Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:37:51 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποιες τηλεκαρτες ειναι σπανιες;  (Αναγνώστηκε 40026 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Silektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 10, 2012, 09:48:23 μμ »

Καταρχην καλησπερα στο φορουμ.

Εχω μια τσαντα ολο τηλεκαρτες. Υπαρχει κατι που μπορω να κοιταξω ωστε να δω ποιες αξιζουν και ποιες οχι;
Επισης μια σπανια τηλεκαρτα ποσο μπορει να κανει;
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 10, 2012, 09:58:28 μμ »

Τα αντίτυπα θα κοιτάξεις καταρχάς. Αν και μικρό το αγοραστικό ενδιαφέρον πλέον.
Καταγράφηκε
nicolas__k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 21, 2012, 07:34:58 μμ »

Θα συμφωνησω με τον χρηστη antvou οτι τα αντιτυπα ειναι μια καλη, αλλα και ξεκουραστη, αρχη για καποιον ο οποιος δεν εχει συλλεκτικο υποβαθρο.

Ως προς το θεμα της σπανιοτητας, οι τηλεκαρτες Μετεωρα και Πατμος (και οι δυο με ημερομηνια εκδοσης 02.1994) ειναι μεχρι σημερα οι σπανιοτερες τηλεκαρτες που εχουν κοπει (2.000 αντιτυπα η καθε μια). Οπωσδηποτε κλειστες η αξια τους ειναι εμφανως μεγαλυτερη, αλλα τα συγκεκριμενα δυο κομματια αξιζουν ακομη και ανοικτα/χρησιμοποιημενα.

Για καποιον που εχει συλλεκτικο υποβαθρο και υπομονη, η διαδικασια εντοπισμου σπανιοτητας ειναι πιο απαιτητικη διαδικασια. Επιβαλλει ελεγχο των κωδικων καθε καρτας, μιας και υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις με λαθος κωδικους που κανουν (για καποιους λιγους) την τηλεκαρτα μοναδικη, ασχετα με τα αντιτυπα. Ετσι, μπορει να εχεις στην συλλογη σου μια τηλεκαρτα με αρκετες εκατονταδες χιλιαδες αντιγραφα, η οποια ομως λογω του λαθους στον κωδικο, ή στο τσιπ (να ειναι στην λαθος μερια), ή στην εικονα να την κανει μοναδικη και σπανια. Η αξια αυτων των "λαθος/προβληματικων τηλεκαρτων" προσδιοριζεται στις διαπραγματευσεις.

Ως προς το θεμα της αξιας, μην ξεχναμε οτι οι τηλεκαρτες επαψαν πλεον (ητοι απο το 2003 και μετα) να ειναι "χρυσος". Πλεον δεν παρατηρειται σχεδον κανενα αγοραστικο ενδιαφερον και οι παλιοι συλλεκτες εχουν βρεθει να "κλαινε" στην κυριολεξια τις χιλιαδες δραχμες που τοτε πεταξαν για τα καλα κομματια της συλλογης τους.

Θα μπορουσες αν θες να αναβασεις τα κομματια σου ανα ετος και να σου δωσω μια πιο συγκεκριμενη γνωμη.



Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 01, 2012, 02:47:50 μμ »

Δεν θαλεγα οτι εχει μειωθει το ενδιαφερον για τηλεκαρτες αφου παρατηρω τελευταια,αγοραστικο ενδιαφερον απο αρκετους,προωθω και εγω και αλλοι πωλητες σε γνωστο Ελληνικο Σαιτ και μια επισκεψη απο ενδιαφερομενους θα δειξει ποσο καλα εχουν παει οι πωλησεις και μαλιστα σε ιδιαιτερα χαμηλες τιμες σε σχεση με καταλογους ,δεν διαφωνω στα παραπανω γραφομενα για σπανιοτητα ,κωδικους ,ποσοτητα κοπης κ,λ,π,προσθετω ομως οπως και στα χαρτονομισματα η αλλα συλλεκτικα ισχυει οτι μεγαλη σπανιοτητα κατα την γνωμη μου αποτελουν οι συνεχομενοι σειριακοι αριθμοι πραγμα που δεν βλεπει καποιος καθε μερα  ειδικα στις τηλεκαρτες ,φυσικα οι τιμες εκτοξευωνται οπως και η σπανιοτητα,εγω διαθετω αρκετες τηλεκαρτες με συνεχομενους αριθμους απο 2 εως και 7 συνεχομενους σε τηλεκαρτες και η τιμη πωλησης τους εξαρταται φυσικα και απο την ποσοτητα κοπης συνεχομενων ,επισκευτειτε τις αναρτησεις μου και θα δειτε φωτογραφιες συνεχομενων που σιγουρα αποτελει σχεδον μοναδικοτητα
Καταγράφηκε
nicolas__k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 09, 2012, 07:50:44 μμ »

Οι συνεχεις σειριακοι αριθμοι στις τηλεκαρτες δεν αποτελουν μοναδικοτητα, αλλα στοχειο μοναδικοτητας το οποιο επαφιεται αποκλειστικα στην ανευρεση υποψηφιου αγοραστη ο οποιος δινει βαση (και συνεπως ειναι ετοιμος να πληρωσει αυτην του την τρελα) σε τηλεκαρτες με συνεχεις σειριακους αριθμους.

Τετοια στοιχεια μοναδικοτητας δυνανται να ειναι χιλιαδες και ο καθενας μπορει να προσθεσει οσα θελει. Ειναι ομως δυνητικα και υποκειμενικα - οχι καθοριστικα και αντικειμενικα.

Καθοριστικη και ουσιαστικη σπανιοτητα στην τηλεκαρτα δινει πρωταρχικα το τιραζ και κατοπιν η κατασταση της (ανοικτη - κλειστη)

Η προσομοιωση συλλογης τηλεκαρτας με την συλλογη χαρτονομισματων που δεν εχουν τιραζ δεν μπορει να υπαρξει σε καμια περιπτωση.

Οσον αφορα το αγοραστικο ενδιαφερον, δεν υφισταται. Επιπλεον, παιρνω το θαρρος και προσθετω οτι αυτο το φορουμ θα πρεπει να ειναι βημα γνωσεων και οχι παγκος προωθησης πωλησεων και δημιουργιας φρουδων ελπιδων και εντυπωσεων.



Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 09, 2012, 10:05:40 μμ »

[Οσον αφορα το αγοραστικο ενδιαφερον, δεν υφισταται. Επιπλεον, παιρνω το θαρρος και προσθετω οτι αυτο το φορουμ θα πρεπει να ειναι βημα γνωσεων και οχι παγκος προωθησης πωλησεων και δημιουργιας φρουδων ελπιδων και εντυπωσεων.]

Διαφωνω,ολα τα φορουμ πρεπει να διευκολυνουν και την οποιαδηποτε προωθηση αντικειμενων και πολυ σωστα εχουν τομεα ανταλλαγων η και πωλησεων και η λεξη [παγκος ]κατα την αποψη μου βγαζει κακοηθεια ,στις φρουδες ελπιδες δε, και τις εντυπωσεις οπου σαφως επι προσωπικου καθοριζονται απαντω οτι στις αξιολογησεις καθε πωλητη σε συγκεκριμενα φορουμ και για χρονικο διαστημα εως και 2 μηνων ειναι εμφανεστατες οι πωλησεις των συγκεκριμενων αντικειμενων η ολων γενικοτερα για τους απιστους [Θωμαδες ]τωρα αν για λογαριασμο εντυπωσεων υπονοηθει κατι αλλο εγγραφως οπως για παραδειγμα στημενες δημοπρασιες κ,λ,π, τοτε απαντησεις απο μενα σε υπονοιες δεν θα δοθουν ,κριση εχουν ολοι ,και η σωστη κατ εμε ειναι με επιχειρηματολογια και οχι με φανταστικες εικασιες ,καλο βραδυ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2012, 11:06:47 μμ από diaylosark » Καταγράφηκε
alkiskar
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 02:12:05 μμ »

Δεν θαλεγα οτι εχει μειωθει το ενδιαφερον για τηλεκαρτες αφου παρατηρω τελευταια,αγοραστικο ενδιαφερον απο αρκετους,προωθω και εγω και αλλοι πωλητες σε γνωστο Ελληνικο Σαιτ και μια επισκεψη απο ενδιαφερομενους θα δειξει ποσο καλα εχουν παει οι πωλησεις και μαλιστα σε ιδιαιτερα χαμηλες τιμες σε σχεση με καταλογους ,δεν διαφωνω στα παραπανω γραφομενα για σπανιοτητα ,κωδικους ,ποσοτητα κοπης κ,λ,π,προσθετω ομως οπως και στα χαρτονομισματα η αλλα συλλεκτικα ισχυει οτι μεγαλη σπανιοτητα κατα την γνωμη μου αποτελουν οι συνεχομενοι σειριακοι αριθμοι πραγμα που δεν βλεπει καποιος καθε μερα  ειδικα στις τηλεκαρτες ,φυσικα οι τιμες εκτοξευωνται οπως και η σπανιοτητα,εγω διαθετω αρκετες τηλεκαρτες με συνεχομενους αριθμους απο 2 εως και 7 συνεχομενους σε τηλεκαρτες και η τιμη πωλησης τους εξαρταται φυσικα και απο την ποσοτητα κοπης συνεχομενων ,επισκευτειτε τις αναρτησεις μου και θα δειτε φωτογραφιες συνεχομενων που σιγουρα αποτελει σχεδον μοναδικοτητα
Καλημέρα στους αγαπητούς φίλους των τηλεκαρτών. Θα ήθελα να επισημάνω ότι απλά το να έχεις συνεχόμενα νούμερα σε τηλεκάρτες δεν παρουσιάζει καμία συλλεκτική αξία.
Αυτό όμως που σίγουρα έχει αξία είναι να έχεις συνεχόμενα νούμερα σε τηλεκάρτες όταν αλλάζει η μορφή της γραφής ή το chip.Ειδικά τα συνεχόμενα νούμερα με ενδιάμεση αλλαγή του chip είναι από τις σπανιότερες ποικιλίες όπως επίσης και συνεχόμενα νούμερα με περεμβολή στρογγυλής γραφής.

Καταγράφηκε
Takisbmw
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2017, 12:28:15 μμ »

Έχω κάποιες τηλεκαρτες αλλά δεν γνωρίζω την αξία τους
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences