Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:31:14 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτα 1857 (2 διαφορετικα)  (Αναγνώστηκε 5293 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:09:37 μμ »

μιας και δεν βλεπω κινητικοτητα στο θεμα το αλλο,θα το παρει το ποταμι και θα το ανεβασω σε δικο του θεμα που του αρμοζει καλυτερα να μην χαθει μεσα στα υπολοιπα..σημερα ηρθε ο αγιος βασιλης για μενα και παρελαβα μερικα ομορφα κομματακια με την βοηθεια φυσικα καλου φιλου του στεκιου και δικου μου!
στο ψητο λοιπον..

προκειται για δυο 10λεπτα 1857.το θεμα ειναι οτι εχουν μερικες διαφορες..οπως διακρινεται στις πρωτες φωτο,το ενα ειναι μεγαλυτερο απο το αλλο!!

υγ.η πρωτη φωτο δειχνει το μικρο πανω στο μεγαλο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:11:29 μμ »

ακολουθουν φωτο οπου, εκτος της διαφορας μεγεθους, διακρινεται πως το μεγαλυτερο 10λεπτο εχει λεια περιμετρο ενω το κανονικο εχει οδοντωση!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:15:41 μμ »

συνεχιζω με φωτο απο μετρησεις διαμετρου και παχους των δυο νομισματων..

υγηλεκτρονικο παχυμετρο διαθετω,μπαταρια δεν διαθετω!! Γλώσσα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:17:57 μμ »

νομιζω αρκουν για να ξεκινησει μια συζητηση-ερευνα..αν μου ζητηθει κατι ακομα,εδω ειμαι..εχω και φωτο απο μετρησεις βαρους αλλα οπως ειπα και στο αλλο θεμα, χανει στο μετρημα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:26:39 μμ »

Από τις φωτό και από τις μετρήσεις, υποθέτω ότι πρόκειται για σφάλμα broadstrike. Δηλαδή χτυπήθηκε χωρίς να υπάρχει το κολάρο με την οδόντωση. Σ' αυτά τα σφάλματα έχουμε αύξηση της διαμέτρου του νομίσματος και λέπτυνση του δίσκου.

Φωτό από τέτοιες περιπτώσεις μπορείτε να δείτε εδώ...
https://www.google.gr/search?q=coin+broadstrike&espv=2&biw=1280&bih=904&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjw9pWEz5fRAhVYNVAKHU3iDZkQ_AUIBigB

Μια πολύ ενδεικτική περίπτωση είναι αυτή...
http://www.collectorsweekly.com/stories/85513-1998-us-quarter-error-huge-broadstrike
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:36:55 μμ »

πολυ ενδιαφερον κωστα!αλλα τωρα δημιουργειται και το αλλο ερωτημα..αν ειναι ετσι,δεν αλλαζει το βαρος του νομισματος.σωστα? οι μετρησεις που εκανα για το βαρος ομως μου δειχνουν οτι το 'μεγαλο' ειναι και βαρυτερο απο το 'κανονικο'...οπως εχω ηδη αναφερει και παραπανω η ζυγαρια μου χανει σε ακριβεια (θελει καλιμπραρισμα) αλλα παρολα αυτα η διαφορα βαρους δεν ειναι αμελητεα.. Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:45:58 μμ »

η διαφορα βαρους ειναι 0.8 γραμμαρια..χωρις βεβαια να ειναι απολυτο αυτο το ποσοστο.το σιγουρο ειναι πως το μεγαλο ειναι και βαρυτερο.. Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:52:52 μμ »

Σημασία έχει αν το βάρος του είναι μεγαλύτερο από 12.99-13.00 gr. Αν είναι μεγαλύτερο, τότε πράγματι θέλει ψάξιμο. Οποιοδήποτε βάρος κάτω του 12.99-13.00 δεν μπορεί να αλλάξει το σκεπτικό του σφάλματος, λόγω φθοράς.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:57:34 μμ »

αν υποθεσουμε πως εχουν 0.8 γρ διαφορα,και αν δεχτουμε πως εχουν την ιδια φθορα περιπου (αρα και την ιδια ελλειψη βαρους) τοτε οταν το κανονικο ειναι 12,99 τοτε το μεγαλυτερο δεν θα ειναι 12,99+0,8 που εχουν διαφορα? (μπορει να ειναι και μεγαλυτερη η διαφορα αυτη..πρεπει να φτιαξω τις ζυγαριες μου Ντροπή Σφραγισμένα χείλη)
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:01:01 μμ »

Το σκεπτικό φαίνεται να είναι σωστό σαν 'αναλογική' σκέψη, αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να στηρίξει και να αποδείξει πόσο ήταν το νόμισμα πριν φθαρεί... δυστυχώς.

ΥΓ Μην πυροβολείτε τον αγγελιαφόρο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:06:12 μμ »

Και εγώ πάντως πιστεύω ότι έχει χτυπηθεί χωρίς κολάρο. Είναι η μονη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω.
Εφόσον και χωρίς οδόντωση.
Να ξέρεις όμως ότι οι ποικιλίες του Όθωνα χωρίς οδόντωση, είναι δύσκολες. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:07:39 μμ »

μαλιστα..το δεχομαι..μετα το σερβις των ζυγαριων θα πεσει παλι μετρηση..μεχρι τοτε..ελπιζουμε..ενδιαφερον ομως ευρημα θεωρω!ειναι συχνο φαινομενο του broad strike?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:08:07 μμ »

Ξέχασα.....στο πάχος είναι ίδια;;
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:15:38 μμ »

μαλιστα..το δεχομαι..μετα το σερβις των ζυγαριων θα πεσει παλι μετρηση..μεχρι τοτε..ελπιζουμε..ενδιαφερον ομως ευρημα θεωρω!ειναι συχνο φαινομενο του broad strike?

Όχι Κώστα. Είναι δύσκολα να τα βρείς. Ο GK θα ξέρει καλύτερα να μας πεί. Κλείσιμο ματιού
Τα τελευταία μπροαντστράικ που είδα....ίσως να ήταν μοναδικά. σε σχέση πάντα με τη κατάσταση του νόμίσματος.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:17:33 μμ »

μιχαλη μου,το μεγαλυτερο ειναι αμελητεα λεπτοτερο,οπως το βλεπω και στις μετρησεις (σσ φωτο)..δυστυχως το ηλεκτρονικο παχυμετρο που εχω δεν εχει μπαταρια,οποτε οτι γινεται ειναι λιγο 'χοντρικα'..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences