Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 11:49:07 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γεωγραφικός Άτλας του 1899  (Αναγνώστηκε 2228 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stefak
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 08, 2017, 11:52:39 μμ »

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.
Πρόσφατα,λόγω ξεκαθαρίσματος βρήκα στην αποθήκη ενα Γεωγραφικό Άτλα των εκδόσεων Ανέστη Κωνσταντινίδου και χρονολογίας του 1899.
Μήπως ξέρουμε ποια ειναι η αξία του?

Παραθέτω φωτογραφίες του παρακάτω.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:15:51 πμ »

Αρχικα ανεβασε μια φωτο απο το πρωτο φυλλο (εσωφυλλο)..γενικα ειναι σε ψιλοασχημη κατασταση με αρκετη φθορα του χρονου..παρολα αυτα ομως μου αρεσει!!επισης θα ηθελα και μια φωτο απο την περιοχη των μεγαρων αν περιλαμβανονται!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Stefak
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:47:24 πμ »

Ξεκινάει από το "Βασίλειο της Ελλάδος".
Επίσης δεν ξέρω εάν το είπες για πλάκα, αλλά είναι Άτλας.Έχει χώρες αλλά όχι μεμονωμένες περιοχές. Σαρκασμός

Δές την πρώτη εικόνα εδώ για να μην χαλάει η ανάλυση http://imgur.com/a/icym2.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:52:07 πμ »

Ξερεις φιλε μου μεχρι που εφθανε το βασιλειο των Μεγαρων  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Οκ πλακα κανουμε ετσι
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 01:33:22 πμ »

Ξερεις φιλε μου μεχρι που εφθανε το βασιλειο των Μεγαρων  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Οκ πλακα κανουμε ετσι

χμμμ,φιλε μιχαλη ξερω που εφτανε το βασιλειο των μεγαρων,γενικοτερα η περιοχη της μεγαριδας..αλλοιμονο αλλωστε!!

@ stefak:οχι,δεν το ειπα καθολου για πλακα..και για την κατασταση αλλα και για τα μεγαρα..εχω μια αγαπη ως προς τον τοπο καταγωγης μου και για τους χαρτες,ποσο μαλλον οταν συνδυαζονται.ειδικα οι χαρτες 'μικρων' περιοχων οπως τα μεγαρα ειναι δυσευρετοι..τουλαχιστον δεν βρισκω εγω.ζητησα απλα μια φωτο (αν υπηρχε) ετσι,να παρω λιγο ματι!

στο θεμα μας ομως...στην φωτο που εστειλες στο λινκ,παρατηρω και σκισιμο του χαρτιου,κατι που σιγουρα σημαινει μειον...και βλεποντας ξανα τις αρχικες φωτο ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση.τα εξωφυλλα τουλαχιστον.τα μεσα φυλλα ομως οπως βλεπω δεν ειναι σε ταξη κατι που μαλλον σημαινει αποκολληση..αν ηταν σε πολυ καλη κατασταση πιστευω θα επιανε τα 70+ με ταβανι τα 100-110..σε τετοια κατασταση δυστυχως,το βλεπω να παιζει στα 15-20 μαξ αν βρεθει καποιος να το θελει σε αυτην την κατασταση...

δυστυχως.... Ντροπή Ντροπή Ντροπή
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Stefak
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 03:50:55 μμ »

Ναι δυστυχώς δεν βρίσκεται και στην καλύτερη κατάσταση, αν και τα υπόλοιπα φύλλα ειναι πολύ καλοδιατηρημένα.
Όπως και να έχει ευχαριστώ και πάλι
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences