Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:18:44 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πωληση χρυσης ουγκιας στην τραπεζα ελλαδος  (Αναγνώστηκε 6001 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Manos1234
Επισκέπτης
« στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:19:04 πμ »

καλημερα παιδια κ καλες γιορτες να εχουμε..θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει να μου πει,αν θελω να πουλησω μια χρυση ουγκια σε νομισμα πχ ενα καναδεζικο με χρυσο 24 καρατια οταν το πας,πληρωνεις για ελεγχο αυτου κ σε ποια τιμη θα αγοραστει..γιατι δεν εχει πεδιο που λεει για νομισματα 24 καρατιων..το γνωριζω οτι εκει δεν συμφερει η πωληση αλλα αν θελεις αμμεσα χρηματα εστω κ πιστωμενα σε λογαριασμο εκει θα παει καποιος απο το να ψαχνει σαραφηδες.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:25:13 πμ »

Πλακα μας κανεις τωρα;Αν το βαλεις στις πωλησεις εδω,θα πουληθει αμμεσα και στη πιο δικαιη τιμη για εσενα.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:50:56 πμ »

ναι οντως θα φυγει σε καλητερη τιμη στο στεκι μας απλα ρωταω για την διαδικασια στην τραπεζα..
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 11:05:51 πμ »

Κοιτά το λινκ για περισσότερες πληροφορίες και χρεώσεις
http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/goldbars.aspx

Εφόσον θες να πουλήσεις ουγκιά στο μέλλον , αν δεν φύγει στο στέκι , καλύτερα την στείλεις έξω για πούλημα .
Ρίσκο η μεταφορά , χωρίς παραπάνω χρεώσεις για έλεγχο και κατάθεση σε οποία τράπεζα θες σε τιμή μεγάλου .
Απο ΤτΕ επίσης θα πάρει χρόνο και θα χάσεις αρκετά .
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 11:19:27 πμ »

σε ευχαριστω φιλε μου..θελω να καταλαβω αν το νομισμα της μιας ουγκιας στην τραπεζα το θεωρουν ραβδο η πλακα χρυσου κ οχι νομισμα..αν τους πας ενα 20 φραγκο γαλλικο το θεωρουν νομισμα κ το αγοραζουν με τιμες οπως λενε στα δελτια χρυσου που εκδιδουν..σας ευχαριστω για οσα που ειπατε κ ευχομε να μου πειτε κ αλλα για να ξεκολησει το μυαλο μου Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 12:15:31 μμ »

Σύμφωνα με το παραπάνω λινκ που έδωσα και σύμφωνα με τις σημερινές ισοτιμίες  (αν τα κατάλαβα καλά) πηγαίνοντας μια πλάκα ουγκιάς στην ΤτΕ  , θα στην αγοράσουν 33,49€ το γραμμάριο.
1041€ δηλαδή, μείον 10‰ προμήθεια (44€ ελάχιστο) , μείον 40€ για τον έλεγχο.
897 edit:957€ αν δεν κάνω κάποιο λάθος.

Σημερινή τιμή ουγκιάς 1092€ .

Σε σαράφη θα πάρεις γύρω στα 33€ ανά γραμμάριο μείον χαρτόσημο.  Στο χιλιάρικο περίπου(?) για ουγκιά.

Στο στέκι το διαπραγματεύεσε και αν βρισκόσουν σε άλλη χώρα , τα bullionάδικα θα σου έδιναν για την ουγκιά 1092€ σήμερα ή αν την έστελνες ταχυδρομικός θα πλήρωνες 15 περίπου ευρώ μεταφορικά για κεντρική Ευρώπη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2016, 12:29:23 μμ από acal » Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 12:20:35 μμ »

φιλε μου κ παλι σε ευχαριστω..η προμηθεια που λες ειναι 10 στα χιλια οχι 10% ..αλλα αυτο με την αποστολη εξω ειναι το καλυτερο νομιζω..
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 12:27:33 μμ »

Ναι σωστά τα λες , δεν πρόσεξα καλά το ποσοστό.
Άρα για την ουγκιά, 44 € προμήθεια σαν ελάχιστο ποσό.
Το διορθώνω.

Εφόσον για οποιονδήποτε λόγο δεν φύγουν στο στέκι , συμφέρει έξω και σε αυτή την περίπτωση εφόσον αγοράζεις χρυσό για αποταμίευση, αγοράζεις οτιδήποτε κοντά σε τιμή μετάλλου με χαμηλότερο premium.
Συμφέρει μπάρα ουγκιάς αντί νομίσματος για αγορά και πώληση σε bullionάδικο.



« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2016, 12:37:22 μμ από acal » Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 12:44:29 μμ »

φιλε μου σκεφτομαι{βασικα ειναι διλημμα για μενα} να παρω 10 λιρες 2017 απο γκοιν βεστ η 2 ουγκιες τα μπιστ τα αγγλικα μια του 2016 κ μια του 2017 κ δεν ξερω τι να επιλεξω..αν χρειστει να τα δωσω καποτε ποιο θα με συμφαιρει να παρω ?λιρες η ουγκιες???δεν προκειται να δωσω σε τραπεζα αλλα την εχω στο μυαλο μου σαν ''σταθερη''στι υπολογισμο της ελλαχιστης τιμης του χρυσου.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 12:48:07 μμ »

σκεφτομαι{βασικα ειναι διλημμα για μενα} να παρω 10 λιρες 2017 απο γκοιν βεστ η 2 ουγκιες τα μπιστ τα αγγλικα μια του 2016 κ μια του 2017 κ δεν ξερω τι να επιλεξω..αν χρειστει να τα δωσω καποτε ποιο θα με συμφαιρει να παρω ?λιρες η ουγκιες???

Μάνο,

Στην Ελλάδα δε ζεις?
Να σε βοηθήσω λοιπόν να βγεις απ' το δίλημμα:
ΛΙΡΕΣ.
Δεν το συζητώ καν.

Καλή χρονιά.
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 12:50:31 μμ »

καλησπερα φιλε νταγκλας,σου ευχομαι καλη χρονια με υγεια κ οτι γουσταρεις πραγματικα να το εχεις..το ιδιο ευχομαι κ στον φιλο acal..ναι νταγκλας θα κανω αυτο που ειπες..σας ευχαριστω ολους..
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 12:58:42 μμ »

Κι εγώ ψηφίζω λίρες.1 ουγγιά "φεύγει" πιό δύσκολα,οι λίρες μπορούν να πουληθούν και μία-μία,ακόμα και να δοθούν ώς "χρήμα" έναντι κάποιας υπηρεσίας.Υπάρχουν άνθρωποι που τις δέχονται(αν το προτείνεις).
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 03:37:46 μμ »

φιλε μου σκεφτομαι{βασικα ειναι διλημμα για μενα} να παρω 10 λιρες 2017 απο γκοιν βεστ η 2 ουγκιες ......αν χρειστει να τα δωσω καποτε ποιο θα με συμφαιρει να παρω ?λιρες η ουγκιες???

Όλα εξαρτώνται στο που θα τις δώσεις .
Λίρες και πάλι λίρες λοιπόν για τους λόγους που προαναφέρθηκαν για πώληση στην Ελλάδα.
Για πώληση πάλι σε εμπόρους τύπου coininvest ξέρεις οτι θα πάρεις τιμή μετάλλου πίσω.
Μένει να υπολογίσεις το τι θα δώσεις  (€/oz) για λίρες ,για νομίσματα ουγκιάς και για μπάρες ουγκιάς .
Καταγράφηκε
Daffy85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 05:08:48 μμ »

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά, με λένε Τριαντάφυλλο και παρακολουθώ τα θέματά σας εδώ στο στέκι από το 2012 αλλά πρώτη φορά γράφω. Έχω έναν ενδοιασμό και χρειάζομαι τα φώτα σας. Είχα αποκτήσει πριν 2 περίπου χρόνια μερικά χρυσά νομίσματα, ένα εξ αυτών ήταν μέσα σε κάρτα (blister). Τα είχα αποθηκεύσει κάπου και σήμερα μετά από 1,5 χρόνο είπα να τους ρίξω μια ματιά... Όταν είδα το νόμισμα που ήταν σε κάρτα πήγα να πάθω εγκεφαλικό, τους είχε αλλάξει θέση η μητέρα μου και τα είχε βάλει σε στρογγυλό δοχείο και η εξωτερική ζελατίνα γέμισε γραμμές-φούσκες. Το θέμα μου είναι: να την ανοίξω και να κρατήσω το νόμισμα  μόνο με την κάψουλα ή να το αφήσω όπως είναι; Τι θα κάνατε στη θέση μου; Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία για να καταλάβετε τι εννοώ.

ΥΓ.Sorry για την "καταπάτηση" του θέματος με κάτι άσχετο, απλώς δεν ήθελα να ανοίξω νέο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 05:13:03 μμ »

Κανένα πρόβλημα Τριανταφυλλε.
Καλύτερα ανέβασε μας φωτογραφίες νσ δούμε ακριβώς τι συμβαίνει. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences