Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:28:23 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η κιβδηλεία κατά τη διάρκεια της επανάστασης του 1821.  (Αναγνώστηκε 51387 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 09:36:15 μμ »

Κωστα με εχεις εντυπωσιασει Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη πρωτα με τη φωτογραφια και δευτερον με την αμεσοτητα σου.Εγω λεω να σου το στειλω να το φωτογραφισεις εσυ Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Παντως δεν εχει καμμια σχεση με αυτο.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 02:52:40 μμ »

Απ όσο ξέρω στο νομισματικο μουσείο υπάρχει μήτρα του Φοινικα. 
Καταγράφηκε

Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 12:27:27 μμ »

Με αυτα που ειπε ο δημητρης ο φοινικας μου ειναι γνησιος 100% με το μονολεπτο αυτο που ανεβασε ο κωστας την πατησα πριν απο αρκετα χρονια και αν και το υποψιαστηκα το κοματι την εφαγα, επισης προσφατα ενας ελληνοαμερικανος απο τη ναυπακτο μας εφερε (με το Θοδωρη) μια συλλογη προς πωληση η οποια αξιζε 1000-1200 ευρω και εκτος απο το γεγονος οτι ζητουσε 6000  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη το πρωτο νομισμα στο αλμπουμ ηταν το συγκεκριμενο μονολεπτο! δεν πρεπει να το ηξερε γιατι οταν του το ειπα κοντεψε να καταπιει τη μασελα του!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 03:31:13 μμ »

Υπαρχει η δυνατοτητα να μου πειτε ακριβως το βαρος και τη διαμετρο του μονολεπτου οσοι το εχετε??
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 05:20:49 μμ »

Νίκο,θα σου πω αύριο ή μεθαύριο.Το μονολεπτάκι που ανέβασα δεν είναι δικό μου.Ο Chase,πάντως αναφέρει ως βάρος του χυτού τα 1,2 γραμμάρια.Η διάμετρος,λογικά,είναι η ίδια με αυτό που φέρεται ως κανονικό αφού είναι χυτό άρα ακριβές αντίγραφο του.
Για να είμαι ειλικρινής,διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για την πλαστότητα του μονολέπτου.Δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος με τα νομίσματα του Καποδίστρια.
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 05:43:26 μμ »

Ευχαριστω πολυ Κωστα Χαμόγελο Χαμόγελο
Θα ηθελα επισης να ρωτησω εαν ξερει κανεις πως διαδοθηκε αυτη η φημη για αυτο το μονολεπτο παρα για το 205 D-d το οποιο για μενα εχει μεγαλες διαφορες σχεδιασης, πιθανολογω οτι και αυτο θα ειναι ελαφρυτερο των αλλων, εκτος αν ειναι μονο θεμα χυτευσης.
Εχω ακουσει για καποιον αθηναιο χρυσοχοο που πιασανε να κανει αντιγραφα πριν απο καποια χρονια στο εργαστηριο του,εξαπατωντας συλλεκτες χαριν της σπανιοτητας της συγκεκριμενης ποικιλιας.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 06:10:11 μμ »

Νίκο,το 112 που ανέβασα είαναι 1,60 γραμμάρια.Όσον αφορά το βάρος του 205 έχω να πω ότι από τα δύο γνωστά,έχω ζυγίσει αυτό του Μουσείου Μπενάκη.Είναι 1,88 γραμμάρια.
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 06:29:45 μμ »

Απο βαρος παμε καλα τοτε κι ας μην ειναι 100% τεκμηριο.
Εγω παρατηρω στα δυο μονολεπτα που ανεβηκαν στο forum οτι δεν υπαρχει κανενα σπασιμο μητρας αλλα και ουτε μπουκωμα μητρας οπως αναφερει πολυ σωστα ο Chase μιας και εχουμε δει ολοι εκεινο το ομορφο μονολεπτο που μπηκε πριν καιρο στο Γαλλικο Ebay ασχετα αν το κατεβασε γρηγορα ο Γαλλος Λύπη Λύπη :(και ειχε ολα τα χαρακτηριστικα.
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 07:50:16 μμ »

μιας και εχουμε δει ολοι εκεινο το ομορφο μονολεπτο που μπηκε πριν καιρο στο Γαλλικο Ebay ασχετα αν το κατεβασε γρηγορα ο Γαλλος Λύπη Λύπη :(και ειχε ολα τα χαρακτηριστικα.
με κεινο τι έγινε τελικά? ο γάλλος έλεγε οτι είχε πάρει προσφορές μέχρι 6000 ευρώ  Έκπληξη
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 08:00:44 μμ »

Aυτό που ξεχάσαμε να πούμε για το 112,σύμφωνα με τον Chase,μονόλεπτο και που είναι και το πιο κρίσιμο σημείο αναγνώρισής του χυτού από το γνήσιο είναι ότι το πρώτο λυγίζει.Οπότε αν έχετε αμφιβολίες για τη γνησιότητά του,απλά λυγίστε το.Αν λυγίζει,τότε είναι 100% κίβδηλο.
Αυτό συμβαίνει γιατί το μέταλλο των πλαστών δεν έχει περάσει από τις διαδοχικές φάσεις σκλήρυνσης μέσα από τους κυλίνδρους εξέλασης,με αποτέλεσμα να είναι μαλακότερο από των γνήσιων νομισμάτων.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 09:05:58 μμ »

Ναι αλα μετα μπορει να σε πανε μεσα για αρχαιοκαπηλια γιατι μετατρεπονται σε σκυφωτα βυζαντινα ενα πραμα!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 09:27:03 μμ »

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί Σαρκασμός Σαρκασμός
Θωμά,αν μου βρεις ένα,να μου θυμήσεις να πάω να το δηλώσω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Από την άλλη είναι μια καλή ευκαιρία ν'αρχίσω συλλογή από βυζαντινά Σαρκασμός Σαρκασμός

Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 10:09:57 μμ »

Ναι Κωστα μου τοσο ασχετοι που ειναι αυτοι μπορει να σου πουν οτι εχει το βυζαντινο δυκεφαλο αετο επανω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:36:03 πμ »

Με αυτα που ειπε ο δημητρης ο φοινικας μου ειναι γνησιος 100% με το μονολεπτο αυτο που ανεβασε ο κωστας την πατησα πριν απο αρκετα χρονια και αν και το υποψιαστηκα το κοματι την εφαγα, επισης προσφατα ενας ελληνοαμερικανος απο τη ναυπακτο μας εφερε (με το Θοδωρη) μια συλλογη προς πωληση η οποια αξιζε 1000-1200 ευρω και εκτος απο το γεγονος οτι ζητουσε 6000  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη το πρωτο νομισμα στο αλμπουμ ηταν το συγκεκριμενο μονολεπτο! δεν πρεπει να το ηξερε γιατι οταν του το ειπα κοντεψε να καταπιει τη μασελα του!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Εφτιαχνα τα αρχεία μου και ανακάλυψα φωτογραφίες απο το νόμισμα που περιγράφει ο Θωμάς. Το ανεβάζω να υπάρχει στη σελίδα.



Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences