Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:13:37 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κωνστ. Χριστοδούλου πλαστογράφος του 1900  (Αναγνώστηκε 10080 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 12:44:39 πμ »

Ενδιαφέρον είναι και η δουλειά  του  Slavey Petrov από Βουλγαρία  που δεν έφτιαχνε απλά απομιμήσεις  αλλά δημιουργούσε και νομίσματα από την φαντασία του με πραγματικά πολύ ωραία αποτελεσματα..
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 09:29:01 μμ »

Που έχει δει κάποιος να υπάρχουν οι περισσότερες πληροφορίες για τον Κωνσταντίνο Χριστοδούλου τον μεγαλύτερο παραχαράκτη του 1900;
Αν κάποιος έχει τα συγκεκριμένα τεύχη,ίσως να βρείς πληροφορίες για τον Χριστοδούλου.

Χριστοδούλου Παραχαράκτης. Και άλλες μήτρες ΝομΧρον 13/1994, 43-54

Χριστοδούλου Παραχαράκτης. Είκοσι ακόμη κίβδηλα; ΝομΧρον 14/1995,71-75

Ανεξάντλητος Χριστοδούλου ΝομΧρον 19/2000, 131-134

Αμυδρά θυμάμαι,κάπου είχα διαβάσει για μία εκτίμηση νομίσματος απο τον Σβορώνο μπροστά στους δικαστές.
Αν θυμάμαι καλά,έβγαλε κόπια το γνήσιο και ο Χριστοδούλου αθωώθηκε;
Σίγουρα οι παλαιοί συλλέκτες ξέρουν περισσότερα να πούν,αλλά νομίζω οτι κάπως έτσι είχε γίνει.
Αν κάνω λάθος,συγχωρήστε με.
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 27, 2016, 03:46:37 μμ »

Που έχει δει κάποιος να υπάρχουν οι περισσότερες πληροφορίες για τον Κωνσταντίνο Χριστοδούλου τον μεγαλύτερο παραχαράκτη του 1900;
Αν κάποιος έχει τα συγκεκριμένα τεύχη,ίσως να βρείς πληροφορίες για τον Χριστοδούλου.

Χριστοδούλου Παραχαράκτης. Και άλλες μήτρες ΝομΧρον 13/1994, 43-54

Χριστοδούλου Παραχαράκτης. Είκοσι ακόμη κίβδηλα; ΝομΧρον 14/1995,71-75

Ανεξάντλητος Χριστοδούλου ΝομΧρον 19/2000, 131-134

Αμυδρά θυμάμαι,κάπου είχα διαβάσει για μία εκτίμηση νομίσματος απο τον Σβορώνο μπροστά στους δικαστές.
Αν θυμάμαι καλά,έβγαλε κόπια το γνήσιο και ο Χριστοδούλου αθωώθηκε;
Σίγουρα οι παλαιοί συλλέκτες ξέρουν περισσότερα να πούν,αλλά νομίζω οτι κάπως έτσι είχε γίνει.
Αν κάνω λάθος,συγχωρήστε με.

Καταρχήν Χρονια πολλά.
Χίλια ευχαριστώ για τις κατατοπιστικότητατες παραπομπές.
Βρήκα τα άρθρα στη βιβλιοθήκη πανεπιστημίου και φωτογράφησα μερικές ενδιαφέρουσες σελίδες.(θα τα ανεβάσω μόλις τα κανω πιο ελαφριά»).Ευτυχώς δεν ασχολήθηκε με επενδυτικά νομίσματα (ασχολιόταν με ακριβά πράγματα όπως αρχαία νομίσματα).
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 27, 2016, 03:51:28 μμ »

Φιλε Cu .
Εμεινα εκπληκτος οταν ειδα καποιον να αναφερετε στο ονομα αυτο!!!
Εχεις τα Θερμα μου συγχαρητηρια και θα ψαξω να βρω ενα τευχος που εχω και αναφερετε στον ανθρωπο αυτον για τον οποιο εγω προσωπικα πιστευω οτι αδικηθηκε.
Φυσικα ηταν τετοια η ζωη που εκανε και δεν μπορουσε να γινει κατι αλλο.
Ο καθενας κανει τις επιλογες του και ο Χριστοδουλου εκανε τις δικες του.
Φυσικα ηταν τετοιες η επιλογες του, που σε ατομα βαθια σκεπτωμενα και οραματιζωμενα τα τοτε γεγονοτα προκαλουν ενα ωραιο γελιο αλλα ταυτοχρονα σε γεμιζουν με ενα θαυμαμο για αυτον!!
( Θα μπορουσε καλιστα εαν ειχε τα καταλληλα ατομα να τον σπρωξουν να αναφερετε αυτουνου το ονομα στην συγχρονη νομισματικη ιστορια και οχι του Σβορώνου.)
Μπορεις να μου στειλεις τα στοιχεια σου και μολις βρω το αρθρο αυτο σου υποσχομε να το κανω αντιγραφα και να στο αποστειλω ταχυδρομικος!!
Χιλια ευχαριστώ για την ευγενική προσφορά βρήκα τα άρθρα στα «Νομισματικά Χρονικά».
Ευτυχώς δεν ασχολιόταν με επενδυτικά νομίσματα.Θα τα ανεβάσω μόλις μπορέσω.Ψάχνω να βρώ και βιβλίο του Σβωρώνου γιαυτόν.Επίσης στα άρθρα που βρήκα αναφέρεται ότι κανένας δεν έδινε πολλά βιογραφικά στοιχεία του αλλά επικεντρώνονταν σε φωτογραφίες νομισμάτων μητρών.
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:16:14 μμ »

Απόσπασμα από τα Νομισματικά Χρονικά σχετικό με τον Χριστόδουλο:
"Τον Ιανουάριο του 1999 μια τυχαία συζήτηση καφενείου με οδήγησε στον εντοπισμό και άλλων 23 μητρών του περιβόητου κιβδηλοποιού Κωνσταντίνου Χριστοδούλου. Οι μήτρες αυτές βρέθηκαν να μαζεύουν σκόνη στο εργαστήριο ενός ικανοτάτου Αθηναίου συντηρητού έργων τέχνης στην Πλάκα. Ο πατέρας του, απ' τον οποίο κληρονόμησε τις μήτρες, ήταν κι αυτός γνωστός αρχαιοπώλης σαν τον Χριστοδούλου και, όπως δηλώνει ο παρών κάτοχος,φίλος και οικείος του. Ύστερ' από κάποιους αρχικούς δισταγμούς ο κάτοχος συγκατατέθηκε να ληφθούν φωτογραφίες των μητρών καθώς και τα σχετικά έκτυπα πλαστελίνης .Το ότι οι εν λόγω μήτρες ανήκουν στο Χριστοδούλου είναι αναμφισβήτητο όχι μόνο επειδή η υφή τους είναι απαράλλακτη με τα προηγούμενα ευρήματα μου αλλά και διότι περιλαμβάνουν και ένα τεμάχιο που προοριζόταν για την  κατασκευή μεταλλίου με τη μορφή του βασιλέως Κωνσταντίνου Α'. Επίσης μία μήτρα φυλακτού με τη μορφή αγίας,αυτή τη φορά ήταν και η μόνη ατσάλινη, ενώ οι υπόλοιπες είναι όλες ορειχάλκινες. Τον διαβόητο παραχαράκτη Κωνστα­ντίνο Χριστοδούλου έφερε ζωηρά στη μνήμη μας ο Δρ. Πάνος Ταζεδάκης στο άρθρο που δημοσίευσε το 1991 στο 10ο τεύχος των Νομισματικών Χρονικών. Αφορμή ήταν η εμφάνιση στην αγορά, με­ταλλίων σε μορφή αρχαίων νομισματων με τον Ελευθέριο Βενιζέλο και την εγχάρακτη υπογραφή «Κ. χριστοδούλου» . Η ανέλ­κυση από την αφάνεια των μητρών που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή μεταλλίων του Βενιζέλου μαζί με άλλες αδελφές» τους της ιδίας τεχνοτροπίας, αι­τιολογεί την επιστροφή και πάλι στον «ε­φιάλτη» του I. Ν. Σβορώνου.Στα τέλη του 1991 έγινε γνωστό ότι στο εργαστήριο ενός χρυσοχόου των Αθηνών μάζευαν σκόνη κάμποσες παλιές μήτρες μέσα σ' ένα εξίσου αρχαίο ξύλινο κιβώτιο. Το κιβώτιο αυτό βρέθηκε να περιέχει, εκτός από τις μήτρες των δη­μοσιευμένων από τον Δρ. Ταζεδάκη με­ταλλίων του Βενιζέλου, και άλλες 78, από τις οποίες 76 κατάλληλες για την παρα­σκευή μιμήσεων αρχαίων νομισμάτων.
Από τις μήτρες αυτές 52 είναι κατα­σκευασμένες από κράμα ορειχάλκου και 29 από ατσάλι. Οι ορειχάλκινες παρου­σιάζουν απόλυτη ομοιότητα μ' αυτές που παραθέτει ο Σβορώνος στη μονογραφία του. Οι ατσάλινες, κι αυτές, πείθουν για τον κοινό με τις ορειχάλκινες δημιουργό τους, τουλάχιστον όταν κανείς συγκρίνει τα έκτυπα που παράγουν με τα παρόμοια  στους αντίστοιχους στους πίνακες του Σβορώνου.
Για την προέλευση του κιβωτίου δια­πιστώθηκαν τα εξής:
Ο παρών κάτοχος γνωρίζοντας πως προέρχεται από τα κατάλοιπα του Κ. Χριστοδούλου, αγόρασε το χειροκιβώτιο με το περιεχόμενο του από τον Γ1, έμπορο τουριστι­κών ειδών της οδού Ηφαίστου.Ο Γ1.  είχε αποκτήσει τις μή­τρες σαν μέρος της προίκας που έφερε μαζί της η σύζυγος του Σ1.Η Σ1 ήταν ψυχοκόρη του ζεύ­γους Κ και Σ Α2 το γένος Λ2, που διατηρούσαν για πολλά χρόνια παλαιοπωλείο στην οδό Πανδρόσου.Ο Κ Α2, ανηψιόςτου Κ. Χριστοδούλου, υπήρξε επί σειράνετών βοηθός, αργότερα συνεταίρος και τελικά κληρονόμος του.Η περιγραφή των μητρών ακολουθεί την ίδια σειρά που χρησιμοποιεί ο Σβο­ρώνος στο δημοσίευμα του έτσι ώστε να αποτελέσει εύχρηστο παράρτημα του κα­ταλόγου του των «χριστοδουλειων κιβδήλων»."
Εφτιαχνε ένα με δύο νομίσματα το πολύ, ψώνιζε προτότυπα αρχαία από Κύπρο Λιβύη Αίγυπτο. Χρησιμοποιούσε κράμα οριτζιναλ χρεπιών  (που αγόραζε φτηνά)για να έχει τέλεια ανάλυση(που απορούσαν στο πανεπιστήμιο)
Ευτυχώς που πέθανε το ~1950 και δεν είχε νεώτερες δημιουργίες μητρών- επενδυτικών νομισμάτων.Ελπίζω να μην ασχολήθηκε με Βικούλες Γιώργηδες ήταν πολύ φτηνές για τις ικανότητες του ,εκτός αν έφτιαξε τίποτα με low mintage.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:35:43 μμ από Cu » Καταγράφηκε
TORNESELLO
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 18, 2017, 11:23:30 μμ »

Που έχει δει κάποιος να υπάρχουν οι περισσότερες πληροφορίες για τον Κωνσταντίνο Χριστοδούλου τον μεγαλύτερο παραχαράκτη του 1900;

Μετά την Κατοχή έζησε και…μεγαλούργησε στην Αθήνα ο ικανώτερος κιβδηλοποιός της εποχής εκείνης, ο Κωνσταντίνος Χριστοδούλου. Παραχαράκτης άφθαστος των αρχαίων νομισμάτων,  πρώτος μεταξύ των πρώτων αντιγραφέας τους κατόρθωσε να ξεγελάσει κι αυτόν τον καθηγητή Σβορώνο, που  αναφέρεται και σήμερα  στις παγκόσμιες σχετικές επιστημονικές εκδόσεις.

Οταν γέρασε και δεν μπορούσε πια να δουλέψει έβγαλε από τα σεντούκια του τα ωραιότερα από τα νομίσματα που είχαν περάσει από τα χέρια του: 250 αυθεντικά αρχαία κομμάτια.
Τάβαλε στην τσέπη του και ξεκίνησε για το Λονδίνο να πουλήσει στο Βρετανικό Μουσείο τη συλλογή του.
Οι υπεύθυνοι του Μουσείου θαμπώθηκαν: ήταν σπανιώτατα, απαράμιλλης ομορφιάς και τέχνης. Κατέβαλαν αμέσως στον Χριστοδούλου τις 10.000 λίρες Αγγλίας που ζήτησε, υπέγραψαν το συμβόλαιο και παρέλαβαν τη συλλογή.

Φεύγει ο Χριστοδούλου με το χρήμα στην τσέπη κι αρχίζει να γυρίζει το Λονδίνο, ψωνίζοντας. Δυό-τρείς μέρες αργότερα, επιστρέφοντας στο ξενοδοχείο του βρίσκει την Αστυνομία να τον περιμένει και να τον…μπαγλαρώνει:
– Κατηγορείσθε ότι μας επωλήσατε κίβδηλα νομίσματα
Βλέπετε,  όλοι οι τότε έγκριτοι Αγγλοι νομισματολόγοι είχαν μάθει ότι είναι απαράμιλλος αντιγραφέας και υποστήριξαν ότι η συλλογή του αποκλείεται να είναι αυθεντική.
Του παίρνουν το διαβατήριο και τον θέτουν υπό επιτήρηση, για να τον οδηγήσουν μετά από 3-4 μέρες στη Δικαιοσύνη.

Η αίθουσα του Δικαστηρίου είναι ασφυκτικά γεμάτη από αρχαιολόγους-νομισματολόγους.
Αρχίζει η δίκη:
– Πείτε μας, κατηγορούμενε, τα νομίσματα που πουλήσατε στο Βρετανικό Μουσείο είναι αληθινά;τον ρωτάει αυστηρά ο πρόεδρος
– Μάλιστα, κ. πρόεδρε, είναι αληθινά, το εγγυώμαι, απαντά με βεβαιότητα.
Ενα μουρμουρητό απλώνεται στην αίθουσα.
– Μπορείτε να μας το αποδείξετε, κατηγορούμενε;
– Μάλιστα, κ. πρόεδρε. Παράκληση καλέστε ενώπιόν σας τους επιστήμονες που παρευρίσκονται εδώ, να σας πούν ποιά από αυτά τα νομίσματα είναι αληθινά και ποιά όχι.
Και με μιά στραπιαία κίνηση βγάζει από την τσέπη του 50 χρυσά νομίσματα και να βάζει μπροστά στον πρόεδρο , προσθέτοντας:
– Δώστε τους όσο χρόνο χρειάζονται για την εξέταση.

Μετά από συνεδρίαση μιας και πλέον ώρας, οι ειδήμονες αποφαίνονται:
-Αυτά τα 35 νομίσματα είναι γνήσια. Τα υπόλοιπα 15 είναι πλαστά!
Ξαναβάζει το χέρι στην τσέπη του ο Χριστοδούλου και βγάζει αυτή τη φορά τις μήτρες των πλαστών νομισμάτων, που είχε φτιάξει ο ίδιος:
– Λυπάμαι που θα σας στεναχωρήσω, αλλά πραγματικά γνήσια είναι τα 15 νομίσματα, που απορρίφθηκαν ως πλαστά. Ιδού και η απόδειξη!

Ετσι, ο Χριστοδούλου αθωώθηκε, παμψηφεί. Ο δε πρόεδρος είπε στους αρμόδιους του Βρετανικού Μουσείου:

– Οφείλετε, κύριοι, ν΄αποκαταστήσετε την ηθική βλάβη που προκαλέσατε στον κ. Χριστοδούλου. Στο εξης δεν μπορείτε να προβήτε σε αγορά νομισμάτων, αν δεν τα έχει εξετάσει προηγουμένως ο ίδιος.
.

Απο τη βιογραφία του Ευθύφρονα Ηλιάδη, του Μικρασιάτη καλιτέχνη κι αρχαιοπώλη, εκδόσεις Κώστας Σπανός,
δια την αντιγραφή: TORNESELLO
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 04, 2017, 10:40:11 πμ »

Αγαπητοι φιλοι.
Προχτες ειχα ενα μαιλ απο την κυπρο απο κaποιον ο οποιος διαβασε το αρθρο αυτο.
Του ζητησα την αδεια εαν μπορω να αντιγραψω το μαιλ του σε εσας και τον παρακαλεσα εαν μπορει να μου στειλει την φωτογραφια του Χριστοδουλου για το αρχειο μου.
Δεν μου εχει απαντηση  ακομη και αναλαμβανω μονος μου την ευθηνη να σας μεταφερω ενα μερος του μηνυματος του διχω να παρουσιαζω την ονομαστικη του Ταυτοτητα η οποια πιθανον να μην θελει να αποκαλυφθει.
Το υπολοιπο δε μερος δεν νομιζω να ειναι αδικημα , να τελω αδικημα.
Μου εστειλε τα παρακατω :

<<Είμαι από Κύπρο, συγγενής του Κώστα Χριστοδούλου, του παραχαράκτη.  Ο Κώστας Χριστοδούλου, ήταν από την Δερύνεια της επαρχίας Αμμοχώστου.  Ο Α####ος, ήταν παντρεμένος με την Ιουλιανή, που ήταν αδελφή του Χριστοδούλου.  Γύρω στο 1890, ο τούρκος φοροεισπράκτορας διαφώνησε  με τον Αδάμο για το ύψος της "δεκάτης" λογόφεραν, και ο τούρκος που βρισκόταν στο άλογο τράβηξε μαχαίρι και σκότωσε τον Αδάμο.  Η Ιουλιανή, τράβηξε κάτω τον τούρκο, και τον σκότωσε με το ίδιο μαχαίρι.  Φοβούμενη ότι θα συλληφθεί και καταδικαστεί, έστειλε τα παιδιά της εδώ κι εκεί.  Ο δικός μου παππούς, ο Αντώνης Α####υ  Κ#####ς, τέθηκε υπό την προστασία του Χ΄΄Γιώρκη, που ήταν αδελφός της Ιουλιανής και του Κώστα Χριστοδούλου.  Ο Χριστοδούλου, που το πραγματικό του όνομα ήταν Κωσταντής Χ΄΄Ττοουλής, πήρε τον Κυριάκο, τον άλλο γιο της Ιουλιανής και πήγε στην Αθήνα.  Εκεί ξεκινάει η δράση του.  Ο πατέρας μου μας έλεγε ιστορίες του Κώστα Χριστοδούλου, ο οποίος στη Δερύνεια ήταν γνωστός ως Αλακκιντήρης.  Ο παππούς μου, που τον προστάτεψε ο Χ΄΄Γιώρκης, έδωσε το όνομα Χριστόδουλος σε ένα από τα παιδιά του.  Σήμερα, στη Λάρνακα ζει ο εγγονός του θείου μου του Χριστόδουλου, με το ίδιο όνομα, και είναι γιος της Ξένιας, κόρης του θείου μου του Χριστόδουλου.  Επίσης, στη Δερύνεια, ζει η Χριστοδούλα Καλλή, η πλησιέστερη εν ζωή συγγενής του Κώστα Χριστοδούλου, που είναι εγγονή του Χ΄΄ΓΙώρκη, αδελφού του Κώστα Χριστοδούλου.  Ζει επίσης και ο αδελφός της ο Γεώργιος Χ΄΄Γιώρκης με το παρατσούκλι Χτένας.  Υπάρχει μεγάλη ιστορία γύρω από τον Κ.Χ.  Έχουμε και την μοναδική φωτογραφία του.  Τώρα, ένας Κύπριος που ζει στην Αθήνα, ετοιμάζει βιβλίο για τη ζωή και τη δράση του. >>>

Αυτο ηταν ενα μερος του μηνυματος και οπου αναφερωταν το ονομα του φιλου απλαδεν σας το δειχνω.

Υ.Γ Αγαπητε φιλε εαν ξαναδιαβασεις αυτο το αρθρο σε ευχαριστουμε πολυ για αυτες τις πληροφοριες και οταν με το καλο εκτυπωθει η ιστορια του Χριστοδουλου να ξερετε οτι ενα αντιγραφο της θα ηθελα να ερθει στα χερια μου!!
Σας ευχαριστω παρα πολυ για το μηνυμα σας προς εμε.
Με εκτιμηση
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GeorgeT
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 04, 2017, 11:01:52 πμ »

Απο ότι έχω ακούσει αρκετές απο τις μήτρες του Χριστοδούλου είχε στην κατοχή του ένας Πατρινός πριν απο 2-3 χρόνια.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 29, 2017, 05:30:11 μμ »

Οπως και να εχει παντως εμεις οι νεοτεροι συλλεκτες μαθαμε ηδη αρκετα μεσα απο αυτο το αρθρο. Μεγαλο φροντιστηριο το στεκι!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences