Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:35:14 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οδηγός τιμολόγησης ΜΚΕ,με βάση την κατάστασή τους  (Αναγνώστηκε 17076 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 01:57:04 μμ »

Και ένα μικρο κουίζ  Χαμόγελο
Εχουμε μια σχετικά σπάνια περίπτωση γραμμ,είναι 10λ προσωρινο κακέκτυπο,που ενώ είναι touch εχουν καταστραφεί μαζί του και τα άλλα τρία γραμμ.που το περιστοιχίζουν,έχοντας 2 lux,ένα μεγάλο και ένα touch margin.
Σε ποιό συντελεστή άραγε θα πήγαινε?

http://imgur.com/n48DIfS

Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 01:59:34 μμ »

Εγώ σε αυτά που γράφεις συμφωνώ και το εχω ξαναγράψει , όπως και με τα ποσοστά μείωσης πάνω κάτω,όσο και εάν διαβάζονται αποκαρδιωτικά .
Εγώ αυτό που εχω διαπιστώσει τα τελευταία 3 χρόνια είναι οτι ο κόσμος αγοράζει γραμματόσημα και δεν ελέγχει την ποιότητα τους, δεν ξέρει τι είναι λέπτυνση, τρύπημα, τσάκισμα  κτλ. Δεν ξέρει να αναγνωρίσει τις φθορές και αυτό συμβαίνει στους περισσότερους (την εχω πάθει και εγώ βέβαια).. Πιστεύουν ότι έχουν θησαυρό άλλα μάταια..
Συμπέρασμα κάνεις καλά που ποστάρεις αυτόν τον οδηγό.. Χαμόγελο

 
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 02:19:19 μμ »

Ευχαριστώ πολύ αγαπητε΄συνονόματε,θα εμπλουτιστεί,από μένα ή και από όποιον θέλει και με τα άλλα κριτήρια όπως το διάφορου τύπου ''λερώματα'' της εικόνας,από την σφραγίδα,από μελάνι,από υγρασία κτλ.καθώς και επίσης ,μεγάλο πεδίο αυτό,την μείωση της τιμής από το εύρος του αποτυπώματος της σφραγίδας πάνω στο γραμμ.το μέγέθος μιας τρύπας σε ένα γραμμ{χθες που έψαχνα δεν βρήκα κάποιο,σίγουρα θα έχω με καλύτερο ψάξιμο} και τέλος τη ποιότητα του χρωματισμού,ξεθώριασμα δηλ.,και την έκτασή του
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 02:42:23 μμ »

Επειδη το θεμα αυτο ειναι το φορτε μου, θα σας αναφερω το εξης, που εχει προκυψει απο χρονια ενασχολησης.
Ολα τα πραγματα ειναι λιγο ρευστα. Εξηγουμαι.
Μεγαλο ρολο παιζει καταρχην το ΠΟΙΟΣ πουλαει το γραμματοσημο.
Εχω διαπιστωσει οτι τοσα χρονια παραημουν αυστηρος και υπερβολικος με τις καταστασεις.Απο αγορες μου κυριως απο οικους δημοπρασιων αλλα και ebay καταλαβα οτι οταν εγω πουλουσα σαν αγαθος (μη πω καμια βαρια λεξη), και χαρακτηριζα τα γραμματοσημα μου πχ με μικρα ελαττωματα, εβλεπα πως για τα ιδια ελατωμματα,  οικοι και μεγαλοι παικτες τα χαρακτηριζαν VF.
Αν θελουμε να ειμαστε λοιπον ακριβοδικαιοι, πρεπει λιγο να οριστει η ανοχη μας.
Αυτο λοιπον που καταλαβαινω ειναι το εξης.
Μια κεφαλη Ερμη, απαλλαγμενη απο ολα τα ελαττωματα, κατ εμε πρεπει να πωλειται στην τιμη καταλογου. Υπερβολικος? Ναι, μπορει να ειμαι. Ομως το να βρει καποιος κεφαλη χωρις κανενα ελαττωμα, με αρτια περιθωρια και χωρις λεπτυνσεις, τσακισεις, αποχρωματισμους, χωρις τρυπες, χωρις τελοσπαντων απολυτως τιποτα, ειναι κατι παρα πολυ σπανιο. Αν ποτε πουλουσα τη δικη μου 'καλη' συλλογη, ειλικρινα δε θα εδινα κανενα κομματι κατω απο την τιμη καταλογου, και μαλιστα καποια θα τα εδινα και πιο πανω, και ας μη τα επαιρνε κανενας.
Αν παρουμε ως κριτηριο ολες αυτες τις μειωσεις, τοτε η τιμη πεφτει δραματικα. Σιωπηρα εχω καταλαβει οτι καποια μικροελαττωματα αποκρυβονται απο τους πωλητες και θεωρουνται κατα καποιο τροπο δεδομενα. Οποτε δε μειωνουν την τιμη.
Η λυση κατ εμε ειναι να υπαρχουν και στα γραμματοσημα εταιρειες πιστοποιησεων, οπως στα νομισματα, ωστε να λυθει δια παντος απο το ζητημα. Επειδη ομως ακομα δεν εχουν διαδοθει οπως στα αλλα συλλεκτικα, ακομα το γραμματοσημο θα ειναι υποχειριο του καθε πωλητη. Αν πεσεις σε τιμιο πωλητη που θα αναφερει τα παντα, πραγμα πολυ σπανιο, τοτε οι τιμες απεχουν παρασσαγγας απο των καταλογων.
Δυστυχως στο θεμα αυτο το γραμματοσημο απεχει ετη φωτος απο το νομισμα και το χαρτονομισμα. Δεν υπαρχει ακομα επιστημονικη μεθοδος για να εξακριβωθουν οι αποχρωσεις. Δεν υπαρχει καν χρωματολογιο. Στις καταστασεις οριζει οτι θελει ο καθενας. Το μεγεθος μιας τσακισης πχ ειναι στο ελεος του Θεου. Οπως θελει καποιος τη χαρακτηριζει. Το ιδιο και με τη λεπτυνση. Και δε μιλω για τα εμφανη παραδειγματα που εδειξε ο LHH αλλα για πολυ πιο ασαφεις περιπτωσεις.
Νομιζω οτι δεν εχει νοημα ενα τετοιο θεμα. Ειναι πολυσυνθετο, και απαντηση δε μπορει να δοθει με 2-3 παραδειγματα. Ο εξυπνος συλλεκτης κατ εμε πληρωνει την ποιοτητα, και οταν στο μελλον εμφανιστουν σοβαρες εταιρειες στυλ NGC και PCGS με παγκοσμια αποδοχη, τοτε οι αγορες αυτες θα βγαλουν πισω τα λεφτα τους. Το καλυτερο βεβαια ειναι να τα παιρνεις σχεδον τζαμπα οπως ορισμενοι, αλλα αν μιλησουμε για αγορες μεσω σοβαρων οικων δημοπρασιων, νομιζω πως πρεπει να χτυπαμε ποιοτικα κομματια, εστω και αν τα παιρνουμε ακριβα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 03:04:19 μμ »

Δημήτρη
μέσα στη αιρετική{αλλοίμονο  Κλείσιμο ματιού} και λίγο θα έλεγα off topic άποψή σου,καθώς μας λες τα δίκά σου βιώματα {που είναι ενδιαφέρον}ενώ εδώ προσπαθούμε να γίνει το topic ένας μπούσουλας πάνω στο θέμα των τιμολογήσεων,μου έβαλες μια ωραία ιδέα,που γιατί όχι,να μη γίνει κάποια στιγμή πράξη:
να δημιουργηθεί ένας τιμοκατάλογος γραμμ. από την Ε.Φ.Ο.την Ελληνική φιλοτελική ομοσπονδία,με την συνδρομή όλων των μελών τους στη συγγραφή του.
Κάτι που δεν πρόλαβε ο Τ.Κωνσταντινίδης το 1933,σαν ΕΦΕ και που έκανε ο Νάλτσας το 1964 σαν ΕΦΕΘ,αλλα μαλλον κάτι έγινε τότε....
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 05:00:07 μμ »

Αυτο προσπαθω  να πω, οτι δε γινεται να υπαρχει ενας μπουσουλας οπως λες, γιατι λειπουν σημαντικα εργαλεια. Λειπει ενα πιστοποιημενο χρωματολογιο, ωστε να εξακριβωθουν οι αποχρωσεις των Κεφαλων. Λειπει επισης η αντικειμενικοτητα στο ποσοστο των ελατωμματων, δηλαδη ποια τσακιση θεωρειται σημαντικη, ποια οχι, ποια λεπτυνση ειναι κρισιμη, ποια οχι. Επισης τι συμβαινει οταν υπαρχουν 2 πραγματα μαζι δηλαδη πχ τεραστια περιθωρια αλλα μικρη λεπτυνση. Ειναι περιπτωσεις των περιπτωσεων. Αλλα και κατι που δεν εχεις αναφερει. Οταν λες 10% του καταλογου, αναφερεις το ποσοστο αυτο ΧΩΡΙΣ να υπαρχει η συνηθισμενη εκπτωση που κανουν οι εμποροι? Δηλαδη πχ, ενα 20λεπτο 1862-67 εχει καταλογο 2010 σε σφραγισμενο 18 ευρω. Οταν ειναι αρτιο, αν δεχτουμε οτι σημερα παιζουν τιμες καταλογων 30% , τοτε αυτο το βρισκεις στην αγορα 5.4 ευρω (χοντροκομμενο το παραδειγμα αλλα το δινω για να καταλαβεις τι θελω να πω). Αν οπως λες το γραμματοσημο με το κομμενο περιθωριο παει στο 10%, τοτε η τιμη ειναι επι του αρτιου? Δηλαδη 0.54 ευρω? Η επι της τιμης του καταλογου, δηλαδη 1.8 ευρω? Το λογικο ειναι επι της τιμης του αρτιου με το συλλογισμο σου γιατι δεχομαστε οτι η εκπτωση παιζει ανεξαρτητως καταστασεων. Αλλιως το αρτιο θα εκανε οσο ο καταλογος δηλαδη 18 ευρω, το οποιο στην αγορα σημερα δε παιζει με την καμια!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 10:05:08 μμ »

Μου δίνεις μια''πάσα'' να σχολιάσουμε την τακτική των καταλόγων.
Οι κατάλογοι γραμμ.που έχω αγοράσει είναι :
1981 Πυλαρινού
1984-1992 Βλαστός,
1993-2001 Ερμής-Βλαστός
2004 Hellas-Βλαστός
2006/2016 Hellas,συν 2010 Βλαστός και 2013 Ερμής

Λοιπόν όλα μα όλα αυτά τα χρόνια μόνο ένας κατάλογος/χρονιά ήταν όπως έπρεπε{και ας είχα τσαντιστεί τότε}
ο Βλαστός 1990.
Η μοναδική φορά που είδα και δεν έχω ξαναδει από τότε ποτέ και σε όλους τους οίκους μείωση τιμών σε σύγκριση απο τον προηγούμενό του σε όλες τις σειρές,από 10% μέχρι και 20% !!!
Εγώ τη παραπάνω σκέψη την πιστεύω ακράδαντα πως ένα κατάλαγος της ΕΦΟ,ας πούμε μόνο για τα κλασσικά 1861-1900,με την υπογραφή των καλύτερων  των φιλοτελικών σωματείων θα ήταν ευχής έργο.Μια ματιά αν ρίξει κάποιος σε όλους τους κατάλογους με τιμές γραμμ.που έχουν κυκλοφορήσει από πάντα ήταν όλοι εμπορευομένων με το γραμμ...
Πάντα λαμπρή εξαίρεση ο κατάλογος Νάλτσα που ήταν ο μοναδικός από ένα απλό συλλέκτη/μελετητή

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2017, 10:25:54 μμ από LHH » Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 10:24:47 μμ »

Ελεγα ποιό πάνω ότι δεν είχα βρει ΜΚΕ με οπή...
Να ένα :
http://imgur.com/4yjkxvK

που βέβαια αυτή η περίπτωση δεν είναι η λεγόμενη ''pinhole'' δηλ..μέγεθους καρφίτσας,αλλά μια πιο μεγάλη και έτσι το γραμμ φτάνει μέχρι το 5% της τιμής καταλόγου.
Τώρα ο Δημήτρης θέτει τα ερωτήματά του πάντα σε συνάρτηση του κάθε εμπόρου και του τι κατάλογο χρησιμοποιεί.
Προσοχή:
o Καραμήτσος πουλάει/αγοράζει με hellas
o Vlastos στο bay με τον δικό του του 2012
οι καταστηματάρχες του κέντρου,ας πούμε η Παιδούση,βασίζεται στον Ερμή
οι πωλητές του bay ,οι παλιοί με Βλαστό,οι πιο καινούργιοι με Ερμή/hellas
οι ξένοι οίκοι,ο Feldman με hellas,ίσως άλλοι με Βλαστό που ξέρουν

και βέβαια υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους ,στις τιμές πάντα,αν και πέρσι ήρθαν κάπως κοντα οι δύο απομείναντες.
Και έχουμε έμπορος που θα πουλήσει με 20% έκπτωση,άλλος που έχει μεγάλο στοκ σε μιά σειρα ας πούμε ο χ έμπορος του κέντρου έχει 20 α' ολυμπιακές,ε,δεν θα την πουλήσει στο 50% του καταλόγου ?
Κάνεις όμως και ένα λάθος,αγαπητέ Δημήτρη,καθώς βασίζεσαι στις τιμές των γραμμ.σε σχέση με τις διάφορες δημοπρασίες,όμως αυτές έχουν πέρα από προμήθεια και τα άλλα,έχουν και το απρόβλεπτο των χτυπημάτων και πάντα σε οποιαδήποτε δημοπρασία όλων των αντικειμένων οι τιμές ξεκινουν από πολύ χαμηλα,ας πούμε Παρθένης στους sothebys ξεκινά με 60.000λίρες και σε μία γκαλερί του Κολωνακίου στοιχίζει πάνω από 250.000ευρώ,αλλά στην εξέλιξη της δημοπρ.φτάνει τις 400.000...ετσι ειναι οι δημοπρασίες....
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 10:42:21 μμ »

Δε μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει το ερωτημα μου σε σχεση με ποιον καταλογο χρησιμοποιω. Ανεφερες μειωσεις πχ 10% για κοψιμο, 50% για λεπτυνση κλπ...Σε ρωταω συγκεκριμενα...Επι ποιας τιμης η μειωση? Επι της τιμης των καταλογων? Η επι της τιμης των καταλογων στο 30%?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 01:00:27 πμ »

Παιδιά αυτό σε τι συντελεστή πάει;
Περιθώρια πάντως έχει άρτια.  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 07:37:58 πμ »


Herretic οι συντελεστές που έχει βάλει ο LHH είναι πολύ προσεγμένοι και δε νομίζω ότι τους έβγαλε από το μυαλό του μόνο ,  θα πρέπει να δούμε την ουσία του θέματος άσο και εάν όλοι θέλουμε να υπερτιμήσουμε τα γραμματοσημα μας . 
Καταρχήν αυτές τις μειώσεις με τους συντελεστές μείωσης που αναγράφτηκαν θα τους ανακαλύψουμε όταν θα πάμε να πουλήσουμε τέτοια γραμματόσημα σε ένα έμπορο . 

Εάν κατάλαβα καλα ο Πανος γράφει ότι π.χ  ένα γραμματόσημα των 20 ευρώ ( τιμή καταλόγου )  που έχει λέπτυνση η αξία του  μειώνεται 25% ( x 0.75 )  , εάν εχει και μικρά και ασύμμετρα περιθώρια μειώνεται αλλο ένα 50 % ( x 0.5 ) , οποτε συνολικά παει  20 ευρω x0,75 x 0.5 = 7.5 ευρώ  που για μενα είναι πολλά  . Εάν τωρα σε αυτό που ρωτάς μπει και η υποθετική έκπτωση του εμπόρου το 30%  τότε η  τιμή αυτή από 7.5 ευρώ θα πάει 5.25 ευρώ ( τόσο πουλιούνται περίπου ) , οπότε δεν εχει και τόσο μεγάλη σημασία η έκπτωση του εμπόρου που αναφέρεις.

Ακομα και οι λοιποί έμποροι εδώ στην Αθήνα (εκτός Καραμητσου ) έχουν κατηγοριοποιήσει τα γραμματόσημα σε Α,Β,Γ διαλογής με διαφορετικές τιμές προς τα κάτω.
Ενας έμπορος ανάλογα με την ποσότητα και την ποιότητα των γραμματοσήμων που έχει διαμορφώνει την έκπτωση επί του καταλόγου που σου κάνει, δηλαδή περίπου 30-40 %, οπότε παίζει ρόλο η κατάσταση του εμπόρου στις τιμές που δινει .
Για μένα 5.25 ευρώ για ένα γραμματόσημο με λέπτυνση και μικρά περιθώρια είναι πολλά . Οποτε όταν εχεις πολλαπλές φθορές δεν λαμβάνεται υποψη η έκπτωση του εμπόρου,  γιατι το γραμματόσημο τείνει να  καταταχθεί πλέον στα της μελέτης. 
Ανέφερε ο LHH και την κατηγορία του 2% (x 0,02 ) όταν έχει κομμένα περιθώρια , δηλαδή 40 λεπτά περίπου . Εγω τέτοια γραμματόσημα από έμπορο τα αγοράζω 20-30 λεπτά .

Ο έμπορος όταν έχει γραμματόσημα με φθορές δε σου τα πουλάει μεμονωμένα γιατί δε τον συμφέρει, απλά τα μαζεύει και στα πουλάει ως αμάδα γραμματοσήμων (βλ Καραμήτσο/Βλαστό)  ή  στα ανεβάζει σε μια δημοπρασία και σου ζητάει να κάνεις εσύ προσφορά ‘’ Offer ‘’ .

@ Salonico .  Κόψε το σε άλλα 20 κομματάκια και πούλησε το ως παζλ  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:07:44 πμ »

midili
πολύ ωραία προσέγγιση του θέματος,όπως πρέπει σε ένα φόρουμ συλλεκτών,που το απαρτίζουν άνθρωποι που συλλέγουν ΜΚΕ, εννίοτε πουλάνε σε μικρή κλίμακα,αλλά όμως δεν έχουμε ανάμεσα μας,φανερά τουλάχιστον κάποιον έμπορο γραμμ. ή κάποιον κορυφαίο μελετητή συλλέκτη εκθεσιακού επίπέδου,οπότε ό καθένας προσθέτει από την όποια πείρα του στοιχεία κατανόησης του πως λειτουργει η αξιολόγηση του αντικειμένου συλλογής μας.
salonico
αλλά και η απάντηση του midili, Μεγάλο χαμόγελο
heretic
θα απαντήσω παρακάτω
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:40:04 πμ »

Σήμερα θα παραθέσω ΜΚΕ,με αντικείμενο προβληματισμού το αποτύπωμα της σφραγίδας.
Εχουμε λοιπόν,ξεκινωντας ανάποδα,την χειρότερη περίπτωση σφράγισης που μειώνει την αξία του γραμμ.,την βαριά,και που μπορεί να έχει ''συρθεί'' πάνω στη όψη του γραμμ,και το κυριώτερο έχει ''ποτίσει'' το χαρτί ώστε να φαίνεται και στη πίσω πλευρά,με μια ελαιώδη συνολικά κατάσταση.
Αυτό λογικά πρέπει να κάνει το γραμμ.να κινειται μεταξύ στο 5% με 25% της αξίας καταλόγου:

http://imgur.com/xVAntEx
http://imgur.com/lHC2YrP
http://imgur.com/j2CFhIv


Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:48:20 πμ »

Επόμενη περίπτωση,η βαριά και διπλή* ή διπλοεκτυπωμένη σφράγιση.Εδώ πρέπει να αναμένουμε μια μείωση,που το γραμμ. μας θα φτάνει μεταξύ στο 40% με 65% της αξίας καταλόγου.Εδώ όμως συμβαίνει και να μη γίνει καμιά μείωση της τιμής αν η σφραγίδα έχει μια σχετική ή και μεγαλύτερη σπανιότητα*,πράγμα που εδώ μας ενδιαφέρει το καλό αποτύπωμα όσο και βαρύ και αν είναι:

http://imgur.com/jO5XqS5

*διπλή,αν είναι σε περίπτωση ''κλοπής''ταχυδρομικών τελών,δηλ.ο υπάλληλος να έχει κλέψει με το να ξαναχρησιμοποιήσει δύο φορές το ίδιο γραμμ και αποτυπώνονται και τα δύο γραφεία τότε έχουμε υπεραξία{είχα ανεβάσει στο τόπικ των τύπου 1 σφραγίδων μια τέτοια περίπτωση}
*σπανιότητα,πρέπει εδώ να θέσουμε για αρχή τα 50ευρώ
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:56:59 πμ »

Κλε'ινοντας τη παρουσίαση των μειώσεων λόγω σφράγισης,εδώ έχουμε,κατα την γνώμη μου το όριο που το γραμμ.μας δεν έχει μεταβολή προς τα κάτω ,ίσα ίσα πέρνει πάντα υπεραξία όσο και να κάνει η σφραγίδα,δηλ.τύπου 2 Κερκυρα συν 30λ Αθηναϊκό στο 85% της αξίας καταλόγου λόγω πιο μικρού δεξιού περιθωρίου*μας κάνει 1.5ε+8.5ε

http://imgur.com/OHUbgM5

*περιθώριο,τα 30 και 60 λεπτά έχουν μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους εκ κατασκευής των εκτύπων της πλάκας,άρα υπάρχει μεγαλύτερη αυστηρότητα στα μεγέθη.δηλαπό το 0.7 του χιλιοστού που ισχύσει για τις ΜΚΕ πάμε στα 1.1 χιλιοστά για α' διαλογής περιθώρια
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences