Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:02:38 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απ: 10 λεπτά 1845  (Αναγνώστηκε 16162 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 09:45:06 μμ »

Λοιπόν αυτή είναι.Συγγνώμη για τις φωτο αλλα δεν μπορούσα τωρα βραδυάτικα καλύτερες.VG Η G;









take a screenshot

free screen capture
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 10:29:05 μμ »

Καλορίζικη, να τη χαίρεσαι τη δεκάρα... και εις ανώτερα.
Με τέτοιες φωτό θα διακινδυνέψω τον βαθμό, VG Details, κυρίως λόγω περιμέτρου.

Αλλά μικρή σημασία έχει ο βαθμός. Αν και το εύχομαι ολόψυχα πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα αναβαθμιστεί. Είναι δύσκολη δεκάρα (ποικιλία) σε όλες τις καταστάσεις. Όσες κυκλοφόρησαν στην αγορά είναι μόνο από αναβαθμίσεις και ήταν πολύ λίγες. Δεν πιστεύω ότι η τιμή που δίδεται από τους καταλόγους (ακόμη και από τον δικό μου) αντικατοπτρίζει την σπανιότητά της. Ασχέτως αν η ΒΑΣΙΛΕΙΑ '44 φαίνεται να είναι σπανιότερη, κατά τη γνώμη μου, αυτή είναι η σπανιότερη δεκάρα κυκλοφορίας του Όθωνα (ή η 2η πίσω από τον μεγάλο θυρεό '49).

Αλήθεια... πόσες δεκάρες '45 σε σχέδιο μεταλλίου έχετε δει να πωλούνται ;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 10:37:54 μμ »

Καλορίζικη, να τη χαίρεσαι τη δεκάρα... και εις ανώτερα.
Με τέτοιες φωτό θα διακινδυνέψω τον βαθμό, VG Details, κυρίως λόγω περιμέτρου.

Αλλά μικρή σημασία έχει ο βαθμός. Αν και το εύχομαι ολόψυχα πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα αναβαθμιστεί. Είναι δύσκολη δεκάρα (ποικιλία) σε όλες τις καταστάσεις. Όσες κυκλοφόρησαν στην αγορά είναι μόνο από αναβαθμίσεις και ήταν πολύ λίγες. Δεν πιστεύω ότι η τιμή που δίδεται από τους καταλόγους (ακόμη και από τον δικό μου) αντικατοπτρίζει την σπανιότητά της. Ασχέτως αν η ΒΑΣΙΛΕΙΑ '44 φαίνεται να είναι σπανιότερη, κατά τη γνώμη μου, αυτή είναι η σπανιότερη δεκάρα κυκλοφορίας του Όθωνα (ή η 2η πίσω από τον μεγάλο θυρεό '49).

Αλήθεια... πόσες δεκάρες '45 σε σχέδιο μεταλλίου έχετε δει να πωλούνται ;
Δηλαδή ποιά θα ήταν μια δίκαιη τιμή για τη συγκεκριμμένη;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 10:46:06 μμ »

Υποθέτω ότι κάνει 10 ευρώ, διότι τόσο αγοράστηκε. Και οι τιμές βγαίνουν από τις τιμές που κλείνουν οι αγοραπωλησίες.

Αλλά...  Από την συχνότητα εμφάνισης φαίνεται να είναι πολύ σπάνιο νόμισμα και υποθέτω... χμμμ... είμαι σίγουρος ότι λείπει από τους περισσότερους συλλέκτες, οπότε δεν μπορώ να προσδιορίσω την τιμή, από εδώ και πέρα. Δεν είναι νόμισμα που το βρίσκεις κάθε μέρα για να μπορείς να έχεις σωστές ενδεικτικές τιμές. Αν μελλοντικά υπάρξουν 3-4 αγοραπωλησίες, τότε ίσως να προσδιοριστεί πιο σωστά η τιμή.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 11:25:09 μμ »

μπραβο φιλε σπυρο!!!αυτες ειναι οι ωραιες αγορες!!!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού ειναι αυτο που λενε οτι σε βρισκει το καθε νομισμα!!συγχαρητηρια!!!να το χαιρεσαι!!!αυριο περιμενουμε νεες φωτο να το χαρουμε..και παλι καλοριζικο!!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 11:53:06 μμ »

μπραβο φιλε σπυρο!!!αυτες ειναι οι ωραιες αγορες!!!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού ειναι αυτο που λενε οτι σε βρισκει το καθε νομισμα!!συγχαρητηρια!!!να το χαιρεσαι!!!αυριο περιμενουμε νεες φωτο να το χαρουμε..και παλι καλοριζικο!!!
Να σαι καλά Κωστα μου .Σε ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 01:11:09 πμ »

μπραβο φιλε σπυρο!!!αυτες ειναι οι ωραιες αγορες!!!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού ειναι αυτο που λενε οτι σε βρισκει το καθε νομισμα!!συγχαρητηρια!!!να το χαιρεσαι!!!αυριο περιμενουμε νεες φωτο να το χαρουμε..και παλι καλοριζικο!!!
Να σαι καλά Κωστα μου .Σε ευχαριστώ.
Και τους δύο Κωστες ευχαριστώ.Εννοειται Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 03:48:49 μμ »

Σπύρο έκανες μεγάλη κέντα. Μπράβο φίλε!! Καλορίζικη!
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 06:52:15 μμ »

Σπύρο έκανες μεγάλη κέντα. Μπράβο φίλε!! Καλορίζικη!
Σε ευχαριστώ φίλε Μιχάλη.Το αστείο ειναι οτι το πηρα για κανονικο επειδή μαζευω μετριες καταστάσεις στον Οθωνα και τελικά βγήκε σε σχέδιο μεταλλίου.Μπήκα στο site του Κώστα και το είδα.Δεν το γνώριζα οτι υπάρχει τέτοια ποικιλία.Νόμιζα πως έτσι είναι το κανονικο.Σε σχέδιο μεταλλίου Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2016, 07:17:50 μμ από Sp1 » Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 07:58:17 μμ »

Καλορίζικη, να τη χαίρεσαι τη δεκάρα... και εις ανώτερα.
Με τέτοιες φωτό θα διακινδυνέψω τον βαθμό, VG Details, κυρίως λόγω περιμέτρου.

Αλλά μικρή σημασία έχει ο βαθμός. Αν και το εύχομαι ολόψυχα πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα αναβαθμιστεί. Είναι δύσκολη δεκάρα (ποικιλία) σε όλες τις καταστάσεις. Όσες κυκλοφόρησαν στην αγορά είναι μόνο από αναβαθμίσεις και ήταν πολύ λίγες. Δεν πιστεύω ότι η τιμή που δίδεται από τους καταλόγους (ακόμη και από τον δικό μου) αντικατοπτρίζει την σπανιότητά της. Ασχέτως αν η ΒΑΣΙΛΕΙΑ '44 φαίνεται να είναι σπανιότερη, κατά τη γνώμη μου, αυτή είναι η σπανιότερη δεκάρα κυκλοφορίας του Όθωνα (ή η 2η πίσω από τον μεγάλο θυρεό '49).

Αλήθεια... πόσες δεκάρες '45 σε σχέδιο μεταλλίου έχετε δει να πωλούνται ;
Κώστα μια μικρη παρατηρηση που μόλις πρόσεξα και κανείς δεν είδε.Εκτός απο σχέδιο μεταλλίου που την κάνει σπάνια τη 10άρα βλέπω οτι αντί για Βασίλειον που έπρεπε να γράφει,εδώ γράφει Βασιλεία.Τί γίνεται εδώ ρε φίλε μου λές;Καλά το σχέδιο μεταλλίου αλλά και Βασιλεία; Απορία
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 08:00:36 μμ »

Κώστα μια μικρη παρατηρηση που μόλις πρόσεξα και κανείς δεν είδε.Εκτός απο σχέδιο μεταλλίου που την κάνει σπάνια τη 10άρα βλέπω οτι αντί για Βασίλειον γράφει Βασιλεία.Τί γίνεται εδώ ρε φίλε μου λές;

σπυρο,απο το 1833 μεχρι το 1843 ολα τα 10λεπτα αναγραφουν βασιλεια.το 44 αλλαξε σε βασιλειον.ξεφυγαν μονο μερικα του 44 που δημιουργησαν την ποικιλια 10λεπτα 1844 βασιλεια..

edit: ολα τα χαλκινα,οχι μονο τα 10λεπτα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 08:01:55 μμ »

Κώστα μια μικρη παρατηρηση που μόλις πρόσεξα και κανείς δεν είδε.Εκτός απο σχέδιο μεταλλίου που την κάνει σπάνια τη 10άρα βλέπω οτι αντί για Βασίλειον γράφει Βασιλεία.Τί γίνεται εδώ ρε φίλε μου λές;

σπυρο,απο το 1833 μεχρι το 1843 ολα τα 10λεπτα αναγραφουν βασιλεια.το 44 αλλαξε σε βασιλειον.ξεφυγαν μονο μερικα του 44 που δημιουργησαν την ποικιλια 10λεπτα 1844 βασιλεια..
Ναι αλλά αν δείς και στους καταλόγους του 45 όλα εχουν Βασίλειον.Ακόμα και αυτό που είναι σε σχεδιο μεταλλίου.Το 44 άλλαξε.Εδώ μιλάμε για 45.Εντάξει σε σχέδιο μεταλλίου είναι σίγουρα αλλά πώς δικαιολογείται το ''Βασιλεία'';
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 08:05:33 μμ »

σορυ,ειχα μεινει στην ημερομηνια του τιτλου!!
δεν θελω να σε στενοχωρησω αλλα μηπως ειναι του 1843 τελικα?αυτες οι κοπες ειναι σε σχεδιο μεταλιου...και με βασιλεια...βαλε πιο κοντινες φωτο στην ημερομηνια.. Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 08:15:58 μμ »

Εσύ δε θές να με στενοχωρήσεις αλλά κι εγώ δεν θέλω να σε κουφάνω επειδή είναι του 45 1000%
Ρε μπάς κι έχω κανα δοκίμιο στα χέρια μου;Κώστααααααα  βοήθειαααα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 08:25:53 μμ »

Σπυρο,πραγματικα ευχομαι να ειναι του 45.αλλα τα στοιχεια δεν συνηγορουν..ολη η μπροστα μερια ειναι απο νομισματα του πρωτου τυπου (1833-1843).. εκτος της βασιλειας,ειναι κ ο θυρεος μεγαλος,ενω στα 2ου τυπου ειναι μικροτερος.επισης ειναι κ σχεδιο μεταλιου οπως συμβαινει στα 1ου τυπου..νομιζω οτι ολα δειχνουν πως προκειται για 43 κ οχι 45..οι φωτο που εχεις βαλει δεν ειναι καλες.ανεβασε νεες,καθαρες κ κοντινες και το συζηταμε παλι.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences