Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:56:16 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απ: 10 λεπτά 1845  (Αναγνώστηκε 16170 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 09:58:57 μμ »

Σπυρ :Διορθωση στα λόγια σου.  Στα τρια το ενα βγήκε μεταλλίου.
Και όπως ειπα δεν του ειχα δώσει ποτε σημασία.
Αφου είναι σπανιο θα το βαλω ξανα στο κύριο αλμπουμ μαζι με την αλλη δεκαρα.
(Εκτός εαν ειναι και αυτη σχεδιο μεταλλίου)   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Εγω παλι πιστευω οτι εαν ψαχτουν οσοι τις εχουν θα βρεθουν και άλλες και άλλες. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:02:55 μμ »

Γιωργο,κρυβε λογια!!εχω μπανισει μερικα κομματια.αν τους βαλεις να τα ψαχνουν,το χασαμε το κορμι!!εκτος κ αν προτιθεσαι να μου στειλεις την δικια σου 10αρα μιας κ δεν ασχολεισαι με ποικιλιες κτλ σε τετοια πραγματα!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:07:28 μμ »

Σπύρο, μακάρι να είναι του '45. Δεν θέλω να τα λέω δημόσια αλλά μόλις ευχόμουν σε φίλο μέσω ΡΜ να είναι και του εξήγησα και συγκεκριμένους λόγους γιατί θα ήθελα να είναι.
Προσπαθώ να αναλύσω αυτό που βλέπω από τις φωτό, και βάσει κάποιων δεδομένων. Και προχωράω πάντα με γνώμονα ότι η απλούστερη λύση συνήθως είναι και η σωστή. Από κει και πέρα, μόνο ο κάτοχος μπορεί να έχει καθαρή άποψη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:13:24 μμ »

Όσοι έχετε δεκάρες 1845 σε σχέδιο μεταλλίου να τις πετάξετε. Δεν έχουν καμία αξία αφού αν ψάξουν οι συλλέκτες θα βρεθούν χιλιάδες... Κλασσικά... και μετά απορείτε για ποιον λόγο δεν θέλω να συμμετέχω σε συζητήσεις και 'γω όπως και τόσοι άλλοι.

Πόσες δεκάρες 1845 σε σχέδιο μεταλλίου έχεις δει να πωλούνται Γιώργο ;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:21:31 μμ »

Κώστα ειλικρινα τωρα δεν καταλαβαίνω γιατι αρπαζεσε; ;
Εγω είπα.  Εψαξα τρείς και βρήκα μία.
Και σας τις εδειξα.
Εαν ημουν πονηρος θα την εβαζα αυριο για πουλημα να την μοσχοπουλησω.
(Όπως θα καναν πολλοι εξ αυτων που λες) τα παντα για το χρήμα.
Απεναντιας λεω το σκεπτικο μου:
Δεν ειναι η μοναδικη που τυπώθηκε ετσι.
Κάποιος έβαλε τις μητρες σε αυτη την ρεγουλα και φανταζωμε οτι θα βγηκαν πανω απο 1000 τέτοια τεμαχια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
Αυτα λοιπον ειναι εκει εξω. Στα σωζωμενα μεσα εναπομείναντα τεμάχια.
Ο εκνευρισμος τωρα που κολαει;
Αποψη του καθενός να ορίζει μόνος του τι ειναι σπουδαιο και τι οχι πιστευω.
Φιλικά
Herakliotis. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:29:58 μμ »

Γιώργο και 1000 κομμάτια να είναι πάλι  υπερσπανια ειναι
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:30:42 μμ »


Πόσες δεκάρες 1845 σε σχέδιο μεταλλίου έχεις δει να πωλούνται Γιώργο ;

Καμία.
Γιατι ελειπα απο το προσκηνιο τρια Χρόνια περιπου.
Και τωρα που γυρισα παλι δεν παρατηρω πωλήσεις και κλεισιματα διοτι δεν με ενδιαφερουν.
Εαν για εσενα λοιπον ειναι τοσο τρανταχτο κομμάτι κανε μου καλη ανηθικη προσφορά που να μου αρέσει και την αποχωριζωμε αμέσως για να παρω κατι αλλο αξιόλογο βαση των πιστευω μου για την συλλογή μου.
Ειδες;
 Δεν με ενδιαφέρει.
Την αποχωριζωμε και ας ειναι η μοναδικη που περασε την τελευταία πενταετία.
Εμένα άλλα μου γιαλυζουν στο μάτι.
Πρέπει να εκνευριστω που εσυ την έχεις ψηλα και εγω χαμηλά;
Ανατροπες έχουμε συνέχεια στα συλλεκτικά εδω και πέντε χρόνια και βγαίνουν πράγματα απο εκει που δεν το περιμενεις.
Μήπως ειναι ψέματα αυτο που λεω;
Γιαυτο λοιπον κραταω μικρο καλάθι στις εκτιμήσεις μου περι σπανιοτητων.
Θα δουν πολλά ακομη τα ματακια μου.
Προσωπικές εκτιμήσεις.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:31:53 μμ »

κωστα,πραγματι δεν υπαρχει λογος 'εκνευρισμου'..κανεις δεν ειπε οτι ειναι ευκολη ουτε οπως ειπες οτι ειναι χιλιαδες.ο γιωργος ειπε πως αν ψαχτουν οσοι εχουν 10αρες 45,θα βρεθουν και αλλες..και εγω συμμεριζομαι το σκεπτικο του για τον πολυ απλο λογο..
περα απο τον καταλογο σου,σε αλλους καταλογους νομιζω δεν αναφερεται σαν ποικιλια,πιθανον σαν 'δοκιμιο' η στα εξτρα που εχουν πισω πισω..ετσι πολλοι δεν κοιτανε καν αυτη την παραμετρο..κοιτανε την μια μερια,κοιτανε την αλλη και αυτο ηταν.παντα με γνωμονα την κατασταση.αν καποιος δεν ειναι διαβασμενος η αν δεν εχει καμποσες 10αρες 45 μαζι δεν νομιζω οτι μπορει να καταλαβει την διαφορα..οπως το ιδιο πιστευω και για τα 10λεπτα 1922 με την ελλειψη του ενος η του αλλου νομισματοσημου.ειδικα σε λιγο χαμηλοτερες κατστασεις που δεν δινει κανεις σημασια...το ιδιο πιστευω και για τον μεγαλο θυρεο του 1849.αν δεν εχεις διαβασει και αν δεν εχεις καμποσες μαζεμενες να δεις,δεν δινεις σημασια για τι προκειται..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:40:07 μμ »

Γιώργο σίγουρα έχεις καταλάβει ότι γενικώς δεν εκνευρίζομαι. Και το έχω αναφέρει και πολλές φορές, ότι ειδικά για θέματα που έχουν να κάνουν με χόμπι, διασκέδαση κλπ. δεν υπάρχει περίπτωση να εκνευριστώ. Αυτό που δεν μπορώ να κάνω είναι να συζητάω με υποθέσεις του τύπου αυτού (αν ψαχτούμε θα βρούμε πολλές)..

Όντως μπορεί να βρεθούν κι άλλες, όπως μπορεί να βρεθούν κι άλλα δοκίμια του Καποδίστρια, κι άλλα χρυσά του 1852, κι άλλα πεντάρες 1836 κλπ. Αλλά αυτό είναι υποθετικό και τα υποθετικά με κάνουν να απέχω από πολλές συζητήσεις. Θέλω πάλι να αναφέρω ότι βάσει της εμφάνισης σε πωλήσεις και δημοπρασίες, η δεκάρα του 1845 σε σχέδιο μεταλλίου φαίνεται να είναι εξαιρετικά δύσκολο κομμάτι και όσες πουλήθηκαν δόθηκαν πολύ ακριβά. Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι πρόκειται για την σπανιότερη δεκάρα κυκλοφορίας του Όθωνα (2η πίσω απ' αυτήν του 1849 με μεγάλο θυρεό)... και προσθέτω... Μέχρι σήμερα. Για αύριο δεν ξέρω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:51:43 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:07:44 μμ »

2010 χτυπησα 11 μονολεπτα του 79 απο Αμερική και εβγαλα πέντε 65ρια  ερ μπι.
Πίστευα οτι κατεκτησα την κορυφή.
Περνάει ενα εξάμηνο και εμφανίζονται 200 τεμάχια ολα ακυκλοφόρητα και εβγαλαν και ρεντ.
2010 χτυπαω στην Αμερική δεσμιδα χαρτονομίσματα και την κερδιζω. Πίστευα πάλι οτι ηταν σπάνιο.
Πρόσφατα εσπασε μοα ίδια στην Αθήνα.
Μην συνεχισω τον κατάλογο των εκπληξεων οι όποιες εχω δει απο την ημερα που μπήκαμε στην κρίση και το τι θα ξεθαψουν ακόμη οι Έλληνες μέχρι να σταθεροποιηθεί η Ελλάδα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:15:31 μμ »

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι πρόκειται για την σπανιότερη δεκάρα κυκλοφορίας του Όθωνα (2η πίσω απ' αυτήν του 1849 με μεγάλο θυρεό)... και προσθέτω... Μέχρι σήμερα. Για αύριο δεν ξέρω.

Ωραία. Χαίρομαι πού το ακουω αυτο.
Ειλικρινά δεν το ήξερα οτι είναι πισω απο τον θυρεο.
Με τον καινούργιο χρόνο και μήνα μπαίνει στις προσφορές με αυτά σου τα λόγια σαν πρόλογο.
Μαλλον δεν έπρεπε να αγορασω κρατικό λαχείο φέτος.
Το είχα στα Χέρια μου ήδη.  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:48:53 μμ »

2010 χτυπησα 11 μονολεπτα του 79 απο Αμερική και εβγαλα πέντε 65ρια  ερ μπι.
Πίστευα οτι κατεκτησα την κορυφή.
Περνάει ενα εξάμηνο και εμφανίζονται 200 τεμάχια ολα ακυκλοφόρητα και εβγαλαν και ρεντ.
2010 χτυπαω στην Αμερική δεσμιδα χαρτονομίσματα και την κερδιζω. Πίστευα πάλι οτι ηταν σπάνιο.
Πρόσφατα εσπασε μοα ίδια στην Αθήνα.
Μην συνεχισω τον κατάλογο των εκπληξεων οι όποιες εχω δει απο την ημερα που μπήκαμε στην κρίση και το τι θα ξεθαψουν ακόμη οι Έλληνες μέχρι να σταθεροποιηθεί η Ελλάδα

Αυτό δεν είναι 'υπολογίζω τι θα μπορούσε να συμβεί'... αυτό είναι γκαντεμιά.  Μεγάλο χαμόγελο
Πες μου ποια σπανιότητα κυνηγάς για να έχω σιγουράκι ότι θα την πετύχω σε 1-2 μήνες φθηνά.
Σιγουρεύει και ότι η δεκάρα 1845 Σχ.Μεταλλίου θα παραμείνει σπάνια... αφού δεν την κυνηγάς.  Γλώσσα
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 01:29:43 πμ »

Κώστα ειλικρινα τωρα δεν καταλαβαίνω γιατι αρπαζεσε; ;
Εγω είπα.  Εψαξα τρείς και βρήκα μία.
Και σας τις εδειξα.
Εαν ημουν πονηρος θα την εβαζα αυριο για πουλημα να την μοσχοπουλησω.
(Όπως θα καναν πολλοι εξ αυτων που λες) τα παντα για το χρήμα.
Απεναντιας λεω το σκεπτικο μου:
Δεν ειναι η μοναδικη που τυπώθηκε ετσι.
Κάποιος έβαλε τις μητρες σε αυτη την ρεγουλα και φανταζωμε οτι θα βγηκαν πανω απο 1000 τέτοια τεμαχια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
Αυτα λοιπον ειναι εκει εξω. Στα σωζωμενα μεσα εναπομείναντα τεμάχια.
Ο εκνευρισμος τωρα που κολαει;
Αποψη του καθενός να ορίζει μόνος του τι ειναι σπουδαιο και τι οχι πιστευω.
Φιλικά
Herakliotis. 
Αν είναι έτσι, και θεωρησουμε οτι μπορεί να βγήκαν 1000 κομμάτια, εντελώς απλουστευμενα τότε αφού κόπηκαν 1000 5αρες 36 και έχουν επιζήσει καμιά 10αρια ..άντε 20...τότε πάνω κάτω τόσες 10αρες σε μετταλιου θα έχουν επιζήσει και έχουμε τον ίδιο βαθμό σπανιοτητας...
Απλουστευμενο ναι..αλλά πόσο πολύ έξω μπορεί να πέσει κανείς με αυτό το σκεπτικό?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 02:27:41 πμ »

Πολυ εξω μπορεί να πέσει κανείς ετσι φιλε μου.
Διοτι δεν υπαρχει επίσημη βιβλιογραφία και δεν υπάρχει καμία μελέτη καμία προσημειωση τεμαχιων κτλ κτλ.
Πχ στα ταληρα του 51 μπορω να πω μετα βεβαιότητας οτι υπαρχουν γυρω στα 400-500 τεμάχια βαση αυτων που εχουμε δει να κανουν βολτες.
Δεν βλεπω όμως και πολλούς να θελουν να αγοράσουν ενα να κλεισουν μια καλά τεκμηριωμένη τρυπα στην συλλογή τούς;
Το ιδιο συμβαίνει και με τον  μεγαλο θυρεο του 49.
Το ιδιο συμβαίνει και με την Βασιλεία η οποία είναι πολυ ποιο ευκολο να βρεθεί απο τα παραπάνω.
Δεν θελω να επεκταθω παραπανω σε προσωπικές σκέψεις.
Αλλά αυτο που θα πω σε όλους ειναι να κοιτατε πρώτα τα τετριμενα. Τα παραδοσιακά κομμάτια τα οποία εχουν μιληθει άπειρες φορές σε φορουμ σε βιβλιογραφία σε καφετέριες και όμως πολλές φορές περνάνε απο μπροστά σας σαν ευκαιρία και τα αφήνεται να φεύγουν.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 02:58:49 πμ »

.
Πολυ εξω μπορεί να πέσει κανείς ετσι φιλε μου.
Διοτι δεν υπαρχει επίσημη βιβλιογραφία και δεν υπάρχει καμία μελέτη καμία προσημειωση τεμαχιων κτλ κτλ.
Πχ στα ταληρα του 51 μπορω να πω μετα βεβαιότητας οτι υπαρχουν γυρω στα 400-500 τεμάχια βαση αυτων που εχουμε δει να κανουν βολτες.
Δεν βλεπω όμως και πολλούς να θελουν να αγοράσουν ενα να κλεισουν μια καλά τεκμηριωμένη τρυπα στην συλλογή τούς;
Το ιδιο συμβαίνει και με τον  μεγαλο θυρεο του 49.
Το ιδιο συμβαίνει και με την Βασιλεία η οποία είναι πολυ ποιο ευκολο να βρεθεί απο τα παραπάνω.
Δεν θελω να επεκταθω παραπανω σε προσωπικές σκέψεις.
Αλλά αυτο που θα πω σε όλους ειναι να κοιτατε πρώτα τα τετριμενα. Τα παραδοσιακά κομμάτια τα οποία εχουν μιληθει άπειρες φορές σε φορουμ σε βιβλιογραφία σε καφετέριες και όμως πολλές φορές περνάνε απο μπροστά σας σαν ευκαιρία και τα αφήνεται να φεύγουν.
Γιώργο το σχόλιο μου (σκέψη μου στα αλήθεια ..)είχε δημιουργο τα λεγωμενα σου.το οτι δηλαδή πιστεύεις οτι μπορεί να κόπηκαν 1000+ κομμάτια σε μετταλιου.
Αν θεωρησουμε αυτό πιθανό τότε τι ποσοστό επιβιωσης ως τις μέρες μας θεωρείς οτι υπάρχει?πάνω απο 5% ? 50 δηλαδή ?
Μια χαρά καρασουπερεξτρα σπάνια θα ήταν η δεκάρα..και με 10% με 100 δηλαδή (που δεν υπάρχει καμιά περίπτωση)
Πάλι μια χαρά σπανιοτητα θα ήταν.. 
Αν πάλι νομίζεις οτι δεν είναι αντί να.την βάλεις στις προσφορές, Στειλε την σε μένα με μια μικρή υπεραξια εναντι της κανονικής.να έχω και εγώ να το λέω σαν τα μονολεπτα του 79  (όταν βγούνε άλλες 200 στην αγορά) Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences