Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Φεβρουάριος 27, 2017, 06:20:49 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: βυζαντινό  (Αναγνώστηκε 441 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kits21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:05:23 μμ »

Την αποψη του κανεις γι αυτό;;
Καταγράφηκε
kits21
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:07:57 μμ »

Η άλλη οψη
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Αργυρό μέλος
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:13:12 μμ »

Με αναστολή θα είναι η ποινή, αν έχεις μόνο ένα.
Καταγράφηκε
kits21
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:18:12 μμ »

Δώρο φίλε μου απ την νονα μου δεν πουλιεται
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Αργυρό μέλος

Φύλο: Άντρας

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:23:21 μμ »

Αν ειναι αυθεντικο(ετσι μοιαζει),εμπιπτει στο νομο περι αρχαιοτητων.Μπορεις να πας στην αρχαιολογικη υπηρεσια,στους Αερηδες,να ξεκινησεις τη διαδικασια δηλωσης του.Αλλα δεν μπορεις να το πουλησεις.Μην περιμενεις να σου δωσει καποιος εκτιμηση τιμης(για ευνοητους λογους).
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
kits21
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:24:56 μμ »

Όχι παιδιά ευχαριστώ απλά τι ειναι ως νόμισμα ποιας χρονιας κτλ,
Καταγράφηκε
Manos1234
Χρυσό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 01:15:09 μμ »

ετσι παντα γινεται φιλε μου kits21,οταν κατι τετοιο φανει εδω..ισοβιαααααααααααααααααααααααααααααα ολοι θα σου πουν..ο κοσμος χανετε,παντου ατιμωρισια κ ατιμια κ για σενα ισοβιααααααααααααααααααααααααααααααααααα..τελος παντων βαλτο στην ακρη κ μην πας πουθενα γιατι τζαμπα το στυλο που θα χασει το ελληνικο δημοσιο ωστε να φτιαξει τα χαρτια..κ μαλλον δεν αξιζει τιποτα γιατι ειναι λιωμα κ χρεπι..με ολο τον σεβασμο προς ολους δεν μιλαω προσωπικα για καποιον..φιλικα μανος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2017, 01:27:49 μμ από Manos1234 » Καταγράφηκε
kits21
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 01:34:28 μμ »

Ευχαριστώ φιλε μανο ομοίως την ίδια άποψη έχουμε,προς αποφυγήν παρεξηγήσεων δεν αναφέρομαι προσωπικά στον οποιοδήποτε
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 02:20:41 μμ »

Η χρηματική του αξία είναι μερικά ευρώ.  Εμπίπτει στον νόμο περί αρχαιοτήτων αλλά η συζήτηση δεν απαγορεύεται.
Καταγράφηκε
xmac
Χρυσό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 02:35:07 μμ »

Από όσο γνωρίζω μπορεί κάποιος να βγάλει νόμιμη άδεια είτε κατοχής νομισμάτων που εμπίπτουν στο νόμο περί αρχαιοτήτων, είτε σαν συλλέκτης αυτών. Φυσικά πάντα απαιτείται να περνούν από έλεγχο της αρχαιολογικής υπηρεσίας (νομισματικό μουσείο...κλπ.) με τα απαραίτητα έγραφα αγορά τους...
Καταγράφηκε
kits21
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 04:20:02 μμ »

Οτι υπάρχει γενικότερα στην κατοχή μας απο το 1830 κ πίσω όντως εμπίπτει στον νομο περί αρχαιοτήτων και με μια απλή υπεύθυνη δήλωση το δηλωνεις έκτο και αν είναι πολυ πίσω απ τη βυζαντινή εποχή όπου η διαδικασία ειναι κουραστικοτερη,ωστόσο φίλοι μου τα γνωρίζω αυτα και ανέβασα το νόμισμα ώστε να μάθουμε την ιστορία του απο κάποιο πραγματικά ειδήμων
Καταγράφηκε
kits21
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 04:26:09 μμ »

10000000 ευχαριστώ στον φίλο nms όπου ο άνθρωπος ειναι πραγματικά ειδήμων!!το θέμα θεωρώ έκλεισε ωστόσο η κουβέντα εινσι καλή!
Καταγράφηκε
dminas
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 04:43:51 μμ »

Βασίλειος ο β ο βουλγαροκτονος 976 1025 μχ φολλις νομίζω
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Χρυσό μέλος
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 04:55:04 μμ »

αν και δεν συνηθιζω να ποσταρω για νομισματα που τα πιανει ο νομος.... θα το κανω στην περιπτωση αυτη..

χωρις να παρεξηγηθω και παντα φιλικα....

ΔΕΝ μπορουν ολοι να βγαλουν αδεια κατοχης!!! υπαρχουν καποιες προυποθεσεις που πρεπει να πληροις... καθως και καποια αλλα κολληματα... ομως πρεπει να πηγαινουμε συμφωνα με τους νομους για ναμ ην εχουμε προβλημα! μεσα στο στεκι εχει ατομα που εχουν καει απο το τιποτα! ψαξτε παλιες αναρτησεις να δειτε! μαλιστα μπορουν να σου κατασχεσουν για καποιο διαστημα ή και για παντα και αλλα αντικειμενα, μοντερνα νομισματα κτλ..... εχει γινει κι αυτο! για να μην πω το πως σπιλωνεσαι...

οσο αφορα το ποστ του φιλου μου Μανου, δεν ειναι Μανο μου ετσι τα πραγματα! δηλαδη επειδη υπαρχει ατιμωρησια σε καποια πραγματα δεν πρεπει να τηρουμε τους νομους κι εμεις;
μπορει το κερμα να ειναι φτηνο σχετικα... αν και δεν ξερω τι παιζει... αλλα ο νομος το πιανει! εδω εχεις κυρωσεις ακομα κι αν δεν το δηλωσεις αμεσως!

ισοβια δεν εχεις... αλλα ποινη παιρνεις με οτι αυτο συνεπαγεται... σε διαφορους τομεις...
ειναι οκ για λιγα ευρω να χαρακτηριστεις αρχαιοκαπηλος και να πας μεσα ή οτι αλλο;;

το κερμα δεν ειναι λιωμα... απλα το κοβω ασχημα καθαρισμενο! ειναι η κατηγορια Α3 των ανωνυμων κοπων του βυζαντιου.

Μανο μου, στο μηνυμα σου λες ανοιχτα να μην παει να το δηλωσει, να το κρατησει, τζαπα το στυλο κτλ...
απλα να ξερεις οτι εχω ακουσει ιστοριες που ακομα και για ενα σπασμενο πηλινο χερουλι εκαναν καποιον να τρεχει... και δεν ειναι μυθος...

με το ποστ σου αυτο ειναι σαν να παρακινεις καποιον στην παρανομια!
δηλαδη θα εγραφες και σε καποιον να κλεψει την εφορια επειδη υπαρχει ατιμωρησια; δημοσιο ειναι κι αυτο! θα μου πεις... το ενα ειναι για λιγα και το αλλο για πολλα λεφτα... αλλα δεν ειναι ετσι! κινητο μνημειο πολιτιστικης κληρονομιας ειναι το κερμα..

δεν πρεπει να κανουμε κατι τετοιο και σαν συλλεκτες οπως και το ιδιο το φορουμ θα πρεπει να παρακινει τους νεωτερους ή τους μη γνωστες (αν και το δεν ηξερα τον νομο δεν ισχυει... εισαι υποχρεωμενος να τον ξερεις), να τηρουν τους νομους και με αυτο τον τροπο να προστατευεται η πολιτιστικη μας κληρονομια αλλα και οι ιδιοι οι συλλεκτες!

ελπιζω να μην με παρεξηγεις φιλε Μανο, για να σε προστατεψω το λεω....
δεν ξερετε ουτε ποιοι μας διαβαζουν (ειναι φορουμ ανοικτο στους παντες) ουτε και τι δουλεια κανουν καποια μελη εδω....

αποψη μου ειναι οτι ισως ειναι καλο να διαγραφει το θεματακι.... για προστασια και του φορουμ.

το τι πρεπει να πραξει ο φιλος Kits21 το εμαθε, οπως και το ποσο παλιο ειναι το κερμα..

αα... φιλε Kits21, τα κινητα μνημεια τα πιανει ο νομος μεχρι το 1453. για τα μετα του 1453... εχει αλλα πραγματα μετα απο πραξη χαρακτηρισμου καποιου μνημειου, υστερα απο αποφαση του υπουργου πολιτισμου, μετα απο γνωμωδοτηση του Συμβουλιου και εισηγηση της Υπηρεσιας.. εκτος κι αν ειναι εκκλησιαστικα αντικειμενα, εικονες ή ευρυματα ανασκαφων που πανε μεχρι το 1830... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Manos1234
Χρυσό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 09:20:24 πμ »

καλημερα παιδια..φιλε NMS πως θα μπορουσα να παρεξηγηθω μαζι σου??δεν υπαρχει τετοια περιπτωση διοτι εισαι σε ολα σου ενα κλικ {μαλλον χιλιομετρο θα ελεγα}πανω απο μενα..ετσι οπως{σωστα}τα λες καταλαβαινω οτι με προπηρε λιγο το θεμα ..κ βεβαια δεν ειναι σωστο να λεμε να κανει σε καποιον κατι παρανομο..ειναι να μην μπλεξεις με αυτα..εχει κατι ταβερνες στην χιο που εχουν ολοκληρους αμφορεις για ντεκορ κ δεν τους ενοχλει κανενας κ οπως σωστα λες μπορει να μαγκωσουν καποιον για ενα θραυσμα αμφορεα..απλα ισως αντιδρω λιγο κ στο κομματι που οταν καποιος εμφανιζεται με ενα {ισως}αρχαιο πολλοι τον τρομαζουν..του λενε θα πας φυλακη,θα παθεις θα θα θα θα θα..σε ευχαριστω{ευχαριστουμε}για τις γνωσεις κ την ηρεμια που προσφαιρεις στο στεκι μας..εννοειται φιλικοτατα μανος Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: