Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:44:34 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μεταδωστε γνωσεις  (Αναγνώστηκε 7375 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 13, 2017, 09:46:10 μμ »

Καλησπερα φανταστικοι γνωστες του θεματος
Εχω διαβασει απειρα απο το πρωι σχετικα με τα συλλεκτικα ευρω. Τοσο που το μεσημερι ξεχασα τα πρωινα κ.ο.κ
Μπορει καποιος να μου στειλει λινκ που να τα εχει ολα μαζεμενα ( συλλεκτικα serial numbers κυριως και ποιες χωρες θεωρουνται συλλεκτικες συνδιαζοντας τα. την αριθμηση την εχω καταλαβει).
Ειμαι νεος στο σπορ το οποιο παραδεχομαι οτι με κερδιζει.
Καποια τα εχω βρει αλλα δεν θελω να μου ξεφυγει κατι.

Ευχαριστω

Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 10:07:48 μμ »

Μάλλον μιλάς για χαρτονομίσματα... ενώ εδώ είναι το τμήμα για τα κέρματα Ευρώ.
Γράψε στα χαρτονομίσματα.
Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν κατάλαβα.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 10:25:15 μμ »

Μάλλον μιλάς για χαρτονομίσματα... ενώ εδώ είναι το τμήμα για τα κέρματα Ευρώ.
Γράψε στα χαρτονομίσματα.
Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν κατάλαβα.
Ουτε γω καταλαβα
Καταγράφηκε
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 10:45:21 μμ »

Μα καλα δεν καταλαβατε? Αστειευομαι φυσικα. Μαλλον θελει μετακινηση το θεμα.
Να σα ς πω, και κερματα και χαρτ/μα.
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 11:44:13 μμ »

Μα καλα δεν καταλαβατε? Αστειευομαι φυσικα. Μαλλον θελει μετακινηση το θεμα.
Να σα ς πω, και κερματα και χαρτ/μα.

Για χαρτονομίσματα δεν ξέρω να σου πω πολλά, καθώς δεν είναι ο τομέας μου (συλλέγω τα κέρματα μόνο), εκτός του ότι η συλλογή χαρτονομισμάτων ευρώ αφορά τους πολύ πλούσιους συλλέκτες μόνο! Δεδομένου ότι ένα χαρτονόμισμα των 5 ευρώ, ακυκλοφόρητο, από χώρα με μικρό τιράζ, μπορεί να κοστίζει αρκετές εκατοντάδες (έως και χιλιάδες) ευρώ, καταλαβαίνεις ότι πρέπει να σου περισσεύουν πάρα πολλά λεφτά, για να στήσεις μια καλή συλλογή! Έτσι, ποιο το νόημα να παρακολουθείς μόνο τις συλλογές των άλλων, όταν ξέρεις ότι δεν μπορείς να φτιάξεις τη δική σου!

Από την άλλη, τα χαρτονομίσματα ευρώ δεν με εντυπωσιάζουν ιδιαίτερα, καθώς δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφοροποίηση μεταξύ των εκδόσεων των διαφόρων χωρών, παρά μονάχα ένας σειριακός αριθμός στη γωνία! Αυτός ο αριθμός μονάχα καθιστά ένα χαρτονόμισμα συλλεκτικού ενδιαφέροντος ή όχι, τίποτα άλλο! Δεν είναι, δηλαδή, σαν τα κέρματα, που έχουν καλλιτεχνικό ενδιαφέρον και τα μοτίβα τους παραπέμπουν στην ιστορία και τον πολιτισμό τής εκάστοτε χώρας! Εμένα, πάντως, δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να ξοδέψω ένα κάρο λεφτά, για να αποκτήσω ένα χαρτονόμισμα απολύτως όμοιο με αυτά που χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου, μόνο και μόνο επειδή έχει το τάδε κωδικό στοιχείο στον σειριακό του αριθμό! Σιγά το πράγμα! Η συλλογή, άμα δεν εμπεριέχει τα στοιχεία τής τέχνης, της ιστορίας και του πολιτισμού, δεν έχει αξία!

Αυτή είναι η άποψή μου, τουλάχιστον!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 11:46:17 μμ »

Τεκμηριωμένη άποψη στην οποία συμφωνώ
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 02:15:04 μμ »


1)Για χαρτονομίσματα δεν ξέρω να σου πω πολλά, καθώς δεν είναι ο τομέας μου (συλλέγω τα κέρματα μόνο), εκτός του ότι η συλλογή χαρτονομισμάτων ευρώ αφορά τους πολύ πλούσιους συλλέκτες μόνο! Δεδομένου ότι ένα χαρτονόμισμα των 5 ευρώ, ακυκλοφόρητο, από χώρα με μικρό τιράζ, μπορεί να κοστίζει αρκετές εκατοντάδες (έως και χιλιάδες) ευρώ, καταλαβαίνεις ότι πρέπει να σου περισσεύουν πάρα πολλά λεφτά, για να στήσεις μια καλή συλλογή! Έτσι, ποιο το νόημα να παρακολουθείς μόνο τις συλλογές των άλλων, όταν ξέρεις ότι δεν μπορείς να φτιάξεις τη δική σου!

2)Από την άλλη, τα χαρτονομίσματα ευρώ δεν με εντυπωσιάζουν ιδιαίτερα, καθώς δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφοροποίηση μεταξύ των εκδόσεων των διαφόρων χωρών, παρά μονάχα ένας σειριακός αριθμός στη γωνία! Αυτός ο αριθμός μονάχα καθιστά ένα χαρτονόμισμα συλλεκτικού ενδιαφέροντος ή όχι, τίποτα άλλο! Δεν είναι, δηλαδή, σαν τα κέρματα, που έχουν καλλιτεχνικό ενδιαφέρον και τα μοτίβα τους παραπέμπουν στην ιστορία και τον πολιτισμό τής εκάστοτε χώρας! Εμένα, πάντως, δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να ξοδέψω ένα κάρο λεφτά, για να αποκτήσω ένα χαρτονόμισμα απολύτως όμοιο με αυτά που χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου, μόνο και μόνο επειδή έχει το τάδε κωδικό στοιχείο στον σειριακό του αριθμό! Σιγά το πράγμα! Η συλλογή, άμα δεν εμπεριέχει τα στοιχεία τής τέχνης, της ιστορίας και του πολιτισμού, δεν έχει αξία!

Αυτή είναι η άποψή μου, τουλάχιστον!

1) Δηλαδή επειδή δεν θα βρώ ποτέ πεντάρα 1836......δεν θα συλλέξω τα πεντάλεπτα του Όθωνα;; Απορία
   Άλλωστε μπορώ να συλλέξω τα Ελληνικά χαρτονομίσματα ευρώ και μόνο. Δεν χρειάζεται να μαζεψω και
άλλα κράτη.
 ΥΓ το έχω ξαναπεί και σε κάποιο άλλο θέμα. Μετά από πολλά χρόνια, θα ψάχνουμε να βρούμε χαρτονόμισμα
     Ελληνικό ευρώ, και θα το ακριβοπληρώνουμε σε κάποιους ξένους,για να μπορέσουμε να κλείσουμε
     χρονιές η υπογραφές. Τότε όμως θα είναι αργά. Τώρα είναι η ευκαιρία και την αφήνουμε να φεύγει.   

2) Αυτοί που συλλέγουν τσιγκάκια από μπύρες ή ετικέτες σουβερ από μπαρ ή ποτά κλπ κλπ κλπ δεν είναι
συλλογή αυτή;; Απορία Συλλέκτης δεν είναι μόνο αυτός που συλλέγει νομίσματα η γραμματόσημα. Υπάρχουν
συλλέκτες που μαζευουν διάφορα πράγματα που ούτε μπορεί να φανταστεί το μυαλό μας!

Καλό είναι λοιπόν να μην απαξιούμε ότι δεν συλλέγουμε εμείς,αλλά μπορεί να συλλέγει κάποιος άλλος.
Η συλλογή γενικά είναι σπορ μοναχικό και το τι συλλέγει ο καθένας είναι δικό του πρόβλημα.
Δεν υπάρχουν κανόνες στο τι συλλέγει ο καθένας μας.
Όλα αυτά καλοπροαίρετα. Ο καθένας έχει τη γνώμη του και την ασπάζομαι. 


Τεκμηριωμένη άποψη στην οποία συμφωνώ


παππού......το τίλιο σου και στο κρεβάτι σου. Φιλί
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 02:24:12 μμ »


1)Για χαρτονομίσματα δεν ξέρω να σου πω πολλά, καθώς δεν είναι ο τομέας μου (συλλέγω τα κέρματα μόνο), εκτός του ότι η συλλογή χαρτονομισμάτων ευρώ αφορά τους πολύ πλούσιους συλλέκτες μόνο! Δεδομένου ότι ένα χαρτονόμισμα των 5 ευρώ, ακυκλοφόρητο, από χώρα με μικρό τιράζ, μπορεί να κοστίζει αρκετές εκατοντάδες (έως και χιλιάδες) ευρώ, καταλαβαίνεις ότι πρέπει να σου περισσεύουν πάρα πολλά λεφτά, για να στήσεις μια καλή συλλογή! Έτσι, ποιο το νόημα να παρακολουθείς μόνο τις συλλογές των άλλων, όταν ξέρεις ότι δεν μπορείς να φτιάξεις τη δική σου!

2)Από την άλλη, τα χαρτονομίσματα ευρώ δεν με εντυπωσιάζουν ιδιαίτερα, καθώς δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφοροποίηση μεταξύ των εκδόσεων των διαφόρων χωρών, παρά μονάχα ένας σειριακός αριθμός στη γωνία! Αυτός ο αριθμός μονάχα καθιστά ένα χαρτονόμισμα συλλεκτικού ενδιαφέροντος ή όχι, τίποτα άλλο! Δεν είναι, δηλαδή, σαν τα κέρματα, που έχουν καλλιτεχνικό ενδιαφέρον και τα μοτίβα τους παραπέμπουν στην ιστορία και τον πολιτισμό τής εκάστοτε χώρας! Εμένα, πάντως, δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να ξοδέψω ένα κάρο λεφτά, για να αποκτήσω ένα χαρτονόμισμα απολύτως όμοιο με αυτά που χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου, μόνο και μόνο επειδή έχει το τάδε κωδικό στοιχείο στον σειριακό του αριθμό! Σιγά το πράγμα! Η συλλογή, άμα δεν εμπεριέχει τα στοιχεία τής τέχνης, της ιστορίας και του πολιτισμού, δεν έχει αξία!

Αυτή είναι η άποψή μου, τουλάχιστον!

1) Δηλαδή επειδή δεν θα βρώ ποτέ πεντάρα 1836......δεν θα συλλέξω τα πεντάλεπτα του Όθωνα;; Απορία
   Άλλωστε μπορώ να συλλέξω τα Ελληνικά χαρτονομίσματα ευρώ και μόνο. Δεν χρειάζεται να μαζεψω και
άλλα κράτη.
 ΥΓ το έχω ξαναπεί και σε κάποιο άλλο θέμα. Μετά από πολλά χρόνια, θα ψάχνουμε να βρούμε χαρτονόμισμα
     Ελληνικό ευρώ, και θα το ακριβοπληρώνουμε σε κάποιους ξένους,για να μπορέσουμε να κλείσουμε
     χρονιές η υπογραφές. Τότε όμως θα είναι αργά. Τώρα είναι η ευκαιρία και την αφήνουμε να φεύγει.   

2) Αυτοί που συλλέγουν τσιγκάκια από μπύρες ή ετικέτες σουβερ από μπαρ ή ποτά κλπ κλπ κλπ δεν είναι
συλλογή αυτή;; Απορία Συλλέκτης δεν είναι μόνο αυτός που συλλέγει νομίσματα η γραμματόσημα. Υπάρχουν
συλλέκτες που μαζευουν διάφορα πράγματα που ούτε μπορεί να φανταστεί το μυαλό μας!

Καλό είναι λοιπόν να μην απαξιούμε ότι δεν συλλέγουμε εμείς,αλλά μπορεί να συλλέγει κάποιος άλλος.
Η συλλογή γενικά είναι σπορ μοναχικό και το τι συλλέγει ο καθένας είναι δικό του πρόβλημα.
Δεν υπάρχουν κανόνες στο τι συλλέγει ο καθένας μας.
Όλα αυτά καλοπροαίρετα. Ο καθένας έχει τη γνώμη του και την ασπάζομαι. 


Τεκμηριωμένη άποψη στην οποία συμφωνώ


παππού......το τίλιο σου και στο κρεβάτι σου. Φιλί
Που την είδες βρε την απαξίωση που επαναστάτησες;Σου απαγόρευσε να συλλέξεις ότι εσύ θέλεις κανένας;Δεν είναι σωστά και τεκμηριωμένα αυτά που γράφει ο φίλος μας παραπάνω;Που έχει γράψει κάποια ανακρίβεια κατά την γνώμη σου;
ΥΓ Το τελευταίο χρονικό διάστημα ο παππούς παίρνει πρωτείνες και είναι στη γράμμωση για αυτό πρόσεχε κακομοίρη μου  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 03:35:50 μμ »

ΥΓ το έχω ξαναπεί και σε κάποιο άλλο θέμα. Μετά από πολλά χρόνια, θα ψάχνουμε να βρούμε χαρτονόμισμα
     Ελληνικό ευρώ, και θα το ακριβοπληρώνουμε σε κάποιους ξένους,για να μπορέσουμε να κλείσουμε
     χρονιές η υπογραφές. Τότε όμως θα είναι αργά. Τώρα είναι η ευκαιρία και την αφήνουμε να φεύγει.   

Ξεχνάς κάτι σημαντικό. Τότε θα έχει "υψηλή αξία" και για αυτό θα το ψάχνουμε. Τώρα που είναι φτηνό, στα π@π@ρια μας. Πώς θα επιδείξουμε (ή θα επενδύσουμε) τον παρά μας σε φτηνιάρικα πράγματα;
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 03:16:35 πμ »


1) Δηλαδή επειδή δεν θα βρώ ποτέ πεντάρα 1836......δεν θα συλλέξω τα πεντάλεπτα του Όθωνα;; Απορία
   Άλλωστε μπορώ να συλλέξω τα Ελληνικά χαρτονομίσματα ευρώ και μόνο. Δεν χρειάζεται να μαζεψω και
άλλα κράτη.
 ΥΓ το έχω ξαναπεί και σε κάποιο άλλο θέμα. Μετά από πολλά χρόνια, θα ψάχνουμε να βρούμε χαρτονόμισμα
     Ελληνικό ευρώ, και θα το ακριβοπληρώνουμε σε κάποιους ξένους,για να μπορέσουμε να κλείσουμε
     χρονιές η υπογραφές. Τότε όμως θα είναι αργά. Τώρα είναι η ευκαιρία και την αφήνουμε να φεύγει.   

2) Αυτοί που συλλέγουν τσιγκάκια από μπύρες ή ετικέτες σουβερ από μπαρ ή ποτά κλπ κλπ κλπ δεν είναι
συλλογή αυτή;; Απορία Συλλέκτης δεν είναι μόνο αυτός που συλλέγει νομίσματα η γραμματόσημα. Υπάρχουν
συλλέκτες που μαζευουν διάφορα πράγματα που ούτε μπορεί να φανταστεί το μυαλό μας!

Καλό είναι λοιπόν να μην απαξιούμε ότι δεν συλλέγουμε εμείς,αλλά μπορεί να συλλέγει κάποιος άλλος.
Η συλλογή γενικά είναι σπορ μοναχικό και το τι συλλέγει ο καθένας είναι δικό του πρόβλημα.
Δεν υπάρχουν κανόνες στο τι συλλέγει ο καθένας μας.
Όλα αυτά καλοπροαίρετα. Ο καθένας έχει τη γνώμη του και την ασπάζομαι. 


Λοιπόν, επειδή νομίζω ότι παρεξηγήθηκα! Στο σχόλιό μου ανέφερα σαφώς δύο και μόνο δύο πράγματα:

Πρώτον, ότι η συλλογή χαρτονομισμάτων ευρώ είναι πολύ ακριβό είδος και συνεπώς οι περισσότεροι σελλέκτες τους είναι πλούσιοι.

Δεύτερον, σύμφωνα με τα δικά μου γούστα, η συλλογή χαρτονομισμάτων ευρώ δεν με συγκινεί, γιατί δεν αλλάζουν οι παραστάσεις μεταξύ των διαφόρων χωρών έκδοσης. Για 'μένα, δηλαδή, δεν υπάρχει ελληνικό χαρτονόμισμα ευρώ, γιατί δεν "υπάρχει" πουθενά η Ελλάδα αποτυπωμένη πάνω στο μοτίβο τού νομίσματος! Ένας απλός σειριακός αριθμός δεν κάνει, για μένα - το τονίζω, το χαρτονόμισμα ελληνικό, γερμανικό, γαλλικό κλπ. Εμένα, μου αρέσει να βλέπω το νόμισμα, να βλέπω την παράστασή του και να "ταξιδεύω" για λίγο στη χώρα από την οποία προέρχεται! Δεν λέω ότι δεν είναι όμορφη η κοινή ευρωπαϊκή παράσταση, με τις πόρτες, τα παράθυρα και τις γέφυρες! Αλλά επειδή είναι κοινή, καθιστά τα χαρτονομίσματα ευρωπαϊκά και μόνο - όχι ελληνικά, γερμανικά, γαλλικά κλπ.! Άλλωστε, αυτός ήταν και ο στόχος από την αρχή: Τα χαρτονομίσματα προβάλλουν το κοινό ευρωπαϊκό ιδεώδες, γι' αυτό είναι κοινά (ας μην ξεχνάμε ότι οι πόρτες, τα παράθυρα και οι γέφυρες συμβολίζουν το ανοιχτό πνεύμα και τη συνεργασία των λαών), ενώ η πολιτιστική ποικιλομορφία τής Ένωσης προωθείται μέσω των κερμάτων! Έτσι, ενώ έχω δαπανήσει αρκετά για κέρματα ευρώ, δεν θα έκανα το ίδιο για τα χαρτονομίσματα!

Θα μπορούσα να δεχτώ ότι μια πεντάρα τού 1836 είναι ένα ελληνικό νόμισμα, που κοστίζει όσο ένα αυτοκίνητο λιμουζίνα, γιατί έχει επάνω το βασιλικό θυρεό τής Ελλάδας και τον τίτλο "ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ"! Αμέσως καταλαβαίνεις τη χώρα προέλευσης! Δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις να την ανακαλύψεις, με βάση έναν κωδικό αριθμό κάπου στη γωνία! Κοιτάς, δηλαδή, το νόμισμα και σου έρχεται στο μυαλό όλη η νεότερη ελληνική ιστορία! Από την άλλη, αν δεν κάνω λάθος, μόνο αυτή η πεντάρα τού Όθωνα είναι σπάνια! Δεν είναι όλες ή τελοσπάντων οι περισσότερες! Για τα χαρτονομίσματα ευρώ, δεν μιλάμε για ένα, δύο, δέκα ακριβά, αλλά για τεράστιο αριθμό! Γι' αυτό θεωρώ ότι απευθύνεται σε ειδικό κοινό!

Ανέφερα μόνο τη γνώμη μου! Δεν προσπάθησα να προσβάλω κανέναν, ούτε να θίξω την υπόληψη συλλεκτών άλλων ειδών, ούτε να κοροϊδέψω την ηλικία κανενός! Άλλωστε, νομίζω ότι είμαι μικρότερος σε ηλικία από τους περισσότερους στο Στέκι! Έχοντας γνωρίσει ουσιαστικά μόνο το ευρώ ως νόμισμα (ήμουν μικρό παιδί όταν καταργήθηκαν οι δραχμές και τις θυμάμαι λίγο), αυτό ήταν που με κέρδισε! Αυτό με καθιστά εκ των πράγματων καινούριο συλλέκτη, αλλά όχι και αλλαζόνα! Ήμαρτον! Δεν τα ξέρω όλα, αλλά αφήστε με να έχω γνώμη τουλάχιστον!

Υ/Γ: Ναι, ο καθένας έχει τη γνώμη του! Οι υπόλοιποι είμαστε υποχρεωμένοι να τη σεβαστούμε, όχι όμως να την ασπαστούμε! Χρειάζεται και η διαφωνία!
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 02:32:28 πμ »

Για τον φίλο "tenten1908" που άνοιξε αυτό το θέμα -και για όποιον έτερο ενδιαφέρεται- παραθέτω εν τάχει μια απαρίθμηση/καταγραφή των μέχρι σήμερα κυκλοφορημένων ελληνικών χαρτονομισμάτων του ευρώ.

 5 ευρώ:   4 printer code+1 με ποικιλία στο ολόγραμμα
10 ευρώ: 44 printer code+4 "τραβήγματα" +1 με τεστ στο σειριακό αριθμό (περίπτωση "pmk")
20 ευρώ:  6 printer code
50 ευρώ:  3 printer code
100 ευρώ: 2 printer code
200 ευρώ: 1 printer code
500 ευρώ: 1 printer code

Σύνολον 67 χαρτονομίσματα σε 61 εκδόσεις.. Εξ αυτών 6 σπανιότητες (από R έως RRRR) σε ακυκλοφόρητες καταστάσεις.

Η ως άνω καταγραφή των ελληνικών ευρωχαρτονομισμάτων, αποτελεί και απάντηση στον φίλο "chronos", ο οποίος αβίαστα απαξιώνει την συλλογή τους (χρησιμοποιώντας εν τέλει την έκφραση "Σιγά το πράγμα") σημειώνοντας μεταξύ άλλων ότι "..αφορά τους πολύ πλούσιους συλλέκτες μόνο.."

Την συγκεκριμένη συλλογή, δύνανται και ταπεινότερα.. βαλάντια να την ολοκληρώσουν -ακόμα και σε υψηλές καταστάσεις- αν βέβαια έχουν την τύχη να εντοπίσουν διαθέσιμα (πριν να είναι πολύ αργά) τα δύσκολα έως πολύ σπάνια κομμάτια (περί τα 6 με 9 printer).
Προς επίρρωσιν της άποψής μου, ενδεικτικά αναφέρω ότι το δεύτερο σε σπανιότητα ελληνικό 10ευρω (Ν005/RR) πωλήθηκε -σχετικά προσφάτως- 490 ευρώ σε Unc grade. Αρκετά φθηνότερα από τα 1500 έως 2000 plus ευρώ που κοστίζει το σαφώς ευκολότερο (20.000 tirage!) και υπερτιμημένο κερματικό 2ευρω του Μονακό απεικονίζον την..  Grace Kelly.

Αντιπαρέρχομαι τέλος την ατυχή άποψη/γνώμη του ιδίου φίλου (chronos) πως "..η συλλογή, άμα δεν εμπεριέχει τα στοιχεία τής τέχνης, της ιστορίας και του πολιτισμού, δεν έχει αξία!..", σημειώνοντας τα εξής:

α. Τα μεν ελληνικά ευρωχαρτονομίσματα αποτελούν επίσημες -άρα ιστορικές υπό ευρεία έννοια- νομισματικές εκδόσεις της Ελληνικής Πολιτείας, κατόπιν εντολής της Τράπεζας της Ελλάδος και ως επί το πλείστον παραχθέντα από το Ι.Ε.Τ.Α.

β. Υπάρχουν δε πολυάριθμες συλλεκτικές ενότητες, όπου αν και το συλλεκτικό τους αντικείμενο στερείται των αναφερθέντων κρίσιμων (πάντα κατά τον φίλο "chronos") για την αξιολόγησή τους χαρακτηριστικών στοιχείων ("..τέχνης, ιστορίας και πολιτισμού.."), προσελκύουν εντούτοις παγκόσμιο συλλεκτικό ενδιαφέρον.
Επί παραδείγματι καταγράφω μερικές τέτοιες συλλεκτικές ενότητες:
Πετρώματα, Πολύτιμοι Λίθοι, Στοιχεία Περιοδικού Πίνακα, Μετεωρίτες, Απολιθώματα, Έντομα, Όστρακα..
Για όλα σχεδόν τα παραπάνω αναφερθέντα, σημειωτέον, διενεργούνται πλήρως οργανωμένες δημοπρασίες!

Και κλείνω την παρέμβασή μου με ένα σχόλιο στο υστερόγραφο του φίλου "chronos", όπου διατυπώνει την άποψη "..ο καθένας έχει τη γνώμη του! Οι υπόλοιποι είμαστε υποχρεωμένοι να τη σεβαστούμε, όχι όμως να την ασπαστούμε! Χρειάζεται και η διαφωνία!.."

Σαφώς και έχει ο καθείς εξ ημών την όποια (υποκειμενική σημειώνω) γνώμη στο εν λόγω θέμα μας.
Όταν όμως αυτή η γνώμη εκφέρεται δημοσίως, αυτομάτως υπόκειται στη βάσανο του ελέγχου και της αξιολόγησης. Ουδείς λοιπόν υποχρεούται να σεβαστεί μια γνώμη αν αυτή κρίνεται και εκτιμάται ως λανθασμένη ή.. νεφελώδης.
Μόνο αν βασίζεται σε εμπεριστατωμένη επιχειρηματολογία και όχι σε αόριστες υποκειμενικές αιτιάσεις, τότε δικαίως και θα εκτιμηθεί ως ορθή και συνακολούθως θα γίνει σεβαστή.

Και μια ύστατη.. προσωπική μου γνώμη σχετικά με την αναγκαιότητα ή μη της διαφωνίας:
H διαφωνία είναι τροχοπέδη του διαλόγου και δεν προάγει την αλήθεια.
Μόνο η φιλική συζήτηση (συν+αναζήτηση) με την χρήση τεκμηριωμένου λόγου, την αναδεικνύει..
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 07:46:25 πμ »

Ο φίλος gemuncey23 τα είπε καταπληκτικά όπως ήθελα να απαντήσω στον φίλο μας "chronos".
Εκείνο που έχω μόνο να πω είναι ας μην μπορέσει κάποιος να συλλέξει και τα 67 Ελληνικά τεμάχια λόγω κόστους.Σημαντικότατο όμως είναι και τα περισσότερα εξ αυτών να καταφέρει να ενθυλακώσει στη συλλογή του θα είναι μια εξαίρετη ευρωχαρτονομισματική περιπέτεια και συλλογή φυσικά!!!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 07:54:50 πμ »

Και σύμφωνα με την πιο πάνω καταγραφή καλά τα πάω...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Μου λείπουν μόνο τα εξής ολίγα...  Σαρκασμός Σαρκασμός:
5 ευρώ:   1 με την ποικιλία στο ολόγραμμα
10 ευρώ: καμμιά 35ριά printer code+4 "τραβήγματα" +1 με τεστ στο σειριακό αριθμό (περίπτωση "pmk")αφού δεν τα έδινα και τόσο σημασία στην αρχή... και άντε τώρα να τα βρεις...  Κλάμα Κλάμα Κλάμα
20 ευρώ:  2 printer code
50 ευρώ:  1 printer code
500 ευρώ: 1 printer code

Εντάξει..., ευτυχώς υπάρχουν καλά φιλαράκια εδώ μέσα που θα βοηθήσουν να κλείσει όσο γίνεται η ψαλίδα... άντε παιδιά πάνω!!! τις καλημέρες μου σε όλους!!! 
Καταγράφηκε
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:52:36 πμ »

Για τον φίλο "tenten1908" που άνοιξε αυτό το θέμα -και για όποιον έτερο ενδιαφέρεται- παραθέτω εν τάχει μια απαρίθμηση/καταγραφή των μέχρι σήμερα κυκλοφορημένων ελληνικών χαρτονομισμάτων του ευρώ.

 5 ευρώ:   4 printer code+1 με ποικιλία στο ολόγραμμα
10 ευρώ: 44 printer code+4 "τραβήγματα" +1 με τεστ στο σειριακό αριθμό (περίπτωση "pmk")
20 ευρώ:  6 printer code
50 ευρώ:  3 printer code
100 ευρώ: 2 printer code
200 ευρώ: 1 printer code
500 ευρώ: 1 printer code

Σε ευχαριστώ πολύ

Τις καλημέρες μου σε όλους

Σύνολον 67 χαρτονομίσματα σε 61 εκδόσεις.. Εξ αυτών 6 σπανιότητες (από R έως RRRR) σε ακυκλοφόρητες καταστάσεις.

Η ως άνω καταγραφή των ελληνικών ευρωχαρτονομισμάτων, αποτελεί και απάντηση στον φίλο "chronos", ο οποίος αβίαστα απαξιώνει την συλλογή τους (χρησιμοποιώντας εν τέλει την έκφραση "Σιγά το πράγμα") σημειώνοντας μεταξύ άλλων ότι "..αφορά τους πολύ πλούσιους συλλέκτες μόνο.."

Την συγκεκριμένη συλλογή, δύνανται και ταπεινότερα.. βαλάντια να την ολοκληρώσουν -ακόμα και σε υψηλές καταστάσεις- αν βέβαια έχουν την τύχη να εντοπίσουν διαθέσιμα (πριν να είναι πολύ αργά) τα δύσκολα έως πολύ σπάνια κομμάτια (περί τα 6 με 9 printer).
Προς επίρρωσιν της άποψής μου, ενδεικτικά αναφέρω ότι το δεύτερο σε σπανιότητα ελληνικό 10ευρω (Ν005/RR) πωλήθηκε -σχετικά προσφάτως- 490 ευρώ σε Unc grade. Αρκετά φθηνότερα από τα 1500 έως 2000 plus ευρώ που κοστίζει το σαφώς ευκολότερο (20.000 tirage!) και υπερτιμημένο κερματικό 2ευρω του Μονακό απεικονίζον την..  Grace Kelly.

Αντιπαρέρχομαι τέλος την ατυχή άποψη/γνώμη του ιδίου φίλου (chronos) πως "..η συλλογή, άμα δεν εμπεριέχει τα στοιχεία τής τέχνης, της ιστορίας και του πολιτισμού, δεν έχει αξία!..", σημειώνοντας τα εξής:

α. Τα μεν ελληνικά ευρωχαρτονομίσματα αποτελούν επίσημες -άρα ιστορικές υπό ευρεία έννοια- νομισματικές εκδόσεις της Ελληνικής Πολιτείας, κατόπιν εντολής της Τράπεζας της Ελλάδος και ως επί το πλείστον παραχθέντα από το Ι.Ε.Τ.Α.

β. Υπάρχουν δε πολυάριθμες συλλεκτικές ενότητες, όπου αν και το συλλεκτικό τους αντικείμενο στερείται των αναφερθέντων κρίσιμων (πάντα κατά τον φίλο "chronos") για την αξιολόγησή τους χαρακτηριστικών στοιχείων ("..τέχνης, ιστορίας και πολιτισμού.."), προσελκύουν εντούτοις παγκόσμιο συλλεκτικό ενδιαφέρον.
Επί παραδείγματι καταγράφω μερικές τέτοιες συλλεκτικές ενότητες:
Πετρώματα, Πολύτιμοι Λίθοι, Στοιχεία Περιοδικού Πίνακα, Μετεωρίτες, Απολιθώματα, Έντομα, Όστρακα..
Για όλα σχεδόν τα παραπάνω αναφερθέντα, σημειωτέον, διενεργούνται πλήρως οργανωμένες δημοπρασίες!

Και κλείνω την παρέμβασή μου με ένα σχόλιο στο υστερόγραφο του φίλου "chronos", όπου διατυπώνει την άποψη "..ο καθένας έχει τη γνώμη του! Οι υπόλοιποι είμαστε υποχρεωμένοι να τη σεβαστούμε, όχι όμως να την ασπαστούμε! Χρειάζεται και η διαφωνία!.."

Σαφώς και έχει ο καθείς εξ ημών την όποια (υποκειμενική σημειώνω) γνώμη στο εν λόγω θέμα μας.
Όταν όμως αυτή η γνώμη εκφέρεται δημοσίως, αυτομάτως υπόκειται στη βάσανο του ελέγχου και της αξιολόγησης. Ουδείς λοιπόν υποχρεούται να σεβαστεί μια γνώμη αν αυτή κρίνεται και εκτιμάται ως λανθασμένη ή.. νεφελώδης.
Μόνο αν βασίζεται σε εμπεριστατωμένη επιχειρηματολογία και όχι σε αόριστες υποκειμενικές αιτιάσεις, τότε δικαίως και θα εκτιμηθεί ως ορθή και συνακολούθως θα γίνει σεβαστή.

Και μια ύστατη.. προσωπική μου γνώμη σχετικά με την αναγκαιότητα ή μη της διαφωνίας:
H διαφωνία είναι τροχοπέδη του διαλόγου και δεν προάγει την αλήθεια.
Μόνο η φιλική συζήτηση (συν+αναζήτηση) με την χρήση τεκμηριωμένου λόγου, την αναδεικνύει..

Καταγράφηκε
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 11:35:25 πμ »

Eυχαριστώ πολύ

Τις καλημέρες μου σε όλους
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences