Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:55:19 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 λίρες προς εκτίμηση...  (Αναγνώστηκε 8229 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 09:14:06 μμ »

Υποθετικα να παψετε να τις πουλατε σε τραπεζες και σαραφιδες και να τις αλλαζετε μεταξυ σας τις λιρες.

Προσωπικη αποψη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 09:28:45 μμ »

Καλησπέρα ,εάν (υποθετικά)ο φιλος Eurogeo τις πουλήσει στην τράπεζα της Ελλάδος ποια θα είναι η τιμή σε σχέση με τις γνήσιες ?λαμβάνοντας υπόψιν οτι ειναι πλαστές 22 καρατίων


Η Εθνικη θεωρητικα πουλα  την Ιταλικη 42ευρω λιγοτερο απο την τιμη της γνησιας.
Την δε Λιβανου 96ευρω κατω.Αυτο οσο αφορα την πωληση.
Στην αγορα αναφερεται διαφορα 19ευρω για την Ιταλικη και 67 για του Λιβανου.

Και λεω θεωρητικα γιατι αυτο αναφερει στην επισημη σελιδα. Στην πραξη δεν γνωριζω τι προβληματα μπορει να συναντησει κανεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2017, 09:55:10 μμ από coll » Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 09:57:43 μμ »

O υπαλληλος στην ΤΤΕ μολις παιρνει την λιρα την ζυγιζει και την περνα απο το φιλερ.Αν ειναι οκ σε πληρωνει.2-3 φορες που πηγα λουπα δεν πηρε στο χερι!!!Ευρω εκοβε στις ελλειποβαρεις δηλ 7.94 και κατω και σε αυτες που ηταν κακες και προβληματικες στην οψη με χτυπηματα στρεβλωσεις κ.α!!

Αν νομιζετε οτι θα κατσει ο υπαλληλος να κοιταει ουρες σπαθια και χαιτη εισαστε γελασμενοι.ΟΙ λιρες αλλωστε σωρο μπροστα του.Αυτα εχω δει εγω με τα ματια μου στην ουρα για την αγορα λιρων..

Α! και τον χοντρουλη με το κοστουμι στην εισοδο που ρωταει αν θελω να αγορασω λιρες πιο φτηνα απο την Τραπεζα δηλ πριν μπω μεσα!Δεν ξερω αν τον εχει συναντησει κανεις!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 10:01:00 μμ »

 Για να εχετε μια αποψη τιμων , αυτο ειναι το δελτιο που βγηκε στις 16 Ιανουαριου

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=1279
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 10:09:25 μμ »

Μέτρα και με ένα παχύμετρο (αν μπορείς)έτσι για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις να έχουμε να μαθαίνουμε αν είναι π.χ. 1.52 ή 1.70 να δούμε τον βαθμό «τελειότητας»Αν βγει πάνω από 1.70 πάχος δεν είναι σίγουρα τα 22Κ.
Συγχαρητήρια για τις τέλειες φωτογραφίες.Και να θυμάσαι ότι ξεκινάμε από τα δόντια που είναι το πιο εύκολο για μας να το ελένξουμε αλλά δύσκολο για τους παραχαράκτες να τα φτιάξουυ σωστά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2017, 10:22:12 μμ από Cu » Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 10:42:24 μμ »

O υπαλληλος στην ΤΤΕ μολις παιρνει την λιρα την ζυγιζει και την περνα απο το φιλερ.Αν ειναι οκ σε πληρωνει.2-3 φορες που πηγα λουπα δεν πηρε στο χερι!!!Ευρω εκοβε στις ελλειποβαρεις δηλ 7.94 και κατω και σε αυτες που ηταν κακες και προβληματικες στην οψη με χτυπηματα στρεβλωσεις κ.α!!

Αν νομιζετε οτι θα κατσει ο υπαλληλος να κοιταει ουρες σπαθια και χαιτη εισαστε γελασμενοι.ΟΙ λιρες αλλωστε σωρο μπροστα του.Αυτα εχω δει εγω με τα ματια μου στην ουρα για την αγορα λιρων..

Α! και τον χοντρουλη με το κοστουμι στην εισοδο που ρωταει αν θελω να αγορασω λιρες πιο φτηνα απο την Τραπεζα δηλ πριν μπω μεσα!Δεν ξερω αν τον εχει συναντησει κανεις!!
Δλδ Γιάννη άν του πάς π.χ. του 2016 που δεν περνά από φίλερ τότε τι κάνει? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Ο Υπάλληλος αγόρι μου σε πουλά και σε αγοράζει από 10 χιλιόμετρα, τις Ιταλικές και τις Λιβανέζικες τις αναγνωρίζει πριν μπείς στην τράπεζα.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 10:43:43 μμ »

Από τα mint mark ξεκίνησα εγώ.
Μαθαίνω? Χαμόγελο
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 10:51:52 μμ »

Από τα mint mark ξεκίνησα εγώ.
Μαθαίνω? Χαμόγελο
Σωστός . Επόμενο η ημερομηνία. Η στοίχιση της , η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται. Το 3 πχ στο 1913 ειναι πολυ εμφανείς οτι δεν ειναι σωστό. Το ίδιο και το 9 στο 1925.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 10:54:27 μμ »

O υπαλληλος στην ΤΤΕ μολις παιρνει την λιρα την ζυγιζει και την περνα απο το φιλερ.Αν ειναι οκ σε πληρωνει.2-3 φορες που πηγα λουπα δεν πηρε στο χερι!!!Ευρω εκοβε στις ελλειποβαρεις δηλ 7.94 και κατω και σε αυτες που ηταν κακες και προβληματικες στην οψη με χτυπηματα στρεβλωσεις κ.α!!

Αν νομιζετε οτι θα κατσει ο υπαλληλος να κοιταει ουρες σπαθια και χαιτη εισαστε γελασμενοι.ΟΙ λιρες αλλωστε σωρο μπροστα του.Αυτα εχω δει εγω με τα ματια μου στην ουρα για την αγορα λιρων..

Α! και τον χοντρουλη με το κοστουμι στην εισοδο που ρωταει αν θελω να αγορασω λιρες πιο φτηνα απο την Τραπεζα δηλ πριν μπω μεσα!Δεν ξερω αν τον εχει συναντησει κανεις!!
Δλδ Γιάννη άν του πάς π.χ. του 2016 που δεν περνά από φίλερ τότε τι κάνει? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Ο Υπάλληλος αγόρι μου σε πουλά και σε αγοράζει από 10 χιλιόμετρα, τις Ιταλικές και τις Λιβανέζικες τις αναγνωρίζει πριν μπείς στην τράπεζα.


Ο υπαλληλος βρισκει τις ιταλικες βαση τιτλου καρατιων σου λεω.Οχι βαση σχεδιου.Αν ειναι 22αρα με καλες διαστασεις οπως δηλ ειναι οι περισσοτερες ιταλικες στην πληρωνει κανονικα.Αντιθετως μια γνησια 7.93-7,94 θα σου κοψει!!

Για παραδειγμα στο ΔΕΛΤΙΟ ΤΙΜΩΝ δεν αναφερει πουθενα ΛΙΡΑ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΚΟΠΗς ΤΙΤΛΟΥ 0,9166 δηλ 22αρα.Απλα γιατι δεν τις ξεχωριζει.Τις πληρωνει κανονικα.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 11:05:22 μμ »

Ιταλική και στη πληρώνει κανονικά? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Τι να σου πώ βρε Γιάννη θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω.
Φίλερ γνησιότητας στην ΤΤΕ που οι περισσότερες βικτώριες αποικιών δεν περνά καμμία, αυτές δλδ στις βγάζει κόπιες.

Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 11:14:40 μμ »

Ρε θα με τρελανεις.Σου λεω δεν βλεπει σχεδιο ο υπαλληλος.Μετραει καρατια.Την πεταει στο τραπεζι την σβουριζει στον αερα την ακουει την μετραει ειναι γατος στο να βρισκει τα καρατια τις τζουφιες ναι συμφωνω.

Αλλα αν ειναι 22αρα και με κανονικο βαρος στην πληρωνει κανονικα .Λουπα δεν παιρνει σου λεω.Εχει φαει κοσμος ιταλικες 22αρες απο την Ττε απειρες φορες.Ολες αυτες που ανεβαζουν εδω για εκτιμηση απο που ειναι;Θα με συγχυσεις βραδιατικα παλι τρελοκομειο.

Εχει 30 ατομα ουρα καθε φορα θα κοιταει τα μιντμαρκ ο υπαλληλος;;
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 11:24:20 μμ »

Ρε θα με τρελανεις.Σου λεω δεν βλεπει σχεδιο ο υπαλληλος.Μετραει καρατια.Την πεταει στο τραπεζι την σβουριζει στον αερα την ακουει την μετραει ειναι γατος στο να βρισκει τα καρατια τις τζουφιες ναι συμφωνω.

Αλλα αν ειναι 22αρα και με κανονικο βαρος στην πληρωνει κανονικα .Λουπα δεν παιρνει σου λεω.Εχει φαει κοσμος ιταλικες 22αρες απο την Ττε απειρες φορες.Ολες αυτες που ανεβαζουν εδω για εκτιμηση απο που ειναι;Θα με συγχυσεις βραδιατικα παλι τρελοκομειο.

Εχει 30 ατομα ουρα καθε φορα θα κοιταει τα μιντμαρκ ο υπαλληλος;;
Πέσε για ύπνο είναι αργά.
Και βέβαια δεν κοιτάει τα μίντμαρκ δεν χρειάζεται να το κάνει, τις ξεχωρίζει στο φτερό.
Είναι σαν να λές σε ένα τυρέμπορο άν είναι καλή η φέτα σου.
Αν δίνει Ιταλικές τότε πάμε σε άλλη φάση.
Εγώ δεν γνωρίζω και πολλά από λίρες, αλλά κάτι λίγα ξέρω από νομίσματα.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 11:30:52 μμ »

Παμε βρε αυριο στην ΤΤΕ να πιασουμε τον υπαλληλο να τον ρωτησουμε για πως ξεχωριζει τις ιταλικες.

Αν και η απαντηση του θα ειναι καπως σαν αυτη που εδωσε ο Καλλιβωκας νομιζω στον Αλεξανδρακη για το αν γνωριζει ιταλικα στην ταινια Μια ιταλιδα απο την κυψελη:

"Γλωσσες ξερω οσες θες απο Ιταλικες μεχρι μοσχαρισιες" Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 11:37:37 μμ »

Παμε βρε αυριο στην ΤΤΕ να πιασουμε τον υπαλληλο να τον ρωτησουμε για πως ξεχωριζει τις ιταλικες.

Αν και η απαντηση του θα ειναι καπως σαν αυτη που εδωσε ο Καλλιβωκας νομιζω στον Αλεξανδρακη για το αν γνωριζει ιταλικα στην ταινια Μια ιταλιδα απο την κυψελη:

"Γλωσσες ξερω οσες θες απο Ιταλικες μεχρι μοσχαρισιες" Σαρκασμός Σαρκασμός
Θα σου πεί ότι έχει στον κ@@ο του φασματογράφο.
Εγώ είμαι συλλέκτης και πάω στην ΤΤΕ να πάρω Αγγλικό νόμισμα, και αυτή μου δίνει Ιταλικό ξέρεις πως λέγεται αυτό σε μένα που είμαι συλλέκτης ΑΠΑΤΗ.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 11:42:13 μμ »

Οσοι πηγαινουν στηνΤΤΕ και αγοραζουν λιρες κοινες επενδυτικες με 315 σημερα φιλε Δημητρη δεν ειναι συλλεκτες..Κινεζοι τουριστες ειναι.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences