Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:59:35 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παιδιά-πως θα τα μυήσουμε στο κόσμο του φιλοτελισμού  (Αναγνώστηκε 14373 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 22, 2017, 07:11:28 μμ »

Ανοίγω αυτό το τόπικ για να έχουμε ένα χώρο για να καταθέτουμε ενέργειες,δράσεις,ειδήσεις, σχετικά για το πως τα παιδιά του άμεσου περιβάλλοντός ,τα παιδιά μας,ανήψια,βαπτιστήρια,παιδιά φίλων μας κ.α., θα ασχολήθουν με τα γραμματόσημα.
Κακά τα ψέματα.είναι πολύ δύσκολο αυτές τις εποχές να κάνεις ένα παιδί φιλοτελιστή,καμία σχέση με τα παλιότερα χρόνια,π.χ. εγώ αρχισα να μαζεύω ,με απλή προτροπή του πατέρα μου,το 1981,αλλά τότε έπεφταν στα χέρια μας καθημερινά φάκελλοι με γραμμ.επάνω,στη Αθήνα υπήρχαν παλλά φιλοτελικά καταστήματα,όλο και κάποιος συγγενής είχε συλλογή ,που θα τη κοιτάζαμε,θυμάμαι κάναμε ανταλλάγες στο σχολείο καθώς πάνω από είκοσι παιδιά στην έκτη δημ.είχανε συλλογές...

Εχοντας υπ'όψη αυτές τις δυσκολίες θα σας πώ την ιστορία μου:

έχω δύο αγόρια ,τρίτη και πέμπτη δημοτικού,και θα έλεγα πως τα γραμματόσημα τα βλέπουν με συμπάθεια,ίσως και με κάποιο θαυμασμό,βλέποντας τον πατέρα τους να ασχολείτε και γνωρίζοντας ότι κατέχει μια συλλογή που αποτελείται από πολλά αντικείμενα,άλμπουμ,βιβλία,περιοδικά.
Ομως κάποιες προσπάθειες παλιότερα στο να κάτσουμε μαζί να ασχοληθούμε έπεφταν στο κενό,λογικό από την στιγμή που οι ''αντίπαλοί'' μου ήταν τα tablet/psp/dvd/ και πολλά άλλα που ασχολούνται τα παιδιά...
Βοηθωντας τα στα διαβάσματά τους,και ειδικά στο μάθημα της ιστορίας,βρήκα την κατάλληλη αφορμή:
ελα ,τι μου λες, φοβερός ο Ηρακλής,τρομερά τα κατορθώματά του,στο έναν,καλά η Βυζαντινή αυτοκρατορία και ειδικά μερικοί βασιλιάδες όπως ο Ν.Φωκάς ήταν ή πιο μεγάλη από όλες όσες έχουμε γνωρίσει μέχρι τώρα.στον άλλο....θα θέλατε να δείτε γραμματόσημα με αυτά και αυτούς που λέγαμε?
Στη καταφατική τους απάντηση,έκανα την εξής κίνηση:
ξεχώρισα γύρω στα 150 γραμμ.σφραγισμένα και τα χώρισα σε 7 κατηγορίες,όπως πρόσωπα/τοπία/αρχαιότητα/φύση/θάλασσα/αθλητισμός/θρησκεία και μαζί με μεγενθ.φακό,λαβίδα και άλμπουμ,αυτά για τον καθένα τους,με τη διαφορά ότι στον πιο μεγάλο οι κατηγορίες ήταν τέσσερις,ιστορία/πρόσωπα/γεωγραφία/τέχνες.

Το αποτέλεσμα?
ο μικρός ,από χθές το βράδυ που ξεκινήσαμε,έχει ενθουσιαστεί,τελείωσε τα αρχικά και τώρα ασχολείτε παίρνοντας από ένα κουτι που έχω χύμα γραμμ και κάνει και νέες κατηγορίες,π.χ. ορυκτά για τη σειρα του 1980...!
ο μεγάλος χθες ήταν και αυτός πολύ θετικός,όμως με του που τελείωσε τα δικά του τοποθετόντας τα στο άλμπουμ,σήμερα δεν ήταν και πολύ θετικός για να του βγάλω και άλλα για ταξινόμηση.

Οι επόμενες κινήσεις μου θα είναι, πρώτα ,έχοντας ομοιειδή γραμμ.στη κάθε κατηγορία θα τα παρακινήσω να βρουν σε πια σειρα ανήκουν,π.χ. στη θάλασσα εύκολα διακρίνει κάποιος τη σειρα του 1978 με τα πλοία.
Μετά θα ασχοληθούμε με τα ξένα γραμμ.με το απλό τρόπο,ανακατεύω ας πούμε 200 γραμμ.και τα παιδιά ανακαλύπτουν και βάζουν μαζί τα γραμμ. από την ίδια χώρα.
Εχοντας λοιπόν την γνώση του τρόπου πιασίματος της λαβίδας και γενικά της συμπεριφοράς προς τα γραμμ.θα τα βάλω στα δύσκολα:
στα ασφράγιστα....

Μέχρι τότε.... τα ξαναλέμε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 08:18:16 μμ »

Το παιδί εθίστηκε σε χόμπυ πιο εθιστικό και απο το τσιγάρο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 10:32:31 πμ »

Όλα θέλουν τρόπο και αν βρεις τον τρόπο τότε μπαίνει το νερό στο αυλάκι και δεν ξαναβγαίνει, μπορεί να ηρεμεί ή να κυλάει κάτω από το αυλάκι, αλλά υπάρχει.

Αυτό το λέω γιατί. Από την δική μου ιστορία πως μπήκα στο φιλοτελισμό. Όντας γεννημένος το 1986 το 90 στο σχολείο δεν μάζευε κανείς γραμματόσημα, γονείς ούτε μάζευαν ούτε είχαν πολλά γράμματα από τη δουλειά τους, παππούδες κανείς. Τυχαία μια μέσα στο σπίτι ενός θείου μου, βλέπω ένα άλμπουμ με γραμματόσημα (ήμουν 5η ή 6η δημοτικού) τον ρώτησα τι είναι αυτά μου εξήγησε την χρήση τους και ότι του αρέσει να τα μαζεύει. Εμένα με γοήτευσε ότι είχαν τόσο ωραίες ζωγραφιές και ήταν μικρούλια. Δεν μου εξήγησε τίποτα παραπάνω, ούτε ταξινομήσεις, ούτε πως τα μαζεύουν, τίποτα πάρα μόνο μου χάρισε ένα μικρό άλμπουμ με γραμματόσημα ελληνικά και από διάφορες άλλες χώρες. 

Για χρόνια δεν ήξερα για ταξινομήσεις για λαβίδες για ΜΚΕ κλπ απλά ότι γράμμα έπεφτε στα χέρια μου μάζευα το γραμματόσημο. Για κάποια χρόνια μπορεί να τα προσπερνούσα κιόλας. Το μικρόβιο όμως πάντα υπήρχε.

Άρχισα να μεγαλώνω, να είχα άλλη πρόσβαση στο διαδίκτυο να ψάχνομαι με τι ώρες τι διάολο είναι οι ταξινομήσεις, πως τα συλλέγεις, για σφραγισμένα ή ασφράγιστα δηλαδή όσα βασικά δεν ήξερα τόσα χρόνια.

Ο θείος δεν ήταν μαζί μας οπότε δεν είχα και κανέναν άλλον που να ασχολείται με το γραμματόσημο για να ρωτήσω. Άρχισα να παίρνω μόνος μου γραμματόσημα από το ταχυδρομείο όποτε έβγαιναν και να δίνω μέρος απο το χαρτζιλίκι που μου έδιναν οι γονείς μου και αργότερα δημοπρασίες, πωλήσεις, ebay δίνοντας πια μέρος απο τον μισθό μου.

Ο δικός μου τρόπος ήταν ο πιο δύσκολος νομίζω αλλά ακόμα και έτσι αν έχει μπει ο σπόρος και υπάρχει χώμα θα φυτρώσει. Δε φυτρώνει σε όλα τα χώματα βέβαια. Αλλά μη ντρέπεστε να δείξετε σε ένα παιδί μια συλλογή, δε χρειάζεται να το κάνετε με το ζόρι και να το βλέπει σαν υποχρέωση αν σας βλέπει να απασχολήστε μπαίνει ο σπόρος αφήστε τον και θα κάνει την δουλειά του απλά δώστε του νερό και ήλιο. Πως δίνεται νερό και ήλιο? απλά δείξτε του οτι απασχολήστε αφήστε το παιδί να κοιτάει αν ρωτάει απαντήστε, πάρτε τον μαζί σε μια έκθεση φιλοτελισμού, και το 2015 και το 2016 έγιναν εκθέσεις και μάλιστα φοβερές, πάρτε τον μαζί σας σε μια λέσχη, σε μια βόλτα σας για ψώνια γραμματόσημων το Σάββατο.

Δώστε ερεθίσματα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 02:37:43 μμ »

johneko
...και ανταποδοτικό,καθώς και πιο υγιεινό, Χαμόγελο
βέβαια το  πρόβλημα του φιλοτελισμού είναι η μοναχικότητα,αλλά και η αντανάκλαση στη κοινωνία σαν ένα σπάνιο-πλέον-,ενδεχομένως από άλλους ακριβό,και από πολλούς,, ''παρωχημένο χόμπυ,αλλά αυτά συζητούμε και στο μέλλον σε αυτό το τόπικ,πως θα μπορέσουμε με τα όποια μικρά βήματα μπορει να κάνει ο καθένας μας,στο να άλλαξει αυτή η γενικότερη εντύπωση !

valeroi
πολύ ωραία και νοσταλγική η ιστορία σου ,σχετικά με την γνωριμία με τα γραμμ.
Κοίτα εγώ που είχα πάρει τον μεγάλο στη Νότος,στα εννιά του,στην πρώτη έκθεση,το εδνδιαφέρον του ήταν στα παιδικά παιχνίδια και μετά που βγάλαμε προσωπικά γραμμ.,τα εκθέματα στα πλαίσια δεν του κίνησαν την περιέργεια.
Σίγουρα οι απόψεις σου είναι ολόσωστες ,μόνο που είναι σε ένα πιο προχωρημένο στάδιο γνωριμίας με τον φιλοτελισμό
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:53:15 μμ »

Θέλει υπομονή και όχι βιασύνες γενικά, το πάν είναι τα ερεθίσματα. Δεν είναι εύκολο χόμπυ ο φιλοτελισμός δεν είναι σα να λέμε θα πάει το παιδί για μπάσκετ και έτσι μπαίνει σε ένα πρόγραμμα. Είναι ένα μοναχικό χόμπυ και δεν θέλει πίεση.

Νομίζω ετσι που έχεις ξεκινήσει έχεις κάνει μια χαρά αρχή.

Καλό είναι να ξεκινάνε με απλά βήματα το φιλοτελισμό, απλές ταξινομήσεις, όχι βούρ πάμε να ταξινομίσουμε σφραγίδες και ΜΚΕ.  Μια άλλη ιδέα είναι (την κάνω εγώ για τον εαυτό μου τώρα αλλά νομίζω άνετα μπορεί να το κάνει και κάποιος με τα παιδία του) όποτε είμαι εκτός Αθηνών είτε για διακοπές, βόλτα, εργασία στέλνω στον εαυτό μου μια καρτ ποσταλ χωρίς φάκελο να έχω το μέρος με ταχυδρομική σφραγίδα εχω μαζέψει κάμποσες και θυμάμαι που έχω πάει και πότε. Μπορείτε με αυτό τον τρόπο να κατασκευάζει μόνο του το παιδί μια συλλογή να γνωρίσει και την πραγματική χρήση του γραμματοσήμου και θα το θυμάται και για πάντα!
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 04:20:47 μμ »

έχω γνωστούς που με ρωτάνε "μα καλα ακομα χρησιμοποιείται γραμαμτόσημα για να στειλετε δέματα; Δεν εχει βρεθει τιποτα άλλο?"  Σαρκασμός Σαρκασμός Προφανως εννουν τα barcodes και οποτε γιατι να κολλησεις και γραμαμτόσημα?  Άνεση

Πιστεύω η προσέγγιση είναι σχετική με το παιδί. Άλλα θέλουν σιγα σιγα με θεματικές συλλογές που τους κεντρίζουν το ενδιαφέρον και άλλα θέλουν να δουν κάτι που θα το θεωρήσουν περίεργο ή εντυπωσιακό για να "κολλήσουν"

herakliotis: πάλι ζητάει "τιτλο" η τροποποίηση
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 04:23:48 μμ »

Είναι η εξέλιξη, όπως και να το κάνουμε, όπως κάποτε δεν υπήρχαν γραμματόσημα και ήρθαν και αυτά ως εξέλιξη  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 09:15:08 μμ »

Αντε ευχομαι και με solferino καποια στιγμη τα παιδια στο μελλον !!!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 09:45:39 μμ »


Μετά λοιπόν από μια εβδομάδα γνωριμίας και ενασχόλησης των παιδιών με τα γραμμ. φτάσαμε στο σημείο μετα από την κατάταξη,όπως είχαμε ξεκινήσει,βάζοντας αναλόγως το τι δείχνει το κάθε ένα να το τοποθετούν σε απλές κατηγορίες,
http://imgur.com/KEQatHR
περάσανε στο επόμενο στάδιο ,που είναι τα γραμμ.που έχουν κοινά χαρακτηριστικά και θέμα να μπαίνουν μαζί δηλ.να παρουσιάζονται σαν σειρά πραγμα που σιγα.σιγά γίνεται:
http://imgur.com/6GhXzch

Σίγουρα δυσκολίες υπάρχουν,ας πούμε ο μεγάλος είναι πιο πίσω,δεν του έχει κάνει τόσο μεγάλη ευχαρίστηση,όμως εδώ θα χρησιμοποιήσω αργοτερα ένα ακαταμάχητο όπλο:
την αξία που έχουν.
Παίρνωντας ένα κομπιουτεράκι και ένα κατάλογο και προσθέτωντας θα δει ότι η προσπάθειά του πέρα από τα θετικά που έχει σαν χόμπυ,έχει και χρηματική αξία.

Είμαι αισιόδοξος για την συνέχεια  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 10:04:33 μμ »

Χάρρυ ευχαριστώ,λίγο δύσκολο βέβαια,δεν είμαστε και παλιοί Πειραιώτες... Χαμόγελο
 
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 06:11:46 πμ »

Εγω πειραιωτης ειμαι οπως και ολο το σοι....θα ψαξω λοιπον σε θειους-θειες-ξαδερφια-κουμπαρους-ανιψια-γειτονες-φιλους-γνωστους και που ξερεις ...κατι μπορει να βρεθει !!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 11:43:31 πμ »

Πιο πιθανόν σε κάποια κατεδαφιση/ανακαίνιση παλιού σπιτιού,ξέρεις που βγάζουν τα παλιά έπιπλα στο δρόμο,και όλο αυτό γιατι τα ένα μάλλον φύλλο με τα 40λ του 1871 με αυτο τον λάθος χρωματισμό κυκλοφόρησε αποκλειστικά στον Πειραιά !
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 12:14:40 πμ »

LHH, έχεις πάρει και μια υδρόγειο δίπλα να μαθαίνουν και τις χώρες; Και μετά ενίσχυσέ το και με google.maps. Και θα τους αρέσει περισσότερο το χόμπυ με το να ψάχνουν να βρουν που είναι οι χώρες και θα γλιτώσεις και λίγο από το h/w της γεωγραφίας  Κλείσιμο ματιού  (και φιλική/επαγγελματική συμβουλή ----> κοψε τους τα διαόλια τα τάμπλετ)  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 11:40:59 πμ »

Στο μυαλό μου είσαι  Σαρκασμός
Το μόνο δίλημμά μου είναι μετά από τα σφραγισμένα Ελληνικά και το ξεκόλημα από το φάκελλο  να τα πάω στα ασφράγιστα ή να αρχίσουμε τα ξένα.
Βέβαια η τριβή τους με τα σφραγισμένα είναι σημαντική γιατί καθως δεν ξέρουν ακόμα καλά πως να δείξουν τον ''σεβασμό'' στο γραμμ,καλύτερα να κάνουν ζημιά σε ένα φτηνο γραμμ.παρα σε ένα ασφράγιστο,που όσο και να έχουν πέσει οι τιμές δεν παύει να έχει διαφορά.
Ευχαριστώ για την συμβουλή σου,η παιδική φύση εδώ έκανε την δουλειά της και τα ταμπλετ τους ο ένας το σπασε , ο άλλος το ''επλυνε'' και έτσι έχουν πρόσβαση σε υπολογιστή μόνο μέσω των δικών μας ή στον υπ.του σπιτιου και έτσι υπάρχει έλεγχος
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 01:11:45 μμ »

Άσε τα παιδιά να παίξουν ακόμα με τα σφραγισμένα, πάρτα και καμια βόλτα στο μοναστηράκι να πάρουν κανα σακούλι με σφραγισμένα απο κανα πάγκο να νιώθουν οτι έχουν τα δικά τους και όχι του μπαμπά Γλώσσα να κάνετε και καμια ανταλλαγή με κανα διπλό Γλώσσα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences