Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:29:31 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γενικά,σε ότι αφορά τα ξένα γραμματόσημα.  (Αναγνώστηκε 7441 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 10:29:28 μμ »

Ανοίγω αυτό το τοπικ,στο οποίο θα ποστάρουμε πάνω σε ότι απορία εχουμε,νέα,άποψη,που δεν νομίζετε ότι αξίζει άνοιγμα καινούργιου θέματος.
Επίσης σε αυτό θα σας ενημερώνω για δραστηριότητες χρηστών του στεκιού σε θέματα πωλήσεων.δημοπρασιών.
Ετσι λοιπόν έχουμε :
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=33171.0
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 03:14:16 μμ »

Αλιευμένο από μια ομάδα στο fb:



Ένα σπάνιο γραμματόσημο
Penny Red - Plate 77
πουλήθηκε £ 495.000 / € 636.000
Μια σπάνια καλή είδηση ήρθε στίς (11 Μαρτίου 2016) από την Stanley Gibbons, το μεγαλύτερο έμπορο σπανίων γραμματοσήμων στον κόσμο.

Πούλησε ένα από τα πιο σπάνια βρετανικά γραμματόσημα, ένα Plate 77 Penny Red [1] ,
για £ 495.000 σε ιδιώτη συλλέκτη.

Υπάρχουν μόνο πέντε τέτοια σφραγισμένα γραμματόσημα και το ένα βρίσκεται στο Βρετανικό Μουσείο. Το γραμματόσημο – το δεύτερο πιο ακριβό βρετανικό γραμματόσημο – περιγράφεται στο εμπόριο ως
«Το Άγιο Δισκοπότηρο του φιλοτελισμού», επειδή η πλάκα με αριθμό 77 ήταν ελαττωματική και καταστράφηκε , αλλά τυπώθηκε ένα μόνο φύλλο γραμματοσήμων που κατέληξε σε κυκλοφορία.

Ο Keith Heddle, διευθύνων σύμβουλος επενδύσεων στην Stanley Gibbons, είπε: «Αυτό είναι ένα από τα πιο επιθυμητά και εμβληματικά βρετανικά γραμματόσημα για τους συλλέκτες σε όλο τον κόσμο, περιζήτητο για περισσότερα από 100 χρόνια. Είναι απόδειξη της δύναμης της αγοράς για τα σπάνια γραμματόσημα, αλλά και την παγκόσμια θέση του οίκου Stanley Gibbons, καθώς έχουμε καταφέρει να πουλήσουμε όχι μόνο ένα, αλλά δύο Plate 77 Reds Penny τα τελευταία τέσσερα χρόνια».

Ο ανώνυμος Βρετανός αγοραστής δήλωσε: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος που αγόρασα αυτό το γραμματόσημο, μου έχει δώσει τέτοια χαρά, που πραγματικά δεν περίμενα. Είμαι βέβαιος ότι θα αποδειχθεί μια υπέροχη επένδυση και σε ένα αβέβαιο οικονομικό κόσμο θα αποδείξει την αξία του».

[1] To Penny Red ήταν ένα βρετανικό γραμματόσημο, που εκδόθηκε το 1841. Διαδέχθηκε το Penny Black και συνέχισε ως το κύριο είδος των γραμματοσήμων στη Μεγάλη Βρετανία και την Ιρλανδία μέχρι το 1879, με μικρές μόνο αλλαγές στα σχέδια κατά τη διάρκεια αυτού του χρόνου. Το χρώμα άλλαξε από μαύρο σε κόκκινο, λόγω της δυσκολίας να φανεί η σφραγίδα στο Penny Black.

Την 1η Απριλίου 1864 το γραμματόσημο εκδόθηκε με τον αριθμό πινακίδας χαραγμένο στο σχέδιο, στην δαντέλα στην αριστερή και δεξιά πλευρά. Λόγω της φθοράς, πάνω από 400 διαφορετικές πλάκες χρησιμοποιήθηκαν για να εκτυπωθεί το Penny Red.
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 04:15:52 μμ »

....σαν συλλέκτης κλασικών βρετανικών γραμματόσημων ,μπορω να συμμερριστω την χαρά του ....
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 02:24:35 μμ »

....σαν συλλέκτης κλασικών βρετανικών γραμματόσημων ,μπορω να συμμερριστω την χαρά του ....

...και για φαντάσου να πέσει μια συλλογή,γενική,κάποιου που μάζευε κάποιος ,κάποτε από την οικογένειά του,στα χέρια σου ,σαν δώρο και στα αγγλικά γραμμ.να έχει και αυτό μέσα,πράγμα όχι παράλλογο καθώς αυτό το ξέρουν λίγοι και το κυριότερο ο αριθμός των πλακών σπάνια ξεχωρίζει χωρίς φακό-ακόμα και σε πιο μικρές ηλικίες από εμένα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 26, 2016, 07:39:33 μμ »

....σαν συλλέκτης κλασικών βρετανικών γραμματόσημων ,μπορω να συμμερριστω την χαρά του ....

...και για φαντάσου να πέσει μια συλλογή,γενική,κάποιου που μάζευε κάποιος ,κάποτε από την οικογένειά του,στα χέρια σου ,σαν δώρο και στα αγγλικά γραμμ.να έχει και αυτό μέσα,πράγμα όχι παράλλογο καθώς αυτό το ξέρουν λίγοι και το κυριότερο ο αριθμός των πλακών σπάνια ξεχωρίζει χωρίς φακό-ακόμα και σε πιο μικρές ηλικίες από εμένα Σαρκασμός
....και που να δεις και τα ιδια χωρις οδοντωση που η διάκριση των πλακων τους παρουσιάζει τόσες δυσκολίες όσες των ΜΚΕ ( δεν έχουν αριθμους )
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2017, 11:01:04 πμ »

Να βάλω και εγώ μια περίπτωση ,που όσο και αν έψαξα στον yvert,γαλλικό και παγκόσμιο αλλά και στο internet δεν βρήκα κάτι σχετικό:



εχω την εντύπωση πως πρέπει να είναι κάτι σε bogus, αποικιακό Γαλλίας,δηλ.ανεπίσημο,ιδιωτικό....
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2017, 11:17:49 πμ »

εννοουμε οτι δεν ξερουμε καν αυτο το γραμματοσημο ή οτι ξερουμε ποιο ειναι αλλα το συγκεκριμενο ειναι μουφα ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2017, 11:52:47 πμ »

τελοσπαντων τα γραφω ετσι κιαλλιως για ολους
τα συγκεκριμενα απεικονιζουν τον Georges Ernest Jean-Marie Boulanger
απο αυτον ξεκινησε το κινημα του "ρεβανσισμου"
τυπωθηκαν απο εναν γερμανο speculator που πονταρε οτι θα κανει πραξικοπημα (γιατι με εκλογες δε θα βγαινε) και θα επαιρνε την εξουσια με σκοπο να τα προωθησει μετα
τυπωσε 12 αξιες, απο 1 centime μεχρι 20 φραγκα σε ασπρο κιτρινο και μπλε χαρτι, ο φοντος παρομοιος, το portrait ακριβως ιδιο χρωμα
ο Bοulanger ομως ηθελε με το σπαθι του να κερδισει, του προσφεραν την εξουσια στο πιατο, αυτος ειπε οχι και οι αντιπαλοι του τον "παγιδευσαν" για τις πραξεις των οπαδων του, αυτοκτονησε
κι ετσι ο γερμανος δεν εβγαλε λεφτα...
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2017, 11:57:10 πμ »

Αγαπητε dsp με κάλυψες πλήρως,ευχαριστώ πολύ,και φιλοτελικά και ιστορικά,μπράβο !
Η απορία μου ήταν ότι δεν ήξερα κυριολεκτικά τίποτα γι'αυτα,τα οποία ήρθαν στην κατοχή μου μέσω μιας συλλογής που είχα πάρει το 2007 και τακτοποίησα το τελευταίο διάστημα ολοκληρωτικά
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2017, 12:04:17 μμ »

ετος δεν ξερουν μονο ή τλχστν δεν βρηκα εγω πουθενα
αμα διαβασετε τη βιογραφια του φαινεται περιπου σε ποια χρονια μπορει να γινε η εκτυπωση
για τα γραμματοσημα τωρα τα βρηκα και γω δλδ τα στοιχεια, απλα ειδα τη φατσα και λεω καπου τον ξερω αυτον αλλα δεν μπορουσα να θυμηθω ονομα και το ψαξα μεσω... ουρουγουαης για να θυμηθω το ονομα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 05, 2017, 12:18:12 μμ »

Τώρα θυμήθηκα,στο χαρτι επάνω ,καθώς η συλλογή ήταν παλαιού τύπου κολλημένα με σαρνιέρα σφρ.και ασφρ.πάνω σε κόλλες χαρτιού ,έγραφε κάτι καλλιγραφικά με πένα και 1889....
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 05, 2017, 12:31:03 μμ »

το '89 ειναι πιθανη ημερομηνια, αλλα αυτος που το γραφε το ξερε ή το υπεθετε κι αυτος ? ιδου η απορια
το λεω γιατι και γω αν ηταν να "πονταρω" ποιο ετος βγηκε, στο '89 θα βαζα τα λεφτα μου λογω των συγκυριων, αλλα ηταν στο προσκηνιο της πολιτικης απο καποια χρόνια πριν
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 05, 2017, 12:40:47 μμ »

Πάντως πρέπει να είναι απο τα σχετικά άγνωστα τέτοιου τύπου γραμμ.φαντάσου κάνοντας αναζήτηση με εικόνα στο google βγάζει ένα αποτέλεσμα μόνο,άντε δύο με το σημερινό
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 05, 2017, 12:50:06 μμ »

δε ξερω ποσο σπανιο ειναι αλλα αν ειναι να κανεις ψαξιμο με εικονα για να βρεις οτι ιδιο υπαρχει και οχι ενα δυο μόνο, καλυτερα αλλη φωτογραφια να βγει ή να τροποποιηθουν οι υπαρχουσες
καθετα η καμερα, τερμα μαυρο ή τερμα ασπρο το background, κοψιμο οσο πιο κοντα γινεται στο γραμματοσημο
εγω βαριομουνα να τις πειραξω οπως πρεπει τις δικες σου και απλα τις εκοψα και τις εβαλα και δεν μου βγαλε γραμματοσημα, στο μπλε ειδικα μου βγαλε δισκους του ringo starr  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
ευτυχως που ηξερα περιπου τι εποχη και χωρα να ψαξω να τον βρω για να θυμηθω το ονομα του δλδ
απτην στιγμη που ηξερα ποιον να ψαξω ομως το βρηκα το γραμαμτοσημο σε 3-4 σαιτ
υπαρχει και στο wikipedia ! ( αλλα οχι στο ελληνικο-αγγλικο-γαλλικο-γερμανικο )
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2017, 01:19:47 μμ »

τελοσπαντων τα γραφω ετσι κιαλλιως για ολους
τα συγκεκριμενα απεικονιζουν τον Georges Ernest Jean-Marie Boulanger
απο αυτον ξεκινησε το κινημα του "ρεβανσισμου"
τυπωθηκαν απο εναν γερμανο speculator που πονταρε οτι θα κανει πραξικοπημα (γιατι με εκλογες δε θα βγαινε) και θα επαιρνε την εξουσια με σκοπο να τα προωθησει μετα
τυπωσε 12 αξιες, απο 1 centime μεχρι 20 φραγκα σε ασπρο κιτρινο και μπλε χαρτι, ο φοντος παρομοιος, το portrait ακριβως ιδιο χρωμα
ο Bοulanger ομως ηθελε με το σπαθι του να κερδισει, του προσφεραν την εξουσια στο πιατο, αυτος ειπε οχι και οι αντιπαλοι του τον "παγιδευσαν" για τις πραξεις των οπαδων του, αυτοκτονησε
κι ετσι ο γερμανος δεν εβγαλε λεφτα...

dsp ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΦΙΛΟΤΕΛΙΣΤΩΝ!

Τόχεις,το ψάχνεις προχώρα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences