Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:40:27 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟ ΑΙΓΥΠΤΙΚΟ ΠΕΝΤΟΛΙΡΟ ΦΟΥΑΤ 1922  (Αναγνώστηκε 7551 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Μάιος 16, 2010, 02:39:58 μμ »

Γεια σας. Δημοπρατειται στο εξωτερικο το σπανιο πεντολιρο στις φωτογραφιες. 42,5 γραμμαρια χρυσος 91,66 %. Εσεις ποσα θα δινατε για το εν λογω νομισμα;
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2010, 02:40:33 μμ »

Και η αλλη πλευρα...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2010, 03:11:12 μμ »

Σωκρατη βλεπω οτι προχωρας ακαθεκτος.Δυσκολο να βρεις στην Ελλαδα ανθρωπο που μαζευει αιγυπτιακα νομισματα. Οποτε κανεις δε θα εδινε τιποτα.
Εδω εγω που μαζευω γερμανικα και ξερω μονο αλλους 2-3 που τους αρεσουν και αυτους, αλλα απο γνωσεις οπως και εγω ,zero!
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2010, 03:13:31 μμ »

Οχι δεν θελω να το αγορασω (πρεπει να εχω και καυσιμα Σαρκασμός), απλα ρωταω γιατι μου αρεσει πολυ σαν νομισμα και στο μελλον γιατι να μην το σκεφτω... ευχαριστω για την απαντηση!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 16, 2010, 03:25:16 μμ »

στο μελλον ρε Σωκρατη θα εχεις δει αλλα χιλια νομισματα που θα σ αρεσουων περισσοτερο.
Αυτα ειναι Σωκρατη πολυ esoteric κομματια.Αν το παρεις και βγεις μετα στην γυρα για να πουλησεις θα δυσκολευτεις πολυ.Καλυτερα να προτιμας πιο εμπορικα κομματια.Εκτος αν εχεις χονδρο πορτοφολι και θελεις να κανεις την γκ....α σου!
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2010, 03:28:31 μμ »

Χοντρο πορτοφολι δεν εχω...απο 11 χρονων μαζευω το χαρτζιλικι μου και παιρνω νομισματα...αλλα θελω να πιστευω στην παροιμια "Η καλη μερα απ'το πρωι φαινεται" (και βεβαια στις δυναμεις μου και στον εαυτο μου)...για να μπορω και οταν μεγαλωσω να παιρνω κανα νομισμα...για να δουμε!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 16, 2010, 03:32:32 μμ »

και εγω το ιδιο εκανα πιτσιρικας αλλα εγω επαιρνα καμμια λιρα που και που και κυριως ασημενια νομισματα που τα γουσταρω ακομα ,πιο πολυ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2010, 03:34:30 μμ »

παρτο χαλαρα το χομπυ μας θελει υπομονη και διαβασσμα.Το καλυτερο ειναι να επενδυσεις σε γνωσεις.Παρε καταλογους και βιβλια νομισματικα.Τον spink για παραδειγμα αν σε ενδιαφερει το αγγλικο νομισμα και ιδιαιτερα η λιρα.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2010, 03:37:32 μμ »

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2010, 04:19:46 μμ »

Το συγκεκριμενο νομισμα εχει βγει ή σε 1200 τεμαχια ή σε 1600 δεν θυμαμαι καλα απο απ'εξω.... Ειναι αρκετα δυσκολο. Σωκρατη στειλε μου σε προσωπικο μυνημα τον συνδεσμο να δω τι παιζετε Κλείσιμο ματιού
Εμενα με ενδιαφερει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2010, 05:46:47 μμ »

Οκ, το'στειλα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 16, 2010, 07:38:54 μμ »

Εσυ τον εστειλες αλλα εγω μολις ειδα τα 5500 δολλαρια επεσα απο τα συννεφα!! Ο τυπος ζηταει τα διπλασια λεφτα απο την εκτιμωνενη κατα εμε αξια του!! Το νομισμα ειναι ισαξιο σε σπανιοτητα του πεντολιρου του Μακαριου!!
Αρα?
Ζηταει παρα πολλα Κλείσιμο ματιού
Μπραβο σου ομως Σωκρατη που τα ψαχνεις!!
Τωρα αν το δεις ποτε καπου ξεκαρφωτα θα ξερεις οτι ειναι μια σπανιοτητα και αν ο πωλητης δεν ξερει την αξια του θα μπορεις να κανεις παιγνιδι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 09, 2010, 02:48:45 μμ »

Ηθελα να ρωτησω κατι. Το πεντολιρο του Φαρουκ (ιδια διαμετρος, βαρος, παχος με του Φουατ), εχει την ιδια τιμη με του Φουατ; Κατι ακομα, συζητωντας σημερα με εναν κορυφαιο γνωστη και εμπορο του συλλεκτικου χωρου, μου ειπε οτι αυτα τα πεντολιρα βγηκαν σε κοκκινο και κιτρινο χρυσο. (Οντως, μετα απο αναζητηση στο ιντερνετ τα βρηκα σε φωτογραφιες). Επισης, βρηκα οτι κοπηκαν σε προυφ, μηπως ξερει καποιος εαν εχουν κοπει και κανονικα ή μονο προυφ; Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 09, 2010, 02:50:07 μμ »

Να και φωτογραφια.
Καταγράφηκε
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 01, 2010, 12:09:17 πμ »

Παλιό το θέμα αλλά το ακριβώς παραπάνω το έχω σε ασημένιο, άρα βγήκε και σε αυτό εκτός από τα 2 προαναφερόμενα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences