Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 03:07:58 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προγνωστικα για το ασημι  (Αναγνώστηκε 46320 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 05:55:32 μμ »

Μαζί σου Ηλία.Αποκλείεται στα 10 χρόνια,να μην έρθει η στιγμή να "σπάσεις" το 500€.Το τούβλο όμως,εκεί.Ντούρο!
Καταγράφηκε
gio-chemeng
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 10:43:44 μμ »


Εγώ πάντως έχω να σου πω ότι αγόρασα πριν 7? 8 χρόνια? κάπου τότε, προ κρίσης σίγουρα, 1.100gr (μια μπάρα του κιλού και μια 100gr) αντί τότε €605.
Θυμάμαι, ότι ήταν ακριβώς στην τιμή που έδιναν τα διεθνή χρηματιστήρια για το ασήμι. Δηλαδή €550 το κιλό.
Καλές μπάρες, 999, της Credit Suisse. Ακόμα τις έχω.
Σήμερα κάνει €520 το κιλό.

Δε θα λεγα ότι βγήκα κερδισμένος!  Κλάμα
Μάλλον το αντίθετο  Σαρκασμός
[/quote]

Αυτά είναι παραδείγματα που βοηθάνε. Θυμάστε αν και τότε λέγανε ό,τι και τώρα πως το ασήμι είναι υποτιμημένο και θα κάνει το μπαμ; Γαιτί τώρα τέτοια διαβάζω και βασικά πολύ περί διασποράς. Δεν ξέρουμε τι ξημερώνει κι όσο να' ναι ας υπάρχει μια σιγουριά σε λίγο ασημάκι ή καμιά χρυσή λίρα, δε βλάπτει θαρρώ.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 12:38:30 πμ »

να (ξανα) θυμησω οτι το θεμα ειναι προγνωστικα για το ασημι και ο μονος που ειπε τιμη μεχρι τωρα ειναι ο γραφων
συμφωνειτε ολοι μαζι μου να υποθεσω ?  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
αμα δεν πουνε αλλοι δυο τη γνωμη τους βρε παιδι μου να χουμε και εναν μικρο ανταγωνισμο ποιος θα πεσει πιο κοντα... τωρα ομως πειτε, οχι το δεκεμβρη  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 03:59:14 πμ »

Douglas,όταν αποφάσισες να πάρεις το "τούβλο",το έκανες μόνο για επένδυση,ή "ψιλογούσταρες" να έχεις κάτι τέτοιο ως "περιουσιακό στοιχείο";
Η επιθυμίες και τα "γούστα",καθορίζουν τις επιλογές μας,ή ακόμα και το "τζογάρισμα" σε ένα outsider.
Ρωτάω λοιπόν:
Χαμένος;Ισως,στην παρούσα στιγμή που γίνεται η κουβέντα.
Μετανοιωμένος όμως;Είσαι;
Αν θέλεις απαντάς.

Δεν έχω λόγο να μην απαντήσω.
Ήταν η περίοδος που άρχισα να σκέφτομαι "που πάει η οικονομική κατάσταση". Ήταν προ κρίσης βέβαια, αλλά τα σύννεφα φαινόντουσαν.
Κάπου (σε ένα άλλο φόρουμ, άσχετο με συλλογές ή οικονομία) κάποιος έγραψε "έχω μια πλάκα ασήμι έτσι κι έτσι και θέλω να την πουλήσω".
Είπα: "Τι ψυχή έχουν 550 ευρώ" (άλλες εποχές τότε, βλέπεις), δεν είχα τίποτα από "πλάκες πολυτίμων μετάλλων" (ενώ τις σκεφτόμουν σαν επένδυση), ήρθα σε επαφή μαζί του, κοντά μου ήταν, συναντηθήκαμε και την πήρα. Είχε μαζί του και την δεύτερη, των 100gr και με ρώτησε: "Μήπως τη θέλεις κι αυτήν?" και έτσι πήρα 1.100gr. Θυμάμαι μάλιστα ότι αφού συναντηθήκαμε του είπα: "Περίμενε με δυο λεπτά να πεταχτώ στην τράπεζα εδώ δίπλα να πάρω λεφτά από το ΑΤΜ". Πήγα (με τα πόδια) και σήκωσα όσα χρειαζόντουσαν... Σου λέω, άλλες εποχές τότε. Δεν ήταν και κανα τρομερό ποσό.
Από τότε τις καταχώνιασα κάπου και τις ξέχασα. Με το γνωστό σκεπτικό "άσ'τες να υπάρχουν".
Μαλακία μου. Έπρεπε να παρακολουθώ την τιμή του, και να τις πούλαγα γύρω στα μέσα του 2012, που είχε περάσει τα $45 η ουγγιά (τώρα κάνει 15).
Τώρα είναι πάλι στο "άσ'τες να υπάρχουν".  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 04:02:08 πμ »

Μετανοιωμένος όμως;Είσαι;

Ξέχασα να σου απαντήσω σ' αυτό.

Όχι, δεν είμαι.
Αλλά αυτό είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας ανθρώπου, δεν είναι θέμα τιμής ασημιού, προβλέψεων, οικονομικού οφέλους (ή ζημιάς), κλπ.
Δεν έχω μετανοιώσει ποτέ, και για τίποτα από όσα έχω κάνει στη ζωή μου.

Ίσως φυλάγομαι, και αυτά που υπάρχει πιθανότητα να τα μετάνοιωνα, να μην τα κάνω.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 04:05:55 πμ »

να (ξανα) θυμησω οτι το θεμα ειναι προγνωστικα για το ασημι


Φίλε,
ο μόνος που μπορεί να κάνει αυτό που ζητάς, είναι αυτός:




Και όταν αυτά που λέμε έχουν να κάνουν με τις τσέπες των άλλων, πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 08:33:26 πμ »

Ευχαριστώ Douglas.
Εγώ,για την ίδια ποσότητα ασημιού +1μπάρα 1οζ,πλήρωσα πρίν 2 χρόνια ακριβώς,+150€ απο αυτά που πλήρωσες.Με fee κάρτας,φπα και μεταφορικά απο Γερμανία.Ούτε εγώ όμως έχω μετανοιώσει,κι άς είμαι περισσότερο χαμένος.Για μένα μετράει οτι έχω το "τούβλο".
Αν κάποια στιγμή ανέβει πάλι το ασήμι,(και εννοώ,μεγάλη άνοδο) θα το σκεφτώ άν θα την πουλήσω.Τώρα,"αστην να υπάρχει" κι εγώ.
Για την πρόβλεψη τιμής;Εγώ πιστεύω σε άνοδο.Ισως όχι φέτος,γιατί η προσπάθεια "αποδόμησης" των silver stalkers δεν έχει αποδώσει,υπάρχουν τεράστια αποθέματα ασημιού σε αχυρώνες,κρύπτες,κλπ κλπ,που άν βγούν με την πρώτη άνοδο για πούλημα,θα αυξήσουν την προσφορά και θα ανακόψουν την όποια έντονα ανοδική κίνηση.Αλλά κάποια στιγμή,θα ανέβει.
Ετσι κι αλλιώς,δύσκολα αγοράζεις στο κατώτατο και πουλάς στο ανώτατο.Πρέπει να έχεις χάρισμα,κι εγώ δεν το έχω.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 04:25:13 μμ »

Το ασημι θα ανεβει σταδιακα και οχι αποτομα κατα την γνωμη μου. Φετος 16 με 18 πρασινα η ουγγια.
Μαζευε και ας ειναι και ρωγες λεγαν καποιοι
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 05:15:38 μμ »

Μαζευε και ας ειναι και ρωγες λεγαν καποιοι

Εν τάξει cat!   Χαμόγελο

Είπα πως έχει το πράμα με μένα. Εκτός απ' αυτά τα 1.100gr, έχω και κάτι άλλα (δεν τα ανέφερα, άνευ σημασίας), σύνολο όλα μαζί δυο κιλά περίπου.
(Σημερινή αξία 1.050~1.100 ευρά δηλαδή).

Τι με συμβουλεύεις τώρα, να αγοράσω κι άλλο?
Είναι και ανοικονόμητο (από πλευράς όγκου και βάρους) το αφιλότιμο!   Θυμός

Άσε και τον φπα!
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 05:18:25 μμ »

Ο καθένας αγαπητοί μου κάνει ότι τον φωτίσει ο νοικοκύρης του. Ο χρόνος θα δείξει για όλα έτσι και για αυτό. Απλά πράματα!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 07:20:23 μμ »

Φιλε Douglas ειμαι ο τελευταιος εδω μεσα που μπορει να δωσει τετοιου ειδους συμβουλες.
Ειδικα σε εναν ανθρωπο σαν εσενα. Απλα για μενα το ελεγα χωρις να ξερω τι θα γινει την εποχη που θα αναγκαστω εγω να πουλησω. Συμφωνω με τον ΜΙΔΑ ο καθενας μας κανει οτι τον φωτισει ο θεος που πιστευει.
Ετσι κι αλλως ολοι η συλλεκτες μαζωχτρες ειμαστε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 09:46:57 μμ »

αγοράστε πριν απογειωθεί Έκπληξη

https://www.youtube.com/watch?v=wy0w_4Sa42o
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2017, 10:04:16 μμ από akcollector » Καταγράφηκε

ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 03:57:41 μμ »

Τόσους αιώνες δεν έχει απογειωθεί. Γιατί να απογειωθεί τώρα; Βέβαια εξαρτάται και τι εννοούμε απογείωση.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 06:58:24 μμ »

τι εννοούμε απογείωση.

https://www.youtube.com/v/xDjMPq-jDao
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 11:26:42 μμ »

Δεν ανοιγει Douglas
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences