Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:41:44 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για proof ή PL 20 ΔΡΑΧΜΟ 1973Α?  (Αναγνώστηκε 11534 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 16, 2017, 04:12:12 μμ »

Καλησπερα παιδια θα μπορουσα να ρωτησω κατι?εχει δει ποτε κανενας προοφ 20ρικο 73 ή υπαρχουν πουθενα πληροφοριες μιας και σε οτι εχω ψαξει δεν εχω δει κατι ΜΟΝΟ περα απο το Δοκιμιο με τα μικρα γραμματα?ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:12:32 μμ »

https://postimg.org/image/3p4j0cmav/9147d305/
https://s28.postimg.org/94f3deyr1/IMG_20170116_205335.jpg

Τόσο δύσκολη ερώτηση πού είναι δύσκολο να τό απαντήσετε Απορία... Ελπίζω με τις φωτογραφίες να βοήθησα ......Το βάζω καί δίπλα σε άκρως ακυκλοφόρητο και δεν καθρεφτίζει το πεδίο...... Ευχαριστώ εάν τυχόν απαντήσετε
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:15:08 μμ »

αυτες δεν ειναι καταλληλες φωτο για εκτιμηση,ειδικα για προυφ.βγαλε καθετες φωτο το νομισμα..το γυαλισμα το αποκλειεις?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:21:54 μμ »

Θα σηκώσω καί άλλες σε λίγο....Δεν είναι γυαλισμένο τό νόμισμα  δεν έχει καθόλου σημάδια καθαρισματος και γυαλισματος...
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:46:48 μμ »

 Και οι κάθετες.......
https://s27.postimg.org/yph414q0j/IMG_20170116_213008.jpg
https://s30.postimg.org/8xjnqc72p/IMG_20170116_213103.jpg

Εάν προσέξετε έχει δύο δάχτυλα απόσταση καί τό big  φαίνεται καθαρά στο νόμισμα , κάθετα και οριζόντια .Τι λέτε λοιπόν.ειναι πρόοδο ή πρόοδο λαικ ; Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:56:59 μμ »

δυστυχως οι φωτο ειναι μικρες και μακρυνες..επισης αυτες δεν ειναι καθετες φωτο.για να βγαλεις μια καθετη φωτο,βαζεις το νομισμα ξαπλα και πας την καμερα απο πανω και τραβας φωτο.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 10:02:07 μμ »

Οι φωτογραφίες είναι για φόρουμ.στον σύνδεσμό μπαίνεις καί στίς μεγαλύτερες.....Οκ θα το βγάλω και ξαπλωτο να βλέπετε την κάμερα στο πεδίο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 12:30:45 πμ »

https://s23.postimg.org/slkz84eob/IMG_20170116_220415.jpg

Ελπίζω τώρα να είναι είναι​ όπως πρέπει ξαπλωτο καί αραχτο Σαρκασμός αναμένω και εκτιμήσεις φυσικά και αν αξίζει κουτί σε περίπτωση proof και τί πιθανώς να γράψει αφού δεν υπάρχει καμία καταγραφή, οσο έψαξα σε βιβλία και καταλόγους;.... Ευχαριστώ.

Υ.γ. το δάκτυλο είναι σε μεγάλη απόσταση από το νόμισμα  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2017, 12:50:12 πμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 12:27:03 μμ »

Σε νομίσματα που δεν υπάρχει κοπή proof ή BU (επιμελημένες κοπές), πολύ δύσκολα δίνουν τέτοια ένδειξη. Συνήθως δίνουν υψηλούς βαθμούς. Το συγκεκριμένο φαίνεται ότι μπορεί να γράψει, πιθανότατα, MS66 ή MS67.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 01:21:16 μμ »

Καλησπερα παιδια θα μπορουσα να ρωτησω κατι?εχει δει ποτε κανενας προοφ 20ρικο 73 ή υπαρχουν πουθενα πληροφοριες μιας και σε οτι εχω ψαξει δεν εχω δει κατι ΜΟΝΟ περα απο το Δοκιμιο με τα μικρα γραμματα?ευχαριστω πολυ

Δεν είναι βγαλμένο proof 20δραχμο, οπότε αυτό μάλλον θα είναι ένα υψηλής κατάστασης κομμάτι.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 03:02:54 μμ »

Σε νομίσματα που δεν υπάρχει κοπή proof ή BU (επιμελημένες κοπές), πολύ δύσκολα δίνουν τέτοια ένδειξη. Συνήθως δίνουν υψηλούς βαθμούς. Το συγκεκριμένο φαίνεται ότι μπορεί να γράψει, πιθανότατα, MS66 ή MS67.
Οπως προανεφερα παραπανω Κε Κωστα το βαζω διπλα σε ακρως ακυκλοφορητο(ποσταρω και φωτο για συγκριση εαν βοηθησει)και ειναι η μερα με την νυχτα-.επισης το βαζω διπλα στα πχ στα proof του 65 και το συγκρινω και   δεν βλεπω διαφορες,οπως επισης βλεπω οτι εχει και τα χαρακτηριστικα του προυφ δλδ αφηνει ευκολα θαμπαδα απο δακτυλιά!Δλδ θελω να πω οτι εγω αναμεσα σε σακουλαμε  20-25 τετοια κομματια ηταν σαν το γαλα μες τις μυγες και οχι το αναποδο.Και ρωταω εγω ο μικρος συλλεκτης: το βλεπω εγω ,στους γκρειντερς δεν θα τους ''χτυπησει'' στο ματι?!!!!! Απορία ::)τωρα εαν ειναι να το βγαλουνε οπως ειπες 66-67 δεν θα αξιζει, μιας και η πιστοποιηση θα ειναι ποιο ακριβη απο το νομισμα και για αυτο φυσικα και η αρχικη ερωτηση για το εαν αξιζει...

Στάλθηκε από: xmac
Δεν είναι βγαλμένο proof 20δραχμο, οπότε αυτό μάλλον θα είναι ένα υψηλής κατάστασης κομμάτι.

Το γνωριζω φιλε xmac αλλα οτι μιλαμε για Νομισματοκοπειο Αθηνων το αποκλειεται να κανανε για την παρτυ καποιων(βλεπε εποχη χουντας)καποια κομματια επιμελημενης κοπης μη καταγεγραμενης για τους κους Συντα/ρχες και λοιπους?Μαλιστα μιλαμε για ενα νομισμα που εχει περιπου 7 ειδων ποικιλιες και μαλιστα δοκιμιο αργυρο μη καταγεγραμενο.... Αναποφασιστικότητα γιατι να λειπει η προυφ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2017, 03:15:48 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 04:28:03 μμ »

Και 'γω στο παρακάτω έβλεπα διαφορές... νομίζω ότι φαίνονται και στις φωτό.
Πεδίο καθρέπτης και ανάγλυφο ματ. Καμία σχέση με άλλα αντίστοιχης κατάστασης.
Τελικά πήρε MS67.  Έκπληξη  Απορία
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 05:21:03 μμ »

Κατάλαβα κε Κωστα,.....Κρινοντας και βλεποντας το δικο σας ουτε για PL δεν βλεπω το νομισμα μου δηλαδη,το εχω δει και σε 30δραχμο 64 κατι αντιστοιχο.....κριμα ,γιατι δεν το κρυβω πως χαρηκα για κατι καλυτερο, αλλα δεν πειραζει θα μεινει σε χαρτονακι και θα γραψω απ εξω μονος μου αυτο που πιστευω και βλεπω για τους γιους μου,και φυσικα βαζω στην ακρη τα αμερικανακια και κραταω και τα ευρουλακια μου για αγορα κανενος αλλου νομισματος αν ειναι να μου το βγαλουν απλα ms....ουτως η αλλιως ειναι ενα ξεχωριστο κομματι σε σχεση με ολα τα αλλα που εχω δει μεχρι σημερα.

Ευχαριστω πολυ ολους σας για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας.
Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 08:45:00 μμ »

Κώστα το 50ρικο είναι σίγουρα pl. H pcgs δεν τα γράφει ποτέ ενώ η ngc λογικά τους δίνει το pl. Το δικό σου τι είναι αν επιτρέπεται ?
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 08:49:34 μμ »

Πιστοποίηση NGC είναι. Επίσης να ενημερώσω ότι δεν είναι πλέον δικό μου, διότι παραέφευγε σε βαθμό από τα γούστα μου και το στυλ της συλλογής μου. Μέχρι VF καλά είναι.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences