Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 11:44:05 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελεγχος γνησιότητας γραμμ.  (Αναγνώστηκε 3228 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 04, 2017, 02:01:58 μμ »

Βλέποντας πίσω στα 130 τόπικ περίπου,της ενότητας των ξένων γραμμ.παρατήρησα που λείπει ακριβώς ένα τέτοιο τόπικ,περι,όσο γίνετε ασφαλώς,γνησιότητας ή πλαστότητας ένος γραμμ.
Ετσι λοιπόν,εγκαινιάζω αυτό το τόπικ,με ένα αυστριακό γραμμ.που απέκτησα μέσω ένος λαχνού συλλογής Αυστρίας-με λίγα σχετικά χρήματα.
Πλαστό,αυθεντικό ή επανέκδοση?
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 11:34:12 μμ »

Δύο αυθεντικά για σύγκριση.

Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 20, 2017, 08:45:16 πμ »

Αν και εχουν περασει 2 μηνες,τωρα το ειδα.Κανοντας τη συγκριση με το αυθεντικο,φαινεται οτι εχει πολλες διαφορες,που βαρανε το καμπανακι του πλαστου,(οι κυματισμοι στο πεδιο της κεφαλης,τα δυο KK στα αριστερα ειναι αναποδα,το Zeitungs ειναι αστα να πανε).Οπως εχω δηλωσει,δεν ειμαι γνωστης,τους καταλογους και τις φωτο κοιταω και κανω συγκρισεις,οποτε μπορει να κανω και λαθος
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 20, 2017, 10:37:22 πμ »

Ευχαριστώ φίλε Βασίλη αλλά και Κώστα για τις επισημάνσεις σας,υπάρχει όμως και κάτι που γινόταν στα κλασικά γραμμ.όλου του κόσμο {μη πω για τα δικά μας επι 25 και 16 χρόναι αντίστοιχα για τους πρώτους δύο τύπους},οι ανατυπώσεις !
Πιστεύω ότι το δικό μου δεν είναι πλαστό αλλά μεταγενέστερη ανατύπωση,ας πούμε ότι το αρχικό είναι του 1851,το δικό μου είναι μπορεί να εκδόθηκε 1882...και με βοηθάει η σφραγίδα που μου φαίνεται οκ!,αλλά δεν με βοηθάει ο yvert 2005 που έχω καθώς στο internet βρήκα ότι υφιστανται ανατυπώσεις πλην όμως δεν βρήκα κάτι για σύγκριση...
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 20, 2017, 10:53:16 πμ »

Οι διαφορές είναι πολλές σίγουρα, αλλά αυτό δεν τις κάνει απαραίτητα και πλαστές για τις χρονολογίες που μιλάμε. Μπορεί να ήταν μια διαφορετική πλάκα ή μια μεταγενέστερη εκτύπωση σε άλλο τυπογραφείο κλπ.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences