Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 08:38:07 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οδηγός τιμολόγησης ΜΚΕ,με βάση την κατάστασή τους  (Αναγνώστηκε 17191 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 11:57:07 πμ »

Και έρχομαι στο θέμα που θίγει ο heretic,δηλ.τη εμπορική διάσταση του θέματος,σε μια εντελώς εκτός θέματος του τοπικ αναφορά,αλλά δοθείσης της αφορμής ότι μιλάμε για συντελεστές πάνω σε τιμές ας κάνουμε την κουβέντα,και στο φινάλε να κλείσει το θέμα καθώς έχοντας δύο χρόνια στο στέκι σαν χρήστης την έχω δει να επαλαμβάνεται σε διάφορα τόπικ
Καταλαβαίνω καθώς και εγώ είμαι παθών στο να πάρεις ένα γραμμ.ή μια σειρά το 2007 π.χ. 10λ κοκκινο/πορτοκαλι 1886 ά διαλογής ή μια ανεξαρτησία 1930 με 29ε και 125ε αντίστοιχα και να βλέπεις κλεισίματα σε διάφορες δημοπρασίες κανονικές ή και ηλεκτρονικές με αντίστοιχες τιμές 2017 στα ας πούμε 17ε και 98ε για τα παραπάνω παραδείγματα.Κακα τα ψέματα είχαμε συνηθίσει όλα τα χρόνια που αγοράζαμε καταλόγους να βλέπαμε τα γραμμ να παίρνουν κάθε χρόνο υπεραξία,πάντα με εξαίρεση τη περίοδο 1962-1985,και τα τελειταία 6 με 7 χρόνια να μας κακοφαίνεται που βλέπουμε τις διάφορες διαμορφώσεις τιμών στη πραγματικότητα των αγοροπωλησεων.
Ομως πρέπει να κατανοήσουμε κάποια θεμελιώδη:
α}χρεοκοπημένη χώρα/φτωχοποίηση της μεσαίας και ανώτέρων τάξεων που ανήκει η συντριπτική πλειοψηφία των συλλεκτών γραμμ.
β}η διεισδυση του internet και των συναλλαγων σε αυτό,πράγμα που εκλαικεύει και απλοποιεί τις αγαροπωλησίες,καλο στα καλά χρόνια,τραγικο στη κακη περίοδο που διανύουμε
γ}η πληθώρα της πληροφόρησης,από το ότι εν έτη 2017 έχουμε αυτή τη στιγμή το ''στέκι συλλεκτων'' που ένας αδαής με τις ΜΚΕ διαβάζωντας απλά τα τόπικ της ενότητας γίνεται ένας επαρκής γνώστης των κεφαλών...για πάμε στο 1982,τι πληροφόρηση και από που θα έπαιρνε κάποιος που θα ήθελε να ασχοληθεί.Εχουμε βιβλία/μελέτες,εγχρωμους καταλόγους δημοπρασιών,το ιντερνετ,σάιτ,μπλογκς{γειά σου Νίκο}περιοδικό τύπο με άριστες παρουσιάσεις,μέχρι και παγκόσμια έκθεση κάναμε,δύο παρακαλώ τη τελευταία δεκαετία,που όλα αυτα σημαίνουν πως δεν θα πάω όπως όταν ήμουν 13ετών στη Σοφοκλέους στον Πυλαρινό και αγόρασα τη σειρα του 1976 αρχιτεκτονική,με 150δρχ όσο ακριβώς έκανε ο υπέρογκων τιμών κατάλογός του τότε.
δ}αναφέρεται η έκφραση ''στο 30% του καταλόγου'' ,τι εννοείτε ?
πήγε κάποιος σε ένα έμπορο και πήρε ΕΟΝ με 290ε χωρίς απόδειξη και κλείσιμο ματιού?
ή το βλέπει στο κατάλογο δημοπρασίας που βγαίνει με 250ε?
εδώ πρέπει να δούμε τη διαφορα,στη δημοπρασία εκτος από την προμήθεια και τα άλλα, πάντα υπάρχει η ελπίδα του πωλητη των χτυπημάτων,που μπορεί να μη συμβει σε αυτό το λοτ αλλά θα πάρει την υπεραξία του σε κάποιο άλλο π.χ. είμαι στο King George το 2002 ,Καραμήτσος,και διεκδκώ ένα φάκελο από Πάτρα- Μπρίντεζι,μαζί με ένα αντίδικο.Αυτός τον θέλει από ότι έμαθα μετα για έκθεμα ταχ.ιστορίας και εγώ γιατί είχε 40λ με plate flaw.Αποτέλεσμα,ο φάκελλος από τα 200ε να καταλήξει σε μένα με 600 συν τα επιπλέον{τότε υπήρχαν λεφτά]και βεβαίος ο πωλητης που μπορει και ναείχε και ένα άλλο λοτ ας πούμε την ΕΟΝ να αποκόμισε από  το φάκελο την υπεραξία του και στη ΕΟΝ απλά να πήρε τα λεφτά του,που ενδεχομένος να την είχε πάρει τόσο{εμπειρικό παράδειγμα γιατί τόσο την είχα πάρει υτο 1998 από τον Βλαστο,100.000 δρχ]

Αυτά έχω να καταθέσω,δεν μου αρέσει αυτό που συμβαίνει ,πάνω στο θέμα της εμπορικής αξίας των γραμμ.από τη άλλη βρισκω παρήγορο ότι όποιος ασχολείται πλέον με το φιλοτελισμό είναι υποψιασμένος και καλύτερα πληροφορημένος από το παρελθον ,πράγμα που θα φανει στις μελλοντικές αγοροπωλησίες και ακόμα στο ότι προετοιμάζω διάδοχη κατάσταση και έτσι λογικά δεν θα γίνουν πράξη οι ανησυχίες μου περι των οικονομικών καθως δεν θα πουλήσω τουλάχιστον τις βασικές συλλογές μου στο μέλλον{αν και όπως πάμε σαν χώρα ποτε δεν ξέρεις...}
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 12:55:21 μμ »

Ο LLH νομίζω έχει βάλει μια καλή - βάση - μπούσουλα να κινηθεί κάποιος για αρχή, νομίζω είναι λίγο αυτός ο μπούσουλας να τα περιλαμβάνει όλα.

Και τα ποσοστά που λέει έχουν βάση και οι γενικές περιπτώσεις που πιάνει. Δεν μπορεί να τα περιλάβει όλα και πόσο μάλλον για τις ΜΚΕ. Σε περιπτώσεις των περιπτώσεων είναι και δύσκολο να καλυφθούν όλες καθώς πέρα απο αυτά που λέμε παίζουν και άλλα μέσα στο παιχνίδι, τι διαπραγμάτευση κάνεις με αυτόν που έχεις απέναντι σου, απο που αγοράζεις (έμπορο, δημοπρασία, εκτός αγοράς).

Σαν γενικές κατευθύνσεις και μπούσουλα νομίζω στα περισσότερα πέφτει μέσα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 02:57:57 μμ »

Θα επαναλαβω για αλλη μια φορα, καθως κατα καποιο τροπο δε γινομαι αντιληπτος, δε ξερω γιατι.
Εγω συμφωνω με τους συντελεστες του LHH. Ας πουμε λοιπον, οτι ενα γραμματοσημο δεν εχει κανενα ελατωμμα, συνεπως η τιμη του ειναι στο 100% του καταλογου. Αυτο σημαινει οτι πχ ενα σφραγισμενο 20λ 1862-67 πρεπει να αγοραστει οσο λεει ο καταλογος? Δηλαδη 18 ευρω?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 09:49:39 μμ »

Κοίτα Δημήτρη θα σου μιλήσω λίγο εμπειρικά
Μου λείπει το 40λ Παρίσι με σφάλμα πλάκας pos 19 το γνωστό σφάλμα που λείπει η επάνω εξωτερική γραμμή,εννίοτε και μέρος του γραμμ.
Αν δεν με απατά η μνήμη μου κάνει στο κατάλογο 50 ευρώ σφραγ.και με το συντελεστή Χ3 που δίνει ο hellas στη ενότητα των plate flaws μας κάνει 150ε.Εγώ λοιπόν που το ψάχνω πολλά χρόνια θα δώσω ακόμα και 400 σε μια δημοπρασία που θα είμαι παρών ,σε ενδεχόμενη κόντρα ,ή θα δώσω γραπτή προσφορά τυυλαχιστον Χ2 της τιμής εκκίνησης.
Γιατί στα γράφω?
Σαν απάντηση,καθωςυπάρχει ένας πολύ σημαντικος παράγοντας,που δεν βλέπω να τον λαμβάνεις υπ΄'όψην:
τη σπανιότητα ενός γραμμ.
Εχεις την απορία για το 20λ συνεχόμενων.Ναι όχι 18 αλλά ακόμα και 40 θα πληρώσει ο συλλέκτης αν έχει τρία περιθώρια πάνω από 1χιλιοστό,για α'διαλογής όπως εννοείτε.Αρα μιλάμε για μια αξία που εγώ προσωπικά έχω τουλάχιστον τέσσερα α΄διαλογής ,σαν αυτό που εννοείς και που λόγω κρίσης μπορει να τα ''στήσω'' στο bay και να τα ξεκινήσω με 5 ευρώ....ε,δεν νομίζω να βγαίνουν έτσι τα συμπεράσματα....
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:04:15 μμ »

Και επειδή είμαι και της εμπέδωσης να ένα άμεσο παράδειγμσ:
http://imgur.com/57XAJMD

20l 1875-80 πρωσσικό μπλέ με τιμή αν θυμάμαι καλά στα 50ευρώ
Ενα touch στο κάτω περιθώριο,αλλά παράλληλα με δύο μεγάλα και ένα κανονικό περιθώριο μας κάνει βάση συντελεστή 50 Χ 0,2 10 ευρώ.Εχει όμως και βαριά σφραγίδα που έτσι γίνετε 10 Χ 0.8,άρα έχω στη συλλογή μου ένα γραμμ που κάνει 8 ευρώ.Τώρα αν πάω να το πουλήσω,υποθετικά μιλώντας,δεν νομίζω να πάρω πάνω από 2 ευρώ καθώς δεν πετάω στα σύννεφα να νομίζω ότι δεν κυκλοφορουν σε αφθονία σε τέτοια κατάσταση αυτή η αξία,Ομως υπάρχει χρησιμότητα και ισχύς της τιμής,στη μία περίπτωση σε ένα υπολογισμό πώλησης μιας γενικότερης συλλογής ή παρτίδας που στην πρόσθεση μπαίνει ολόκληρη η τιμη των 8 ευρώ και στη δεύτερη,που ξέρεις ,μπορέι να το βάλεις σε μια δημοπρασία με 8ε και ένας το το πάρει ,έτσι απλά !
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:06:40 μμ »

Νομιζω φιλε Πανο οτι πιανεις ξεχωριστες περιπτωσεις και οχι τον κανονα. Ασφαλως και λαμβανω υποψιν τη σπανιοτητα. Ομως τα παραδειγματα που αναφερα ειναι ξεκαθαρα. 20λ 1862-67 σφραγισμενο, α διαλογης (αρα αυτοματα δε μιλαω για πολυτελειας). Θα το πληρωνες 18 ευρω οσο κανει ο καταλογος?
Ο Καραμητσος ξεκιναει ενδεικτικα στο 30% περιπου με 40% τις τιμες στις δημοπρασιες του σε σχεση με τον Ελλας. Μιλαω παντα για τη μεγαλη πλειοψηφια των γραμματοσημων και οχι ειδικες περιπτωσεις σαν αυτη που λες με το 40λεπτο. Αρα οι οποιες μειωσεις προτεινεις (που τις ιδιες μειωσεις νομιζω προτεινουν και οι καταλογοι), εχουν νοημα ΑΦΟΥ η τιμη μειωθει καταρχην στο 30-40% της τιμης καταλογου.
Παραδειγμα. Κοινο 20λεπτο 1862-67 σφραγισμενο α διαλογης. Τιμη καταλογου 18, ενδεικτικη τιμη ανοιγματος σε δημοπρασια στο 40% στα 7 ευρω. Απο εκει και περα, περιθωριο που ακουμπαει παμε στο 10% οπως λες, αρα στα 0.7 ευρω και ΟΧΙ στα 1.8 που ειναι η αρχικη τιμη καταλογου. Αυτο θελω να πω τοση ωρα.
Αλλο παραδειγμα. Παρισινο 10λεπτο , τιμη καταλογου 380 (εχω του 2010), στις δημοπρασιες ξεκιναει με καλα περιθωρια περιπου στα 150 στον Καραμητσο (αρα 180 πραγματικη). Αλλες φορες κλεινει, αλλες οχι. Αν εχουμε πχ μια μικρη λεπτυνση και μειωση οπως λες περιπου 30%, αρα παμε απο το 150 στο 100 αυτοματα. Αν εχουμε στενα περιθωρια παμε στο 50% αρα στα 75 ευρω. Και αν εχουμε touched περιθωριο παμε στο 10% αρα στα 15 ευρω. Ετσι εγω εκλαμβανω τις οποιες μειωσεις, πανω δηλαδη στην πραγματικη τιμη αγορας , που ειναι 30-40% του καταλογου, και οχι στην τιμη καταλογου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:08:55 μμ »

Στο παραδειγμα σου με το πρωσσικο μπλε. Τιμη καταλογου 55 ευρω. Στις δημοπρασιες ο Καραμητσος το ξεκιναει περιπου στα 18-20 ευρω με καλα περιθωρια. Με touch περιθωριο παμε στο 10% αρα στα 2 ευρω. Για μενα εκει ειναι η τιμη του. Αντε να βαλω και ενα ευρω πανω λογω του πανω καλου περιθωριου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:35:29 μμ »

Στο παραδειγμα σου με το πρωσσικο μπλε. Τιμη καταλογου 55 ευρω. Στις δημοπρασιες ο Καραμητσος το ξεκιναει περιπου στα 18-20 ευρω με καλα περιθωρια. Με touch περιθωριο παμε στο 10% αρα στα 2 ευρω. Για μενα εκει ειναι η τιμη του. Αντε να βαλω και ενα ευρω πανω λογω του πανω καλου περιθωριου.

δεν λέμε κάτι διαφορετικό,και εγω΄για δύο ευρώ έγραψα
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:40:04 μμ »

Αν θελεις τη γνωμη μου, σε πραγματικα ποιοτικα κομματια υπαρχει ελλειψη στην αγορα
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:52:15 μμ »

Και για διανθίσω τη συζήτηση,παράλληλα και για σου θυμήσω,τι γινόταν τα παλίοτερα χρόνια,ψώνιζα σειρές,αλλα και τις πρώτες ΜΚΕ από το 1984 μέχρι και στις αρχές του 2000 από ένα έμπορο του κέντρου.
Αυτός πούλαγε στο 70% του Βλαστου΄και αγόραζε στο 50%,βέβαια η ιστορία αυτή είναι ελλιπής γιατί δεν του πούλησα τίποτα,αλλά ετυχε να ήμουν μπροστά σε μια πώληση κάποιων σειρών,δεν θυμάμαι με σιγουριά ποιές αλλά ήταν σίγουρα εμπορικές, από ένα πελάτη του και είχα δει τότε ότι αγόρασε όπως έλεγε.
Το περιστατικό αυτό είχε λάβει χώρα περίπου το '93
Παράλληλα τα παλιότερα χρόνια οι δημοπρασίες ήταν ένας τρόπος για να πετύχουν καλύτερο τίμημα οι πωλητεές καθώς πόνταραν στη κόντρα των αντιδίκων,φαντάσου σε μια δημοπρασία του Βλαστου΄μαζευονταν πάνω από 80 συλλέκτες παρώντες συν τις γραπτές προσφορές

Δίδαγμα ,που ξέρεις μπορει κάποια στιγμή τα πράγματα να ξαναγυρίσουν σε μια τέτοια μορφή
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 02:18:59 μμ »

Αυτο το κομματι πως θα το τιμολογησεις ? Με προβληματιζει εντονα αν θα πρεπει να το βαλω στην 'καλη' συλλογη ή στα δευτερα...





Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 10:45:30 μμ »

Κοίτα εκ πρώτης όψεως είναι 100% α΄διαλογής,όμως δεν ξέρω πόσο ισχυρό είναι το τσάκισμα στο ύψος του αυτιού,αν και φαίνεται πλήρως εξομαλυνσμένο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 10:51:56 μμ »

Εχει ενα 'τσακισμα', δε ξερω πως να το πω περιπου πισω απο το αυτι, που φαινεται σα σκια στη διαφανεια..Ειναι απο τις περιπτωσεις που δεν ειναι τα πραγματα τοσο απλα, υπαρχει περιπτωση να ναι επιδιορθωμενο? Κατα τα αλλα ειναι αψογο βεβαια
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 11:23:16 μμ »

Ειναι η περίπτωση ''ironed'',δηλ.πολύ καλά τακτοποιημένο,όπως στη γλώσσα της μετάφρασης,''σιδερωμένο''.
Στη εμπορική διάστασή του,αν είναι  το σφάλμα Αθηνών με το ανάποδο ΑΕ θα έκανε όσο ο κατάλογος,εδώ όμως έχουμε πληθώρα αυτής της αξίας και από τη στιγμή που έχουμε πολλά,έχουμε σύγκριση,άρα θα προτιμηθεί το από όλες τις απόψεις το άψογο άρα δεν θα έκτιμηθεί όπως το θέλουμε....
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 12:49:21 πμ »

2 ερωτησεις...Εσυ θα το εβαζες στην 'καλη' σου συλλογη? Και για να ειμαστε και συμφωνοι με το τοπικ, τι τιμολογηση θα ειχε με βαση την κατασταση του?
Επισης πρεπει να εχουμε ειδικη αξιολογηση για το 'σιδερωμενο' τσακισμα σε σχεση με ενα απλο?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences