Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:44:15 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 00A 200δρχ  (Αναγνώστηκε 5554 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rebelos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 07, 2017, 07:31:05 μμ »

Το απέκτησα πρόσφατα και το βάζω σε φωτό γιατί νομίζω δεν είναι εύκολο να βρεθεί.
Καταγράφηκε
paulos2710
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 07:47:25 μμ »

 Έκπληξη  Πολύ καλό, από όσο έχω ακούσει πρέπει να είναι εξαιρετικά σπάνιο
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 08:56:35 μμ »

Συγχαρητήρια, πρόκειται για μοντέρνα σπανιότητα, ελάχιστα γνωστά μέχρι τώρα (2 ή 3 τεμάχια)!
Πρόσεξε τον ιδιαίτερα χαμηλό σειριακό αριθμό, δεν πρέπει να τυπώθηκαν πάνω από 8-10 χιλιάδες.
Πολλοί συλλέκτες δεν ήξεραν καν ότι υπάρχει!
Μπράβο!
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:34:49 πμ »

Χαρτονομίσμα Αντικατάστασης πρέπει να είναι , περισσότερα από τους ειδικούς στα χαρτονομίσματα. Μιμης...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 01:59:27 μμ »

Μίμη χαρτονόμισμα αντικατάστασης είναι. Άλλο είναι όμως το θέμα! που θα το βρούμε να το χώσουμε στην συλλογή μας...  Απορία Απορία Απορία 
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 02:12:05 μμ »

Μίμη χαρτονόμισμα αντικατάστασης είναι. Άλλο είναι όμως το θέμα! που θα το βρούμε να το χώσουμε στην συλλογή μας...  Απορία Απορία Απορία 

Το συγκεκριμένο αν το βρει κάποιος φίλος συλλέκτης και δεν χωράει στη συλλογή του, ευχαρίστως να τον διευκολύνω... Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 02:31:42 μμ »

Μίμη χαρτονόμισμα αντικατάστασης είναι. Άλλο είναι όμως το θέμα! που θα το βρούμε να το χώσουμε στην συλλογή μας...  Απορία Απορία Απορία 

 είχα δει κάποια-κάποιο στην Συλλεκτική Αθηνών  http://eshop.sillektiki.com/  ,( είμαι από νύχτα δεν μπορώ να ψάξω), δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα.... και βέβαια, όλα είναι θέμα τιμής Άνεση Στριφογύρισμα ματιών Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
 
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 02:45:18 μμ »

Μίμη χαρτονόμισμα αντικατάστασης είναι. Άλλο είναι όμως το θέμα! που θα το βρούμε να το χώσουμε στην συλλογή μας...  Απορία Απορία Απορία 

 είχα δει κάποια-κάποιο στην Συλλεκτική Αθηνών  http://eshop.sillektiki.com/  ,( είμαι από νύχτα δεν μπορώ να ψάξω), δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα.... και βέβαια, όλα είναι θέμα τιμής Άνεση Στριφογύρισμα ματιών Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
 


Σιγά μην υπάρχουν... αλλά δεν κάνω κανένα άλλο σχόλιο...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 02:46:16 μμ »

Μίμη χαρτονόμισμα αντικατάστασης είναι. Άλλο είναι όμως το θέμα! που θα το βρούμε να το χώσουμε στην συλλογή μας...  Απορία Απορία Απορία 

 είχα δει κάποια-κάποιο στην Συλλεκτική Αθηνών  http://eshop.sillektiki.com/  ,( είμαι από νύχτα δεν μπορώ να ψάξω), δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα.... και βέβαια, όλα είναι θέμα τιμής Άνεση Στριφογύρισμα ματιών Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
 


Δεν είχαν ποτέ 200 δρ αντικατάστασης, το είχα ψάξει.
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 03:27:32 μμ »

απο που καταλαβαινουμε εμεις οι ασχετοι οτι ειναι αντικαταστασης ? απο τον σειριακο το 00Α? εαν ναι ολα τα 00Α ειναι αντικαταστασης ?
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 04:34:43 μμ »

απο που καταλαβαινουμε εμεις οι ασχετοι οτι ειναι αντικαταστασης ? απο τον σειριακο το 00Α? εαν ναι ολα τα 00Α ειναι αντικαταστασης ?

Ναι είναι γνωστό αυτό, το άλλο που δεν γνωρίζουμε είναι αν θα το βρούμε...
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 05:05:53 μμ »

Xαρτονομίσματα 00Α (=Αντικατάστασης) υπάρχουν πολλά, ιδιαίτερα στο 100 δρχ 1978. Στο 200 δρ 1996 ήταν άγνωστο μέχρι σχετικά πρόσφατα, υπάρχουν 2 ή το πολύ 3 γνωστά τεμάχια. Μαζί με το 00Α 100 δρχ 1966 (Ζολώτας) και το 00Α 1000 δρχ (υδατόσημο Αφροδίτη) αποτελούν τις μεγαλύτερες μοντέρνες σπανιότητες των Ελληνικών χαρτονομισμάτων.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 07:46:29 μμ »

Παιδιά εγώ ανάφερα (μέχρι εκείνη την ώρα δεν είχε αναφερθεί) πως λέγονται τα ΟΟΑ . Κατά καιρούς βλέπω και απο κανένα σε διάφορες δημοπρασίες, δεν τα παρακολουθώ γιατί δεν με ενδιέφεραν. Ξέρω είναι σπάνια, πιο είναι πιο σπάνιο από το άλλο δεν το ξέρω, αυτά εσείς θα μας τα πείτε Χαμόγελο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2017, 07:59:23 μμ από exmim » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 08:13:13 μμ »

Παιδιά εγώ ανάφερα (μέχρι εκείνη την ώρα δεν είχε αναφερθεί) πως λέγονται τα ΟΟΑ . Κατά καιρούς βλέπω και απο κανένα σε διάφορες δημοπρασίες, δεν τα παρακολουθώ γιατί δεν με ενδιέφεραν. Ξέρω είναι σπάνια, πιο είναι πιο σπάνιο από το άλλο δεν το ξέρω, αυτά εσείς θα μας τα πείτε Χαμόγελο.

Μίμη τα είπε σωστά ο alexiosp.Θα βάλω ένα ψαχτήρι μήπως και βρει κάποιο...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 06:23:08 μμ »

Xαρτονομίσματα 00Α (=Αντικατάστασης) υπάρχουν πολλά, ιδιαίτερα στο 100 δρχ 1978.



Βλέπω εδώ στην τελευταία δημοπρασία της ΠΝΕ , αυτό που είπε ο alexiosp για τα 100σταρικα του 1978
  Δημοπρασία 137.. 100δρχ 1978,  00Α, πιστοποιημένο  ICG66 τιμή αρχική 60 ευρω , κανένα χτύπημα. 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences