Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 07:39:39 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οδηγός τιμολόγησης ΜΚΕ,με βάση την κατάστασή τους  (Αναγνώστηκε 17231 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 11:09:18 πμ »

Ωραία η ερώτησή σου.
Κοίτα στη οπτική τη δική μου,και στο στήσιμο της συλλογής μου,ναι,θα το έβαζα.Ομως έγω βάζω ''ολιστικά'' την  κάθε έκδοση,με όλα τα στοιχεία που την αποτελούν,δηλ.ασφραγ.& σφραγ.φάκελλους,σε απόκομμα και κάτω ,κάτω βάζω και τα β'διαλογής...άρα όπως καταλαβαίνεις στη περίπτωσή μου είναι κοντά  οι θέσεις των ποιοτήτων και εύκολα μετακινώ κάποιο όταν μπει σε ανταγωνισμό  Κλείσιμο ματιού
 
Τώρα,για τις τιμές τους,πολύ καλή απάντηση δίνει ο Νάλτσας,που λέει σε κάποιο σημείο,ότι ένα επιδιορθωμένο,''repaired'',πετυχημένο και με άψογη εμφάνιση βρίσκει θέση σε μια συλλογή....βέβαια άλλος ο σεβασμός για τις ΜΚΕ, και το ελλ.γραματόσημο γενικότερα,το 1964 και άλλιώς είναι τώρα,αλλά είναι μια απάντηση....
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 11:32:52 πμ »

Θεωρεις οτι ενα τετοιο 'τσακισμα΄θεωρειται repair? Γενικως εχω προσεξει οτι το ελατωμμα με την πιο συχνη εμφανιση στη συλλογη μου ειναι τα τσακισματα/διπλωματα, καθως ουτως η αλλως δεν αγοραζω ποτε κομματια με κομμενα περιθωρια ή λεπτυνσεις, και δυστυχως οτι παιρνω απο δημοπρασιες , ειδικα σε λοτς, εχει μεσα τετοια κομματια οπως το παραπανω. Οι οικοι δημοπρασιων τις πιο πολλες φορες δε τα χαρακτηριζουν καν, απλως λενε ενα VF και ξεμπερδευουν.
Εφερα αυτο το παραδειγμα για να δειξω οτι απο τη στιγμη που δεν υπαρχει μπουσουλας του στυλ ms65 οπως στα νομισματα, αυτου του ειδους τα ελατωμματα απτονται παρα πολυ του υποκειμενικου στοιχειου. Γι αυτο κατ εμε επιβαλλεται η πιστοποιηση και στα γραμματοσημα, και ελπιζω καποια στιγμη μια αξιοπιστη εταιρεια να το τολμησει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 01:58:02 μμ »

Αναδεικνύω μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση,προς εξαγωγή ουσιώδών συμπερασμάτων.
Εχουμε αυτό το λοτ:

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=574&lot=432903

Τιμή καταλόγου 280ε
-μείον 25%,το πιο κοντό περιθώριο
-μείον 35% η γόμμα
μας κάνει 136.5ε
Αν θέλει να το αποκτήσει καποιος θα το πάρει με 100ε μίνιμουμ,στο 70% περίπου του καταλόγου
Συμπερασμα΄πρώτο:
 η εμπορική συμπερίφορά του γραμμ.μας δείχνει ότι η υπεραξία ενος γραμμ.συμβαδίζει πάντα με τη σπανιότητα και σε λίγες περιπτώσεις το πόσο συχνά έρχετε προς πώληση μια ίδια περίπτωση,πράγμα που αναφέρθηκε σε παραπάνω ποστ.
Συμπερασμά δεύτερο:
100% δίνει μια ώθηση στη τιμή το πιστοποιητικό, από του πιο γνωστούς και αξιόπιστους εμπειρογνώμονες,του Μ.Τσεριώτη
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2017, 02:19:05 μμ από LHH » Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 02:11:57 μμ »

Και ακόμα ένα,σαφώς πιο εύκολα συλλέξιμο
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=574&lot=157411

Εδώ έχουμε τιμή κατ. 55ε
-μείον 65% λόγω περιθωρίων
-μείον 20% λόγω σφραγίδας που είναι μικρής σχετικά έκτασης αλλά βαριά και συρτη σαν λεκές,που μπορεί και να έχει διαποτίσει το πορώδες κακής ποιότητας υποκίτρινο χαρτί
Το παραπάνω το αποκτά με μίνιμουμ τα 11,5 ε,δηλ.στο 80% του καταλόγου.
Οχι και άσχημα για ένα κοινό σχετικά γραμμ.που σε αυτό το χρωματισμό βρίσκετε πολύ ευκολα.
Βέβαια και τα δύο παραδείγματα θα πάρουν την ουσιαστική θέση σαν σκεπτικά αν πουληθουν,αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ενδεικτικά της αγοράς  2017 για τις ΜΚΕ,κατά τη γνώμη μου πάντα....

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2017, 02:21:03 μμ από LHH » Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 03:30:39 μμ »

Πάνο για σφάλματα πλάκας υπαρχει τιμή καταλόγου ? Νομίζω πως όχι. 
Το σφάλμα στο δίλεπτο αυτό το θεωρείς σημαντικό για να δικαιολογεί τη τιμή των 100 ευρώ ?
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 04:04:10 μμ »

Στην ολη λογικη διαφωνω εν μερει γιατι υποθετεις σιωπηρα οτι το γραμματοσημο εφοσον δεν εχει ελατωμμα πωλειται στην τιμη καταλογου, πραγμα αφυσικο με τις τιμες αυτες των καταλογων!
Κατ εμε, εφοσον υπαρχουν αυτες οι μειωσεις που λες (σωστες) , κανεις και μια μειωση 50-60% επι της τιμης που βρηκες και εισαι μεσα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 04:36:58 μμ »

Νομιζω πως ο Καραμητσος στην παρουσιαση των σφαλματων στον καταλογο εχει ως τιμολογηση τους συντελεστες ως x2 ή x1.5 στην τιμη των γραμματοσημων
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 10:15:34 μμ »

midili & varg

από πολλά χρόνια ο Βλαστός,αλλά και ο Ερμής και βεβαίως ακολούθησε ο hellas είχαν τιμολόγηση με αριθμό καταλόγου για τεσσερα σφάλματα πλάκας:
-pos.44 & 55 σε όλες τις εκδόσεις,μετά από το 1868 για το μονόλεπτο{με εξαίρεση το λάθος που διαιωνίζεται στους Βλ.και στο Ερμη που δίνουν τιμή για τις συνεχόμενες εκδόσεις,που μόνο το pos.44 υφίσταται και αυτό είναι μάλλον μοναδικό*}
-pos.10 & 1,για τα 30λ 1882
Τα παραπάνω γραμμ.προέρχονται από αυτές τις θέσεις,και ναι,ο hellas εχει ειδικό τμήμα με συντελεστές για τα plate flaws{άσε που φέτος έβαλε και τμήμα για τα σφάλμτα πλάκας πάνω στις ΜΚΕ των επισημανσεων 1900 !}

Αγαπητέ heretic έχεις δίκιο σχετικά με τις τιμές, των καταλόγων από την άλλη σήμερα προσπάθησα να αναδείξω ότι ΜΚΕ με κάποια μεγάλη ή μικρή σπανιότητα έχει άλλη εμπορική συμπεριφορά


* από μνήμης,πρέπει να ήταν το 2008 που είχε βγεί σε δημοπρ. pos.44 με σφραγίδα Ιανουαρίου 1867 claret-brown,με τιμή εκκίνησης 750ε φτάνοντας στα 3000ε{τό'χασα....}
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 09, 2017, 01:44:39 μμ »

ΠΡΟΣΟΧΗ

ΤΟ ΓΡΑΜΜ. ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟΛΕΠΤΟ 1870 ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ,το οποίο είναι το 5λεπτο 39α στο κατάλογο hellas,μαλλον θα έγινε τυπογραφικό λάθος.....
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 09:23:03 μμ »

Με βάση τα όσα έχουν γραφτεί θέλω να παραθέσω δυο γραμματόσημα τα οποία δεν ανήκουν στα ''φτηνά'' κομμάτια. Το πρώτο είναι το παρισινό 10λεπτο. Πόσο σοβαρή τη θεωρείτε τη λέπτυνση που έχει; Αντισταθμίζεται από την εμφάνισή του;
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 09:25:34 μμ »

Και η μπροστινή πλευρά
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 09:28:17 μμ »

Το δεύτερο είναι από τα κακέκτυπα, το 13Ιa με βάση τον Hellas. Οι λεπτύνσεις είναι μεγαλύτερες και τα περιθώρια πιο στενά σε σχέση με το προηγούμενο.
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 09:29:46 μμ »

Κάτι παίζει και δεν μπορώ να ανεβάσω παρα μόνο μια εικόνα τη φορά. Η πίσω πλευρά
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 10:33:17 μμ »

Ανοίγοντας αυτό το τοπικ,είχα στο μυαλό μου να υπάρχει ένας εύκολος και γρήγορος τρόπος στο υπολογισμό της αξίας μιάς ΜΚΕ,βάση της όποιας πείρας έχω αποκτήσει,από καταλόγους,μελέτες,αγορές.Σίγουρα όμως δεν αντικαταστεί την εμπορική πραγματικότητα,αλλά θα έλεγα είναι ένας χρήσιμος οδηγός,πιο πολύ για τις αγορές μας.
Τώρα.στο 10λ,η λέπτυνση είναι για μια μείωση του 25% και αυτό λόγω του ότι είναι παρισινό ,γιατί αν ήταν 10λ του 1872 και μετά θα θεωρούνταν μειονέκτημα της χαρτόμαζας,χωρίς μείωση,και γιατί είναι ένα ακριβό γραμμ.και ο εμπορευόμενος θα το εκμεταλευτεί προς όφελός του-για μένα δεν θα έπρεπε αυτές οι περιπτώσεις να ρίχνουν σε ένα τόσο καλής εμφάνισης γραμμ. τόσο την τιμή...
Το άλλο είναι δυστυχώς όπως τα λες,οι λεπτύνσεις από την βλακεία κάποιου κάτοχου στο παρελθον να ξεκολλήσει την σαρνιέρα με τρόπο τέτοιο που του έκανε ζημια,συν και τα F περιθώρια,καταστούν το γραμμ,βίδιαλογής που πολύ δύσκολα ''στέκετε'' σε μια συλλογή,μάλλον πάει στα μελέτης και σύγκρισης...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 11:48:12 μμ »

Το 20λεπτο ειναι σιγουρα β διαλογης, με λεπτυνσεις, βεβαια διατηρει μια αξια γιατι οσο ναναι, τα 20λεπτα τα προσωρινα ειναι ακριβα γραμματοσημα σε καλη κατασταση, και το συγκεκριμενο εχει καλα περιθωρια, μονο σε ενα σημειο στη γωνια στενευει. Δεν ειναι F τα περιθωρια αυτα οπως τα βλεπω κατα τη γνωμη μου, αλλα VF πλην του κατω. Σιγουρα μονοψηφιο νουμερο η αξια παντως (οχι 1 ή 2 ευρω ομως).
Το 10λεπτο ομορφο, και σε καλη τιμη αγορας (το ειχα προσεξει και εγω). Μικρη η λεπτυνση, παλι καλα που αναφερθηκε γιατι την εχω πατησει σε πολλες δημοπρασιες τετοιες λεπτυνσεις να μην αναφερονται καν. Μπαινει σαφως σε συλλογη. Συνηθως ενα VF τετοιο κομματι παει στα 150 ευρω σε οικους δημοπρασιων (που γενικως ειναι ακριβοι). Στους εμπορους φυσικα θα ειναι πιο ακριβο ακομα.
Πιστευω πως μια τιμη στα 50 ευρω θα ηταν λογικη. Δε ξερω αν εχει και δευτερη λεπτυνση πιο κατω (μια γραμμουλα που βλεπω), εν πασει περιπτωσει ολα αυτα ειναι μικροελατωμματα.
Στις κεφαλες οι καταστασεις ειναι πολυ υποκειμενικο πραγμα, οπως εχω πει, σε εμπορους τετοια μικροελατωμματα δε τα αναφερανε καν και ειχανε τα γραμματοσημα στα α διαλογης. Σε ερωτηση μου σχετικη μου απαντησαν πως αν ηταν τελειο τοτε θα εκαναν οσο η τιμη καταλογου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences