Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:18:42 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Λ 1970 με σφάλμα...  (Αναγνώστηκε 6724 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 11, 2017, 11:35:54 μμ »

Για πείτε καμμιά γνώμη για τούτο το 50λεπτο...
http://www.ebay.com/itm/MINT-ERROR-Greece-50-Lepta-1970-Cracked-Planchet-before-the-strike-KM-88-/112255710187?hash=item1a22f633eb:g:casAAOSwa~BYaZWJ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 11:38:24 μμ »

Τα λεει ολα ο πωλητής.
Στα δείχνει ολα σε φωτο καθαρες
Και λογικά ειναι και μέλος εδω.
Τι παραπανω να πούμε; ;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 11:39:33 μμ »

μπαμπη μου,γενικοτερα τετοιες τιμες τις θεωρω υπερβολικες για τετοια σφαλματα..ειναι ενδιαφερον,ειναι ιδιαιτερα,εμπλουτιζουν μια συλλογη αλλα τετοια ποσα τα θεωρω υπερβολες..κατα την γνωμη μου πρεπει να πωλουνται στην τιμη του νομισματος συν μια αναλογικη υπεραξια..αλλα οχι ετσι...

οσο αφορα τωρα το σφαλμα,δεν γνωριζω περισσοτερα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 11:44:18 μμ »

Τα λεει ολα ο πωλητής.
Στα δείχνει ολα σε φωτο καθαρες
Και λογικά ειναι και μέλος εδω.
Τι παραπανω να πούμε; ;;

Δεν νομίζω να είναι μέλος εδώ... Το θέμα το έβαλα για το σφάλμα. Είμαστε σίγουροι ότι είναι πριν ή κατά την διαδικασίας κοπής του ή είναι κατόπιν ζημιά;...
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 12:07:48 πμ »

Δεν είμαι εγώ  Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 10:08:18 πμ »

μπαμπη μου,γενικοτερα τετοιες τιμες τις θεωρω υπερβολικες για τετοια σφαλματα..ειναι ενδιαφερον,ειναι ιδιαιτερα,εμπλουτιζουν μια συλλογη αλλα τετοια ποσα τα θεωρω υπερβολες..κατα την γνωμη μου πρεπει να πωλουνται στην τιμη του νομισματος συν μια αναλογικη υπεραξια..αλλα οχι ετσι...

οσο αφορα τωρα το σφαλμα,δεν γνωριζω περισσοτερα...

+1

 Καλημερα παιδιά, είναι φαινόμενο των καιρών τελικά, νομίσματα που τα περνάγαμε στο ντούκου και τα πετάγαμε στον σορό, τώρα τα βλέπεις και μοσχοπουλιούνται (κάποιες φορές εχω αγοράσει και εγώ).
 Τώρα εδώ, ένα απλό σπασιματακι δίσκου και πουλιέται 3 φορές επάνω απο την τιμή ενός BU (οχι au που είναι αυτό) νομίσματος.
 Πιστεύω οτι ίσως έχουμε αρχίσει και το πάρα κάνουμε λίγο?, βέβαια όσο υπάρχουν κάποιοι που τα αγοράζουν τι να πω? καλά κάνουν..
 Ο φίλος (και συνάδελφος συλλέκτης) δεν πρέπει να είναι μέλος στο στεκι, άλλα είναι σε άλλο φόρουμ (εκτός και αν είναι και εδώ με άλλο νικνειμ), τον εχω γνωρίσει και μου έδωσε τις καλύτερες εντυπώσεις.

υγ  δεν ξέρω αν είναι σωστό να συζητάμε δημοπρασίες σε εξέλιξη, αν όχι συγνώμη και παρακαλώ να σβηστή το σχόλιο μου  ευχαριστώ.  Μιμης
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 10:47:22 πμ »

Για αυτο που αναφερεσε Μίμη φταινε οι ιδιοι οι πωλητες που τους αφηνε η μάζα και δεν μιλούσε.
Πρόσφατα εδω μεσα βγηκε νόμισμα το οποιο ο άξονας εκτύπωσης απεκλινε απο την ευθηγραμιση των δυο μητρων πέντε λεπτά με τροπο μετρήσεις το ρολοι που βλέπουμε την ώρα.
Οταν η μια πλευρα έδειχνε 12 πχ η αλλη πλευρά εδειχνε 12.05.
Και αρων αρων να το αξιοσουμε σαν σφάλμα.
Και οταν βγηκα και είπα οτι οι άνθρωποι που εμαθαν εμενα να κοιταω τα νομίσματα Παλιά για να του δωσουν σημασία και να ζητησουν αξιώσεις για ενα τέτοιο νόμισμα θα έπρεπε η αλλη πλευρά  να δειχνει τουλαχιστον 12.15 τα ακουσα κιόλας! !!

Το εχω πεικαι θα το ξανα πω. Κάποιοι μιλάνε σπάνια.  Οταν μιλάνε και εχουν δίκιο σε αυτά που λένε τα ακουνε απο τους δηθεν ειδημονες και το βουλωνουν και δεν ξαναμιλανε.

Η μαζα των νεων συλλεκτων καλά θα κανουν να διαβαζουν τα παντα πριν αρχισουν να αγοραζουν.
Ο κόσμος μας δεν ειναι αγγελικα πλασμενος (Δυστυχώς) και για το χρήμα πολλές φορες μερικοι μερικοι Μπορεί να πουλησουν και την μάνα τούς προκειμένου να εχουν κέρδος.
Στις αγορές μας λοιπον και στο τι ειναι σπανιο η οχι απο αυτα που μας πλασαρουν καθημερινά πρεπει να πέφτει πολυ σκεψη , πολυ μελέτη και να μην παρασυρωμαστε απο λόγια η καταστάσεις..

Δυστυχώς αυτοι που εκαναν συναλλαγές το 1990 πχ και πισω είναι λιγοι.
Δυστηχως τα παλιά βιβλια και τα όσα λεγαν μεσα ειναι πλεον συλλεκτικά και δεν κυκλοφορουν για να δουν μερικοί μερικοι τι θεωρουσαν τοτε  σφαλματα .

Πιστευω οτι κάποια στιγμη η σοβαρότητα θα γυρίσει.
Οι οποίοι την εχουν πατησει θα αρχίζουν σιγα σιγά να μιλάνε και να προφυλασουν άλλους.
Δεν μπορεί ολοι να σκεφτωνται με το Ρητό:
Όπως την πατησα εγω ετσι ας την πατησουν οι αλλοι και να τους σπρωξω τα σκουπίδια που φορτωσαν εμένα.

Αυτο το παραπάνω το ακουω σαν δικαιολογία απο το 2000 να Κυκλοφορεί σαν σλογκαν.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 05:08:21 μμ »

Δεν είμαι εγώ  Άνεση Άνεση

Γεια σου Μιχάλη, το ήξερα βρε ότι δεν είσαι εσύ. Άλλα θα μας βρει η αφεντιά σου να ξέρεις ότι περιμένω...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 06:58:25 μμ »

 Γιώργο καλησπερα, δεν θέλω να φανεί ότι κατηγορώ η φωτογραφίζω κάποιον, προς θεού , έχω φίλους καλούς που εμπορεύονται νομίσματα και μεταξύ αυτών και σφάλματα (και μπράβο τους… για εμένα).
 Υπάρχουν μεγάλα και σημαντικά σφάλματα όπως υπάρχουν και μικρά και ασήμαντα, ο κάθε ένας εχει το μέτρο του για το τι είναι σημαντικό και τι όχι. Για εμάς τους δυο είναι ασήμαντο οκ, δεν μπορώ όμως να κατηγορήσω κάποιον που το θεωρεί σημαντικό και το πουλά με υπεραξία(μικρή η μεγάλη) …. ειδικά όταν υπάρχει και κάποιος άλλος που θα πληρώσει για να το αποκτήσει.
 Δεν είναι όπως παλιά που ηταν ο συλλέκτης μόνος του, σήμερα υπάρχει  το ιντερνέτ, υπάρχουν λέσχες και φόρουμ, να ψάξει να ρωτήσει (τιμές-σπανιότητα) , ε τώρα αν είναι τεμπέλης (ξέρω τουλάχιστον έναν Χαμόγελο ) η χειρότερα δεν έχει τέτοιες προσβάσεις ε τότε  τη να πω …...   Μιμης





Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 07:13:26 μμ »

Mιμη οπως τα είπες σωστά Προς το τέλος παλιά δεν υπήρχαν ούτε ίντερνετ ούτε λεσχες ούτε καφενεία.
Και ο καθένας γνώριζε πέντε άτομα στην πόλη του και απο αυτούς μαθαίνει τα βιβλία και άρχιζε και διαβάζε βιβλία και μορφωνωταν.
Σήμερα έχουμε το ίντερνετ .
Στο όποιο ίντερνετ βγαινει ο καθένας με μια τριχα κατσαρη και στην παρουσιάζει σαν το Μέγα σφάλμα.
Με τι απώτερο σκοπό;
Φυσικά την πώληση.
Και εαν βγεις και πεις οτι ειναι αμιλητεο σαν σφάλμα μονο χριστοπαναγιες δεν ακους γιατι του χαλας την Πιάτσα.
Πες μου τωρα οτι δεν γίνεται αυτο.
Ακομη και εδω μέσα γινωταν αλλα τωρα λιγοστευει πάρα πάρα πολυ.

Αρα το ίντερνετ γύρισε και έγινε διαφημηση για δηθεν ευκαιρίες για ......

Υ.Γ μαθαιτε ολοι οι νεοι. Εαν κατι είναι σπανιο ο άλλος δεν το δίνει.  Την σπανιοτητα την θελουν ολοι για παρτη τους.
Την ευκαιρία την αγορασε ο Προηγούμενος που λέει ο Ανάργυρος.
Οτι σας εκθειαζουν δεν ειναι Χρυσός.
Φιλικά
Γιώργος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 07:23:14 μμ »

Mιμη οπως τα είπες σωστά Προς το τέλος παλιά δεν υπήρχαν ούτε ίντερνετ ούτε λεσχες ούτε καφενεία.
Και ο καθένας γνώριζε πέντε άτομα στην πόλη του και απο αυτούς μαθαίνει τα βιβλία και άρχιζε και διαβάζε βιβλία και μορφωνωταν.
Σήμερα έχουμε το ίντερνετ .
Στο όποιο ίντερνετ βγαινει ο καθένας με μια τριχα κατσαρη και στην παρουσιάζει σαν το Μέγα σφάλμα.
Με τι απώτερο σκοπό;
Φυσικά την πώληση.
Και εαν βγεις και πεις οτι ειναι αμιλητεο σαν σφάλμα μονο χριστοπαναγιες δεν ακους γιατι του χαλας την Πιάτσα.
Πες μου τωρα οτι δεν γίνεται αυτο.
Ακομη και εδω μέσα γινωταν αλλα τωρα λιγοστευει πάρα πάρα πολυ.

Αρα το ίντερνετ γύρισε και έγινε διαφημηση για δηθεν ευκαιρίες για ......

Υ.Γ μαθαιτε ολοι οι νεοι. Εαν κατι είναι σπανιο ο άλλος δεν το δίνει.  Την σπανιοτητα την θελουν ολοι για παρτη τους.
Την ευκαιρία την αγορασε ο Προηγούμενος που λέει ο Ανάργυρος.
Οτι σας εκθειαζουν δεν ειναι Χρυσός.
Φιλικά
Γιώργος.


+1 ....Πιο πριν, που είπε για το πριν το 1990 , εχω φίλο και συνάδελφο στην δουλειά που του είχαν δώσει ( πρέπει την δεκαετία του 80 ) ένα τάλιρο του 1833 ως πλάγια ανατροπή μοναδικό και σπάνιο. Το στείλαμε για πιστοποίηση το 2016,   F η VF45 δεν θυμάμαι,  για πλάγια ούτε κουβέντα. Μπορεί να είναι και λιγότερες μοιρες από αυτήν που είπες. Τι θέλω να πω?  Καμία διαφορά οι έμποροι, τότε και τώρα……. Εκτός από το από το μεγάλο όπλο…. το  ιντερνέτ!

Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 07:30:19 μμ »

Οπως τα λες.........προσοχή , μελέτη, κουβέντα , και έρευνα πριν αγοράσουμε οτιδήποτε. Από εκεί και ύστερα ο κάθε ένας, το πορτοφόλι του και την πετριά του (αυτο ειναι δικο μου Κλείσιμο ματιού ). Μιμης..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences