Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 09:43:35 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: διαφορα ξενα γραμματοσημα..  (Αναγνώστηκε 3309 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 25, 2016, 03:00:06 πμ »

απο την συλλογη μου ξεχωρισα μερικα κομματια για τα οποια χρειαζομαι πληροφοριες αν εχουν καποιο ιδιαιτερο ενδιαφερον και για πιθανες τιμες..ευχαριστω!ξεκιναω με μια τετραδα κινεζικα? γραμματοσημα..
ακολουθουν δυο λοτ με διαφορα ξενα (λιγο κουνημενες φωτο,το καταλαβα αργα),οπου το δευτερο λοτ περιεχει καποιες επισημανσεις.επισης,ο αριθμος στο πισω μερος του γραμματοσημου τι ειναι?το γραμματοσημο με τον αριθμο ειναι το πρωτο γραμμ του 2ου λοτ (25c espana)..εχω αρκετα γραμματοσημα αλλα δεν νομιζω οτι εχουν αξια.αν καποιο μου κανει κλικ θα ανεβαζω για εκτιμηση..ευχαριστω προκαταβολικα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 26, 2016, 09:15:20 μμ »

Καμια ιδεα??  Απορία
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 27, 2016, 12:51:34 πμ »

Στην δευτερη φωτογραφία δες το πάνω δεξιά
Αν και το βλέπω ακεντράριστο και σφραγισμένο.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 27, 2016, 12:56:19 πμ »

Εχει καποια ιδιαιτεροτητα περα απο το οτι ακεντραριστο?θεωρειται σφαλμα?
γενικοτερα,υπαρχει συγκςκριμενο οριο στο ποσο μπορει να φευγει καποια εκτυπωση ωστε να θεωρηθει σφαλμα?εχω παρα πολλα και δεν ειναι ευκολο να τα ξανα ψαξω για τετοια λαθη.αλλα μπορω σιγα σιγα να ανεβαζω φωτο απο καποια κομματια που εχω κρατησει σε αλμπουμ..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 01:48:20 μμ »

Ηθελα να γράψω χθες από μνήμης αλλά καλύτερα στα σίγουρα σήμερα.
Στη τρίτη φωτό τα δύο γραμμ.βρεττανικά που έχουν επισήμανση MEF,αναγράφονται στο κατάλογο hellas σαν αγγλική διοίκηση στην Δωδεκάνησο,πριν την μετάβαση στο Ελλ.κράτος.
Για το μπλέ το δίνει στα 5 ευρώ και το πράσινο στα 28ε.
Τα ΄λλα γραμμ.που ανέβασες είναι επι το πλείστον μικρές αξίες,δεν νομίζω να είναι περα του φιλοτελικού ενδθαφέροντος κάτι σπουδαίο,ίσως το ολλανδικό των 15cent
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 02:20:30 μμ »

Καλησπερα πανο κ χρονια πολλα!ευχαριστω για τις πληροφοριες!τα υπολοιπα δεν παρουσιαζουν καποιο ενδιαφερον δλδ..το ισπανικο με τον αριθμο στο πισω μερος?τι ειναι αυτο? Οσο για τα MEF ειναι δηλαδη ελληνικου ενδιαφεροντος?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 03:13:00 μμ »

Κώστα χρόνια πολλά και σε σένα νά σαι καλά!
Ναι,χρησιμοποιήθηκαν στα Δωδεκάνησα το 1947,και μπαίνουν σε μια συλλογή νέων χωρών,όπως λέγονται οι περιοχές της Ελλάδας που ενσωματώθηκαν στον εθνικό κορμο.
Τώρα για το ισπανικό θα κοιτάξω και θα σου πώ
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 03:28:32 μμ »

Σε ευχαριστω πολυ πανο! Εχω και καποια γερμανικα κ καποια βρετανικα τα οποια εχουν διαφορες διατρησεις..αξιζουν να τα φωτογραφησω η να μην ασχοληθω?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences