Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:11:40 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΥΛΛΟΓΗ 1848-1912  (Αναγνώστηκε 12627 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 09:33:39 μμ »

Φιλε μου εαν εσυ με αυτα ηθελες εξοχικο τοτε εγω με αυτη την σαβουρα που εχω σε ντοσιε  η κουτες αγοραζω το Ηράκλειο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 09:38:03 μμ »

Γιωργο,ςνοιξες τις μεγαλες φωτο που εχει το λινκ να δεις το ταληρο?αν ναι,πως εξηγεις τα πορωδη σημεια στο πεδιο κ στο σχεδιο?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 09:45:27 μμ »

Τωρα τις ανοιξα διοτι ημουν απο κινητο τοση ωρα.
Εχει καποια θεματα που δειχνουν πλαστοτητα μεταλλου.
Αυτο καλο θα ηταν να το ειχαμε στο χερι για εξεταση.

Τα κινεζικα που ειχα αγορασει ειναι σε κουτα τωρα και δεν μπορω να τα παραβαλω μεταξυ τους αλλα για κινεζικο δεν δειχνει.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΚυρΑεκος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 09:46:44 μμ »

Φιλε μου εαν εσυ με αυτα ηθελες εξοχικο τοτε εγω με αυτη την σαβουρα που εχω σε ντοσιε  η κουτες αγοραζω το Ηράκλειο  Κλείσιμο ματιού
Αστειο ηταν αλλα μαλλον δεν φανηκε...
Τα εχουμε πει απο οτι θυμαμαι κ.Γιωργο δεν ελπιζω σε κατι τετοιο ειναι συλλογη του πατερα μου και εχει ανεκτιμητη αξια για μενα συναισθηματικα και αγνωστη χρηματικα απλα τα ανεβαζω να τα δειτε εσεις που ξερετε σιγουρα παραπανω απο εμενα παραλληλα μαθαινω και εγω. οι πρωτες φωτογραφιες ειναι απο σκαναρισμα με χαληλη αναλυση το ταληρο το σκαναρα ξανα με μεγαλυτερη και φαινετε καλυτερα το ιδιο θα κανω και με τα αλλα σε λιγο
Καταγράφηκε
ΚυρΑεκος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 09:50:42 μμ »

Τωρα τις ανοιξα διοτι ημουν απο κινητο τοση ωρα.
Εχει καποια θεματα που δειχνουν πλαστοτητα μεταλλου.
Αυτο καλο θα ηταν να το ειχαμε στο χερι για εξεταση.

Τα κινεζικα που ειχα αγορασει ειναι σε κουτα τωρα και δεν μπορω να τα παραβαλω μεταξυ τους αλλα για κινεζικο δεν δειχνει.

Δεν γνωριζω αν ειναι πλαστο κινεζικο η οτιδηποτε αλλο το μονο που ξερω ειναι οτι υπηρχε πριν απο πολλα χρονια αυτη η συλλογη αν υπολογισω οτι εχασα το πατερα μου πριν απο 15
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 10:00:23 μμ »

Για αυτα που ηδη εχεις ανεβασει δεν χρειαζονται νεες φωτο μιας κ δεν εχουν σοβαρη αξια ωστε να χρειαζεται περαιτερω εξεταση.αν εχεις κομματια που δεν μας εχεις δειξει,τοτε βαλε.οπως ηδη εχουμε αναφερει,απο ολα αυτα μονο το ταληρο ειναι σε κατασταση που να πιανει καποια χρηματα.αλλα τα σημαδια που εχω αναφερει παραπανω μου γεννουν αμφιβολιες.ετσι λοιπον μονο με ζυγισμα θα δουμε αν προκειται για ασημι η κοπια.εκτος κ αν καποιο αλλο μελος εχει καποια ιδεα για το πως μπορει να δημιουργηθηκαν (πχ καποια διαβρωση κτλ).
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 10:01:58 μμ »

Δεν ειναι κινεζικο αυτο. Οι κινεζοι κανουν καλη δουλεια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Εγω ειπα πως εφοσον ειναι μεσα σε μια συλλογη με παλια δεν παιζει η πλαστοτητα.
Οι ποροι μπορουν να γινουν και με μια μακροχρονη επαφη πχ με αλουμινιο !!
Τους βλεπωμε απο την μια πλευρα εαν θυμαμε καλα διοτι εχω αλλου τωρα το μυαλο μου,
Εαν ακουμπουσε σε ενα αλουμινενιο νομισμα επι μακροθεν αυτο το αποτελεσμα θα εχουμε.
Αλλα και πλαστο να ηταν θα ηταν εποχης , αρα ενα κομματι που παλι καποιους θα τους ενδιεφερε πχ εμενα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΚυρΑεκος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 10:17:47 μμ »

Για αυτα που ηδη εχεις ανεβασει δεν χρειαζονται νεες φωτο μιας κ δεν εχουν σοβαρη αξια ωστε να χρειαζεται περαιτερω εξεταση.αν εχεις κομματια που δεν μας εχεις δειξει,τοτε βαλε.οπως ηδη εχουμε αναφερει,απο ολα αυτα μονο το ταληρο ειναι σε κατασταση που να πιανει καποια χρηματα.αλλα τα σημαδια που εχω αναφερει παραπανω μου γεννουν αμφιβολιες.ετσι λοιπον μονο με ζυγισμα θα δουμε αν προκειται για ασημι η κοπια.εκτος κ αν καποιο αλλο μελος εχει καποια ιδεα για το πως μπορει να δημιουργηθηκαν (πχ καποια διαβρωση κτλ).
Ετσι κι αλλιως τα σκαναρω για αρχειο εχω και αλλα νομισματα δεν θα τα ανεβασω ολα αυτα ηταν πριν το 1911 τα αλλα ειναι μετα αρα μαλλον αδιαφορα εκτος απο κατι 30αρια του 63 που ειναι σε αρκετα καλη κατασταση
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 10:38:52 μμ »

εξαρταται για τι μιλαμε..καλα ειναι να κανεις μια λιστα με το τι εχεις και βλεπουμε.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ΚυρΑεκος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 04:56:49 μμ »

Φιλε μου ειναι 25γρ.
Σημερα την πηρα
https://db.tt/YZiDOL7nYY
https://db.tt/Z60ahf134o
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 05:06:38 μμ »

ωραια.αρα γνησιο δειχνει,βαρος-διαμετρος σωστα.και αφου ειναι οκ,τοτε η εκδοχη του γιωργου για τους πορους και την επαφη με αλουμινιο στεκει μια χαρα.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 05:50:01 μμ »

ωραια.αρα γνησιο δειχνει,βαρος-διαμετρος σωστα.και αφου ειναι οκ,τοτε η εκδοχη του γιωργου για τους πορους και την επαφη με αλουμινιο στεκει μια χαρα.. Χαμόγελο
Παλια συνταγη-μεθοδος παλιων συλλεκτων- να τα τυλιγουν σε αλουμινιο και μεσα σε σοδα(για αυτο και οι ποροι)αλλωστε τον παραπανω τροπο τον προτεινε και ο Πυλαρινος  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο,δεν ξερω βεβαια εαν αυτος το προτεινε και μονο οι υπολοιποι να το κανανε.... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 06:13:12 μμ »

Σε συλλογη αλλου μελους που ηταν αποθηκευμενα για χρονια με αυτον τον τροπο,δεν θυμαμαι κανενα απο οσα μας εδειξε να εχουν θεματα..αντιθετως,αρκετα που εστειλε για πιστοποιηση πηγαν πολυ καλα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 07:59:37 μμ »

,τοτε η εκδοχη του γιωργου για τους πορους και την επαφη με αλουμινιο στεκει μια χαρα.. Χαμόγελο

Το παλιο να τον ακους Κώστα.
Ώρες ωρες που με πιανει και μιλω για διάφορα πρεπει να τα πιανετε στον αέρα! !!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 09:34:54 μμ »

γιωργο μου,δεν σε αμφισβητησα για το θεμα διοτι δεν το γνωριζω,γενικοτερα τα μεταλλα-οξειδωσεις και τετοια..κ οπως ειχα πει τοτε,αν καποιος εχει καμια ιδεα για το πως εγινε ας την πει.μονο εσυ την ειπες και μαλλον επεσες μεσα  Κλείσιμο ματιού .χαιρομαι να μαθαινουμε και κατι νεο σε τετοιου ειδους θεματα και οχι μονο για τιμες.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences