Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 06:52:57 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παιδιά-πως θα τα μυήσουμε στο κόσμο του φιλοτελισμού  (Αναγνώστηκε 14374 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 01:29:01 μμ »

Δεν είναι απόλυτο αυτό, εγώ αγόρασα την πρώτη μου σειρά στην πρώτη γυμνασίου.
Πηγαίνοντας να πάρω το λεωφορείο για να πάω σπίτι πέρασα μπροστά απο ένα μαγαζί που πουλούσε γραμματόσημα το οποίο μου τράβηξε αμέσως  την προσοχή, αφού χάζεψα αρκετή ώρα την βιτρίνα ( δεν γνώριζα τίποτε απο γραμματόσημα) μπήκα μέσα και άρχισα τις ερωτήσεις, ο άνθρωπος ήταν ευγενικός και μου εξήγησε αρκετά πράγματα, μου είπε και για τις ετήσιες σειρές του Ταχυδρομείου και την επόμενη πήγα και αγόρασα την πρώτη μου σειρά. Τότε τα οικονομικά ήταν δυσκολότερα απο ότι είναι σήμερα και πολλές φορές πήγαινα με τα πόδια σπίτι για να κρατήσω τα χρήματα και να αγοράσω κάποια σειρά ( Τα γραμματόσημα εκείνης της περιόδου σήμερα είναι τελείως απαξιωμένα, ενώ τότε μερικές σειρές ήταν πόνος για τις αγοράσεις, αλλά η ευχαρίστηση της αποκτήσεις τους τόσο μεγάλη που ποτέ δεν με έκανε να το μετανιώσω.)


Τα παιδια σήμερα θα προτιμήσουν να πάρουν κινητό αντί για γραμαμτόσημα.
Πράγμα φυσικολογικό αν δεν μπορούν να έχουν και τα δυο.

Τότε δεν είχαμε κινητά, αντε να παίρναμε αυτοκόλλητα panini, που ευκολα αντιλαμβάνεται ακόμα και ένα παιδι οτι τα γραμματόσημα ίσως κάποτε έχουν κάποια αξια σε σχέση με τα αυτόκολλητα....
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
-
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 01:57:56 μμ »

Aκουστε και τη δικη μου αποψη για τον παιδικο φιλοτελισμο..Πριν 3 χρονια ,που ο μικρος μου ηταν 3 Δημοτικου,ηρθε και μου ειπε,μπαμπα εχουμε μαθημα για τα γραμματοσημα που μαζεύεις εσυ,θα μου δωσεις μερικα να τα παω να τα δειξω στην ταξη??Μου φανηκε αρκετα ενδιαφερον το θεμα και μου ηρθε η επομενη ιδεα...Πηγα το απόγευμα σ'ενα γνωστο  με συλλεκτικα ειδη κατάστημα, κι αγορασα 24 αλμπουμ,14 Χ 11 εκ,οσα ηταν και τα παιδια της ταξης του γιου μου.Περιττο να σας πω ότι καθησα σχεδόν μεχρι τις 3 τα ξημερώματα,για να ξεδιαλέξω γραμματοσημα και να τα τοποθετησω στα αλμπουμ,συμπληρωνοντας τα 4 πρωτα φυλλα ,με ισάριθμα κομματια σε όλα τα αλμπουμ και παντα με διαφορετικες περιπου εκδοσεις ώστε να υπαρχει κι ένα κινητρο ανταλλαγης αναμεταξύ των παιδιων.Σε κάθε αλμπουμ,υπηρχαν μεγαλες και μικρες κεφαλες(ελλατωματικες) ολυμπιακα ,και γενικα γραμματοσημα μεχρι το 1945-60 περιπου.Την επομενη το πρωι,χαρουμενος που μπορεσα να εκπληρωσω την ιδεα που ειχα, πηγα στο σχολειο συνοδευοντας τον μικρο, μπηκα στην ταξη,εξηγησα στη δασκαλα το λογο για τον οποιο ειχα ερθει,και για ένα 10λεπτο περιπου,μιλησα στα παιδια για τα γραμματοσημα ,την ταχυδρομικη ιστορια και τον φιλοτελισμο.Μετα,ακολουθησε το μοιρασμα των αλμπουμ στα παιδια,μαζι με τις ευχαριστιες τους κτλ..,και φευγοντας τους ειπα πως,οποιος/οποιοι,τους αρεσει το θεμα,και θελησουν να συνεχισουν ,με μεγαλη χαρα να τους βοηθησω σε οτιδήποτε.
Περασαν 3 σχολικες χρονιες από τοτε,πηγαινα τακτικα στο σχολειο για να παω/παρω τον μικρο,συναντηθηκα πολλες φορες με τη δασκαλα,καθως και με συμμαθητες του.. ποτε και  κανεις,δε ρωτησε η  ανεφερε κατι σχετικα για τα γραμματοσημα,ουτε η παραμικρη περιεργεια..Αυτή είναι δυστυχως για μενα η πραγματικοτητα...Ουτε ο μικρος,αλλα ουτε κι ο μεγαλύτερος που είναι 13 και του εχω δωσει πριν 4 χρονια ένα αλμπουμ γεματο με γραμμ. εχει ενδιαφερθεί,,το εχει καταχωνιασμενο ΄σ'ενα συρταρι του γραφειου του,κι εκει στεκει..Και,για να συμπληρωσω,για αποφυγη της γνωμης ότι ισως δεν προσπαθησα αρκετα,αναφερω ότι είμαι προχωρημένος συλλεκτης και σε αλλα ειδη,οπως παρασημα/μεταλλια,και νομισματα,και το προσωπικο γραφειο είναι γεματο από αυτά,ενω τα παιδια καθημερινα περιφερονται στο χωρο..Αδικα όμως,,λυπάμαι που το λεω,αλλα το ταμπλετ και το κινητο εχουν τον πρωτο λογο.Αυτη δυστυχως είναι η πραγματικοτητα!

Ξαναθυμήθηκα αυτά που είχε γραψει ο φίλος heraldic40 και το επαναφέρω επιβεβαιώνοντας  οτι και με τα δικά μου παιδιά συμβαίνει το ίδιο..
Αφού τους έχω δώσει άλμπουμ,κάναμε θεματικές συλλογές..Στριφογύρισμα ματιών
Ενώ με βλέπουν με τις ώρες να μου βγαίνουν τα μάτια με τους φακούς και τα φώτα...εκείνα περιφέρονται απλώς γύρω μου...
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 08:59:30 μμ »

ε,εγώ που έκανα αυτο που απάντησα τότε στο φίλο heraldic μια χαρά μου κολλάνε για ''δράση'' Κλείσιμο ματιού

και ειδικά όταν πάρω τον καινούργιο κατάλογο και δουν τις αξίες των νέων σειρών που έχουν πάρει{εντάξει εικονικός διπλασιασμός τιμών συνήθως ,αλλά εδώ θα λειτουργήσει]
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 03:11:58 μμ »

δε θελει πιεση ουτε απαγορευση, καπου στη μεση ειναι ο σωστος δρομος αναλογα με την περιπτωση καθε φορα βεβαια

αμα το χουν συνεχεια μπροστα τους το θεωρουν δεδομενο και αδιαφορουν, αμα τους πιεσεις πεισμωνουν, αμα το απαγορεψεις τελειως (οπως ελεγα για μενα) δε θα το γνωρισουν ποτε για να το αγαπησουν. Οπως και ολοι οι υπολοιποι ανθρωποι δλδ  Άνεση

οποτε.. να σας θυμησω εκεινη την ιστοριουλα με τον καποδιστρια και τις πατατες ?

π.χ.

στο τηλεφωνο :

"εχω ενα καταπληκτικο κομματι στο πρωτο συρταρι του γραφειου μου κωστα. Το βαλα εκει για να μην το βρουν τα παιδια. "

κλεινεις το τηλεφωνο και μετα κανεις οτι δεν κοιτας οσο... ψαχουλευουν

 Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2017, 03:13:53 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 07:21:59 μμ »

Αγαπητοί μπαμπάδες δεν ειναι και το πιο δύσκολο πράγμα,δεν ξέρω για σας,αλλά σε μένα πάει ''ρολόι'':
χθες,απόγευμα,ο μικρός,

ασφράγιστα

και ο μεγάλος,



και η ευτυχία,
σκέφτηκα να χωρίσω τα ελληνικά γραμμ.σε δύο περιόδους και ο ένας να κάνει τα ευρώ,2001-2017 και ο άλλος τα προηγούμενα.Ε,εκεί που ο μικρός,είχε σε ένα άλμπουμ τα σφραγισμένα μαζί και για να κάνουμε γρήγορα στη διαλογή τον βοήθαγα ,πρόσεχε, μου λέει ,αυτο το γραμμ..
-εντάξει σε μένα μου λες να προσέχω?
-μα αυτο είναι διαφορετικό απο τα άλλα
-άσε,του λέω,σιγά,του λείπουν και τα γωνιακά δόντια
-ναι αλλά για κοίτα το καλύτερα....
και τι βλέπω,καθώς τα μοντέρνα απο το 2004 και έπειτα δεν τα συλλέγω ώστε να τα ξέρω:

 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 10:03:14 μμ »

Σου έβαλε τα γυαλιά ο μικρός  Άνεση
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 29, 2017, 06:17:32 μμ »

,και ασφαλώς οι επισκέψεις σε φιλοτελικές εκθέσεις ειναι προς στη σωστή κατεύθυνση,πόσο μάλλον αν δυο φίλοι φιλοτελιστές με παιδιά,τα γνωρίσουν μεταξύ τους,τα λες και φιλοτελική ευτυχία,καθώς αυτα παίζουν μεταξύ τους και οι μπαμπάδες ..άνετοι  στη έκθεση  Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός

Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 03, 2019, 08:15:00 μμ »

Επειδή είχα καιρο να ποσταρω νέα των παιδιών ,υπήρχε περίπτωση να αφήσουν τον φιλοτελισμό?  Σαρκασμός



και ειδικά ο ένας,απο μόνος του,μπήκε και στα πιό δύσκολα{ιπτάμενος Ερμής}


Δεν θέλει κόπο,θέλει τρόπο...

Εχετε συλλογή και παιδιά?
Τους δείχνετε την συλλογή σας,παράλληλα και με την οικονομική αποτίμηση αυτής.
Ααα,αυτη τη συλλογή,που κάνει x ευρώ,θα την πάρει όποιος απο εσας αρχίσει να μαζεύει γραμματόσημα.

Πιάνει,σίγουρα !
α,ισχύει και σε ανήψια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2021, 12:56:18 μμ από LHH » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences