Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 11:13:39 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καλημέρα σε όλους. silvergoldbull.gr ; Έχει κάνει κάποιος αγορά  (Αναγνώστηκε 9927 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 23, 2017, 08:04:02 μμ »

Ναι αλλά το τοπικό site https://silvergoldbull.ie/.

Βασικά δείχνει να έχουν τα ίδια πράγματα.
Καταγράφηκε
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 26, 2017, 12:09:57 πμ »

Λοιπόν η εμπειρία μου έχει ως εξής (από Ιρλανδία πάντα):

Παραγγελία την Τρίτη
Πληρωμή μέσω Paypal Τετάρτη πρωί
Αποστολή με courier Τετάρτη απόγευμα
Παραλαβή σήμερα, όλα άψογα!

Εξαιρετική η πρώτη εμπειρία, σίγουρα θα συνεχίσω να ξωνίζω από εκεί.
Καταγράφηκε
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 03, 2017, 12:57:33 πμ »

Να σας πω και εγω τη δική μου εμπειρία (παραγγελία από Ελλάδα).

Τα περιεχόμενα ήταν ΜΟΝΟ ασήμι σε μορφή νομισματος και μπάρας και μικρή παραγγελία για να μην διακινδυνεύσουμε καμιά στραβή. Ήταν τόσο μικρή σε φαση που παίζει να μην άξιζε ούτε τα μεταφορικά της.

Παρότι μου είχαν πει ότι τα προϊόντα αποστέλονται εντώς ΕΕ κ συγκεκριμένα Γερμανία, θεώρησα ότι θα μου τα στείλουν από εκεί για να μην έχω τραβήγματα με τελωνεία κλπ κ έτσι προχώρησα με τη παραγγελία.

Ολοκληρώνω τη παραγγελία 23/5 πρωί και την ίδια μέρα ξεκινάει η αποστολή αλλά απο ΚΑΝΑΔΑ(!!!) με UPS. Με το που το είδα λέω τη κάτσαμε τη βάρκα με τα τελωνεία. Στέλνω email κλπ και μου απάντησαν ότι επειδή δεν ήταν διαθέσιμα στη Γερμανία αυτά που ήθελα (ψιλιάζομαι ότι φταίνε οι μπάρες για αυτό) τα στέλνουν από το αμέσως κοντινότερο που είναι στο... Καναδά και ότι να μην ανησυχώ επειδή ο φόρος κλπ είναι prepaid παρόλο που δεν έβγαζε κάτι στο "καλάθι".

Φτάνει η παραγγελία στο Ελ. Βενιζέλος στις 25/5 και παίρνω ειδοποίηση από UPS ότι πρέπει να γίνει εξουσιοδότηση για να προχωρήσει ο πράκτορας σε εκτελωνισμό του δέματος. Σε ερώτηση μου αν πρέπει να πληρωσω κατι μου απάντησαν ότι ειναι o φόρος είναι prepaid και ότι είναι απλά θέμα διαδικασίας. Για την εξουσιοδότηση, ζήτησαν να στείλω μία ηλεκτρονική φόρμα μέσω ΤΑΞΙΣ μαζί με τις φωτογραφίες τον προϊόντων που περιείχε το πακέτο.

Με το που την έστειλα σε 2 μέρες (είμαι εκτός Αττικής) είχα το πακέτο το οποίο είχε ανοιχθεί και ελεγχθεί.

Εν τέλει, δεν κατάλαβα τι ακριβώς παίχτηκε με τους δασμούς κλπ και περιμένω απάντηση απο φίλους που δουλεύουν σε τελωνειο να μου πουν τι γίνεται. Προς το παρόν δεν εχω χρεωθεί κάτι και ουτε ξερω αν κ πως θα μου σκάσει κανα "έκτακτο" μεσω εφορίας. Στη περίπτωση του τελευταίου, είναι καλυμένοι με αυτό που λένε ότι "κατά την παράδοση δεν θα υπάρξουν επιπλέον χρεώσεις" αφού έρχονται σε δεύτερο χρόνο. Αν κάποιος φίλος έχει παρόμοια εμπειρία με τελωνεία ας τη μοιραστεί να ξέρουμε.

Από αυτό που είδα, δεν νομίζω να τρώνε $$ από παραγγελία (αποστολή/συσκευασία την ίδια μέρα πληρωμής κ σε 2 μερες Καναδά <-> Ελλάδα) αλλά αυτό με τον τόπο αποστολής ήταν μεγάλο φάουλ για μένα ενώ τους είχα ρωτήσει και δεν ξέρω αν θα ξαναπαραγγείλω.

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να βοήθησαν κάποιους για να κρίνουν.

Καλή συνέχεια!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences