Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 03:43:10 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Κλείσιμο Ουγγιάς Χρυσού στο τέλος 2017
900-1000€ - 20 (16.8%)
1000-1100€ - 12 (10.1%)
1100-1200€ - 28 (23.5%)
1200-1300€ - 32 (26.9%)
1300+ - 27 (22.7%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 116

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 34
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προγνωστικά Χρυσού 2017  (Αναγνώστηκε 130734 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 06:18:30 μμ »

Να σου πω εγω Douglas τι θα γινει σε αυτη την περίπτωση που αναφέρεις διοτι ειναι ατυχεις σενάριο.

Ο ταμειας θα σου πει οτι δέχεται μονο ευρω.(το πιθανότερο)

Ο ταμειας θα το πει στον προϊστάμενος του και ο προϊστάμενος θα πει τα παραπάνω ακριβώς.


Ο ταμειας θα το πει στον προϊστάμενος του και ο προϊστάμενος εαν εχει λεφτά στην ακρη θα προσπαθησει να σε διευκολύνει παιρνωντας σου τις μισοτιμης κανωντας τον ήρωα που σε σώζει.

Ο προϊστάμενος μπορει να το πει στον διοικητή του νοσοκομείου και να παίξει παλι το ανώτερο σενάριο σε υψηλότερη κλίμακα.

Γενικά στην δύσκολη αναγκη θελει μεγαλη μαγκια ο τρόπος που θα ξεδιπλωσεις πανω σε ενα τραπέζι 50 λιρες για πουλημα δλδ σχεδον μισο κιλο Χρυσό  Κλείσιμο ματιού

Σειρά λαθών.

1) Όχι μόνο ατυχές, αλλά δυστυχές. Το είπα. Μακριά από μας, το είπα. Δεν το διάβασες? Αλλά σαν παράδειγμα, δεν είναι μακριά από την (απευκταία) πραγματικότητα.
2) Τα νοσοκομεία που ανέφερα (ανέφερα συγκεκριμένα δύο) δεν έχουν "διοικητή". "Διοικητή" έχει το Γ. Γεννηματάς, ο Ευαγγελισμός, το Ηρακλείου, το Λαϊκό, το Ιωαννίνων, το Λάρισσας, αυτά που τα πληρώνεις εσύ κι εγώ (αλλά τους "διοικητές" τους βάζει ο πολάκης).
Αυτά που ανέφερα έχουν:
Διευθύνοντα σύμβουλο,
Δ.Σ.,
Γενικό διευθυντή,
Οικονομικό διευθυντή,
Διευθυντή προσωπικού, κλπ.
3) Σε αυτή την ιεραρχία θα πάει ο ταμίας (και θα την ανέβει) για να λύσει το... πρόβλημα του προσερχομένου με λίρες. Δε θα πάει σε κομματόσκυλα. Αν εσύ πιστεύεις ότι αυτοί θα κοιτάξουν να στις πάρουν στο μισό, τι να σου πω...  Πας απέναντι στον "αγορά χρυσού" και στις παίρνει 2-3 ευρώ κάτω από τη ΤτΕ.
Πάντως αχειρούργητος δε μένεις να ψοφήσεις.

Με την ευκαιρία, ξέρεις την ακριβή έννοια του "κομματόσκυλο"?
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 07:20:21 μμ »

Να σου πω εγω Douglas τι θα γινει σε αυτη την περίπτωση που αναφέρεις διοτι ειναι ατυχεις σενάριο.

Ο ταμειας θα σου πει οτι δέχεται μονο ευρω.(το πιθανότερο)

Ο ταμειας θα το πει στον προϊστάμενος του και ο προϊστάμενος θα πει τα παραπάνω ακριβώς.


Ο ταμειας θα το πει στον προϊστάμενος του και ο προϊστάμενος εαν εχει λεφτά στην ακρη θα προσπαθησει να σε διευκολύνει παιρνωντας σου τις μισοτιμης κανωντας τον ήρωα που σε σώζει.

Ο προϊστάμενος μπορει να το πει στον διοικητή του νοσοκομείου και να παίξει παλι το ανώτερο σενάριο σε υψηλότερη κλίμακα.

Γενικά στην δύσκολη αναγκη θελει μεγαλη μαγκια ο τρόπος που θα ξεδιπλωσεις πανω σε ενα τραπέζι 50 λιρες για πουλημα δλδ σχεδον μισο κιλο Χρυσό  Κλείσιμο ματιού
+1
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 09:00:03 μμ »

Το 2008 ο πατερας μου παθαινει εμφραγμα.Το Ιπποκρατειο δηλωνει οτι το μονο που μπορει να κανει ειναι να βαλει προσωρινα ενα στεντ να ανοιξουν οι αρτηριες.Χρειαζεται επειγοντως 5πλο μπαιπας για να επιβιωσει.ΑΜΕΣΑ!!Για δημοσιο νοσοκομειο ουτε λογος.Δεν κανανε τοτε μπαιπας και αν κανανε μετα απο χρονο και βαλε.Χαιρετα μου το πλατανο!!

Καταληξαμε στο ΥΓΕΙΑ.Μ.ΔΕΥΤΕΡΑ του 2008!!Ο μεγαλοκαρδιοχειρουργος Π#####ος (δεν γραφω το ονομα του καποιοι ξερουν ποιον λεω) μου ζητησε 7 χιλιαρικα cash για να τον χειρουργησει Μ.Πεμπτη.Μου ειπε κιολας να παω κατω στην εισοδο του ΥΓΕΙΑ στην MARFIN BANK αν θυμαμαι καλα να μου δωσει και δανειο επιτοπου.Δεν χρειαστηκε πηγα στην τραπεζα μου και εκανα αναληψη 7 χιλιαρικα.Δεν τα εδωσα σε κανενα ταμειο δεν πηρα καμμια αποδειξη.Τα πηρε η γραμματεας του γιατρου και τα πεταξε σε ενα συρταρι.Πληρωσα ακομα ενα χιλιαρικο σε αναισθησιολογους και διαβητολογους .Τα υπολοιπα τα καλυψε το ΙΚΑ νομιζω πχ δωματιο νοσηλεια κλπ.

Αν ισχυαν τα καπιταλ κοντρολ τοτε ο πατερας μου θα πεθαινε.Αν μου ξανατυχει κατι τετοιο μονο με ρευστο λιρες ασημι και δεν ξερω τι θα κανω την δουλεια μου ανετα.Το εχω καταλαβει πια.

Ο πατερας μου ζει ακομα και με βασανιζει!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 09:38:33 μμ »

Το 2008 ο πατερας μου παθαινει εμφραγμα.Το Ιπποκρατειο δηλωνει οτι το μονο που μπορει να κανει ειναι να βαλει προσωρινα ενα στεντ να ανοιξουν οι αρτηριες.Χρειαζεται επειγοντως 5πλο μπαιπας για να επιβιωσει.ΑΜΕΣΑ!!Για δημοσιο νοσοκομειο ουτε λογος.Δεν κανανε τοτε μπαιπας και αν κανανε μετα απο χρονο και βαλε.Χαιρετα μου το πλατανο!!

Καταληξαμε στο ΥΓΕΙΑ.Μ.ΔΕΥΤΕΡΑ του 2008!!Ο μεγαλοκαρδιοχειρουργος Π#####ος (δεν γραφω το ονομα του καποιοι ξερουν ποιον λεω) μου ζητησε 7 χιλιαρικα cash για να τον χειρουργησει Μ.Πεμπτη.Μου ειπε κιολας να παω κατω στην εισοδο του ΥΓΕΙΑ στην MARFIN BANK αν θυμαμαι καλα να μου δωσει και δανειο επιτοπου.Δεν χρειαστηκε πηγα στην τραπεζα μου και εκανα αναληψη 7 χιλιαρικα.Δεν τα εδωσα σε κανενα ταμειο δεν πηρα καμμια αποδειξη.Τα πηρε η γραμματεας του γιατρου και τα πεταξε σε ενα συρταρι.Πληρωσα ακομα ενα χιλιαρικο σε αναισθησιολογους και διαβητολογους .Τα υπολοιπα τα καλυψε το ΙΚΑ νομιζω πχ δωματιο νοσηλεια κλπ.

Αν ισχυαν τα καπιταλ κοντρολ τοτε ο πατερας μου θα πεθαινε.Αν μου ξανατυχει κατι τετοιο μονο με ρευστο λιρες ασημι και δεν ξερω τι θα κανω την δουλεια μου ανετα.Το εχω καταλαβει πια.

Ο πατερας μου ζει ακομα και με βασανιζει!! Σαρκασμός

Μπορείς φίλε Γιάννη να κάνεις ανάληψη 840 ανα 2 βδομάδες για να έχεις στο στρώμα και κάποια μετρητά για ώρα ανάγκης. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 09:47:01 μμ »

Οι γιατροί εχουν προσαρμοστεί στα capital: δεν βιάζονται να τα εισπράξουν. Σου λένε με το πάσο σου, στην γραμματεία κάθε εβδομάδα αρκεί να είναι μετρητά Κλείσιμο ματιού Έτσι και αλλιώς θα παρακολουθούν τον ασθενή για καιρό και δεν θα χάσουν τίποτα. Σαρκασμός Σαρκασμός

Πάντως δεν νομίζω να τα δεχόταν κανεις σε νόμιμη συνναλαγή.
Ιδίως τώρα που υποχρεωτικά όλες οι συνναλαγές πάνω απο 300Ε θα είναι μέσω τραπεζης = αναγκαστικά σε Ευρώ
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 11:09:30 μμ »

Did The System Collapse?
http://didthesystemcollapse.com/

Η παραπάνω σελίδα μας ενημερώνει πότε είναι κοντά η κατάρρευση του συστήματος με επακόλουθο την κατακόρυφη άνοδο του χρυσού και την κατάρρευση του δολαρίου .
όλα αυτά μέχρι το τέλος του 2018 , κατά την σελίδα.

Επίσης ,  άνοδο του χρυσού στα 2300$ στα μέσα του 2018 προβλέπει το παρακάτω site.
http://kingworldnews.com/gold-price-set-to-skyrocket-to-2300-in-only-22-months/
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 01:07:40 πμ »

Για να ξαναγυρίσουμε στον χρυσό:

Οι κίνδυνοι από τα χρηματοπιστωτικά συστήματα ποτέ δεν θα σταματήσουν να υπάρχουν.
Οι κίνδυνοι όμως εκτός από τους παράγοντες που τους αυξομοιώνουν κάθε στιγμή, πρέπει να εξετάζονται και ως τον παράγοντα "χρόνο".

Τι θέλω να πω με απλά λόγια:
Στην ερώτηση:
"Ποιες είναι οι πιθανότητες να συμβεί ένα οικονομικό κραχ που θα φτωχοποιήσει σε μεγάλο βαθμό τους κατόχους περιουσιών?"
δεν μπορεί να υπάρξει σαφής απάντηση αν δεν προσδιοριστεί και το χρονικό διπάστημα που αφορά η ερώτηση. Η ερώτηση για να απαντηθεί σωστά, πρέπει να τεθεί έτσι:
"Ποιες είναι οι πιθανότητες να συμβεί ένα οικονομικό κραχ τη βδομάδα 16-22 Ιανουαρίου 2017, που θα φτωχοποιήσει σε μεγάλο βαθμό τους κατόχους περιουσιών?"
Τότε η απάντηση μπορεί να δοθεί, και είναι (ας πούμε) :  "0,02%".
Αλλάζω τώρα την ερώτηση και την κάνω:
"Ποιες είναι οι πιθανότητες να συμβεί ένα οικονομικό κραχ από 1/1/2017 έως 31/12 2017, που θα φτωχοποιήσει σε μεγάλο βαθμό τους κατόχους περιουσιών?"
Τότε η απάντηση είναι άλλη, και είναι (ας πούμε) : "1%".  --μήν κολλάτε τώρα στο ποσοστό, θέλω απλώς να καταδείξω ότι δεν είναι το ίδιο στις δυο περιπτώσεις.

Αν το χρονικό διάστημα που εξετάζεις το μεγαλώσει ΠΑΡΑ πολύ, δηλαδή αν θέσεις το ερώτημα έτσι:
"Ποιες είναι οι πιθανότητες να συμβεί ένα οικονομικό κραχ από 1/1/2018 έως 31/12 2068, που θα φτωχοποιήσει σε μεγάλο βαθμό τους κατόχους περιουσιών?"
τότε μεγαλώνει πάρα πολύ και το ποσοστό κινδύνου. Σχεδόν αποκτά βεβαιότητα η επέλευση του.
Η ιστορία έχει δείξει ότι είτε αυτόνομα (π.χ. κρίση 1929) είτε με αιτία την πολιτική (π.χ. πόλεμοι) "κραχ" συμβαίνουν κάθε κάποια χρόνια. Δεν μπορείς να τα αποφύγεις.
Έτσι, αλλιώς θα αντιμετωπίσεις το δίλημμα:
"Είναι 16/1/2017, έχω 20.000 στην άκρη, και μ' αυτές τον Οκτώβριο θα αγοράσω ένα καινούριο αυτοκίνητο. Τι να τις κάνω μέχρι τον Οκτώβριο?"
και αλλιώς το:
"Είναι 16/1/2017, έχω 20.000 στην άκρη, και μ' αυτές σκοπεύω να πληρώσω τις σπουδές του παιδιού μου που θα πάει στο πανεπιστήμιο το 2025. Τι να τις κάνω μέχρι το 2025?"
και αλλιώς το:
"Είναι 16/1/2017, είμαι 42 ετών, λογικά θα ζήσω μέχρι τα 92 μου, δηλαδή μέχρι το 2067, έχω 20.000 στην άκρη, και μ' αυτές σκοπεύω να αντιμετωπίσω δαπάνες των τελευταίων ετών της ζωής μου, που δεν θα μπορώ να δουλεύω για να κερδίζω χρήματα. Τι να τις κάνω μέχρι το 2060?"

Σε τέτοιες αναζητήσεις πρέπει να ληφθούν υπ' όψη και κάποιες αλήθειες, που κανείς δεν τις σκέφτεται. Μια τέτοια είναι π.χ. ότι ναι μεν υπό κανονικές συνθήκες (και αισιόδοξα) θα φτάσεις τα 92, αλλά ποτέ δεν μπορείς να το έχεις αυτό για σίγουρο...  Έτσι λοιπόν η σκέψη (π.χ.)
"Θα αγοράσω τώρα μια γκαρσονιέρα, θα εισπράττω νοίκια μέχρι το 2037 (20 χρόνια), και τότε την πουλάω για να έχω κομπόδεμα" μπορεί να σου βγει, μπορεί και όχι όμως. Και αν η... ανάπαυση σου έρθει ξαφνικά και νωρίτερα μέσα σ' αυτή την 20ετία, έχεις φορτώσει το παιδί σου με ένα ακίνητο, φόρους κληρονομιάς, τρεξίματα του νοικάρη (χάλασε ο θερμοσίφωνας κλπ), και χίλιους λόγους να το τρέχεις.

Ναι, αν τον Οκτώβριο πρόκειται να πας στην αντιπροσωπεία και να πάρεις καινούριο τζιπ, μην τα κάνεις λίρες. Μπορεί και τα 20.000 σου να γίνουν 17.000.
Αν όμως σκοπεύεις να τα κρατήσεις για καμιά 20ετία, τότε (η ταπεινή μου γνώμη είναι) ότι είτε στο στρώμα, είτε στο εξωτερικό, είτε σε μετοχές, είτε σε ομόλογα, είτε σε ακίνητα, οι κίνδυνοι είναι μεγαλύτεροι απ' αυτούς που διατρέχουν αν είναι σε ελισάβετ.
Ειδικά στη χώρα μας, τώρα, αυτό.
(Και για "τράπεζα" βέβαια, δεν το συζητάω καθόλου. Σα να μην υπάρχουν είναι αυτές).

Και συγγνώμη αν σας κούρασα.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 08:57:55 πμ »

ευχαριστω{στουμε} γαι την επιστημονικη αναλυση νταγλας.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 10:25:10 πμ »

Πολύ ωραία όσα διάβασαμε όντως.Σημερα γιατί ανεβαίνει έτσι;Ξέρει κάποιος;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 10:49:26 πμ από Sp1 » Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 10:26:41 πμ »

Απλά για να έχουμε να λέμε φίλε Σπύρο, καλημέρα!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 10:57:29 πμ »

Σημερα γιατί ανεβαίνει έτσι; Ξέρει κάποιος;

Για να κάνει κάποιους να τρίβουν τα χέρια τους λέγοντας:
"Ωραία! σήμερα έγινα ΧΨΩ ευρώ πλουσιότερος".
και κάποιους άλλους να βλαστημάνε λέγοντας:
"Φτου ρε γaμώtο! Δεν πήγα να τις πάρω την Παρασκευή, και να σήμερα, ΘΤΡ ευρώ ακριβώτερα!".

Η πλειοψηφία των ανθρώπων βέβαια, δεν εντάσσεται σε καμιά απ' τις δυο κατηγορίες.
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 11:52:15 πμ »

Did The System Collapse?
http://didthesystemcollapse.com/

Η παραπάνω σελίδα μας ενημερώνει πότε είναι κοντά η κατάρρευση του συστήματος με επακόλουθο την κατακόρυφη άνοδο του χρυσού και την κατάρρευση του δολαρίου .
όλα αυτά μέχρι το τέλος του 2018 , κατά την σελίδα.

Επίσης ,  άνοδο του χρυσού στα 2300$ στα μέσα του 2018 προβλέπει το παρακάτω site.
http://kingworldnews.com/gold-price-set-to-skyrocket-to-2300-in-only-22-months/




Γιατί ο χρυσός εμφανίζεται (σχεδόν) stable ενώ το ασήμι προσπέρασε σε caution ;
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 02:22:31 μμ »

Σήμερα το πρωί λέγανε στο ράδιο, οτι στο καινούργιο περιουσιολόγιο, που αναμένεται εντός 2017, θα δηλώνονται και τα τιμαλφή.

Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 02:26:15 μμ »

Και τα δηλωμένα θα τα φορολογήσει η εφορία...
Και τα αδήλωτα θα τα πάρει ο σαράφης στην μισή τιμή....
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 02:30:04 μμ »

Τελικά σε αυτή την κρίση θα επιβιώσουν μόνο οι κατσαρίδες και οι σαράφηδες!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 34
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences