Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:15:51 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΡΤΟΥΤΣΟ  (Αναγνώστηκε 2688 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 04:06:04 μμ »

Με αφορμη μια ζητηση του μελους ΜΙΔΑΣ  ενα μπρουτζινο κυπελο που στεκει στα ραφια του καφενειου του χωριου. Εγκυκλοπειδικα το καρτούτσο είναι σκεύος για υγρά. Χρησιμοποιείται συνήθως η φράση για το κρασί "... φέρε ένα καρτούτσο". Το καρτούτσο ξεκίνησε να αναφέρεται με τη μετατροπή των οκάδων σε κιλά. Τα σκεύος το οποίο χρησιμοποιούνταν την εποχή της οκάς δεν είχε γείσο.
Με τη μετατροπή στο καρτούτσο (250 γραμμάρια) προστίθεται και το "γείσο" στην άκρη, που διευκολύνει στο γέμισμα των ποτηριών και ξεχωρίζουν εύκολα τα νέα από τα παλαιά σκεύη.
Η ετυμολογία του καρτούτσου (σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη) είναι από το quartuccio ή από το quarto (τέταρτο). Κατ' άλλους προέρχεται από το cartuccia (γαλλικά cartouche), το φυσίγγιο πυροβόλου όπλου, το σώμα του στυλογράφου, ο κάλυκας σφαίρας ή μικρής οβίδας και γενικότερα μικρό σκεύος που προσομοιάζει με αυτά.
Το συγκεκριμενο φερει και μια σφραγιδα που <δειχνει>μαλλον δεκαετια 50-60 εκτος αν μου διαφευγει κατι, και γνωριζει καποιος φιλος.
Περαν απο περιεργειας μιας εκτιμησης τιμης ,καλη χρονια σε ολους και ...στην υγεια μας!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 11:27:25 πμ »

Ωραίο κομμάτι με ιστορία.
Πάντα είχα την εντύπωση πως το έλεγαν (και ) κατρούτσο αντί για καρτούτσο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2017, 12:27:30 μμ από Stratis76 » Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:13:43 μμ »

Σωστος φιλε Στρατο .Αναφερεται και με τις δυο εκφρασεις. Στα μερη μου το φωναζουνε καρτουτσο.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:28:32 μμ »

Χαχα όπως και να το έλεγαν θα το καταλάβαινε ο ταβερνιάρης  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 10:42:59 μμ »

το ,''πιασε ενα κατρουτσο ''ειναι πιο ευηχο..
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 11:04:00 πμ »

Παντως εαν ο συγχωρεμενος ο παπους μου επινε απο κατρουτσο με <<θυρεο>> θα παθαινε αναφυλαξια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Η αποψη μου παντως περα απο την πλακα ειναι οτι η ονομασια του προερχεται απο το τεταρτο κ οχι απο τον καλυκα
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 06:19:38 μμ »

Παντως εαν ο συγχωρεμενος ο παπους μου επινε απο κατρουτσο με <<θυρεο>> θα παθαινε αναφυλαξια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο



Κοιτα να δεις, και γω οταν το πρωτοδα μου βγαλε <κατι> απο σχολη της ελληνικης χωροφυλακης. Σαν να λεμε <Δεξιοκαρτουτσο> Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences