Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:36:27 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απ: 10 λεπτά 1845  (Αναγνώστηκε 16163 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 10:14:17 πμ »

τα χρυσα του 1852 ποια ειναι?που μπορω να βρω πληροφοριες?? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 10:20:27 πμ »

τα χρυσα του 1852 ποια ειναι?που μπορω να βρω πληροφοριες?? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Κάποιες πληροφορίες μπορείς να τις βρεις εδώ... www.mycoins.gr
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 11:11:03 πμ »

ευχαριστω παρα πολυ..πω πω ψαρωσα με ολα αυτα..εχουμε πολυ σπανια νομισματα τελικα ετσι ωστε κατι 5λιρα προυφ κ αλλα να μοιαζουν μικρα μπροστα στα πανεμορφα δικα μας..
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 12:31:18 μμ »

Γιώργο το σχόλιο μου (σκέψη μου στα αλήθεια ..)είχε δημιουργο τα λεγωμενα σου.το οτι δηλαδή πιστεύεις οτι μπορεί να κόπηκαν 1000+ κομμάτια σε μετταλιου.
Αν θεωρησουμε αυτό πιθανό τότε τι ποσοστό επιβιωσης ως τις μέρες μας θεωρείς οτι υπάρχει?πάνω απο 5% ? 50 δηλαδή ?
Μια χαρά καρασουπερεξτρα σπάνια θα ήταν η δεκάρα..και με 10% με 100 δηλαδή (που δεν υπάρχει καμιά περίπτωση)
Πάλι μια χαρά σπανιοτητα θα ήταν.. 
Αν πάλι νομίζεις οτι δεν είναι αντί να.την βάλεις στις προσφορές, Στειλε την σε μένα με μια μικρή υπεραξια εναντι της κανονικής.να έχω και εγώ να το λέω σαν τα μονολεπτα του 79  (όταν βγούνε άλλες 200 στην αγορά) Μεγάλο χαμόγελο

Φιλε μου πολλές φορές δινω εναν αριθμο τυχαίο και κάποιοι κολανε εκει.
Λάθος αυτο.
Απλά ήθελα να επισυμανω πως απο ενα λάθος οι μητρες κεντραριστικαν σε μετάλλιο.
Η μηχανη πήρε μπροστά.  Δεν ηταν στην εποψη του Καποδίστρια που τα χτυπουσαν με το χέρι.  Μπορεί να βγηκαν 1000 όπως είπα τουλαχιστον διοτι εβαλα μέσα ενα τουλαχιστον μπορεί να βγηκαν και 10.000 που ειναι το όριο ασφαλείας οπου οι μητρες ειχαν πλεον αποδεδειγμένα προβλήματα.  ΑΛΛΑ και παλι σε ενα νόμισμα κοπής 900.0000 τεμαχιων περιπου μιλάμε στατιστικά εαν η μήτρα έκανε ολο τον κυκλο της για το ενα δεκατο της κοπής.
Όλα αυτά όμως ειναι λόγια του αερα διοτι ειναι υποθετικα σενάρια.
Μεχρι να διαβασω κάτι επίσημα τεκμηριωμενο κραταω Μικρό καλάθι σαν Γιωργος.
Απλά και κατανοητα.  Δεν αποριπτω τίποτα αλλά και δεν πιστεύω τίποτα.
Ειμαι Χρόνια στο κουρμπετι και εχω δει πάρα πολλά. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 05:50:39 μμ »

ΧΑχαχαχαχαχα.Πάω ξανά στον πάγκο που πήρα τη 10άρα του 45,43 όπως θέλετε πέστε τη και μου λέει ηρθε κάποιος εδώ και μου ειπε οτι την εβαλές στο ιντερνετ απο ένα πλανόδιο λέει και κάτι τέτοια.Ελεος ρε παιδιά .Είπαμε καλή και η ρουφιανιά αλλά όχι κι έτσι.Για καλή μου τύχη το είχα στην τσέπη μου το κέρμα και του το έδειξα.Το αστείο δεν είναι η ρουφιανιά αλλά οτι επέμενε οτι είναι του 45.Το είδε και με φακό μάλιστα. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Να ναι καλά .Του πήρα ένα σωρό κι έφυγα.Ρε ακλέ μου ,ρε χρυσέ μου δεν γίνεται του λέω Βασιλεία και 1845 .Αυτός σφάζεται όπως κι εγώ οτι είναι του 45.Πάντως τα νέα κυκλοφόρησαν γρήγορα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καλή χρονιά σε όλους και να στε  καλά .
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 839


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 09:32:12 πμ »

Καλή χρονιά ( και συλλεκτική ) σε όλους !
Ερωτηση για να μαθαινουμε: Πως ξεχωρίζουμε το σχημα μεταλιου από αυτό του νομισματος ?
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 10:56:52 πμ »

Καλή χρονιά ( και συλλεκτική ) σε όλους !
Ερωτηση για να μαθαινουμε: Πως ξεχωρίζουμε το σχημα μεταλιου από αυτό του νομισματος ?
Καλημέρα,καλή χρονιά.Για να το θυμάσαι εύκολα,όλα τα κέρματα €,είναι σχέδιο μεταλίου.Οταν,βλέπεις την πλευρά της αξίας και περιστρέφοντας το νόμισμα η άλλη πλευρά εμφανίζεται ανάποδα,είναι σχέδιο νομίσματος.(Κρητική Πολιτεία,Γεώργιος κλπ).
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 11:45:21 πμ »

Τέτοια λεγε του για Κρητική πολιτεία να πιασει καμια δεκαρα παραξενη να το μπερδεψεις το παιδι ακομη περισσότερο.   Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 12:00:43 μμ »

Ενας φιλος καποια φορα καπου εδω μεσα ειχε δωσει με παραδειγμα τι ειναι το ενα και τι το αλλο με διαφορετικα νομισματα.
Το να βρω το θεμα ειναι απιαστο ονειρο. Το να βρω τις φωτογραφιες ποιο ευκολο διοτι κραταω μεγαλο αρχειο.

Στο πρωτη φωτογραφια βλεπουμε την περιστροφη νομισματος .
Το νομισμα ενω ξεκιναει και το ντουμπαρει  βρισκονται και οι δυο πλευρες να κοιτανε προς τα πανω.

Στην δευτερη περιπτωση ενω ξεκιναει και μας δειχνει οτι τουμπαρει το νομισμα η πισω πλευρα γυριζει αναποδα και κοιταει προς τα κατω.
Η περιστροφη λοιπον ενος νομισματος το οποιο ειναι κοπη Μεταλίου πρεπει να γινετε παντα προς τα πλαγια για να το βλεπουμε εμεις ισια!!
Πιστευω να σε βοηθησα με αυτα φιλε μας.
Εαν δεν καταλαβες ξανα ρωτα μας.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 12:40:12 μμ »

Το σχολιο μου λιγο παραπανω για την δεκαρα του 1900 μου εδωσε τροφη για σκεψη με το παρων θεμα.
Το μοτιβο δημηουργιας και των δυο νομισματων ειναι το ιδιο.
Οπως ειπα ακομη ποιο πισω στο παρων ποστ:
Οι μητρες κατα λαθος κεντραριστικαν σε μορφη μεταλλιου.
Η παραγωγη αρχισε και τα νομισματα πεφτουν στον κουβα. Κανεις δεν καταλαβαινει το λαθος διοτι ανακατευωνται με τα αλλα και βγαινουν στην κυκλοφορια.
Οπως ειπα παραπανω ο συνηθης κυκλος μιας μητρας ειναι 10,000 χτυπηματα εαν δεν παθει καμια ζημια.
(πχ μπορει στα 3.00 ή στα 7,000 να σπασει.) <τυχαια νουμερα αυτα για οσους πιανωνται απο τα παραδειγματα>
Εαν λοιπον υποθεσουμε οτι η πλαγια ανατροπη της δεκαρας του 1900 εβγαλε στατιστικα 10,000 νομισματα σε συνολο 2,000,000 τεμαχιων βλεπουμε τωρα και την συχνοτητα της αναμεσα στους συλλεκτες που κυκλοφορει!!
(ας μην ξεχασουμε και τον Ευτυχη που βρεθηκε με δεκα; δεκατρεις; δεκαρες ολος τυχαια στα χερια του και οι τρεις σχεδον ακυκλοφορητες)
Ετσι λοιπον βαση παντα λογικης εαν η μητρα της δεκαρας του 45 εκανε και αυτη ολο της τον κυκλο και δεν εσπασε , δεν χαλασε και εβγαλε και αυτη 10,000 τεμαχια σε συνολο 982,000 νομισματων περιπου θα εχουμε μια αναλογια διπλασια της δεκαρας του 1900 πλαγιας ανατροπης σε κομματια στην κυκλοφορια.
Και που βρισκονται ολα αυτα;
Εκει εξω αλλα λιωσμενα , αλλα χαλασμενα , αλλα στα χερια ανθρωπων που δεν το ξερουν.
Αυτα τα στοιχεια απλα τα επεξεργαζωμε και τα παραθετω βαση του πως σκεφτωμε και το μεταφερω δημοσια για περαιτερω σκεψη απο εσας!!
Δεν ζηταω απο κανεναν να οικιοποιηθει τις σκεψεις μου. Απλα μετετηστε τις και εσεις.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 06:42:52 μμ »

Κι άλλες φωτος:













free image hosting





photo uploading
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 06:51:08 μμ »

Μπορεί να ναι και 43 τί να πώ.Μη μου πείτε πάντως οτι φαίνεται για 43;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 06:59:54 μμ »

Και πάλι δεν φαίνεται. Βγάλε κάθετες και μεγάλες.
Μετά βάλτες στο hosting χωρίς να τις σμικρύνεις.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 07:05:17 μμ »

Σπύρο σε πια περιοχη μενεις;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 08:07:51 μμ »

Σπύρο σε πια περιοχη μενεις;
Πάτρα ,γιατί;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences