Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:03:49 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παιδιά-πως θα τα μυήσουμε στο κόσμο του φιλοτελισμού  (Αναγνώστηκε 14371 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 01:36:20 μμ »

Ναι,πως δεν το σκέφτηκα,πολύ καλή η ιδέα σου
Ειχα σκοπό, αργότερα,αν όλα πάνε καλά και δεν έχουν στο μεταξύ βαρεθεί,και όταν θα έχουν πλεόν κατανοήσει το ''συλλέγειν'' γραμμ.να τους πήγαινα στο φιλοτελικό στη Αιόλου και να αγοράζαμε τις νέες σειρές,πράγμα που θα αποκτόύσε και μια διαφορετική σημασία,καθώς εγώ έχω σταματήσει τα μοντέρνα από το 2004 σαν πλήρεις χρονιές,και έχοντας σκοπό να πάω μέχρι το 2011 και εκεί πλεόν να σταματήσω,τα νέα γραμμ. που θα αγόραζαν θα ήταν μοναδικά στο σπίτι και θα είναι δικά τους
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 02:21:00 μμ »

Αυτό είναι η πιο ακριβή λύση όμως, εμένα πιτσιρικά που δεν ήξερα που μου παν τα τέσσερα απο γραμματόσημα μάρεσε να έχω πολλά, θα τα απασχολήσει και περισσότερο η ποσότητα και όχι η ποιότητα για την ώρα.

Μπορείς να τους γράψεις συνδρομητές και να περιμένουν κάθε μήνα ένα γράμμα που δε θα ξέρουν και τι έχει κιόλας.

Η λύση στο μοναστηράκι είναι η εύκολη και πιο φθηνή και θα έρθουν και σε επαφή με την αγορά του γραμματοσήμου θα δουν και παλιά νομίσμα, χαρτονομίσματα μετάλλια είναι άλλη φάση Γλώσσα

H Αιόλου είναι για κυριλέ καταστάσεις Γλώσσα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 09:34:34 μμ »

Αιόλου 100 είναι η διεύθυνση Φιλοτελισμού, έχει κάποιες σειρές σε λευκώματα και αν βρεις υπάλληλο  αγοράζεις.
Λυκούργου 5 και Απελλού (100 μέτρα πριν την Αιόλου 100) είναι το κεντρικό φιλοτελικό κατάστημα για αγορές. 
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 10:52:31 μμ »

Ευχαριστώ Δημήτρη,έχω μείνει στη Βύσσης που ήταν πριν από χρόνια.
Βέβαια είναι και σχετικό αν θέλεις να αγοράσεις παλιότερες χρονιές από τα Ελτα,καθώς σε μια δημοπρασία μπορει και να βγει μια χρονιά και πιο κάτω από την λεγόμενη face value....ετσι είχα πάρει πριν από λίγα χρόνια το 2006 σε ΦΠΗΚ πιο κάτω από την τιμή τους όπως τα έβαλα κάτω με το κομπιουτεράκι συν τις προμήθειες
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 11:12:43 μμ »

Στο φιλοτελικό καταστημα που είπε ο Δημήτρης μπορείς να βρει κάποιος και τετράδια ή παζλ για παιδιά.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 05:28:05 μμ »

...και πλεόν περνάμε στα βασικά,μια από τις πρώτες κινήσεις ενάς εκκολαπτόμενου φιλοτελιστή,αλλά και γλυκιά ανάμνηση και για μας,που τα κάναμε και εμεις στη παιδική ηλικία{και τα κάνουμε ακόμα Σαρκασμός}

http://imgur.com/oQxb8jM
http://imgur.com/PJEJuLe
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 11:39:03 μμ »

Αυτή η διαδικασία όσο και αν προχωράς παραμένει  αγαπητή και πολύ ευχάριστη.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 02, 2017, 10:01:18 μμ »

Γίνονται πραγματάκια στη εκπαίδευση  Κλείσιμο ματιού
{γ'δημοτικού}

Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 02, 2017, 10:09:00 μμ »

...αλλά και στη αναψυχή  Σαρκασμός

Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 03, 2017, 09:13:51 πμ »

Aκουστε και τη δικη μου αποψη για τον παιδικο φιλοτελισμο..Πριν 3 χρονια ,που ο μικρος μου ηταν 3 Δημοτικου,ηρθε και μου ειπε,μπαμπα εχουμε μαθημα για τα γραμματοσημα που μαζεύεις εσυ,θα μου δωσεις μερικα να τα παω να τα δειξω στην ταξη??Μου φανηκε αρκετα ενδιαφερον το θεμα και μου ηρθε η επομενη ιδεα...Πηγα το απόγευμα σ'ενα γνωστο  με συλλεκτικα ειδη κατάστημα, κι αγορασα 24 αλμπουμ,14 Χ 11 εκ,οσα ηταν και τα παιδια της ταξης του γιου μου.Περιττο να σας πω ότι καθησα σχεδόν μεχρι τις 3 τα ξημερώματα,για να ξεδιαλέξω γραμματοσημα και να τα τοποθετησω στα αλμπουμ,συμπληρωνοντας τα 4 πρωτα φυλλα ,με ισάριθμα κομματια σε όλα τα αλμπουμ και παντα με διαφορετικες περιπου εκδοσεις ώστε να υπαρχει κι ένα κινητρο ανταλλαγης αναμεταξύ των παιδιων.Σε κάθε αλμπουμ,υπηρχαν μεγαλες και μικρες κεφαλες(ελλατωματικες) ολυμπιακα ,και γενικα γραμματοσημα μεχρι το 1945-60 περιπου.Την επομενη το πρωι,χαρουμενος που μπορεσα να εκπληρωσω την ιδεα που ειχα, πηγα στο σχολειο συνοδευοντας τον μικρο, μπηκα στην ταξη,εξηγησα στη δασκαλα το λογο για τον οποιο ειχα ερθει,και για ένα 10λεπτο περιπου,μιλησα στα παιδια για τα γραμματοσημα ,την ταχυδρομικη ιστορια και τον φιλοτελισμο.Μετα,ακολουθησε το μοιρασμα των αλμπουμ στα παιδια,μαζι με τις ευχαριστιες τους κτλ..,και φευγοντας τους ειπα πως,οποιος/οποιοι,τους αρεσει το θεμα,και θελησουν να συνεχισουν ,με μεγαλη χαρα να τους βοηθησω σε οτιδήποτε.
Περασαν 3 σχολικες χρονιες από τοτε,πηγαινα τακτικα στο σχολειο για να παω/παρω τον μικρο,συναντηθηκα πολλες φορες με τη δασκαλα,καθως και με συμμαθητες του.. ποτε και  κανεις,δε ρωτησε η  ανεφερε κατι σχετικα για τα γραμματοσημα,ουτε η παραμικρη περιεργεια..Αυτή είναι δυστυχως για μενα η πραγματικοτητα...Ουτε ο μικρος,αλλα ουτε κι ο μεγαλύτερος που είναι 13 και του εχω δωσει πριν 4 χρονια ένα αλμπουμ γεματο με γραμμ. εχει ενδιαφερθεί,,το εχει καταχωνιασμενο ΄σ'ενα συρταρι του γραφειου του,κι εκει στεκει..Και,για να συμπληρωσω,για αποφυγη της γνωμης ότι ισως δεν προσπαθησα αρκετα,αναφερω ότι είμαι προχωρημένος συλλεκτης και σε αλλα ειδη,οπως παρασημα/μεταλλια,και νομισματα,και το προσωπικο γραφειο είναι γεματο από αυτά,ενω τα παιδια καθημερινα περιφερονται στο χωρο..Αδικα όμως,,λυπάμαι που το λεω,αλλα το ταμπλετ και το κινητο εχουν τον πρωτο λογο.Αυτη δυστυχως είναι η πραγματικοτητα!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
.
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 03, 2017, 10:59:34 πμ »

Heraldic μην αποθαρρύνεσαι θα έρθει η ώρα τους απλά δεν είναι ακόμα, και στο λέει κάποιος που πήρε ένα άλμπουμ με γραμματόσημα απο έναν θείο του σε μικρή ηλικία επειδή τον γοήτευαν το άφησε να κάθεται για αρκετά χρόνια σε ένα ράφι. Χρόνια μετά αυτό το ράφι έχει γεμίσει με άλμπουμ για γραμματόσημα, βιβλία για γραμματόσημα και άλλα συλλεκτικά ήδη. Απλά μην τους αποπαίρνεις!

Ακόμα ποτε δεν ξέρεις ίσως κάποιο απο αυτά τα παιδιάκια τώρα να μαζεύει κανα γραμματόσημο όποτε το βρίσκει μπροστά του, απλά μπορεί να μην έτυχε να σε βρει να σε ρωτήσει
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 03, 2017, 12:05:27 μμ »

Heraldic
Στη δικιά μου περίπτωση,ο 9χρονος έχει ''πορωθεί'',ο 11χρονος λόγω και πολλών άλλων ενδιαφερόντων τα έχει πιο δεύτερη προτεραιότητα,αλλά τα έχει.
Ξέχασες,τουλάχιστον δεν το γράφεις,ένα ''όπλο'' ,που λειτουργεί πάντα,όταν παρατηρείς μειωμένο ενδιαφέρον.
Τον τιμοκατάλογο!
Ξεκινώντας τον φιλοτελισμό,κόβοντας γραμμ.από παλιούς φακέλλους και συλλέγοντας από συγγενείς και φίλους είχαμε μεγάλη επιθυμία να μάθουμε του πότε έιναι ένα γραμμ.που δεν έγραφε την χρονολογία επάνω,αλλά και ασφαλώς το πόσο κάνει.Αγοράζωντας το 1981 το κατάλογο του Πυλαρινού μου δόθηκε πολύ μεγάλη χαρά και ενδιαφέρον,εντάξει,και λίγο απογοήτευση καθώς νόμιζα διάφορα Χαμόγελο,και στη συνέχεια με την εναλλαγή των ετών ,τη λαχτάρα να δούμε πόσο ανέβηκε η αξία της συλλογής μας με το κατάλογο της νέας χρονιάς.Ε,μετά, και με τις λογικές μεταπτώσεις της ηλικίας περι ενδιαφερόντων και προτεραιοτήτων,όπως και να το κάνεις ''κολλάς''.
Αυτό στη περίπτωση του μικρού δεν έχει χρειαστεί ακόμα,και ίσως δεν θα χρειαστεί,καθώς είμαστε τώρα στο στάδιο της γνωριμίας των γραμμ. 2002-2017,που γι'αυτον αλλά και για μένα είναι κάτι νέο,καθώς σταμάτησα τη συλλογή μοντέρνων το 2004,ξεκκολόντας τα από τους φακέλλους με την παραδοσιακή μέθοδο,πηγαίνωντας και αργότερα στο φιλοτελικό αγοράζωντας και ''χτίζοντας'' με συλλογή με γραμμ από το 2004 και μετά που θα είναι αποκλειστικά δικά του,και βεβαίως δεν τον έχω μυήσει στα ξένα,που εκεί το πράγματα θα είναι και πολύ ενδιαφέρον,με το πιο απλό ,την κατάταξη ανακαταμένων γραμμ.σε πια χώρα ανήκουν...
Και έρχομαι στο μεγάλο,που εκεί κατα πάσα πιθανότητα θα κάνω χρήση του καταλόγου σαν μέσο εντυπωσιασμού,αλλά και οικονομικού ενδιαφέροντος,ακόμα και για να κάνουν ανταλλάγές μεταξύ τους Κλείσιμο ματιού

Το μεγαλύτερο κατόρθωμα θα είναι κάτι που μεθοδικά το προετοιμάζω,να κάνω ένα φιλοτελικό απόγευμα με δύο φιλαράκια του μικρού στο σπίτι μας,και εκεί θα κάνω ότι και εσύ,αγοράζοντας λαβίδες,φακούς,καλά αλμπουμ έχω και θα τους δώσω και γραμμ.,όχι βέβαια όπως έσύ τόσο παλιά,τα γνωστά ,1962 και πέρα.

Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 07, 2017, 07:46:29 μμ »

Το καταχωνιασμένο άλμπουμ ίσως το πιάσουν κάποια παιδιά όταν αρχίσουν να δουλευουν, απο φοιτητές ή αργότερα. Το χόμπι απαιτεί οικονομική αυτονομία που κανένα παιδία δεν έχει στα 11 ουτε 16 ουτε καν στα 20....

Μέχρι τοτε κοιτάς την συλλογή των γονιών / παπούδων, την συντηρείς και την ξαναταξινομείς  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2017, 07:47:48 μμ από johneko » Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 07, 2017, 09:38:49 μμ »

Δεν είναι απόλυτο αυτό, εγώ αγόρασα την πρώτη μου σειρά στην πρώτη γυμνασίου.
Πηγαίνοντας να πάρω το λεωφορείο για να πάω σπίτι πέρασα μπροστά απο ένα μαγαζί που πουλούσε γραμματόσημα το οποίο μου τράβηξε αμέσως  την προσοχή, αφού χάζεψα αρκετή ώρα την βιτρίνα ( δεν γνώριζα τίποτε απο γραμματόσημα) μπήκα μέσα και άρχισα τις ερωτήσεις, ο άνθρωπος ήταν ευγενικός και μου εξήγησε αρκετά πράγματα, μου είπε και για τις ετήσιες σειρές του Ταχυδρομείου και την επόμενη πήγα και αγόρασα την πρώτη μου σειρά. Τότε τα οικονομικά ήταν δυσκολότερα απο ότι είναι σήμερα και πολλές φορές πήγαινα με τα πόδια σπίτι για να κρατήσω τα χρήματα και να αγοράσω κάποια σειρά ( Τα γραμματόσημα εκείνης της περιόδου σήμερα είναι τελείως απαξιωμένα, ενώ τότε μερικές σειρές ήταν πόνος για τις αγοράσεις, αλλά η ευχαρίστηση της αποκτήσεις τους τόσο μεγάλη που ποτέ δεν με έκανε να το μετανιώσω.)
Καταγράφηκε
ThanosS.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 77



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 05:10:21 μμ »

Όσοι φίλοι φιλοτελιστες έχουν παιδάκια ας δουν αυτό το επεισόδιο του μικρού Νικόλα στο YouTube.  https://youtu.be/DOGppk6FmGk   Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences