτητα ο αριθμός της Μοίρας. Η 618 εξάλλου δημιουργήθηκε το 1943 και πέρασε το υπόλοιπο του πολέμου στη Βρετανία και την Αυστραλία.

Δεν προσπαθώ να μειώσω τα αντικείμενα, έχουν ενδιαφέρον έτσι κι αλλιώς. Το να τους αποδοθεί μια ιστορία όμως, η οποία θα τα κάνει ακόμη πιο ενδιαφέροντα συλλεκτικά, θέλει πολύ συγκεκριμένες αποδείξεις, κάτι που στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν είναι τόσο απλό.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
stavrosss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 08:29:30 μμ »

Τις πληροφορίες τις πήρα απο τον διαχειριστή του aviationarchaeology.gr ,του στειλα τις φωτο και μου είπε αυτά που ανέφερα πιο πάνω.Γιώργο εγώ δεν το βλέπω οτι μειώνεις τα αντικείμενα ίσα ίσα με βοηθάς στο να συνεχίζω πιο κατατοπισμένος στην έρευνα, άλλωστε απο τις πληροφορίες σου για τον τύπο γυαλιών ξεκίνησα να ξεδιπλώνω το κουβάρι.
Καταγράφηκε
stavrosss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 08:32:21 μμ »

Αεροσκάφη τις 618 μοίρας δεν πέρασαν ποτέ πάνω απο ελλάδα?
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 08:50:37 μμ »

Χαίρομαι που δεν παρεξήγησες τον τόνο, ο γραπτός λόγος δυσκολεύει καμιά φορά.

Αεροσκάφη τις 618 μοίρας δεν πέρασαν ποτέ πάνω απο ελλάδα?

Αυτό, Σταύρο, θα σήμαινε ότι αν έγινε, έγινε κατά τη μετάβαση στην Αυστραλία, αν αυτή έγινε από εδώ και όχι από τον Ατλαντικό και μέσω ΗΠΑ. Ακόμη κι αν πέρασαν πάνω από την Κρήτη, στην οποία υπήρχε Γερμανική φρουρά μέχρι το Μάη του '45, θα πρέπει να δεις αν καταρρίφθηκε αεροπλάνο της Μοίρας κατά τη διέλευση. Θέλεις αδιαμφισβήτητα γεγονότα, όχι απλές πιθανότητες.

Όλα αυτά θέλουν λεπτομερές ψάξιμο και χρόνο όμως, αν και πάλι το "618" είναι ο αριθμός της Μοίρας και όχι Αριθμός Μητρώου. Και με αυτά ακόμη ίσως να μπορέσεις να βρεις κάτι για κάποιον πιλότο ή μέλος πληρώματος άλλης Μοίρας, δεν υπάρχει όμως κάτι συγκεκριμένο ακόμη.

Από διάφορα αντικείμενα (πλην εγγράφων και φωτογραφιών) που έχω στη συλλογή μου με ονόματα, αριθμούς μητρώων, μονάδες κτλ. μόνο δυο στολές μπόρεσα να ταυτοποιήσω με συγκεκριμένα πρόσωπα με απόλυτη ακρίβεια.

Καλή υπομονή και καλά ευρήματα εύχομαι! Είναι δύσκολη διαδικασία, αλλά όμορφη.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
stavrosss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 08:59:01 μμ »

Όταν όμως ολοκλήρωσες την ταυτοποίηση θα είπες χαλάλι τόσος κόπος.Δύσκολη ως προς το ψάξιμο διαδικασία αλλα ταυτόχρονα μαθαίνεις πολλά καινούρια όσο σκαλίζεις.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 09:06:05 μμ »

Συλλεκτικα τωρα για να μαθαινουμε και κατι εμεις τα ψαρια που ειμαστε εξω απο το νερο , , ,
ποσο κοστολογουνται αυτα Γιωργο εφοσον βγουν σε μια δημοπρασια διεθνη και ποσο στον Ελλαδικο χωρο;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
stavrosss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 09:09:39 μμ »

Όλους μας ενδιαφέρει να μάθουμε την τιμή τους  Άνεση
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 09:19:13 μμ »

Λοιπόν, επειδή η λόξα σας είναι από πολύ ενδιαφέρουσα έως συγκινητική, θα σας πω εγώ μια ιστορία, που την έζησα ο ίδιος.
Στη νότια πλευρά της Κρήτης, νομός Χανίων, επαρχία Σελίνου, υπάρχει ένα παραλιακό χωριό που λέγεται Σούγια.
Για πρώτη φορά πήγα στη Σούγια το 1974. Οδικώς, με μηχανάκι από τα Χανιά. Ο δρόμος στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν χωματόδρομος (65km σύνολο διαδρομής).

Η Σούγια έχει μια μεγάλη παραλία ψιλό χαλίκι/άμμος μήκους 700-750m και πλάτους 30-40. Όταν τη βλέπεις από πάνω (απ’ τον αέρα) είναι σχεδόν ευθεία.
Για ένα αεροπλάνο που βρίσκεται σε δύσκολη θέση είναι ελπίδα σωτηρίας  μπας και καταφέρει να κουτσο-προσγειωθεί στην αμμουδιά και να γλυτώσουν αυτοί που είναι μέσα.

Το 1942? 43? 44? κάπου τότε, ένα γερμανικό αεροπλάνο με διμελές πλήρωμα, χτυπημένο (προφανώς από κάποιο συμμαχικό) ψάχνοντας να βρει μέρος να κάτσει είδε την παραλία της Σούγιας.
Προσγειώθηκε (ανωμάλως, και μάλλον πολύ ανωμάλως) αλλά οι δυο γερμανοί που ήταν μέσα σκοτώθηκαν.
Οι κάτοικοι (περίπου 40) του παραλιακού χωριού τότε, έβγαλαν τους νεκρούς από τα συντρίμια, τους τύλιξαν με κάποιο σαβανοειδές ύφασμα και τους πήγαν στην εκκλησία του χωριού, όπου τους άφησαν, μη ξέροντας τι άλλο να κάνουν.
Μετά από μερικές ώρες έφθασε από τα Χανιά άγημα, το οποίο επιθεώρησε την κατάσταση και τις συνθήκες, και παρέλαβε του δυο νεκρούς για να τους πάει πίσω στα Χανιά.
ΟΙ Γερμανοί του αγήματος εξετίμησαν τη συμπεριφορά του χωριού απέναντι στους νεκρούς τους, και ούτε πείραξαν κανέναν, ούτε έκαναν κάτι άλλο εκτός από το να πάρουν τους νεκρούς.

Το 1974/75 λοιπόν (30 χρόνια μετά) εγώ στην (παρθένα ακόμα) Σούγια βρήκα:

-Στο μπακάλικο τη ζυγαριά του μπακάλη (παλάντζα με βάρη) οι δίσκοι της οποίας, καθώς και διάφορα άλλα σκεύη (σέσουλες κλπ) να είναι από αλουμίνιο.
Μου είπαν ότι είναι από το skin του αεροπλάνου που έπεσε στην παραλία!

-Στον τσαγκάρη που έφτιανε-επισκεύαζε παπούτσια στη Σούγια μεγάλα κομμάτια συμπαγούς ελαστικού, από τα οποία έκοβε κομμάτια και έφτιανε σόλες.
Μου είπε ότι ήταν από τους τροχούς του γερμανικού αεροπλάνου!

Σήμερα η Σούγια (άλλα 40 χρόνια μετά - για όσους δεν την ξέρουν) έχει πάλι 40 κατοίκους αλλά αυτό, το χειμώνα. Το καλοκαίρι έχει 400-800 (που μένουν σε rooms-for-rent κλπ). Και βέβαια ο δρόμος από τα Χανιά είναι άσφαλτος.
Το καλοκαίρι που μας πέρασε ήμουν πάλι εκεί.
Εξακολουθεί να είναι ένας παράδεισος.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 09:43:20 μμ »

kata τρελλη συμπτωση ...

ετσι λεγανε τις βομβες που κουβαλουσε η μοιρα σε καποια φαση ή ηταν να κουβαλησει τεσπα, απο το ονομα του εφευρετη τους

No. 618 Squadron RAF was a squadron of the Royal Air Force during the Second World War, intended to carry of a variation of the Barnes Wallis designed Bouncing bomb code-named "Highball".

Sir Barnes Neville Wallis
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences