Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 12:08:53 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΑΛΑΙΑ ΟΠΛΑ  (Αναγνώστηκε 6299 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 15, 2017, 11:34:32 μμ »


Εκποιήσεις παλαιών όπλων αλλά και συστημάτων που δεν χρησιμοποιούνται πλέον από τους τρεις Κλάδους των Ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων, από το διαδίκτυο και με χρήση ακόμα και... πιστωτικής κάρτας θα δούμε σύντομα, μόλις ολοκληρωθεί και τεθεί σε ισχύ η σχετική διαταγή του Αρχηγού ΓΕΕΘΑ, Ναυάρχου Ευάγγελου Αποστολάκη ΠΝ, που τυγχάνει και της εγκρίσεως της πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΕΘΑ.

Σύμφωνα με απολύτως διασταυρωμένες πληροφορίες της «Ε» από πολύ υψηλόβαθμες πηγές του ΥΠΕΘΑ, οι ΕΔ διαθέτουν αυτήν τη στιγμή στις αποθήκες τους δεκάδες χιλιάδες όπλα διαφόρων τύπων τα οποία είναι πλέον «άχρηστα», αφού δεν χρησιμοποιούνται πλέον από τις ΕΔ όπως, π.χ., τυφέκια βρετανικής κατασκευής «Lee Enfield», αντίστοιχα αμερικανικής M1 Garand με τις ξιφολόγχες τους, αραβίδες Thomson Μ1938Α1, ιταλικά λάφυρα πολέμου Carcano, πιστόλια και περίστροφα κ.λπ.! Με την ίδια απόφαση, θα μπορεί όποιος θέλει να αγοράσει ακόμα και παλαιά αεροσκάφη και ελικόπτερα που αυτή την εποχή «σαπίζουν» (κυριολεκτικώς) στις γωνιές όλων των στρατιωτικών αεροδρομίων της χώρας.


http://staratalogia.blogspot.gr/2017/01/blog-post_25.html
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 11:41:25 μμ »

Ενδιαφέρον Άρθρο.
Εαν το παρακολουθείς Γιαννη ενημερωσε με εαν θα ύπαρξη ηλεκτρονική δημοπρασία με φωτογραφίες των τεμαχιων. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 08:28:32 πμ »

Εσενα  θα σου στειλω ενα τανκ αποστρατικοποιημενο αλλα ικανο σε βλεπω να κυνηγας αυτιαδες με δαυτο!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 10:32:19 πμ »

Ενδιαφέρον άρθο αλλά κρατάω και μικρό (ή καθόλου) καλάθι.
Νομίζω πως σήμερα τέτοια αγορά απο ιδιώτη απαιτεί άδεια συλλέκτη.
Μου είπαν πως η διαδικασία είναι αντίστοιχη με την άδεια κατοχής όπλου άρα και χρονοβόρα.
Εαν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω ή διαφορετικό σχετικά με την άδεια, ας μας ενημερώσει.
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 10:35:43 πμ »

Εδώ και πολλά χρόνια, έμπορος σκραπ πουλάει απενεργοποιημένα όπλα του Ε.Σ. νόμιμα και χωρίς άδεια.
Απλά τώρα πάει το κράτος να βάλει στα ταμεία του ζεστό χρήμα από τις ζεστές τσέπες μας.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 10:43:52 πμ »

Εκποιήσεις παλαιών όπλων αλλά και συστημάτων που δεν χρησιμοποιούνται πλέον από τους τρεις Κλάδους των Ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων,

Εγώ, με καραμπίνα, σε παραλιακό χωριό της Κρήτης, Χριστούγεννα 2005.
Ακόμα υπάρχει εκεί η καραμπίνα, μετακομισμένη λίγο πιο πέρα.
Προέρχεται από παλιό αντιτορπιλλικό απ' αυτά που τους αφαιρούν τα όπλα πριν τα στείλουν για παλιοσίδερα, κι αυτή η δουλειά γίνεται στη Σούδα.

Αν ο κοινοτάρχης τα 'χει καλά με το ΠΝ, παραγγέλνει και του δίνουν κομμάτια που τα φτιάνει ως "αξιοθέατα". Προπέλες, άγκυρες, αλυσίδες, κλπ.
Αυτοί που τα 'χουν καλά με την ΠΑ, ζητάνε και παίρνουν κανα F104.

Στη συγκεκριμένη καραμπίνα ανύψωση και περιστροφή δούλευαν.
Το υπόλοιπο πλήρωμα του Α/Α την κοπάνησε πριν την φωτογραφία.
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 10:45:18 πμ »

Είσαι ντροπαλό παιδί!! Στριφογύρισμα ματιών Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 11:00:16 πμ »

Ενδιαφέρον άρθο αλλά κρατάω και μικρό (ή καθόλου) καλάθι.
Νομίζω πως σήμερα τέτοια αγορά απο ιδιώτη απαιτεί άδεια συλλέκτη.
Μου είπαν πως η διαδικασία είναι αντίστοιχη με την άδεια κατοχής όπλου άρα και χρονοβόρα.
Εαν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω ή διαφορετικό σχετικά με την άδεια, ας μας ενημερώσει.


Εχω 2 αποστρατικοποιμενα οπλα.Ενα enfield και ενα spriegfield


http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=12470.0


Οντως η διαδικασια ειναι χρονοβορα και ποιο περιπλοκη απο τα κυνηγετικα.Αξιζει τον κοπο ομως.Ειναι πανεμορφα.Η ιστορια ολη στο σπιτι σου!!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 12:42:44 μμ »

Ενδιαφερον
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 01:47:22 μμ »

Ενδιαφέρον άρθο αλλά κρατάω και μικρό (ή καθόλου) καλάθι.
Νομίζω πως σήμερα τέτοια αγορά απο ιδιώτη απαιτεί άδεια συλλέκτη.
Μου είπαν πως η διαδικασία είναι αντίστοιχη με την άδεια κατοχής όπλου άρα και χρονοβόρα.
Εαν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω ή διαφορετικό σχετικά με την άδεια, ας μας ενημερώσει.


Εχω 2 αποστρατικοποιμενα οπλα.Ενα enfield και ενα spriegfield


http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=12470.0


Οντως η διαδικασια ειναι χρονοβορα και ποιο περιπλοκη απο τα κυνηγετικα.Αξιζει τον κοπο ομως.Ειναι πανεμορφα.Η ιστορια ολη στο σπιτι σου!!!!

To θυμάμαι που το χάζευα....να υποθέσω πως πρώτα έβγαλες την άδεια και μετά έκανες την αγορά?
Πήγες κάποια απόδειξη αγοράς? ή εαν είναι απο άλλο συλλέκτη πως το αποδεικνύεις?
Εδώ και πολλά χρόνια, έμπορος σκραπ πουλάει απενεργοποιημένα όπλα του Ε.Σ. νόμιμα και χωρίς άδεια.
Απλά τώρα πάει το κράτος να βάλει στα ταμεία του ζεστό χρήμα από τις ζεστές τσέπες μας.

Εαν λές τον ίδιο (ΚΤΕΛ)..δε τα λές απενεργοποιημένα.Αυτά που τουλάχιστον γω είδα είναι σφαγμένα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 03:42:04 μμ »

Στρατη απο την υπηρεσια μου το πηρα αφου ειμαι στρατιωτικος.Το εβγαλα απο το στρατοπεδο και το πηγα σπιτι αφου πηρα την αδεια στα χερια μου.

Το εβαλα στο φοριαμο που εφτιαξα με το τζαμι μαζι με ξιφολογχη γκετες κρανος επειτα εκατσα στον καναπε απεναντι στο σαλονι μου με ενα ποτηρι κρασι και απλα το χαζευα κανα 3ωρο Σαρκασμός

Καποια στιγμη θα ανοιξω θεμα και για το spriegfield μου.Ειναι ακριβως το ιδιο με τον ελευθερο σκοπευτη στην ταινια "Η διασωση του στρατιωτη Ραιαν" αυτος που εκοβε τους γερμαναραδες απο τον πυργο αν θυμασαι στην ταινια.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 08:43:20 μμ »

Στρατη απο την υπηρεσια μου το πηρα αφου ειμαι στρατιωτικος.Το εβγαλα απο το στρατοπεδο και το πηγα σπιτι αφου πηρα την αδεια στα χερια μου.

Το εβαλα στο φοριαμο που εφτιαξα με το τζαμι μαζι με ξιφολογχη γκετες κρανος επειτα εκατσα στον καναπε απεναντι στο σαλονι μου με ενα ποτηρι κρασι και απλα το χαζευα κανα 3ωρο Σαρκασμός

Καποια στιγμη θα ανοιξω θεμα και για το spriegfield μου.Ειναι ακριβως το ιδιο με τον ελευθερο σκοπευτη στην ταινια "Η διασωση του στρατιωτη Ραιαν" αυτος που εκοβε τους γερμαναραδες απο τον πυργο αν θυμασαι στην ταινια.
Καλησπέρα.
Εαν εσένα σε έτρεχαν έτσι σκέψου εναν πολίτη (μη στρατιωτικό δλδ) πως θα με κοιτάνε.. Σαρκασμός Σαρκασμός
Το θυμάμαι το spriegfield.. σπέσιαλ κομμάτι και αυτό..
Για να δούμε πως θα τρέξει αυτή η κατάσταση.Κρίμα που σε τέτοια θέματα είμαστε (και εδώ) τόσο πίσω..
Το τι έχει πεταχθεί, ανακυκλωθεί, πουληθεί στο εξωτερικό δε λέγεται...πουλάμε την ιστορία μας
μη και μας ''κακοχαρακτηρίσουν''...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences