Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:03:08 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μεταδωστε γνωσεις  (Αναγνώστηκε 7373 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 01:17:04 μμ »

885 γιουρια για να χεις ενα απο αυτα, σιγουρα δεν ειναι για ολες τις τσεπες...αλλα στον συλλεκτισμο σχεδον ολα ειναι υποκειμενικα....στα κερματα για μενα που μου αρεσουν τα σχεδια εχει πιο πολυ πραγμα......
Για οσους ασχολουνται με τα αθλητικα μου φανηκε σαν διαμαχη ποδοσφαιρικων με μπασκετικων..εγω ειμαι με τους ποδοσφαιρικους ,ειναι πιο λαικο,εκει παιζουν και οι κοντοι και οι ψηλοι και οι χοντροι.....................
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 02:58:03 μμ »

Ο αγαπητός μου φίλος ''gemuncey23'' τα είπε πολύ σωστά!

Τέλος θα πω και κάτι σε νέους συλλέκτες, κάτι σαν συμβουλή, αν και δεν μου αρέσει ο όρος......
Μην απογοητεύεστε από πράγματα που δεν θα βρείτε η που είναι δύσκολα η που σας είπαν ότι είναι
σπάνια και δεν θα τα βρείτε ποτέ η ότι κάνουν πολλά χρήματα και ότι χρειάζεστε περιουσίες κλπ κλπ κλπ.
Όσα φέρνει η ώρα, δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος!!!!!!  Προσωπική μου εμπειρία. Κλείσιμο ματιού
Συλλέκτες είμαστε όλοι. Και αυτοί που συλλέγουμε F και VF ακόμα και G και αυτοί που συλλέγουν MS65
και πάνω. όλοι αγαπάμε αυτό που κάνουμε και το κάνουμε με πάθος!
Άλλωστε.......η διαδρομή έχει αξία, όχι ο προορισμός! Ο προορισμός είναι ο στόχος,σύμφωνώ, αλλά αν δεν ευχαριστηθείς τη διαδρομή, είναι δώρων άδωρων.

Σας θυμίζω το έξοχο ποίημα του Καβάφη,'' Ιθάκη ''.

 

Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μέν’ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.

Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
Πολλά τα καλοκαιρινά πρωιά να είναι
που με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά
θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους·
να σταματήσεις σ’ εμπορεία Φοινικικά,
και τες καλές πραγμάτειες ν’ αποκτήσεις,
σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κ’ έβενους,
και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής,
όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά·
σε πόλεις Aιγυπτιακές πολλές να πας,
να μάθεις και να μάθεις απ’ τους σπουδασμένους.
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν’ ο προορισμός σου.
Aλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει·
και γέρος πια ν’ αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.

Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 01:39:53 πμ »

Αν και είχα σκοπό να μην απαντήσω, καθώς η συζήτηση «μυρίζει μπαρούτι» κι εγώ πραγματικά δεν έχω καμία πρόθεση να μαλώσω, είπα να επιχειρήσω, για τελευταία φορά, να επαναδιατυπώσω και να αποσαφηνίσω κάποιες θέσεις μου, ως μια προσπάθεια φιλικής συμπόρευσης με όλους! Δεν θέλω να υπάρχουν σύννεφα μεταξύ μας! Άλλωστε, εδώ θα ‘μαστε και μεθαύριο ίσως χρειαστεί να συνεργαστούμε και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο! Είναι, λοιπόν, βασικό να υπάρχει σταθερό πνεύμα αμοιβαίας συμπάθειας και εμπιστοσύνης!

Έτσι λοιπόν, με απόλυτη συμπάθεια προς όλους, το τονίζω, αναφέρω ότι ποτέ δεν είχα πρόθεση να προσβάλω κανέναν άλλο συλλέκτη, που συλλέγει διαφορετικά είδη από ‘μένα! Γι’ αυτό και ποτέ δεν αναφέρθηκα προσωπικά εναντίον κανενός, ούτε κατονόμασα, άμεσα ή έμμεσα, οποιονδήποτε άλλο! Μόνο την προσωπική μου γνώμη εξέφρασα!

Στην έκφρασή μου «η συλλογή, άμα δεν εμπεριέχει τα στοιχεία τής τέχνης, της ιστορίας και του πολιτισμού, δεν έχει αξία!», εννοούσα πάντα τη νομισματική συλλογή και όχι τη συλλογή άλλων ειδών! Παραδέχομαι, μάλιστα, ότι έχω και εγώ εντυπωσιαστεί πολλές φορές με συλλογές πετρωμάτων, απολιθωμάτων και πολλών άλλων ειδών, που άλλοι συλλέκτες μού έκαναν την τιμή να μου παρουσιάσουν! Έχω κι εγώ κρατήσει ορισμένα τέτοια κομμάτια, χωρίς να ενδιαφέρομαι για τη σπανιότητά τους ή την αξία τους στη συλλεκτική αγορά, απλά και μόνο γιατί ήταν όμορφα!

Όσον αφορά τη νομισματική συλλογή – το τονίζω και πάλι, είναι η άποψή μου και μόνο – όταν λέω ότι πρέπει να εμπεριέχει τα στοιχεία τής τέχνης, της ιστορίας και του πολιτισμού, αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στα μοτίβα που απεικονίζονται πάνω στο εκάστοτε νόμισμα! Για μένα, δηλαδή, αυτό που καθιστά το «χιλιάρικο» ελληνικό χαρτονόμισμα, είναι ο Απόλλωνας που απεικονίζεται επάνω, που σε «ταξιδεύει» στην Ολυμπία και όχι ο σειριακός του αριθμός! Το ίδιο και το δεκαχίλιαρο, που σου «μιλάει» για τον σπουδαίο Έλληνα επιστήμονα Γ. Παπανικολάου. Ομοίως, και οι πεντάρες τού Όθωνα, που με το βασιλικό τους θυρεό, σου «δείχνουν» όλη τη νεότερη ελληνική ιστορία! Με την ίδια συλλογιστική, γαλλικό είναι το δίευρο που φέρει το σύνθημα της Γαλλικής Επανάστασης! Αναφορικά με το αναμνηστικό τού Μονακό «Γκρέις Κέλλυ», θα συμφωνήσω ότι είναι υπερεκτιμημένο! Όταν όμως το αγόρασα, δεν θεώρησα ότι πήρα απλά ένα νόμισμα, αλλά το «πορτραίτο» αυτής της εντυπωσιακής γυναίκας! Ένα ευρωχαρτονόμισμα που εκδίδεται (*) με εντολή της Τράπεζας τής Ελλάδος, αφού δεν διαφοροποιείται ως προς την παράσταση που απεικονίζεται επάνω διέπεται (= προκαθορίζεται, ελέγχεται) από ιστορία! Δεν εμπεριέχει (= διαθέτει εντός) ιστορία! Ευτυχώς η ελληνική γλώσσα μάς δίνει τη δυνατότητα να μιλήσουμε με ακρίβεια, αν το θέλουμε! Πλέουμε, λοιπόν, σε διαφορετικό μήκος κύματος, αφού – για ‘μένα, το τονίζω πάλι – η εθνική ταυτότητα ενός νομίσματος ορίζεται αποκλειστικά από την παράσταση που απεικονίζεται επάνω του και όχι από τον σειριακό του αριθμό! Αυτή είναι μόνο η προσωπική μου άποψη και δεν θέλω να θίξω κανέναν που δεν την προσυπογράφει!

Με τη θέση μου ότι όλοι οφείλουμε να σεβόμαστε την άποψη των άλλων, προφανώς εννοώ ότι οφείλουμε όλοι να σεβόμαστε το δικαίωμα των άλλων να εκφέρουν την άποψή τους! Φυσικά και όλοι κρινόμαστε για τις απόψεις μας! Κατά συνέπεια, μια άποψη είναι μεν σεβαστή (υπό την έννοια του δικαιώματος της ελεύθερης έκφρασης), όχι όμως απαραίτητα αποδεκτή, ευρύτερα ή απόλυτα [(συν)ασπάζομαι = αποδέχομαι]! Η διαφωνία είναι εποικοδομητική, καθώς προάγει το διάλογο, μέσα από τον οποίο παράγεται έργο! Αντιθέτως, η άρνηση επεξεργασίας τής αντίθετης άποψης καταλήγει σε αντίλογο και άρα αδιέξοδο!

Ομολογώ, φίλοι μου, ότι η όλη συζήτηση μου θύμισε, μετά από χρόνια, τους λεκτικούς «πολέμους» που κάναμε στα έδρανα των αμφιθεάτρων στις φοιτητικές μας συνελεύσεις, τότε, τα χρόνια του κραταιού φοιτητικού συνδικαλισμού! Και σας ευχαριστώ γι’ αυτό! Παρ’ όλα αυτά, όσο και αν μπαίνω στον πειρασμό να συνεχίσω τη «ΔΙΑΦΩΝΙΑ», δεν πρέπει να το κάνω, για να διατηρηθούν οι ισορροπίες μεταξύ μας! Έτσι, για ‘μένα ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΔΩ!

Υ/Γ: Και για να αποδείξω ότι δεν είμαι υπερόπτης, χωρίς φόβο, ζητώ πρώτος συγγνώμη από όσους άθελά μου προσέβαλα! Σίγουρα δεν τα ξέρω όλα! Αν και υπερασπίζομαι τις απόψεις μου, είμαι πάντα ανοιχτός στην εποικοδομητική αμφισβήτηση, μεσω από την οποία μαθαίνω κι εγώ! Κανείς άλλος;

Σε συνέχεια της «Ιθάκης» τού Καβάφη, σας παραπέμπω στο δοκίμιο του Δημήτρη Μαρωνίτη «Υπεροψία και μέθη. O ποιητής και η Ιστορία»…

Με συμπάθεια και φιλία προς όλους, ακόμα και προς εκείνους που διαφωνούν με ‘μένα…

[(*) Βάσει της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας, οι κεντρικές τράπεζες των χωρών τής Ευρωζώνης δεν έχουν το δικαίωμα να δίνουν μονομερώς εντολή στα νομισματοκοπεία τους να εκδίδουν ευρώ. Η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα δίνει εντολή στην εκάστοτε χώρα να εκδώσει συγκεκριμένο αριθμό νομισμάτων κάθε φορά, ανάλογα με τις τρέχουσες ανάγκες της Ευρωζώνης, λαμβάνοντας υπόψιν και την ταχύτητα που μπορεί να διεκπεραιωθεί η παραγγελία σε κάθε νομισματοκοπείο. Θα μπορούσε π.χ., αν το θέλει η Ε.Κ.Τ., να δώσει εντολή στο ελληνικό νομισματοκοπείο να κόψει τάδε αριθμό δεκάευρων, τα οποία θα μεταφερθούν εξολοκλήρου αεροπορικώς, την ίδια μέρα, στη Λετονία, για την κάλυψη μιας τοπικής ανάγκης και αντίστροφα. Ο ίδιος κανόνας ισχύει και για τα κέρματα. Όσον αφορά τον αριθμό των εθνικών κερμάτων που εκδίδονται, είτε των σειρών είτε των αναμνηστικών δίευρων, λαμβάνεται μεν υπόψιν η πρόταση της εκάστοτε τοπικής κεντρικής τράπεζας, την τελική απόφαση, όμως, την έχει πάντα η Ε.Κ.Τ.! Αυτό σημαίνει Ευρωζώνη!]
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 11:59:41 πμ »

Αγαπητε φίλε ''chronos'' δεν υπάρχει,τουλάχιστον για μένα, κανένας λόγος να ζητάς συγνώμη.
Είπες τι γνώμη σου και καλά έκανες! Φόρουμ είμαστε και ο καθένας πρέιπει με όμορφο τρόπο να λέει
τη γνώμη του,όπως εσύ. Και σωστά έπραξες. Δεν βρήκα κάτι στο λόγο σου που προσωπικά να με έθιξε.
Ίσα ίσα μάλιστα, είσαι ολοφάνερα συνεσταλμένος συνομιλητής, γνωρίζεις τον τρόπο να εκφέρεις άποψη
και δεν μου έδωσες εικόνα ανθρώπου που να επιδιώκει αντιξοότητες.
Για τον λόγο αυτό δεν μπορώ να δεχτώ τη συγνώμη σου,διότι για μένα δεν υφίσταται.

Αν πάλι τη δεχτώ, θα πρέπει και εγώ να ζητήσω συγνώμη, κάτι στο οποίο δεν συμφωνώ,
για τον λόγο που προανέφερα.

Υγ όπως είδες και από τις παραπάνω απαντήσεις όλων μας, θα κατάλαβες ότι είμαστε παρέα που ''σηκώνει''
και απεριόριστο χούμορρρρ!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο   
Ο μόνος που δεν σηκώνει αστεία, για την ηλικία του, είναι ο ''ellinas''.....αλλά επειδή είναι φιλαράκι καλό,
τον ανεχόμαστε! (η αλήθεια είναι ότι μας το είπε ο γιατρός του,αλλά να μη του το πείς)



 
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 01:35:36 μμ »

Επειδή φίλε μου chronos έχεις και εσύ σύμφωνα με το δικό σου σκεπτικό δίκιο, δεν χρειάζεται να ζητήσεις καμμιά συγνώμη. Για ποιο λόγο άλλωστε, επειδή εκφράζεις την άποψή σου; Και επειδή συμφωνώ στο κομμάτι σου περί των κερμάτων, σου λέω ότι συλλέγω και νομίσματα ευρώ και τραπεζογραμμάτια ευρώ, οπότε είμαι μέσα σε όλα...
Μιχαλιό πολύ σου μπαίνει ο άλλος Μιχαλιός! αλλά τον συγχωρούμε γιατί είναι καλό φιλαράκι και αυτός... ε! Μιχάληδες και μην μας ξεχνάτε εμάς εδώ πάνω, άντε βρείτε μας κάνα κομματάκι χαρτί από κει κατ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences