Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2018, 12:58:27 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παλαια Γραμματοσημα  (Αναγνώστηκε 1090 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nstamp
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 14, 2017, 11:41:01 πμ »

Καλημερα σε ολη τα εκλεκτα μελη,ειμαι καινουργιο μελος εδω,ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολη τη παρεα που μας βοηθατε εμας τους νεους στις συλλογες μας.
Παραθετω και εγω μερικα παλαια απο τη συλλογη μου και ακουω και γνωμες,δεν τα πουλαω απλα ετσι για καποια
γνωμη απο τους ειδικους.
Ευχαριστω!
Καταγράφηκε
Nstamp
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 11:42:20 πμ »

Και αυτα επισης
Καταγράφηκε
Nstamp
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 11:43:02 πμ »

Και αυτα
Καταγράφηκε
Nstamp
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 11:47:39 πμ »

Και αυτα
Καταγράφηκε
kostakis88
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 12:05:45 μμ »

λοιπον,αρχικα καλως ηλθες..η χαλκογραφικη και η λιθογραφικη σειρα, καθως και οι επισημανσεις της θεωρω οτι ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο που εχει γουστο να ασχοληθει κανεις.προσωπικα,επειδη και εγω εχω ξεκινησει προσφατα στα γραμματοσημα,μου αρεσει η ενασχοληση με αυτες τις σειρες.

σχετικα τωρα με τις αλλες δυο σειρες,των α και β ολυμπιακων,το μονο που εχω να πω ειναι συγχαρητηρια!βρες και την αξια των 5 δραχμων απο την α σειρα για να κλεισεις!ακριβες σειρες και οι δυο.επισης σε αυτες τις σειρες υπαρχουν αρκετα πλαστα,ειδικα στις μεγαλες αξιες (οπου ειναι τα ακριβοτερα)..καλο ειναι να τα τσεκαρεις ωστε να αποκλισεις το ενδεχομενο αυτο,η αν δεν μπορεις,να ανεβασεις κοντινες καθαρες φωτο απο το καθε ενα ξεχωριστα ωστε να σε βοηθησουν οι γνωστες του στεκιου.να τα χαιρεσαι! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
LHH
Συντονιστής
Χρυσό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 01:51:43 μμ »

Με μια ματιά το 10δρχ της α΄ολυμπιακής θέλει καθαρή φωτο κάτι δεν πάει καλά...για τα υπόλοιπα σε λίγο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2017, 01:56:09 μμ από LHH » Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 02:21:28 μμ »

{...}σχετικα τωρα με τις αλλες δυο σειρες,των α και β ολυμπιακων,το μονο που εχω να πω ειναι συγχαρητηρια!βρες και την αξια των 5 δραχμων απο την α σειρα για να κλεισεις!ακριβες σειρες και οι δυο.επισης σε αυτες τις σειρες υπαρχουν αρκετα πλαστα,ειδικα στις μεγαλες αξιες (οπου ειναι τα ακριβοτερα)..καλο ειναι να τα τσεκαρεις ωστε να αποκλισεις το ενδεχομενο αυτο,η αν δεν μπορεις,να ανεβασεις κοντινες καθαρες φωτο απο το καθε ενα ξεχωριστα ωστε να σε βοηθησουν οι γνωστες του στεκιου.να τα χαιρεσαι! Χαμόγελο

Ειδικά τα Α Ολυμπιακά φωτογραφίες και απο τις δύο όψεις.Εκτός απο τα πλαστά πρέπει να δούμε αν η γόμα είναι γνήσια,αν είναι αναγομωμένα(με καινούργια γόμα) ή άν έχουν σαρνιέρα.Δίδραχμο και δεκάδραχμο χωρίς σαρνιέρα λουξ με τωρινές τιμές ξεπερνούν κατά πολύ τα 1.000€ έκαστο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2017, 03:27:30 μμ από kostakis88 » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Nstamp
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 06:44:33 μμ »

Παραθετω αρχικα αυτο των 10 δραχμων,ξεροντας οτι ειναι πλαστο και ειναι και το μονο πλαστο
απ αυτη τη σειρα
Καταγράφηκε
Nstamp
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 06:45:15 μμ »

Και η πισω οψη του
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 08:08:15 μμ »

Αγαπητέ οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Συντονιστής
Χρυσό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 10:13:13 μμ »

Αγαπητέ οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε Χαμόγελο

Αν μιλάς γενικά ναι,θέλουν κοντινή λήψη,αλλά ο άνθρωπος το 10δρχ.μια χαρά το ανέβασε,και οπωσδήποτε είναι απο τα γνωστά πλαστα της εποχής...
Καταγράφηκε
Nstamp
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 09:53:53 πμ »

Κοντινη ληψη πως θα κανω; οταν σκαναρω με μαγαλη αναλυση το αρχειο ειναι μεγαλο και δεν χωραει στο site
Καταγράφηκε
LHH
Συντονιστής
Χρυσό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 11:09:27 πμ »

Αυτα που θέλουν προσοχή είναι της πρώτης φωτο,τα ''ελληνική διοικησις'',που έχουν μεγάλο πλούτο σφαλμάτων.Της τελευταίας φωτο με τα Θρακιώτικα το 2λ στο κάτω μέρος ,με την ανεστραμένη επισήμανση,αν ειναι ασφράγιστο και ασφαλώς τα γραμματόσημα των επάνω σειρών,που πρέπει να είναι χαλκογραφικά{το καταλαβαίνεις αν είναι αναγλυφης υφής] αν έχουν απο πίσω κολλημένο στη γόμμα  ένα μικρο χαρτάκι.
Αρα αυτο που πρέπει να κάνεις είναι φωτο της πρώτης περίπτωσεις με λίγα γραμματόσημα την καθε φορά.
Καταγράφηκε
herakliotis
Διαχειριστής
Χρυσό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 01:24:15 μμ »

Κοντινη ληψη πως θα κανω; οταν σκαναρω με μαγαλη αναλυση το αρχειο ειναι μεγαλο και δεν χωραει στο site

Την αναλυση μπορεις να την μικρυνεις απο το σωσμενο στον υπολογιστη σου αρχειο μεσω τις ζωγραφικης.
Προτυτερα ομως να εχεις χρησημοποιηση ενα αλλο προγραμμα να κανεις <κοψιμο> την φωτογραφιας ωστε να πεταξεις το αχρηστο μερος που σου τρωει και αυτο αρκετο χωρο!! Και τα δυο προγραμματα υπαρχουνε μεσα στα γουιντος !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: